27 Jaargang. 1869. N°. 137. Zondag' 14 November. PROVINCIALE STATEN VAN NÖORDHOLLAND. HELDERSCHE EN NfEUWEMEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163, Cz. I Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. STATEN-GEXERAAL. Tweede Hamer. De Kamer heeft hare beraadslagingen over de Indische begrooting in de zitting van Donderdagjl. vervolgd. Thans was aan de orde de afdeeling betreffende Onderwijs, Eere- dienst en Nijverheid. Er werd gesproken over de wijze van benoeming der ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Indië en de uitvoering van het besluit tot regeling van die aangelegenheid. Een der leden, de heer Saaymans Vader, verhief met nadruk zijne stem tot bevordering der invoering van het Christendom onder de Javanen. De minister van Koloniën verdedigde de gewraakte uitvoering van het bovenbedoelde besluit en verklaarde eerbied te koesteren voor de gevoelens van den heer Vader, maar verklaarde de zaak der evangelisatie niet als regeringszaak te kunnen beschouwen, zoolang zulks in het regerings-reglement niet bepaald was. Bij de behandeling van den post: //Onderwijs onder de Inlandsche bevolking" kwam in behandeling een amendement van de heeren Viruly en Moens, om de aangevraagde som, 299,903, met nog 30,000 te verhoogen en zulks met het doel om het onderwijs onder de Javanen uit te breiden, De voorstellers lichtten de bedoeling van hun amendement toe, wezen op de omstandigheid, dat van eene bevolking op Java van 13 millioen zielen, de scholen der inlanders slechts 7000 leerlingen tellen. Nadat het amendement door onderscheidene leden verdedigd en door den minister van Koloniën ondersteund was, werd het met 38 tegen 26 stemmen aangenomen. Na de behandeling van de afdeeling Onderwijs, enz. is aan de orde gekomen de daarop volgende begrootings- afdeeling: Burgerlijke en openbare werken. In de Kamer-zitting van gisteren is deze afdeeling, na eenige min belangrijke discussiën, zonder wijziging aange nomen, waarna over Telegrapliie en over Oorlog is gehan deld. Een voorstel, om de telegraaflijn van Padang tot Sumatra's oostkust door te trekken, is met 41 tegen 22 stemmen verworpen. Over den toestand van het Indisch leger, zijne verhouding tot de marine en tot het leger in het moederland, en over de verdediging van Java, werd door onderscheidene leden het woord gevoerd. De algemeene beschouwingen over de afdeeling Oorlog zijn gesloten. Heden zouden de verschillende posten in be handeling komen. In de zitting van jl. Donderdag heeft de voorzitter me degedeeld, dat bij de staten van Utrecht aanhangig is een voorstel om het ontwerp-reglement van Amstelland geza menlijk met Noord- en Zuidholland te behandelen, door tusschenkomst van commissiën. De dezerzijds benoemde commissie is tengevolge hiervan gemagtigd, behalve met eene comissie uit de staten van Zuidholland, ook met eene uit die van Utrecht in overleg te treden. In de volgende zitting, te houden op Donderdag 25 dezer, zal aan de orde komen een ontwerp-besluit tot opheffing der ambachten in Rijnland. B I X X E X L A X D. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 November. De doorgraving der landengte van Suez trekt in andere landen de aandacht van regering en handelaars. En geen wonder; de weg naar Indië is verlegd, de wereldhandel neemt de Middellandsche Zee weder, als van ouds, in gebruik voor het verkeer tusschen het Oosten en Westen der Oude Wereld. In Oostenrijk worden plannen beraamd voor eene exploitatie der oostkust van Afrika. De Kamers van Koophandel te Weenen en te Triest zullen door geldelijke bijdragen die onderneming ondersteunen. Wij achten het bijna onnoodig, er op te wijzen, hoe nuttig zulke ondernemingen zijn tot verlevendiging van de handels beweging in de landen waar men ze beraamt en volvoert. De nieuwe bronnen van welvaart, die men opspoort, zullen, bij goed beheer bijdragen om den volksrijkdom aanmerkelijk te vermeerderen. Ook in Zwitserland heeft men plannen beraamd om aan deze expeditie deel te nemen; de Kamer van Koophandel te St. Gallen heeft een bekwaam Zwit- sersch koopman afgevaardigd om zich, ter bevordering der nijverheidsbelangen van dat kanton, bij de Oostenrijksche onderneming aan te sluiten. Bij de vermelding van het bovenstaande komt de vraag bij ons op: Wat wordt er van de zijde der Nederlandsche handelaren gedaan om voor- deelen te doen ontstaan uit het gebruik van den nieuwen waterweg? Vóór twaalf jaren werd er door den toen- maligen minister van Binnëhl. Zaken reeds op gewezen, dat de opening van een nieuwen weg ter zee