Zr. Ms. transportschip Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, is gisteren van hier naar Oost-Indië vertrokken. De Nederl. Stoompost deelt in haar nommer van 14 dezer onder de rubriek //Stormberigten" o. a. het vol gende mede: //Door de stormvloeden van 26 en 27 Oct. hebben de zeeweringen van Texel 'en den Helder geene schade van aanbelang geleden. Ook de provinciale zeewering te Petten bekwam weinig schade, en de daarin in den laatsten tijd uitgevoerde versterkingen hebben zich uitmuntend gehouden. Van de rijkszeewering te Petten echter is bijna het geheele 7 meters breede rijsbeslag met steenbeslag voor den paal- regel losgeslagen en verzaktde hoofden zijn mede belang rijk beschadigd, tengevolge van de buitengewone inlaging van het strand door die zeewering. Het buitenbeloop der duinen is nagenoeg over de geheele lengte van de kust door de bovengemelde stormvloeden bereikt en van 1 tot 3 meters hoog steil afgeslagen. Op onderscheidene plaatsen zijn de duinen zelfs tot boven afgeslagen. Al de stroo- beplantingen langs den duinvoet zijn zelfs verloren gegaan. De werken van 's Rijks zeehaven het Nieuwediep en die van de beide Willemsluizen zijn niet beschadigd geworden." Volgens jl Maandag ontvangen telegraphisch berigt uit Port-Saïd, zijn HH. KK. HII. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden daar jl. Zondag in den besten welstand aangekomen. Gedurende den overtogt van Konstantinopel heerschte het fraaiste weder. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een ingezeten van 's Hage gemagtigd om, ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor 1813, aan drie honderd tot ver schillende kerkgenootschappen behoorende armen ieder een half mud aardappelen te doen geworden. Omtrent het wetsontwerp tot regeling der schutterijen, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen, verneemt het Vaderland het volgende: De regering heeft daarbij een nieuw beginsel op den voorgrond gesteld: algemeene dienstpligtigheid. De leeftijd, waartoe deze is beperkt, van het 25ste tot 39ste levensjaar. De sterkte als in het primitief ontwerp-Thorbecke, dat overigens veelal gevolgd is. Zoo blijft de plaatsvervanging afgeschaft; alleen is het verwisselen van dienstpligt toegestaan tusschen schutters, die tot de mobiele en die tot de reserve-schutterij behooren. De schutterijen bestaan alleen uit ongehuwden en weduw naars zonder kinderen. Er is slechts één klasse van oproeping. De oefeningen zijn van 80 uren in het jaar voor de ongeoefenden, van 20 voor de geoefenden. De officieren moeten vóór hun benoeming en bij bevor dering bewijzen geven van bekwaamheid. Zij, alsmede de onderofficieren, kunnen tot het bijwonen van theoretische oefeningen verpligt worden. De schutterijen en het leger zijn met elkander in verband gebragt. Zelfs kunnen officieren van de schutterij tot hun oefening eenigen tijd bij het leger gedetacheerd worden. De uniform-kleeding wordt door den Koning bepaald. Bij verandering van uniform kan men de vorige afdragen. De Koning kan de schutterij van kleine gemeenten vrij stellen van de verpligting tot het dragen van uniform. De wapenen, het ledergoed en de munitiën worden van wege het rijk verstrekt en onderhouden. De kosten der schutterij worden door het rijk aan de gemeenten vergoed tot een maximum van 5 voor ieder dienstdoend schutter. Gemeenten, die door de kosten der eerste oprigting eener dienstdoende schutterij te zwaar worden gedrukt, bekomen een tegemoetkoming uit 's rijks kas. Vanwege het rijk en de gemeenten kunnen jaarlijks prijzen en premiën worden uitgeloofd voor het juist schieten. De bepalingen tot handhaving van tucht en orde bij de schutterijen zijn zeer volledig. De zamenstelling der schuttersraden is in de wet om schreven. Het hooger beroep is bij de regtbanken. Het middel van cassatie is behouden. Een nieuwe overgangsbepaling verzekert vrijstelling van dienst aan allen, die onder de bestaande schutterijwet vrij geloot zijn of door nummerverwisseling als anderzins aan hun verpligtingen voldaan hebben. Op 31 Dec. 1868 telde ons land 3,628,883 inwoners, te weten 1,801,415 mannel. en 1,827,468 vrouwel. geslacht. Meer