CjEORGE peabody. BUITENLAND. manschappen, en 3°. aan hen korporaals- en onderofficiers rangen toe te kennen, wanneer zij daarvoor in aanmerking kunnen komen. Die kennisgeving, ook ten onzent door aanplakbilletten ter algemeene kennis gebragt wordende, zij voor velen eene aansporing om zich, door deelneming aan de plaatselijke vereeniging tot oefening in den wapen handel, in het bezit te stellen van de vereischte kennis en van de noodige bedrevenheid in de behandeling der wapenen. Zoo velen klagen, en niet ten onregte, over den last hun opgelegd, om verscheidene maanden in werkelijke dienst te moeten optreden; en zij verzuimen gebruik te maken van het middel om dien diensttijd zoo kort en zoo gemak kelijk mogelijk te maken! In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, opgemaakt naar aanleiding van het onderzoek der begrooting voor Oorlog, komt o. a. voor deze wensch: ,/Mogt toch de zaak der verdediging van het vaderland meer een volkszaak wordenOnze wetgevers doelen, even als waarnaar Z. M. de Koningstreeft, opdeelnemingaan weerbaarheids-vereenigingen waardoor in ruime mate bezuinigd zoude kunnen worden op het thans zoo hooge cijfer voor Oorlog. Het algemeen belang, zoowel als dat van bijzondere personen - miliciens - doet ons bij belanghebbenden aandringen, om kennis te maken met de bovenbedoelde mededeeling van het Comité voor den Weerbaarheids-Bond. Wie kan, doe er zijn voordeel meê! Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: //Gisteren werd aan den zeedijk bij de haven alhier een zeer vreemdsoortige visch ontdekt, met veel moeite door een paar personen bemagtigd en op de kruin des dijks ge sleept. Hoewel hier veel oude visschers zijn, die met de meeste naauwkeurigheid de visch hebben beschouwd, was er nie mand onder hen, die de bewuste vischsoort herkende. Ook in beroemde natuurkundige werken wordt omtrent een dergelijken visch niets gemeld. Zij heeft eene lengte van p. m. 4 voet, eene breedte van 2 voet en is ongeveer 1 voet in diameter. Hare zwaarte wordt geschat tussclien 30 en 40 kilo grammen, de visch heeft slechts een kleinen bek, en in het geheel geen staart, terwijl een paar geduchte vinnen een onder en een boven aan het ligcliaam, het uitarlijk van dit raadselachtige wezen voltooijen." Men schrijft ons uit den Anna Paulowna-Polder van heden. De dag van gisteren was voor den Anna Paulowna- Polder een ware feestdag, één der schoonste dagen uit zijne geschiedenis. Het was de dag, waarop de nieuw gebouwde school beschikbaar werd gesteld voor het openbaar lager onderwijs, welke plegtigheid plaats had in tegen woordigheid van burgemeester en wethouders der gemeente Zijpe, leden van den gemeenteraad, den schoolopziener van het 7de district, afgevaardigden van de plaatselijke school commissie en eenige belangstellenden. Het feest werd feopend met een krachtig, indrukmakend woord van den Idel. Achtb. heer burgemeester der Zijpe, waarna nog anderen van hunne belangstelling, van hunne innigste wenschen aangaande deze gelegenheid kennis gaven. Geregeld werd dit afgewisseld door kindergezang. Op de jeugd zal zonder twijfel dit feest een zeer gunstigen indruk gemaakt hebben, te meer nog, daar hun, door de welwillendheid van het gemeentebestuur, een ruim en heerlijk onthaal was bereid, zoodat het jeugdige volkje zeer voldaan huiswaarts keerde. Moge die gunstige indruk blijvend zijn en van de kinderen op de ouders overgaan, waaronder er, helaas I nog te veel gevonden worden, die hunne heiligste beloften, hunne heiligste pligten verzaken, en hunne kinderen laten opgroeijen in domheid en voor oordeel. Het is de wensch van velen, dat dddr, waar het bestuur eener gemeente zóóveel doet in het belang van het onderwijs, zóó heerlijk voorgaat, de burgerij geprikkeld moge worden tot een getrouw gebruik maken van dit schoone geschenk, van dit schoone gebouw, dat als een dei doelmatigste van den geheelen omtrek geroemd wordt. Een vriendschappelijk diner, aangeboden door het Edel- Achtbare bestuur der Zijpe vereenigde ten slotte de Heeren die de plegtigheid met hunne tegenwoordigheid hebben vereerd. Aangename oogenblikken werden daar doorgebragt menige heildronk ingesteld op den bloei van het vaderland, van het onderwijs, van den polder, het gemeentebestuur de welverdiende hulde gebragt, enz., tot eindelijk de onver biddelijke spoortrein tot scheiden riep. Aan J. Borst te Spanbroek, A. van den Bosch