EEN ONGEHUWD SMIDSKNECHT, ADVERTENTIËN. INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, nvt ARI3NT E. VERSCH YLEESCH en SOEPGROENTEN, Parijs, het bloed van Ricamarie en Aubin op rekening van uw heer. Gij zijt alzoo verantwoordelijk, mijnheer! voor deze nieuwe wetschennis; op dit oogenblik kan ik niemand het regt toekennen belastingen in te vorderen. C. Gambon, gewezen volksafgevaardigde ter constituerende en wetgevende vergadering.» Gambon is een lid van de radicale partij, die geweigerd heeft den eed aan den Keizer af te leggen. Wanneer nu, gelijk hij doet, anderen bij de eedsweigering de belasting weigering voegen, zoo kon de zaak eenigermate ingewikkeld worden. Het Journal Officiel berigt, dat de Keizer jl. Zondag in het park te Compiègne,Vte paard eene inspectie gehouden heeft over de regementen zouaven en karabiniers der garde. De Droit meldt dat Tropmann, nadat de instructie geëindigd was, zich bereid heeft verklaard ophelderingen te geven en het lijk van Kinck (den vader) aan te wijzen, indien men hem naar den Elzas wilde brengen. Dit laatste werd geweigerd. De regter antwoordde hem dat het voldoende was, zoo hij in de gevangenis bekende op welke wijze hij den vader vermoord en waar hij het lijk begraven had. Trop mann verklaarde toen dat hij Kinck op liet land had gelokt, nabij Cernay, waar hij zijn slagtoffer verzocht had een poosje met hem uit te rusten, en hem toen wat cognac in eene flescli die hij bij zich droeg, had aangeboden. Onmiddelijk nadat Kinck hiervan had gedronken, viel hij dood neder. De cognac was door Tropmann, naar zijne verklaring, met Pruissisch zuur vermengd geworden. Het is er echter ver af, dat dit berigt van de Droit algemeen geloof vindt. Dat de raad eener gemeente zich in geldelijke ver legenheid bevindt is niet zeldzaam, maar dat deze zich zoover uitstrekt, dat geen geld meer beschikbaar kan gesteld worden om des avonds de lantaarns te ontsteken, komt minder voor. Toch heeft men een daartoe strekkend be sluit moeten nemen in den raad der gemeente Benfeld, een Fransch stadje aan den Rijn. Engeland. Het Holborn viaduct te Londen moet waarschijnlijk geacht worden een mislukt werk te zijn. Niet minder dan elf van de twaalf granieten zuilen, waarop de weg rust, zijn gespleten en brokkelen af. Een paar zuilen buigen zelfs geheel door, zoodat het verkeer op den weg gevaar lijk is. Het werk heeft niet minder dan 30,000,000 gulden gekost. Al de Engelsche politiserende bladen ontleenen thans de stof voor hunne bespiegelingen niet in het binnenland, maar wijden onverdeeld hunne aandacht aan Egypte, Spanje of Frankrijk. Rochefort is ook daar de held van den dag, doch zeker niet de benijdenswaardigste. Sedert den wijzen greep van den Keizer om hem vrij over de grenzen te laten, en van den oogenblik af, dat hij verklaarde den eed slechts te willen afleggen, om dien te breken, neemt de geheele Engelsche pers partij tegen hem en voor den Keizer. In dien toon spreken niet slechts de Times, de Post, de Telegraph en de Tory-bladen, maar ook de liberale Daily-News: Keizer Napoleon zegt het blad had geenen kloekeren stap kunnen doen, dan Rochefort gedurende de verkiezingen het verblijf in Frankrijk te veroorloven. Rochefort immers, wanneer hij niet een martelaar kan wezen, is eene nulliteitGedwongen om te zwijgen, is hij een magtige tegenstander, sprekend echter wordt hij een bondgenoot. Hoogst gevaarlijk zou hij welligt als gevangene wezen, het aller-ongevaarlijkste echter wordt hij in de kamer op de tribune! Een gelijk oordeel vellen de Engelsche bladen ook over Ledru-Rollin en