1869. N°. 141. Woensdag 24 November. 27 Jaargang. Nieuwe Belastingen. BINNENLAND. VERPACHTING VAN DUINEN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. De COMMISSARIS DES KONINGS STATEN-GENERAAL. TIENJARIGE VOLKSTELLING. eq HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentien: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. I Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. in de Provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het verwisselen der sluisdeuren van den grooten schut- kolk der Schutsluis van het Noordhollandsch Kanaal te Purmerend, de scheepvaart op dat Kanaal te dier plaatse zal gestremd zijn van Woensdag 2-1 tot Zaturdag 27 November aanstaande. Wanneer daartoe gelegenheid bestaat, zullen echter tijdens de uitvoering der werken nog schepen worden doorgelaten. Ook zal de Kanaaldijk tusschen de sluis en de Amster- damsche poort te Purmerend door het ophalen der sluis deuren tot en met 4 December eerstkomende voor de passage van paarden en rijtuigen nu en dan zijn gestremd. Haarlem, 19 November 1869. De Commissaris des Konings voornoemd ROËLL. Op Zaturilag den llden December 1869, des middags ten 12 ure, zal van wege Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, in de woning van den opzigter van den provincialen waterstaat W. P. DE KRUIJFF te Helder, worden overgegaan tot de publieke verpachting bij opbod en afslag van De DUINEN, VALLEIJEN en VOORGRONDEN, gelegen tussclien het zuideinde van de Heldorsche Zeewering en de noordelijke grens van de gemeente Callantsoog, tot 31 December 1875. In de verpachting is begrepen het regt van de jagt. De voorwaarden der verpachting zijn tegen betaling van 10 cent per exemplaar verkrijgbaar aan de provinciale griffie van Noord holland, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. P. DE KRUIJFF te Helder. IV. Ook tegen den tweeden vorm van heffing: een droit de débit bestaan bezwaren, die in onze oogen de toepassing onmogelijk maken. Wat toch is een droit de débit? Niet veel anders, dan een verhoogd, en dan zeer veel verhoogd, patentregt. Hiertegen gelden dan ook alle tegenwerpingen die met grond tegen patenten worden aangevoerd. De moeijelijkheid om de belasting te regelen, evenredig met het debiet, behoort daaronder in de eerste plaats te worden genoemd. Behalve de belasting op den tabak, wordt in Engeland aan den tabaksverkooper de verpligting opgelegd zich, even als tappers, lombardhouders en anderen, te voorzien van eene toestemming van de regering, eene «licence," die niet dan tegen betaling van hoogere regten wordt uitgereikt. Met het bedrag der kosten zal natuurlijk de verkooper zijne prijzen verhoogen. Maar daarom zal hij, die voor 10,000 omzet, zijne prijzen niet zoo veel behoeven te bezwaren, als hij die voor 1000 verkoopt. Het gevolg hiervan is, dat de kleinere koopman onder de concurrentie bezwijkt. Een gevolg, dat voldoende is, reeds op zichzelf, om den geheelen maatregel te verwerpen. Er blijft dan over een hoog invoerregt op den tabak, en een evenredige belasting op de inlandsche cultuur. Een behoorlijk stelsel van entrepots make de laatste zoo weinig drukkend mogelijkvoorkome, dat tabak worde belast, die niet in den handel komt. Geen lasten dus op den aanplant, maaralleen op den gewonnenen en voor den handel bestemden voorraad. De tabaksplanter betale dus niet in evenredigheid niet. bijv. zijn droogschuren, zooals de zoutzieder met zijne pannen, maar in evenredigheid van den aan den handel verschaften voorraad. Dat is, men betale evenredig, met en op het oogenblik van het vervoer. Hetzij dat vervoer nu diene om den tabak in het pakhuis van den buurman te brengen of om hem op mijlen verren afstand te verplaatsen, eerst van dat oogenblik wordt het een belastbaar handels artikel. De betere soorten van tabak zoude men hooger kunnen belasten dan de slechtere, en de minste regten heffen van onze inlandsche tabaksnijverheid. Het is echter niet te ontkennen, dat ons fraaije cultuur stelsel ons hier weer in den weg zit. Zoo waar is het, dat evenals een individu, ook een volk de gevolgen heeft te dragen van zijne edonomische misstappen. Wel is op Java de gouvernements-tabakcultuur opge heven, maar de tabaksaanplantingen kampen in Indië met dezelfde bezwaren, waaronder elke landbouwnijverheid in onze rijke kolonie gebukt gaat; staatstoezigt, onvoldoende regten op den bodem en daardoor uitsluiting van hypotheek en crediet, werkvolk, dat geen meester is over eigenen tijd, enz. En