te Haarlemmermeer, F. Noliet te Alkmaar,-R. Buijs te Heilo is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei en Virtuti, hun door Z. H. den Paus geschonken. Jl. Zaturdag is te Amsterdam een frauduleuze invoer ontdekt, dank den ijver van acht commiezen van 's ïtijks belastingen aldaar. Een groot bovenlandsch schip, tot aan den waterlijn geladen met steenkolen, verhaalde van den Binnen-Amstel naar de Markengracht, ten einde aldaar te lossen, welke moeite hem echter door genoemde ambtenaren bespaard werd. Deze toch vonden bij visitatie aan boord eene hoeveelheid van 3000 kan spiritus in vaten, benevens eenige fusten Rijnwijn, nadat vóór hunne verschijning eenige vaten aan boord waren stukgeslagen, uit vrees voor ont dekking. De inhoud der laatstbedoelden is echter niet ver dwenen, maar wordt door daartoe bevoegden te voorschijn gebragt, om insgelijks als «corpus delicti» te kunnen dienen. Schip en lading zijn dientengevolge geconfisceerd, en naar men verneemt zal de schipper een borgtogt van 16,000 moeten stellen. (Amst. Crt.) In den avond van 13 dezer is te 's Ilage na een langdurige ongesteldheid overleden in den leeftijd van 61 jaar mr. N. Olivier, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, oud-minister van Justitie, enz. Niet alleen op politiek, maar ook op wetenschappelijk, regtskundig gebied zijn de talenten van den overledene te goed bekend, dan dat wij ze op dit oogenblik zouden in het geheugen behoeven te roepen. Zijn overlijden is een gevoelig verlies voor de liberale partij en voor de regtswetenschap in ons vaderland. Als bijzonderheden aangaande den te 's Gravenhage te houden optogt, op den 17 dezer bij gelegenheid van de onthulling van het nationaal gedenkteeken van 1813 te houden, verneemt men nog, dat verschillende vakken, smederij, timmervak, visscherij, enz., zullen vertegenwoordigd worden. Eenige fraaije triomfwagens met allegorische groepen maagden in de nationale kleuren gekleed, enz., zullen daaraan deelnemen. Ook meldt men, dat de oude Sclieve- ninger, die den souvereinen Vorst bij zijnen aankomst te Scheveningen van de-pink met zijn wagen afhaalde, ineen afzonderlijk rijtuig zal aanwezig zijn. In het geheel belooft de optogt, die door een bekend wetenschappelijk man is georganiseerd, zeer aan de verwachting te zullen beant woorden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het aanhangige plan tot aanleg eener drinkwaterleiding aangenomen met 33 stemmen tegen 1. De N. Rott. Crt. heeft per buitengewone gelegenheid de Oost-Indische mail ontvangen. Die berigten, loopende tot 1 Oct., houden o. a. het volgende in: Het lokaal van den Raad van Justitie te Batavia is een prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt, zijn alle in dat gebouw aanwezige archieven, (met uitzondering van die van den substituut-officier van Justitie), benevens al de bij den Raad gedeponeerde registers van den burgerlijken stand, acten van eigendom, testamenten, enz., verbrand. Den 22 September heeft het algemeen comité voor de regeling der feestviering ter gelegenheid van het 250jarig bestaan van Batavia zich ontbonden, na uit zijn midden eene commissie te hebben benoemd voor de oprigting van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen. Voor dat stand beeld is uit de in Nederl. Indie voor de feestviering inge zamelde gelden eene som van f 4500 gereserveerd, en volgens de laatste berigten is in Nederland eene som van 6400 bijeengebragt. Voor de verwezenlijking van het doel wordt eene som van 25,000 noodig geacht. G. Strien, te Polsbroek, mogt dezer dagen zijn 30ste kind door den doop in de kerk zien opnemen Op 10 minuten afstands van het stationsgebouw is jl. Dingsdag de ten 1.35 uur vertrekkende trein van Sas-van- Gent naar Neuzen, door het breken van de as van den tender, aan de locomotief gehecht, niet alleen gederailleerd, maar zijn de meeste wagens stukgeslagen. Het moet alleen aan de bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest van den machinist, die het gewaagd heeft zonder overgang de beweging te stuiten, op het gevaar af dat de stoomketel zoude springen, worden toegeschreven, dat de reizigers niet allen verpletterd zijn. De schok was zeer hevig en op het terrein zelf heerschte, te midden der gebroken en om gevallen wagens, een onbeschrijfelijke verwarring. (Vad.) Te Groenlo is gisteren een koe geslagt welke het buitengewoon groot gewigt van ruim 