dan op 31 Dec. 1867, 18,861 mann. en 16,588 vr. geslacht, te zamen 35,450. Den 1 Jan. 1830 telde het koningrijk 2,526,306 inw.in 1850 3,056,591 en in 1860 3,308,969; sedert 1830 is de bevolking dus met 1,102,162 inw. vermeerderd. Tot .regter in de arrondissements-regtbank te Goes is benoemd mr. P. van der Meer Mohr, regter in de arrondissements-regtbank te Zierikzee. Voor den Hoogen Raad, kamer van strafzaken, werden jl. Maandag door den advocaat, mr. A. Wm. Jacobson drie middelen van cassatie voorgedragen en breedvoerig toegelicht in de zaak van den 55jarigen weesvader uit het Herv. weeshuis te Zeist, die door het hof in Utrecht, met bevestiging van een vonnis der regtbank te Amersfoort, wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden, door er zijn werk van te maken de ongebondenheid en verleiding van meisjes beneden de 21 jaren op te wekken, is veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting en eene geldboete van 150 of subs. gevangenisstraf van 14 dagen mede in eenzame op sluiting te ondergaan. Den 23 dezer zal door het O. M. conclusie genomen worden. De 1ste luit.-kwartiermeester Z., die eenigen tijd geleden uit het garnizoen te Leeuwarden verdween, is door het Hoog Militair Geregtshof vervallen verklaard van zijnen militaire rang en voor altijd verbannen van het grond gebied van den staat der Nederlanden. (N.-Br. Ct.) Het Alg. Dbl. v. Ned. verneemt, dat aan de voor malige Amsterdamsche firma Hesse, van Raalte C\, te Londen, concessie is verleend tot het aanleggen van een belangrijk telegraafnet tusschen Nederlandscli- en Engelsch- Indië, enz. Bestuurderessen van het Genootschap der Moederlijke Weldadigheid te Hoorn, ontvingen jl. Maandag van H. M. de Koningin de jaarlijksche bijdrage van 100, ten behoeve van hare liefdadige inrigting. In de verschillende gewesten onzes lands zijn in de najaars-vergaderingen bij het lager schoolwezen geëxami neerd 1825 aspiranten, waarvan 862 toegelaten en 663 afgewezen zijn. Beroepen te Monnickendam ds. P. C. Magendans, pred. te Baambrugge; te Haamstede ds. M. Corstius Lz., pred. te Oostzaan. Aangenomen het beroep naar de Christ. Geref. kerk te Rotterdam door ds. P. Wagemaker. Dat men niet te voorzigtig kan zijn, bewijst ook weder het volgende: Voor eenige dagen kwam een der knechts van den heer P., te Hoorn, uit de drukkerij en stak voor in den winkel zijn pijp aan, de lucifer daarna op den grond werpende. Eenige oogenblikken later stond alles in brand. Gelukkig was men spoedig in de weer en kon men het vuur bij tijds in zijn vaart stuiten. Jl. Zondag werden de avondkerkbezoekers te Velsen onder de godsdienstoefening verschrikt door het springen eener petroleumlamp. Daar spoedig door de aanwezigen alle bluschmiddelen werden aangewend, werd het gevaar gekeerd, waarin het kerkgebouw binnen weinige oogen blikken geweest was. Het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft zijne winter-bijeenkomsten heropend; het winter-ameublement heeft de grootsche zaal der tentoonstelling vervangen. De heer de Vries heeft nu eenige opera-zangers geëngageerd, om scènes uit opera's voor te dragende eerste concerten hebben algemeen voldaande voordragten waren keurig en getuigden van de goede keuze van den directeur. Hoewel men er te Uithoorn aan den Amstel niet voor is, het licht onder een korenmaat te zetten, zit men aldaar toch sedert eenigen tijd 's avonds totaal in de duisternis, en wel omdat verzuimd is, het contract met den leverancier van het gas te vernieuwen. Zoo ziet men weer, dat hoog moed voor den val komt! Had men toch olie-lantaarns genomen zoo als in den goeden ouden tijd gebruikt werden, in plaats van met de grooten meê te willen doen, dan had men nu licht kunnen hebben, ook zonder contract. Dr. F. Kaiser, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden bij de faculteit der wis- en natuurkunde, zal op den 7 Jan. 1870 gedachtenis vieren van zijn vijfentwintig jarig professoraat. Het gedenkteeken voor 1813 is gisteren te 's Hage plegtig onthuld. Het feest werd door goed weder begun stigd en door eene zeer talrijke menigte belangstellenden bijgewoond. IIH. MM. de Koning en de Koningin, HH. KK. IIII. de