wij moeten toegeven, dat eene belasting, een invoerregt op den tabak in Nederland, een zwaren slag 1 zoude wezen voor den tabaksplanter op Java. Maar bij eenig nadenken ziet men ligtelijk in, dat niet ons belastingstelsel, maar de Indische regtsonzekerheid de oorzaak is van dit kwaad, en dat het precaire leven van de Javaansche tabaksindustrie door geheel andere middelen moet worden versterkt. Indien dan al voor het oogenblik de kracht van het argument niet geheel is te verwerpen, nu de Indische baten nog eene belangrijke bijdrage leveren tot ons budget, krachteloos is deze tegenwerping voor ons, die juist in eene belasting op den tabak eene van de middelen zien om financieël onafhankelijk te worden. Indien wij de overschotten van de Indische dienst niet meer gebruiken voor ome behoeften, dan vervalt ook de verpligting om ons belastingstelsel in te rigten met het oog op de toestanden op Java. Een niet ongegrond verwijt, dat men aan de dagbladen rigt, is, dat zij wel weten af te breken en af te keuren, maar zelden aanwijzen, waar de middelen tot herstel ver scholen liggen. Het eerste is dan ook wel zoo gemakkelijk, vooral op finantiëel gebied. Een nieuwe belasting voorslaan j is reeds dadelijk een groot deel van het publiek indis- poneren. Toeh mag de overweging, dat een deel onzer lezers, op wier instemming wij gewoon zijn te rekenen, ons gevoelen ten dezen opzigte niet deelt, ons niet weerhouden. Wij hebben eenigszins uitvoerig moeten uiteenzetten, welke nieuwe lasten indien deze er moeten zijn het minst bezwarend zouden zijn voor het volk, dat reeds zware lasten draagt. De belasting op de goederen in de doode hand, omdat zij niemands bijzonder fortuin aantast, en dit voordeel gemeen heeft met de aceijnsen en indirecte lasten, dat zij onmerkbaar en ongevoelig word betaaldde belasting op den tabak, omdat zij een voorwerp treft van algemeen verbruik, zonder het groote nadeel, dat aan de meeste verbruiks-belastingen kleeft, dat zij drukken op de allereerste levensbehoeften. Nieuwe belastingenzijn onaangename zaken. Maarniemand verbetert de toekomst door de oogen te sluiten voor de nood zakelijkheid. Dit is straisvogel-politiek en deze snelvoetige vogels gingen nimmer voor zeer verstandig door. Aan de andere zijde kan het evenwigt van ons budget verkregen worden door verstandige bezuinigingen. Op het leger kan in bijna elke onderafdeeling worden bezuinigd. Echter zal deze bezuiniging in goede justitie in de eerste plaats moeten dienen tot verhooging van tractementen, die voor sommige rangen en wapens inderdaad onvoldoende zijn, en zij zullen dus ons budget niet veel verligten. Maar reeds zoude veel zijn gewonnen, indien men die kinderachtige, doellooze, vernederende uniformveranderingen en verkleedpartijtjes wilde beperken. Het daardoor uitge wonnen kapitaal zou reeds op zichzelf eene gewenschte ver hooging van tractement zijn. Ook op bet hoofdstuk Buitenlandsche zaken kunnen bezuinigingen worden ingevoerd, maar ook hier tegenover staan nieuwe en noodige uitgaven. Zoo ontdekt men bij eene aandachtige studie van onze begrooting, dat er tegenover elke bezuiniging evenredige uitgaven zijn te wachten. Wel is er veel te veranderen, maar weinig kan er worden gedaan om het eindcijfer te verlagen. Over enkele dier veranderingen nemen wij ons voor in volgende artikelen te handelen. Tweede Kamer. De kamer beeft gisteren eene zitting gehouden, waarin eenige wetsontwerpen, die waren ingekomen, zijn ter tafel gebragt, o. a. een tot afschaffing der doodstraf. Op morgen zullen eenige wetsontwerpen in behandeling komen, waar omtrent vroeger de eindverslagen reeds werden uitgebragt, en daarna komt terstond de staatsbegrooting voor 1870 aan de orde. Dezer dagen werden alhier de inschrijvings-biljetten voor deze Volkstelling aan de huizen der ingezetenen bezorgd, bestemd om daaarop de verlangde opgaven in te vullen. Gaarne dragen we er iets toe bij, om die invulling zoo naauwkeurig mogelijk te doen zijn, ter bevordering eener zoo goed mogelijke bevolkings-statistiek. In het belang der regering, maar vooral ook in het belang der onder danen zelve is het, dat ieder ingezetene nauwkeurige opgave doet ten aanzien van de gevraagde bijzonderheden. De voorschriften, die op den kant der beide zijden van het biljet worden gegeven, zijn zeker voor zeer velen voldoende inlichtingen voor de invulling der verschillende kolommen. Voor hen, die daaraan behoefte hebben, deelen we nog deze opmerkingen mede. De opgave wordt