naar Indië voor zeevaart en handel een nieuw tijdperk zou openen. Toen werd er reeds ernstig aan gedacht, dat er middelen moesten worden in het werk gesteld, opdat onze handel niet bij dien van andere volken zou ten achter komen, 't Is te hopen, dat koophandel en zeevaart, die milde bronnen van het bestaan der inwoners van ons land, door gepaste middelen in het genot mogen worden gesteld van de voordeelen, die uit een vergemakkelijkt verkeer kunnen voortvloeijen Of Spanje een republiek zal worden? Het begint er waarlijk naar te gelijken. De kans daarvoor was nooit zoo goed als thans. In Italië is de publieke opinie weinig gunstig gestemd voor de verheffing van een Italiaanschen Prins op "den Spaanschen troon. Men gelooft dat die zetel te Madrid zeer wankel zoude zijn en dat aan den jeugdigen Vorst wel eens het lot van Keizer Maximiliaan van Mexico kon overkomen. Het kabinet bestaat thans in Spanje grootendeels uit mannen, die zich, ofschoon verdragende met eene monarchie, het best te huis zouden gevoelen in eene republiek. De Koning van Italië eischt, dat zijn neef met eene flinke meerderheid zal worden gekozen, anders kan er van aanvaarding der kroon geen sprake zijn. Zulk eene meerderheid nu is naar alle gedachten niet te ver krijgen. De partij, waartoe admiraal Topete behoort, is krachtig aaneengesloten en eischt de verheffing van den Hertog de Montpensier of de republiek. De tegenpartij is daardoor niet sterk genoeg om een groote meerderheid te verwerven en bovendien is er eene rigting op staatkundig gebied, die zich in het geheel niet onbetuigd laat en met krachtige stem de leuze doet hooren: //Niets of de republiek!" In dien toestand en bij het gemis van andere candidaten voor den troon, was het welligt het meest raad zaam de pogingen op te geven om een monarch te zoeken en door het tot stand brengen van een republikeinschen regeringsvorm, met Prim aan het hoofd, een goede toekomst mogelijk te maken, voor het land dat thans zucht onder eene onzekerheid, die niets dan nadeel voor het algemeen belang teweeg brengt. Dingsdag avond 7 j uur, voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt, door den Godsdienst-onderwijzer J. Rinner. Onderwerp: //Godsdienst en Kerk", 2de gedeelte. Het departement //Helder» der //Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," hield gisteren zijne eerste buitengewone vergadering in dit saizoen. De heer Johs. Dyserinck opende als voorzitter de vergadering, waarin als redenaar optrad de heer B. R. de Breuk, die eene lezing hield over//Mag- daiena Moons," een episode uit den Spaanschen vrijheids krijg en meer bepaald uit het gedenkwaardig beleg van Leiden, in 1574. Spreker liet niet na in zijne boeijende rede te wijzen op den heldenmoed onzer voorvaderen, die op krachtige wijze werden gesteund door het kloekmoedig gedrag van heldhaftige vrouwen. De heer Dyserinck leverde de volgende bijdragen: 1°. //Iets over lezen, schrijven en denken," naar Schöpenhauer (proza) en 2°. //Fragmenten uit het dichtstuk De Schepping," van J. J. L. ten Kate. Met een toepasselijk woord sloot de voorzitter de ver gadering, die vrij talrijk was bezocht. Gisteren morgen is alhier aangekomen het stoomjagt Frans Naerebout, met welken bodem eerstdaags naar Ter schelling zullen vertrekken de heeren jhr. H. P. de Koek, hoofd-inspecteur van het Loodswezen, enz., J. A. II. Hugenholtz, kapt.-luit. ter zee en jhr H. O. Wichers, luit. ter zee 1ste klasse, welke heeren uitmaken de commissie, belast met een onderzoek naar den toestand van het loodswezen te Terschelling. Men deelt ons mede, dat met een Engelsche stoom boot alhier zijn aangebragt drie personen, behoord hebbende tot de bemanning van het schip, dat voor eenige dagen nabij Zandvoort vergaan is. Men zegt dat zij op een stuk hout in zee drijvende zijn gevonden. Heden middag is een vaartuig, vermoedelijk .een Nederlandsche bark, die uit zee terugkeerde, tengevolge van het verlies van ankers, door hevige windvlagen en zware buijen, den havenmond voorbijgezeild en denkelijk op den Zuidwal aan den grond geraakt. Op het vernemen hier van zijn de stoomsïeepbooten Archimedes en Stad Amster dam ter adsistentie derwaarts vertrokken. Men gist, dat dit schip is de Australië, die jl. Donderdag van hier ver trokken is. Bij het gedeelte mariniers alhier in garnizoen is geplaatst de kapitein J. J. Korndörffer. De 2de luit. der mariniers A. R. de Wendt is verplaatst naar Amsterdam. Door het bedanken van ds. ter Laag, pred. te Weesp, voor het op hem uitgebragt beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Doetinchem, is