Prins van Oranje en Prins Alexander en II. K. II. Prinses Maria, benevens de leden van het corps- diplomatique en van het Chinesche gezantschap, de minis ters en andere autoriteiten waren bij de onthulling tegen woordig. Overeenkomstig het programma hebben Z. K. H. Prins Frederik, de burgemeester van 's Gravenhage, de voorzitter der hoofd-commissie en de hoogleeraar van Oosterzee, het woord gevoerd. De burgemeester heeft het gedenkteeken namens den gemeenteraad aanvaard. Omtrent de toespraak welke Z. K. H. Prins Frederik heeft gehouden, waarbij van tijd tot tijd 's Prinsem stem van aandoening trilde, meldt het Vaderland het volgende //Z. K. II. herinnerde in korte woorden aan de eerste gedachte tot het monument, drukte de hoop uit dat die gedachte steeds daardoor mogt blijven uitgedrukt, namelijk een herinnering aan het leed en de klimmende ellende, waaronder Nederland's volk bij de wisseling der 18de en 19de eeuwen gebukt ging. Hij herdacht al degenen, die aan de oprigting van het gedenkteeken een werkzaam aan deel hadden genomen, na den wensch te hebben geuit, dat de daarop geplaatste Nederlandsche Maagd uit de hoogte, waarop ze stond, door alle eeuwen heen slechts getuige mogt zijn van trouw der Nederlandsche natie aan de voor vaderlijke zinspreuk: //Eendragt maakt magt." Alles is in de beste orde afgeloopen. Benoemd zijntot commandeur der orde van de Eiken kroon de burgemeester van 's Hage en de secretaris der hoofdcommissie voor de onthulling van het monument voor Nov. 1813, mr. C. C. E. d'Engelbronnertot officier dier orde: de heeren van Kempen (vader), de architect Verwaeijen Pietersen en de fabriekant van Coevorden; tot ridder: de heeren van Kempen (zoon), Koelman en Theod. C. Simons, ontwerpers en vervaardigers van het monument. De N. Rott. Crt. zegt o. a. omtrent het feest 't welk gisteren te 's Hage werd gevierd. t Is een feest, waarin geheel Nederland met 's Hage deelen zal, een feest niet voor die stad alleen. Al ware dat laatste het geval, wij zouden er daarom onverschillig voor zijn. Een eigenaardig gevoel bezielt ons Nederlanders, ons Rotterdammers vooral voor de bevallige residentie, 't Is geen dweepende bewon dering, als den provincialist in Frankrijk bezielt voor zijn éénig Parijs, de hoofd- en hofstad, hoofd en hart van het land, terwijl hij waant dat een leven buiten Parijs maar half een leven is't is geen eerbied als de Engelsehman, hoezeer hij dan ook zijn dorp en landgoed verkieze, voelt voor de magtige wereldstad, 't is ook veeleer een in genomenheid als die van een oudere zuster voor die van het jonger kind des huizes, de ietwat bedorven //pet." Wij zijn ook altijd een weing trotsch op ons 's Gravenhage, nog altijd, al zetelt er nu een koninklijk hof in //des Graven^ou groene liaghe". Nog heeft het zijn Voorhout, zijn Bosch,iein< zijn Zeestraat en zeestrand, als in de dagen van Huygens,,ege sedert waarlijk niet minder waard te worden geprezen enjqui bezongen. Of het monument, dat gisteren is onthuld, een,ets nieuw sieraad zijn zal van het aan schoone gebouwen enjga gedenkteekenen niet overrijke 's Gravenhage, of het een pan waardig monument zal zijn van vaderlandsche kunst, kunnen mdi wij nu nog niet beoordeelen. Maar zeker is dit: het feestier dat gisteren te 's Hage is gevierd, moet feest zijn voor het fors geheele land. Het is een nieuwe gedenkdag van Neder-vor lands altijd gedenkwaardige wedergeboorte van voor 56 jaar. jiet Voorzeker, dat inwijdingsfeest verdient door de welspre kendheid van een Oosterzee en feestcantaten van een dichter als te worden verheerlijkten 't is bovenal goed en schoon dat een vorst uit het huis van Oranje, dat de achtens-1 waardige Prins Frederik der Nederlanden, zelfs nog een jgr levende herinnering van die nu reeds lang vervlogen dagen van 1813, zich als aan de spits van het volk gesteld heeft, om dit Nederlandsch gedenkteeken te stichten. Want indien iets bij dit gedenkfeest op den voorgrond treedt, 't is die gedachte, die in 1813 op den bodem van aller hart lag, die de grootsche en gelukkige omwenteling fjg tot stand bragt en karakteriseerde: de éénheid, de histori sche, providentieele, tot heden onverbrekelijke