1000 halve kilogr. kon halen. In de vorige week was te Leeuwarden een Duitsch koopman, die aan een enkel huis voor niet minder dan 18,000 aan echte kant verkocht. Een bewijs voorzeker, dat dit artikel van weelde, ondanks de verbazend hooge prijzen, onder de Friesche dames nog al getrokken wordt. In de omgeving van üockum kan men voor ver trokken inhuurders van pastoriën maar geen nieuwe bewo ners krijgen. Zoo zijn te Anjum en Paesêns reeds lang de predikantsplaatsen vacant, op de eene plaats deed men veertien, op de andere twaalf beroepingen zonder succes. Jl. Vrijdag morgen was men te Balk vrij verwonderd toen men bemerkte, dat het in den vorigen nacht stevig had gevroren met een vlak Zuiden wind; zoo stevig, dat het vaarwater geheel digt lag en de schepen niet zonder in spanning en moeite door het ijs heen de Slootermeer konden bereiken. Nog een zulke vorst en het terrein voor schaatsenrijders is gereed. De vroegste datum, die daarvan in deze eeuw staat aangeteekend, is 17 November 1822. De bekende schrijver der «Brieven uit Amerika, St. Paul", in de Asser Courant, zegt in zijn laatsten brief o. a. «De Amerikaan wil alles overdrijvenhij wil sneller loopen, rijden, wijder springen, zijn boot sneller roeijen, zijn kogel verder en zekerder schieten dan andere lui; in vele zaken faalt hijechter komt er toch uit die ziekelijke overdrijving iets goed voort. Dat echter de Amerikanen met hun zucht tot overdrijving beter bouwen, beter spoor wegen aanleggen, betere machines hebben dan bij u in het oude Europa meen ik gerust te kunnen tegenspreken. Wel hebben ze machines die voor het dagelijksch gebruik en de huishouding, bij de bearbeiding van het land, enz., uit muntend practisch zijn en die, tengevolge van de hooge prijzen voor handenarbeid, overal gebruikt worden, maai de bouwing hunner huizen, de aanleg van hunne spoor wegen is lang niet zoo soliede als bij u; bijna geen spoorweg in Amerika, die wat soliede bouw betreft, in de verte bij uwe staatsspoorwegen kan vergeleken worden. Het moet spoedig klaar zijn, dat is het hoofddoel Kan het niet lijden, zakt soms eene brug onder het gewigt van den trein ineen, en komen daardoor enkele menschen om, dan maakt men voor een of twee dagen veel geschreeuw, maar er is dan weer iets anders, en het ongeluk is vergeten." Aangekomen schepen te Batavia vóór 19 October: Alblasserdam, Kandanghauer, Passaroeang en Stad Middel burg. Vertrokken: Sumatra, 4 Gezusters en Willem Poolman. In eene advertentie in de Haarl. Crt. wordt gevraagd een buitentje, zoo mogelijk met stalletje, voor een paardje en rijtuigje. Miss Burdett Coutss heeft tien beestenwagens doen p, maken, volgens het systeem van den heer Reid, om levend ya vee per spoor te vervoeren. In het midden dier wagens is yc een ruif en een drinkensbak, welke laatste door een toestel n; bovenop steeds van versch water voorzien is. q De voorspellingen van pater Falb aangaande de er aardbevingen in Chili, Peru en Ëcuador hielden het publiek ra aldaar bezig. Het weder op de kusten van die staten was al bijzonder schoon. Deze omstandigheid is intusschen dikwijls er een voorlooper. De vuurspuwende berg Purace in Columbia z ondervond eene plotselinge uitbarsting op 4 October; drie dorpen met al de inwoners werden vernietigd. n Jl. Vrijdag werrlte Londen de lijkdienst verrigtter eere der nagedachtenis g van den heer Peabody iu de kerk van Westminster-Abbey, deze g plegtigheid geschiedde op de wijze der anglikaansche kerk. De premier n en de minister van .buitenlandsche zaken woonden haar bij, en de regering zal, zoodra de minister van marine terug komt, een fregat y aanwijzen om het lijk onder een te vervaardigen mausoleum den 26 dezer naar Amerika over te brengen. Zooals men reeds weten zal, zijn jl. Donderdag te Baltimore, Danvers en in andere Ame- kaansche steden de teekenen van rouw gegeven, alshet luiden der klokken, het houden van toepasselijke godsdienstoefeningen het hal- 1 vermast hijschen van de vlag en het sluiten der regeriugs-kantoren. f De Amerikaansche admiraal Radford heeft bevel ontvangen eenige r schepen der Amerikaansche vloot in de Europesche wateren af te zonderen ten geleide van het lijk van den heer Peabody bij het vervoer naar de Vereenigde Staten. Wie had dit kunnen voorspellen van den lljarige kruideniersjongen in het afgelegene Danvers. De lijkplegtigheid die bijna 64 jaren later ter zijner eere in de West- minster-abbey werd gehouden, wordt door de dagbladen van heden uitvoerig beschreven. Zie hier de voornaamste bijzonderheden daarvan 1 Ten 1 ure namiddag vertrok de lijkstoet van n°. 