eene nieuwe nominatie gemaakt en daarop gebragt: ds. Ivindermann alhier, ds. de Meijere te Brielle en Ilellevoetsluis en ds. Kesper te Wildervank en Veendam. Aangenomen het beroep naar Nieuwe Niedorp door den heer A. C. H. Calkoen, pred. te Winkel. Evenals elk jaar zal in den nacht van heden op morgen een ware regen van zoogenaamde vallende sterren zigtbaar zijn. Over geheel Europa zullen dien nacht waar nemingen gedaan worden, voornamelijk omtrent de rigting dier meteoren. De commissie, fungerende als voorloopig hoofdbestuur van het den 27 Oct. jl. opgerigte School-Verbond, heeft eene circulaire aan de voorloopige deelnemers openbaar gemaakt, die onderteekend is door de heeren L. Mulder, president, en D. Harting, secretaris, en waarin wordt mede gedeeld, dat zij de heeren Th. H. Nahuys, predikant, en afgevaardigde ter vergadering van de hnlpvereeniging tot bevordering van Christelijk Nationaal Onderwijs te Zeist, en mr. W. R. Boer, wethouder van Utrecht, heeft uitge- noodigd om als leden in het hoofdbestuur zitting te nemen aan welk verzoek door den heer Nahuys reeds is voldaan. Voort wordt in de genoemde circulaire aan de deelnemers het verzoek gedaan om, reeds nu, in de plaats hunner in woning afdeelingen van het School-Verbond op te rigten. Men schrijft ons van Texel dd. 11 Nov. //Aan het strand is dezer dagen een lijk aangespoeld, dat voorzien was van een scaphander, gemerkt National Life boat institution n°. Aangezien dit het tweede lijk is, dat met een scaphander van de National life boat institution voorzien, in deze da gen is aangekomen, veronderstelt men, dat welligt een Engelsche reddingboot zal zijn verongelukt.» Van den Burg op Texel wordt ons berigt dat eerst daags aldaar weder eene voorstelling zal worden gegeven door het gezelschap //Leering en Genoegen.» In de vergadering van den gemeenteraad van Alkmaar, den 10 dezer gehouden, is o. a. ingekomen een adres van den heer P. Spanjaardt, secretaris dier gemeente, houdende verzoek om, wegens gevorderde jaren, uit gemelde betrek king eervol te worden ontslagen. Dit stuk is in handen gesteld van burgemeester en wethouders, om daarom te dienen van consideratie en advies. In dezelfde vergadering is tot 2de hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes aldaar benoemd mejufvrouw E. van Aelst, te Wanderes bij Luik, met wie op de voor dragt stonden mejufvrouwen L. C. E. Gutknegt, te Amster dam en E. Chopard, te Kampen. Het Vaderland verneemt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft aan te nemen het aanbod van verschillende jonge lieden te 's Hage gedaan, om IID. in de aanstaande week te mogen begeleiden met een eerewacht te paard. Men noemt de heeren W. baron van Brienen en den graaf van Limburg Stirum-Warmond, als commandanten dier eerewacht, waarvoor het costuum bestaat in zwarten frac en vest, zijden steek met Oranje cocarde en lis, witte das en handschoenen; grisperle pantalon (collant), verlakte laarzen en Oranje-zijden sjerp (en sautoir) met gouden franjes. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen te Amsterdam heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gerigt, om zijne bezwaren te kennen te geven tegen de verplaatsing van het tuchthuis van Leeuwarden naar Medemblik. Jl. Woensdag nacht is te Houten, nabij Utrecht, een boerenhofstede afgebrand, toebehoorende aan den bewoner, den landman van Schaik, aldaar. Behalve de hofstede en 3 bergen, zijn de geheele inboedel en de oogst, 10 paarden en 20 koeijen een prooi der vlammen geworden. In eene onlangs gehouden raadsvergadering der ge meente Leek werd een besluit genomen, om aan den heer Jacob Zuiderlioek aldaar, voor gehouden opzigt bij den bouw der in 1868 gestichte school te betalen, uit den post voor onvoorziene uitgaven, de som van 60. Toen nu de notulen dezer vergadering in de daarop volgende werden voorgelezen merkte een der leden, die afwezig was geweest, op, dat hij het genomen besluit vreemd vond, daar, naar hij meende, Jacob Zuiderhoek geen opzigter was geweest, maar wel zijn overleden zoon Gerrit Zuiderhoek. Hierop werd door den voorzitter tot toelichting medegedeeld, dat het waar was, dat Jacob Zuiderhoek geen opzigter was geweest, maar dat men gemakshalve zoo gehandeld had, en ook om kosten te besparen, nl. voor de erven G. Zuiderhoek. Verlangde men evenwel, dat aan de erven G. Zuiderhoek betaald werd, dan was hem dit ook goed. En toen werd, zonder eenige discussie, het genomen besluit vernietigd of

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1