Felix Pyat. Zij schilderen de holle phrasen van den eerstgemelde met zóó scherpe kleuren af, dat het duidelijk wordt dat, wanneer Napoleon slechts kon besluiten hem van den eed te ontslaan, hij niets beters kon doen, dan zich zelf voor zijne candidatuur te interesseren. Nimmer toch zou het gevaar van /dwaze verdedigers» meer blijken dan door zijne feitelijke verkiezing De correspondent van de Daily News deelt, na het volbrengen van een proeftogt op het Suez-kanaal zijn in drukken en opmerkingen mede omtrent het aanzien en de bruikbaarheid van het groote werk, waarop de gansche beschaafde wereld thans het oog gevestigd heeft. Wij ont leenen daaraan het volgende: »Na een kort oponthoud te Ismailia, scheepte ik mij in, een der stoornbooten die dagelijks langs het kanaal het verkeer tusschen Port-Saïd en Ismailia onderhouden. De eerste indruk dien men ontvangt, wanneer men het meer Timsah is overgestoken en het eigenlijke kanaal binnen loopt, mag waarlijk een grootsche heeten; men staat ver baasd over de breedte van den waterweg; men kan zich naauwelijks voorstellen dat men hier een werk van menschen- handen aanschouwt. Wie toch aan een kanaal denkt, roept zich onwillekeurig een smalle vaart met trekschuiten voor den geest. Hier echter meent men een breede rivier te bevaren, die lijnregt haren loop vervolgt. De ingang van het kanaal aan de noordelijke zijde van het meer Timouh is iets minder breed dan verderop, trouwens, de breedte doet er weinig toe zoolang de diepte voldoende is. Hier zag ik voor het eerst kameelen, ezels en arbeiders, letterlijk bij duizenden, aan het werk langs de oevers. Vreemde groepen vreemd voor het oog van den Europeaan! Hier een aantal zwarte Nubiërs, die zich koesteren in de zon en, bij het naderen van het vaartuig ons te gemoet zwemmen, in snelheid wedijverend met de zwermen vliegende visschen, eene bende naakte kinderen, druk bezig met het vullen van korven en het wegdragen van de uitgegraven aarde. Iets verder een legio Fellahs, met roode mutsen en blaauwe kielen, en hier en daar een klein gezelschap van deftige Mussel mannen, die neergeknield liggen, met het voorhoofd in het zand, om hun middag-gebed te prevelen. Op andere punten, waar het werk geheel voltooid is, heerscht eene doodsche stilte; niets dan het huilen van den wilden hond, of het krassen van een zwerm gieren, die al vechtend, hun vraatlust stillen met de overblijfselen van een dooden kameel. Van het omliggend land wordt men niets gewaar, zóó hoog zijn aan weerszijde de oevers; voor- en achter ziet men slechts de blaauwe waterstreek boven zich het azuren uitspansel." Den 17 dezer zal Ismaïl-Pacha met zijn jacht het traject van Port-Saïd naar Suez afleggen. Dit kunststuk staat op het programma van den feestdag boven aan; en ook al mogt dat mislukken toch zal de 17de een feestdag voor Egypteland zijn: de oorlogschepen van 20 natiën zullen hun geschut doen dondereneen stoet van Vorsten zal de heerlijkheid der oude Pharao's in 't duister doen wegzinken en 100,000 van des Khedive's onderdanen zullen te Ismailia voor het hooge gezelschap de revue passeren, als vertegenwoordigers van de ver schillende stammen en als staalkaarten van de nationale kleederdragten der bevolking over welke de nazaat van Mehemet-Ali den scepter zwaait. Voor het hof der bankbreuken te Londen is dezer dagen verschenen lord Albert Clinton (broeder van den hertog van Edinburg), die, ofschoon een jaarlijksch inkomen hebbende van 50,000, toch in vier jaren tijds 400,000 schuld heeft gemaakt. Onder zijne schuldenaars bevindt zich een goochelaar of