1869. N°. 144. Woensdag 1 December. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. KENNISGEVING. STATEN-GENERAAL. R I X X E X UaTRT" HELDERSCHE EN iVIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." wn iiMin in inxiyiniïrrwwr-i^i'itiü imih nrgrrtiMMir-Tra: Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per pest - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. J Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. f firoote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 2 December vertrekt de Oost* Indische muil over Marscille. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER doen te weten, dat door den Raad der gemeente, in zijne Vergadering van den 9 November 1869, is vastgesteld de volgende Verordening: De RAAD der gemeente HELDER Gelet hebbende op de Wet van 10 April 1869, (Staatsbl. No. 65). Heeft besloten vast te stellen de volgende Verordening: VERORDENING op het BEGRAVEN en VERVOEREN van LIJKEN in de gemeente Helder. Art. 1. De tijd van begraven, waaronder ook verstaan wordt het vervoeren van lijken, wordt gesteld van des morgens 8 tot des namiddags 2 ure. Afwijkingen van deze bepalingen kunnen door Burgemeester en Wethouders worden toegestaan. Art. 2. Tijdens het heerschen van eene besmettelijke ziekte wordt de gewone tijd van begraven door Burgemeester en Wethouders tij delijk zoodanig gewijzigd of veranderd als zij noodig achten. Art. 3. Het is, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders verboden lijken te vervoeren in andere rijtuigen dan die voor dat doel zijn ingerigt en door Burgemeester en Wethouders zijn goedgekeurd. Art. 4. Het is verboden rijtuigen tot het vervoeren van lijken bestemd tot andere einden te bezigen. Art. 5. Overtreding van het bepaalde bij de Art. 1, 3 en 4 wordt gestraft met eene boete van 10. Art. 6. Van het voornemen tot begraven op de algemeene- of gemeente-begraafplaats, moet daags te voren aan den doodgraver kennis worden gegeven, inet overgifte van liet schriftelijk verlof tot begraven. Art. 7. Het stichten van grafkelders, gedenkteekenen en kruisen, het planten van boomen of andere gewassen, het plaatsen van zerken en het onderhoud van een en ander op de algemeene begraafplaats, geschiedt door de regthebbenden op de graven en voor hunne reke ning, in overleg met den opzigter der begraafplaats en onder goed keuring van Burgemeester en Wethouders. Art. 8. De begraving van lijken op kosten der gemeente, geschiedt in een wel" gesloten kist met een zwart kleed overdekt. Het vervoer naar de begraafplaats geschiedt met een rijtuig bedoeld bij Art. 3. Art. 9. Bij het heerschen van besmettelijke ziekte, worden op de begraafplaatsen de voorschriften opgevolgd door Burgemeester en Wethouders in het belang der openbare orde of gezondheid te geven. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord holland, volgens hun berigt van den 18 November 1869, No. 32, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 November 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. VERHEY, Secretaris. Kerste Kamer. De Kamer is gisteren vergaderd geweest, heeft eenige beschikkingen genomen met het oog op de voorschriften van het Reglement van orde en heeft bepaald, dat zij heden de verschillende wetsontwerpen van ondergeschikt belang, bij haar aanhangig, in behandeling zal nemen. Tweede Hamer. De algemeene beraadslagingen over de Staats-begrooting voor 1870, in de zitting van jl. Vrijdag aangevangen, zijn in die van Zaturdag voortgezet. De heer Pijls was niet gerust over onzen financielen toestand, hij achtte die, met het oog op de toekomst, niet geruststellend. Spreker had van het financiële doorzigt van den minister van Financiën betere plannen verwacht en ten sterkste verklaarde hij zich tegen het voornemen om van het personeel van de ge meenten terug te nemen in ruil van het patent en een comsumtieve belasting op den tabak. De heer Heemskerk Az. sprak over den census, de financiële plannen der regering en de koloniale politiek, en beweerde, dat de stemming van het land niet gunstig is over den gang van zaken. Op den heer van Delden had de begrooting over het al gemeen een gunstigen indruk gemaakt. Zijns inziens worden de gewone uitgaven voldoende door de inkomsten gedekt. De minder gunstige verschijnselen hadden niemand verrast, die op de hoogte der zaken was. Hij bragt hulde aan de Regering, die, blijkens deze en de vorige begrooting, met ernst aan bezuiniging dacht. De heer van Voorthuijsen deed uitkomen, dal hij niet eenstemmig dacht met