80 Eatonsquare; z hij bestond uit eene rouwkoets, bespannen met 4 paarden en gevolgd door vijf rouwkoetsen, waarna een koninklijk rijtuig, een van den j Prins van Wallis, van den lord-mayor, van de sheriffs en onder- sheriffs, van sir C. Lampson, van den heer Ch. Reed, van miss j Burdett Coutts, van den Amerikaanschen gezant, van lady Franklin, van den hertogin van Somersett en andere rijtuigen. De gordijnen in Eatonsquare waren allen nedergelaten, alsmede die van het Buckinghampaleisook hebben verre weg de meeste huizen, waar de stoet voorbijtrok, dezelfde eer aan het lijk bewezen. In West- minster-abby waren het koor, de predikstoel enz. met zwart behangen en zwarte kleeden op de vloer gelegd tusschen de, beide rijen, zoo- genaamde stalls (zitplaatsen voor geestelijken enz.) die naar het altaar leiden. Het sacrarium was omgeven door beschutsels van zwart laken. In het midden onder het venster waardoor het licht valt stond de draagbaar, bedekt met een zwart fluweelen kleed, omzoomd met een witten rand. De deken, de aartsdeken van Westminster en de leden van het koor ontvingen het lijk bij den ingang der kerk, en nu begaf de optogt zich over den met zwart laken belegden vloer tusschen twee rijen toeschouwers naar het koor. Aldaar aangekomen onder het gezang van koorknapen, stond ieder op. Toen de kist, met zwart fluweel overdekt, waarop een kruis van witte cameliaas lag (men kan de vrouwelijke hand die ze schonk ligtelijk gissen), op de baar geplaatst was, begon de dienst. De 90ste psalm werd door het koor uitgevoerd, onder begeleiding van het orgel, waarna de aartsdeken het voorgeschreven kapittel uit de Heilige Schrift las. Dit verrigt zijnde, begaf de optogt zich naar het tijdelijke graf in het midden der kerk en daar voegden de eerste minister en de minister van buitenlandsche zaken, benevens generaal Grey, de lord-mayor, de sheriffs en anderen zich bij de aanwezigen. De geestelijke las de gebruikelijke woorden bij het graf voor en het koor zong eenige muziekstukken van Croft en van Purcell. Toen de „handvol aarde" op de kist geworpen was, werd Handels His body was buried in pence, But his name liveth for ever gezongen. Na afloop daarvan sprak de deken den zegen uit, waar mede de plegtigheid besloten werd. Terwijl de toeschouwers het graf naderden en zich vervolgens verwijderden speelden het orgel „den doodenmarsch", van Saul. Het opschrift der zilveren plaat op de kist is George Peabody Esq. Born 18 February 1796 at Danvers Massachusetts. Died in London November 4, 1869. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adelborst A. Mijer, dienende bij het escader in Oost-Indië, wordt, op zijn verzoek, met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt, eervol uit de zeedienst ontslagen. België. De Koning is gisteren ochtend met de Prinses Louise naar Londen vertrokken en zal omstreeks drie weken aan het Britsche hof doorbrengen. De Koningin was door ongesteldheid verhinderd mede te gaan. Een onderwijzer ten platten lande in België heeft de bescherming van dieren tot een leervak verheven. De kin deren zijner school zijn door hem benoemd tot leden eener vereeniging tot bescherming van dieren. De vereeniging in miniatuur werkt naar dezelfde statuten, die aan de groote vereeniging tc Brussel ten grondslag liggen. In een offi cieel rapport wordt hoog opgegeven van den beschavenden invloed, dien de bedoelde onderwijzer door middel dezer in novatie op de kinderen en hunne omgeving heeft uitgeoefend. Frankrijk, De volgende briefwisseling tusschen een ontvanger der belastingen en den voormaligen volksrepresentant Gambon mag, zonder verdere verklaring, als een teeken des tijds dienen. De ontvanger schreef: „Mijnheer! Ik moet u berigten, dat wanneer gij aanstaanden Maandag uw achter stallige belasting niet aangezuiverd hebt, ik tot geregtelijke maatregelen mijne toevlugt zal nemen." Daarop luidde het het antwoord van Gambon: „Mijnheer! Daar Louis Bona parte met eigene handen de grondwet verscheurd heeft, zoo reken ik mij niet verpligt ze voortaan meer te tellen. Daarom wil ik ook mijn geld niet geven tot aanschaffing van Cassetêtes en Chassepots; ik stel de uitdagingen uit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2