kunstenmaker, die 16,000 heeft te vorderen voor het geven van voorstellingen op last van den zeer jeugdigen edelman. Duitsclilaud. Uit de overgelegde rekeningen blijkt, dat bij de herfst- manoeuvres in Pruissen aan vergoeding voor schade aan graanvelden, boomen, enz. toegebragt, door de regering is betaald 34,000 thalers. De commandant der koninklijke garde weigerde echter schade te betalen, veroorzaakt door het marcheren dwars door de velden, op den terugmarsch, met het doel om een korteren weg te zoeken, op grond, dat daartegen geen verzet was geschiedt. Alsof het mogelijk ware zich tegen iets te verzetten, waarvoor geen verlof gevraagd wordt, en of het verzet van een boer tegenover een garde-regement ook iets zou baten? Te Wartenburg, in Ermeland, is de doodgraver gear resteerd, beschuldigd van sedert 6 jaar de varkens, waarin hij handel dreef, op het kerkhof gemest te hebben. De doodkisten gebruikte hij als brandhout. Zwitserland. Men heeft te Bern den laatsten October reeds schaatsen gereden, bij eene koude van 12 graden. Italië. De Koning van Italië neemt in beterschap toe. De vrienden zijn bedankt geworden voor het vragen, de leden der familie zijn weder vertrokken. Het regeringsblad deelt mede, dat Woensdag aan boord van de Castelfidardo, die toen in de nabijheid van Zante was, een stoomboot is gesprongen, tengevolge waar van 10 manschappen omgekomen en 30 gewond zijn. Aan boord van de genoemde stoomboot bevonden zich de Hertog en de Hertogin van Aosta. Spanje. Wegens deelneming aan den jongsten opstand in Spanje zijn de volgende afgevaardigden veroordeeld: D. Pedro Caimo en D. Francisco Sunez y Capdevila tot de doodstraf; D. José Toriqio Ameller tot levenslange ballingschap; D. Gonzalo Serraclara tot 12 jaren gevangenisstraf. Amerika. De verplaatsing van den zetel van het bewind der Unie van Washington naar St. Louis zal eerlang weder ter sprake worden gebragt in het Congres. Al de volksver tegenwoordigers uit de westelijke Staten ijveren zeer sterk om die verplaatsing te erlangen, en als aan de orde zal gesteld worden de aanvrage om de credieten voor den bouw van nieuwe hotels voor de ministeriën van oorlog en buiten- landsche zaken, zullen bedoelde leden een voorstel doen, ten einde de meening van het Congres over het onder- werpelijke punt uit te lokken. Te St. Louis worden open bare vergaderingen gehouden, om aan het verlangen naar de hoofdstad-verandering nadruk bij te zetten. Uit New-York wordt geschreven: Als die volken de gelukkigste zijn, die weinig van zich doen spreken, dan is Amerika op dit oogenblik al zeer gelukkig. Sedert Grant president is, is er kalmte in de buiten- en binnenlandsche politiek gekomen, en nergens zijn conflicten te bespeuren, noch in het verkeer met andere natiën, noch in het gewoel der partijen. De regering van Grant is voor de meerder heid des volks allerbevredigendst, die van haar niets meer verwacht heeft, dan eene eerlijke en nuchtere opvatting van de administrative behoeften des lands. Een vermin dering der staatsschuld met 60 milloen dollars in 8 maanden, en de daling van het goudagio van 40 tot 30 pCt. zijn feiten van meer waarde, dan eene dramatische houding tegenover het buitenland. Wanneer het vooruitzigt op eene jaarlijksche amortisatie van 150 millioen wordt be vestigd, en dus de schuld binnen een klein getal jaren kan worden afgedaan, zal de stijgende koers der 5 pCt. obligatiën de regering spoedig tot eene conversie in staat staat stellen. En in dien tusschentijd zal ook het agio wel zoo zeer gedaald zijn, dat aan den terugkeer tot de beta ling in