den minister van Financiën, ter zake van 's lands geldmiddelen. De heer Saaijmans Vader sprak een ongunstig oordeel uit over het regeringsbeleid van dit ministerie. Overigens voerden de heeren Haffmans, de Bruyn Kops en Viruly het woordde laatste dong aan op vermindering der kosten voor het krijgswezen. De algemeene beschouwingen zijn gisteren voortgezet. De ministers van Financiën, van Binnenlandsche Zaken, van Koloniën en van Justitie hebben achtereenvolgens het woord gevoerd en het regeringsbeleid tegen de gemaakte aan- en opmerkingen verdedigd. Verder zijn nog eenige leden op hunne vroegere redevoeringen teruggekomen. De beraadslagingen zouden beden voortgezet worden. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 November. Het onderwerp der theologische lezing van den heer Jobs. Dyserinck, Woensdag avond a. s., in de Doopsgezinde kerk, is: //Het. Geweten." De inteekening tot deelname aan de voorstelling door de rederijkerskamer Olympia, te houden ten voordeele van de Terschellinger weduwen en weezen, is naar wij ver nemen zoo aanzienlijk, dat de directie daardoor in eenige moeijelijkheid is gebragt. Door slechts ééne voorstelling te geven, zou zij ligt het verwijt op zich laden, dat zij geene genoegzame regards i had voor de inteekenaars, waardoor alsdan de zaal overvol zou zijn. Door het getal inteekenaars in twee deelen te splitsen, bezorgen de werkende leden zich niet alleen veel drukte en moeite, maar worden de kosten ook bijna dubbel. Men heeft echter besloten van de twee moeijelijke gevallen liet beste te kiezen. Dientengevolge zullen er roode kaarten uitgereikt worden voor de voorstelling op Woensdag den 8 December, terwijl de blaauwe dito's zullen dienen tot toegang op den tweeden avond, Donderdag 9 Dec. e. k. Voor beide avonden zullen er in tijds plaatsen te bespreken zijn, terwijl telkens op den avond der voorstelling, voor zoo verre er plaats is, nog kaarten zullen beschikbaar zijn, waardoor men hoopt de meerdere kosten te dekken. Ingezonden Heden werd bij de Directie der Marine alhier aan besteed de levering van verscli vleescli en soepgroenten ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaar tuigen van oorlog, gedurende het jaar 1870 alhier aanwezig. Minste inschrijver voor yleesch is de heer W. S. J. Beek, ad 57,95 de 100 kilogram. De minste inschrijver voor soepgroenten is nog niet bekend. Het stoomfregat Admiraal van Wassenaer bevond zich den 24 dezer te Alexandrie, na teruggekeerd te zijn van de openingsplegtigheid van het kanaal van Suez. Genoemde bodem zou van daar naar Spezzia vertrekken. Het laderstoomschip de Valk en het schroefstoomschip Cura^ao, beiden laatstelijk van Suez, zijn jl. Zondag cerst- gemelde te Alcxandrië en laatstgenoemde te Port-Saïd, in den besten staat aangekomen. Uit Hellevoetsluis wordt berigt dat het voor Oost- Indië bestemde stoomschip Argus veranderingen moet ondergaan, daar het zoo als bet thans is getuigd enz., niet geschikt is om zee te bouwen en schijnt, alzoo niet aan de verwachting te beantwoordengenoemde bodem is in de marinehaven gehaald. Het adres aan den Koning over de hoogc militaire uitgaven, tot welks opzending de Provinciale Staten van Groningen besloten hebben, en waarvan tevens een afschrift zal worden verzonden aan de beide Kamers der Staten- Generaal, luidt aldus: Sire! Geven met de meeste eerbied te kennen de Staten der provincie Groningen; dat zij sedert jaren met bezorgdheid aanschouwd hebben, hoe de aanzienlijke uitgaven voor de defensie des lands, in plaats van besnoeid te zijn, voortdurend aanwassen dat zij thans volgens de begrooting bijna 20,000,000 vereischen, eene som, overtreffende de gelieele opbrengst van al de directe belastingen ad 21,318,000, en bijna nabij komende de gebeele opbrengst van al de accijnsen ad 26,300,000; dat de opbrengst van al de belastingen, daaronder zelfs begrepen posterijen, telegraphie en loterij, circa 70| mill. bedraagt, en dus een cijfer, gelijk staande met bijna j dier opbrengst, voor Oorlog en Marine besteed wordt; dat, wanneer men bij de opbrengst de belastingen voeg; de overige gewone inkomsten des rijks tot een gezamenlijk bedrag van bijna 73 mill., dat dan van die som een cijfer van 30 ten honderd, ten behoeve van de defensie wordt uitgegeven; dat, volgens de bescheiden meening van adressanten, die som niet in evenredigheid is met de financiële krachten des lands; dat dit te meer in het oog springt, wanneer men denkt, Jat eene som van 27 mill. besteed moet worden voor de rente der staatsschuld; dat