éénheid van - Nederland en Oranje. l°c Jl. Maandag middag, omstreeks half drie ure, heeft er eene ontploffing (vermoedelijk van gas) plaats gehad in ,a den kelder van den heer Vervoort, op de Melkmarkt, te jaJ Rotterdam, welke ontploffing, naar men verneemt, was ver- oorzaakt doordien twee knechts, die in genoemden kelder k werkzaam waren, een licht hadden ontstoken en daarmede in een gat (vroeger privaat) wilden onderzoeken of er ook j lekkage aan het gas was. Bij deze ontploffing geraakte een der knechts geheel in brand, zoo dat hij belangrijke won- (e( den aan het bovenlijf bekwam en andere brandwonden aan handen en aangezigt kreeg. De man is aan zijne wonden overleden. Volgens de N. R. Crt. verzoekt de administratie van het Londensche postkantoor, dat brieven, zij het ook aan algemeen bekende firma's gerigt, altijd den naam, straat j en het nommer van het huis zullen aanwijzen; daar anders de aflevering vertraging ondervindt, hoe goed de firma's ook bekend mogen zijn. j! De te Gorinchem bestaande vereeniging //Excelsior" e hield jl. Vrijdag avond haar eerste soirée met dames. Het ij flink afgespeelde blijspel //Wie is 't?« werd door een aller- 1 droevigst treurtooneel gevolgd. Onder het dansen werd de ,e heer C., officier van gezondheid, aldaar in garnizoen, plot seling ongesteld, zonk ineen en stierf. Een hevige hart- aandoening had een einde aan zijn leven gemaakt. Het Prov. geregtshof van Overijssel heeft jl. Maandag den deurwaarder] bij dat Hof, D. van den Berg, wegens F wangedrag uit zijne betrekking ontslagen. Het provinciaal geregtshof in Drenthe heeft in de zaak van mr. Oldenhuis Gratama, het vonnis der regtbank l( te Assen vernietigd, en dien heer in het gelijk gesteld. j Jl. Maandag namiddag is op de lijn MaastrichtVenlo, e van den Staats-spoorweg, de conducteur Smaling onder het rijden van de loopplank gevallen, terwijl hij van den eenen naar den anderen waggon wilde overgaan. Hij heeft bij den val een been gekneusd. Het Vaderland berigt, dat niet, zoo als gemeld is, het gebouw van den Raad van Justitie te Batavia, maar 1 wel dat te Padang eene prooi der vlammen is geworden. 1 Ten gevolge van sneeuwophooping door den zwaren wind veroorzaakt, moest jl. Zaturdag het personen- en goederen-vervoer op de lijn JesupolSuczauw van de LembergCzernowitz-spoorweg geheel gestaakt worden. Toen het stoomschip de Tycho-Brahé, dat uit Liverpool den 15 Julij afgevaren was, den 14 Aug. voor de Kaapstad kwam, waar de 10 dagen vroeger uit Liverpool vertrokken mailboot nog gewacht werd, waren de nieuwstijdingen, die het schip aan boord had, zoo veel waard, dat voor het eenige nommer van een der allerlaatste couranten 120 werd geboden, en verscheidene schepen den eigenaar er van vrijen overtogt naar Shanghai aanboden, op conditie van het nieuws uit zijn blad te mogen overschrijven. B III T li I. A N D. België. Onder de klokkenluiders van de kerk te Dison, reeds met een enkel woord gemeld, ontstond den 1 dezer een eigenaardige werkstaking. Volgens een zeer oud gebruik worden aldaar de klokken met eenigen tusschentijd geluid, beginnende op Allerheiligendag ten 12 ure 's middags tot 10 ure des avonds, en dan weder den volgenden morgen ten 5 ure tot 's middags 12 ure. Den luiders, die gewoon waren voor hunne moeite en ten hunnen voordeele bij de gemeentenaren eene collecte te houden, was nu door den burgemeester aangezegd dat zij hunnen rondgang niet mogten doen, maar dat hij hen betalen zou zonder echter het loon vast te stellen. Hierin nu ligt de oorzaak, dat de klokken te Dison op Allerzielendag niet werden geluid. Frankrijk. La France verzekert, dat de Keizerin der Franschen, wanneer zij den 17 dezer van de Middellandsche naar de Roode Zee zal zijn gevaren, den heer de Lesseps, die de doorgraving der landengte ondernomen en volvoerd heeft, een Keizerlijk besluit zal overhandigen, waarbij hij tot senaatslid benoemd en met den titel van hertog van Suez vereerd wordt. Men zou niet kunnen gelooven, zegt een correspondent van de Figaro, welk een heilzamen invloed de reis der Keizerin reeds uitgeoefend heeft op den toestand der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2