specie geene gevaren voor handel en verkeer zijn verknocht. DNNKZEUttlNO. Ter weerklank op het 40jarig jubilé der Heldersche Afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is een lijst rondgezonden tot deelname aan eene instelling, die over de gansche wereld hare vruchtbare vertakkingen uitspreidt. De uitslag er van is, dat de Afdeeling met acbt-en-twintig begunstigers vermeerderd is. Daar voor wordt hun dank gebragt. Hunne begunstiging vinde gunst bij Hem, wiens woord eene gunst is van eeuwige liefde en genade. Namens het Bestuur der Afdeeling, Helder, J. H. 80NSTEAL, 12 November 1869. Secretaris. Nederland, Werkel. Schuld2 dito o dito 4 Spanje, Obligatiën2f„ Portugal, Obligatiën 1853 3 Busland, Obligatiën 1798/1816. 5 dito bij Stieglitz 5 dito 1864 5 dito 1860 4 dito 1S674 dito Poti Tiflis 5 dito Spoorw. aand. dito Loten 1864 dito 1866 ...„n Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 dito dito 2 dito Nationale 5 dito rente Amst. 6 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 18513 dito 1864 3 Griekenland, Obligatiën5 Türkije, Obligatiën5 Amerika, Obligatiën6 dito 1882 6 dito 1885 6 Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics7 n St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii ii II 2e 7 13 Nov. 15Nov. 63f 84± 25i 31f 94 751 90H 80-i 821 2131 47A 221 12^ 5A 7 40Ü 83 89rk 88Ü 684 621 84 A 251 311 941 751 90 801 65 82f 2131 2261 218 47A 591 41A 874 891 874 70 69| (Landskeet). ■o a d o. Ê5 14 12 16 12 16 8 16 12 Windrigting en Kracht. zwtw. zwtz. 18k. 6» 0.6„ 2.4„ Barometer mm. Stand. I Aiw. Thermometer C. Stand. Afw 755.37- 3.40 760.34 f 1.55 762.88,} 4.07 763.51 f 4.70 11.0 10.0 8.4 10.3 +3.0 +2.1 +2.3 +2.5 J0 c 3 8 u O 5 0.95 0.90 Toestand van de zee. Hol. 'Golvend. 1.00 Kalm. 0.98 Vlak. W eersgesteldheid14 Nov. 12 u. Digtbetrokken, wind, onstuimig. 15 Nov. 12 u. Bewolkt, helder, goedweer. 16 Nov. 8 u. Helder, beneveld, vochtig, goedweer. 16 Nov. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde oudste Dochter MARIA, in den nog jeugdigen leeftijd van circa veertien jaren. Nieuwediep, 14 November 1869. J. BLOKZIEL. B. BLOKZIEL—GOEDKOOP. genegen tot de levering van ËETWitBES en KLEEDIKG, aan het Algemeen Weeshuis in de gemeente Helder, gedurende het jaar 1870, moeten zich daartoe schriftelijk aanmelden aan het Weeshuis, vóór of op Dingsdag den 33 November 1869. Nadere inlichtingen kunnen aan het genoemd gesticht verkregen worden. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine, zal op Dingsdiis den 30 November 1869, des middags ten 12 ure, bij inschrijving worden aanbesteed, de leve ring van ten behoeve der Equipagiën van Zr. Ms. Schepen en Vaartuigen van Oorlog, gedurende het jaar 1870, aanwezig ter reede Texel en in het Nieuwediep. De inschrijvingen op gezegelde biljetten (voor elk bestek afzonderlijk), bevattende den aannemingsprijs in cijfers en letters en de namen van Aannemer en Borgen (zonder doorhalingen en bijconditiën), door de inschrijver onder teekend, zullen vóór of op den dag der aanbesteding vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willems oord, vrachtvrij moeten bezorgd worden. De voorwaarden van aanbesteding, alsook het model inschrijvingsbiljet voor de Soepgroenten, liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, den 12 November 1869. De Vice-Admiraal, Directeur en Kommandant der Marine, O. A. (JHLENBKCK. Men vraagt, om ten spoedigste in dienst te treden: die een Paard kan beslaan. Adres met franco brieven bij Jb. Jb. bruin, Mr. Smid, te Oosterend op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3