van een en ander het gevolg is, dat van de eene zijde de natie onder zware lasten gebukt gaat, en van de andere zijde niet dan met karigheid kan worden voorzien in al hetgeen strekken kan ter bevordering van de ontwik keling van de welvaart des volks; dat de belangen van de ingezetenen in deze provincie, die bijdragen in de lasten van den staat en aanspraak hebben op zijne voordeelen, in hooge mate bierbij betrokken zijn; dat adressanten, die volgens art. 134 der grondwet ver- pligt zijn de belangen der ingezetenen bij U. M. voor te staan, gemeend hebben over dit onderwerp niet langer liet stilzwijgen te mogen bewaren dat zij dat doen zonder schroom, overluigd als zij zijn van U. M. belangstelling in alles wat het heil des volks betreft dat zij daarom nu vooral gemeend hebben van hunne overtuiging te moeten doen blijken, dewijl het oogenblik daar is, dat men, of van den ingeslagen weg zal moeten terugkeeren, of de natie zelfs nog nieuwe lasten zal moeten opleggen; redenen waarom de Staten zich tot U. M. wenden met eerbiedig verzoek: //Dat liet U. M. moge behagen de noodige middelen te beramen, ten einde de uitgaven voor de verdediging des rijks in evenredigheid te brengen met de financiële krachten des volks.» In de Noordelijke provinciën maakt men zich gereed tot het inzenden van adressen van adliaesie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betreffende het regerings-ont werp tot afschaffing van de doodstraf. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Enkhuizen ds. Koelman, te Nieuwerkerk aan den IJssel. Aangenomen het beroep naar Steenbergen (Noord brabant door ds. M. Corstius Lzn., te Oostzaan. Bedankt voor het beroep naar, de Chr. Geref. gemeente te Heemse, door ds. H. Op 't Holt te Leeuwarden. Den 25 dezer hebben mgr. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, te zamen hunne reis naar Rome aanvaard. Amsterdam heeft zich in de aanwezigheid van mgr. Wilmer mogen verheu gen, gedurende de laatste uren, die hij in zijn diocees heeft doorgebragt. De geestelijkheid der hoofdstad, vergaderd bij haren hooggeachten deken, bood bij monde van den pastoor van Luenen, den bisschop haren afscheidsgroet, die door hem werd beantwoord. Bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld ter herinnering aan Nederlands bevrijding in 1813 heeft een onbekende aan de Hoofdvereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs 10 obligatiën Portugal 3 pCt., ieder groot 1200, ten geschenke gezonden. Tot het notarisambt zijn o. a. geëxamineerd en toe gelaten de heeren M. J. de Lange te Alkmaar en P. G. Duker te Enkbuizen. Men meldt uit den Haag, dat Jacob de Vletter gisteren morgen naar de strafgevangenis te Leeuwarden is overgebragt. In de vorige week werd prof. Jorissen, te Amsterdam, door een handkar, die in snelle vaart van een brug werd gereden, omver geworpen en bewusteloos in een winkel gedragen. Thans is zijn toestand nog zorgelijk. Men beklaagt zich zeer over de onvoorzigtiglieid, waar mee te Amsterdam met die voertuigen wordt te werk gegaan. Op uitnoodiging der heeren Pannebakker en van Vlissingen hebben 67 ingezetenen van Enkliuizen zich be reid verklaard aldaar eene afdeeling van het Scliool-Verbond te helpen oprigten. Jl. Vrijdag had, onder voorzitterschap van den heer Vlissingen, de eerste vergadering plaats, die talrijk bezocht werd. Er is een voorloopig bestuur van drie leden benoemd, en voorts is besloten, de ingezetenen door middel eener circulaire tot deelneming op te wekken en pogingen aan te wenden om eene vrouwen-hulp-vereeniging in liet leven te roepen. Te Leiden worden in Nederland de meeste jongelingen gevonden, die op den daartoe gevorderden leeftijd te klein zijn voor den militairen stand, zegt de N. Goesclie Court. Te Breda echter omgekeerd worden de minste jongelieden van onvoldoende lengtemaat ten deze gevonden. Tengevolge der jongste stormen hebben te Sclieveningen 18 vrouwen haren echtgenoot en 35 kinderen hunnen vader verloren. Door den jongsten zoon van baron van Pallandt van Waardenburg en Neerrijnen, opperkamerheer van Z. M. den Koning, is op diens landgoederen van dien naam dezer dagen een wild zwijn (solitair) geschoten, dat niet minder dan 175 halve kilogr. woog. Het is het eerst te Echteld gezien, en men vermoedt op goede gronden dat liet uit het Cleefsche Wald afkomstig is. Als eene bijzonderheid zij nog gemeld, dat het nu gevelde woudbeest het eerste van deze soort is, dat in deze eeuw geschoten werd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1