verlangd van het aantal personen, die in den nacht tusschen 30 November en 1 Dec. a. s. aan wezig zijn. Men neme het biljet voor zich met de zijde, waarop de letter A aan de linkerband zich bevindt. Nu begint men de namen der leden van het gezin in te vullen, de familienamen in kolom 2, de voornamen (voluit geschreven) in kolom 3. Het eerst wordt genoemd het hoofd des gezins en daarna de overige personende kinderen volgen in rangorde op de ouders, daarna de bloedverwanten, die tot het gezin bebooren, eindelijk de dienstboden en al zoo danige personen, die den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. in huis hebben doorgebragt. Als men de opschriften boven de verschillende kolommen aandachtig leest, en voor zooveel noodig vergelijkt met de voorschriften, die als randschrift bij het biljet zijn gevoegd, dan is bet waarlijk niet moeijelijk om de gevraagde opgaven met juistheid te geven. Wat betreft de datums van ge boorte, kan men zich bedienen van de bewijzen van geboorte inschrijving. In kolom 5 zij men indachtig achter ieders naam te plaatsen de betrekking waarin de persoon staat tot bet hoofd des gezins. Bijv. is een man hoofd des gezins, dan moet er gesteld worden achter diens naam, in kolom 5, hoofden dat woord moet achter den naam eener vrouw worden geplaatst, ingeval deze, bijv. weduwe, hoofd van het gezin is. Omtrent al die zaken, welke eenigzins moeije lijk zijn, bevat het biljet de noodige vingerwijzing; door het naauwletend in te zien komt men gemakkelijk op de hoogte. Ook de opgaven omtrent afwezigen zijn hoogst eenvoudig, als men met de toelichting, daarboven geplaatst, behoorlijk kennis heeft gemaakt. Mogt men er volstrekt geen kans toe zien de opgaven zelve behoorlijk te leveren, men vervoege zich dan bij buren, vrienden of andere bekende bereidwillige personen, voor wien het ligt eene geringe moeite is om het billet in te vullen en daardoor bevorderlijk te zijn aan eene meer juiste bevolkings-statistiek. In 1849 en 1859 hadden mede znlke volkstellingen plaats. Moge uit de naauwkeurigheid der opgaven ditmaal blijken, dat er sedert de vorige tellingen ook in dat opzigt voor uitgang is te bespeuren. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 November. Het onderwerp der bijbellezing van den beer Jobs. Dvserinck, Woensdag avond a. s., in de Doopsgezinde kerk, is: «De loca classica betreffende het leerstuk der Drieëenheid." De volksvoorlezingen in het Gebouw voor Godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling, op de Vischmarkt, in de Nieuw- stad, zullen a. s. Vrijdag, 26 dezer, des avonds ten half acht ure, weder geopend worden met eene lezing van den beer D. Dekker. Onderwerp«Na de Mient," Texelsche novelle. Met den wensch, dat de lezingen ook dit jaar weder druk mogen worden bezocht, vereenigen we de nitnoodiging aan ouderen van jaren, voor wie ze bestemd zijn, om er een geregeld gebruik van te maken en hopen we dat men er geene kinderen heenzende, voor wie deze voordragten vaak minder zijn berekend en die er wel eens de orde verstoren. De beer Kinsbergen bewees jl. Zondag avond zijne onge wone bedrevenheid op het gebied der Physica, enz. Te midden der toeschouwers amuseerden we ons met het zien zijner toeren, die voor een deel nieuw en verrassend mogten genoemd worden. Het groot aantal kunststukken, dat el kander opvolgde, bragt eene aangename afwisseling te weeg. Het raderstoomschip «de Valk" is, na den 17 dezer Port-Sald te hebben verlaten, den 20sten daaraanvolgende te Suez aangekomen. Aan boord was alles wel. Omtrent het deelnemen aan het défilé bij het feest te 's Hage van de matrozen en mariniers en den goeden indruk die hunne flinke houding daarbij teweegbragt, vernemen we nog, dat Z. M., in plaats van het gewone militaire salut, de manschappen der Marine vriendschappelijk groette, toen hun herhaald hurah! van hun ongedwongen geestdrift getuigde. Volgens een telegrafisch berigt, verzonden uit Suez den 20 dezer des voormiddags ten 1 ure en te 's Hage ontvangen dienzelfden dag 's avonds ten 9 uur 33 min., zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Neder landen daar in den besten welstand aangekomenonder begunstiging van het schoonste weder en onafgebroken vreugdebedrijven, had de doortogt van het kanaal in ge zelschap van 17 schepen plaats gehad. (Dagblad.) Naar het Dagblad verneemt zal Prins Alexander der Nederlanden, eerstdaags eene reis door de Middellandsehe

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1