het wetenswaardige dat op onze aaide zelve valt op te merken, en doet dit op zoo degelijke en onderhoudende wijze, dat het voor zeer velen zonder twijfel eene aangename en tevens nuttige lectiiur zal zijn. Het bevat ongeveer 220 bladzijden compressen druk in groot octavo, en de prijs is slechts 1.25. Het is dus onder ieders bereik. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen te Assen den heer A. G. F. Koltrop, ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn. Aan P. Koedooder, te Zwaagdijk, is o. a. vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den Paus geschonken. Beroepen bij de Evang.-Luth. Gemeente te Doetinchem ds. J. P. de Meijere, pred. te Brielle en Hellevoetsluis; bij de Holl. Geref. gemeente te New-'York (Amerika), ds. N. H. Dosker, pred. bij de Christ. Geref. gem. te Zwolle. Bedankt voor het beroep naar Doesborgh, door ds. J. P. Hasebroek, te Amsterdam; naar Monnikendam, door ds. Magendans, te Baambrugge. Naar de N. Rott. Ct. uit goede bron verneemt, heeft de publieke aanbesteding der militaire lakens dit jaar aan het rijk het niet onbelangrijk voordeel van 70,000 opgeleverd. De Sint-Nicolaas te Uitgeest heeft aldaar geene aan gename herinnering achtergelaten. Onder de uitspanningen van dien avond telt men ook het verdobbelen van koek enz. ten huize van sommige bakkers (het zoogenaamde //smakken"). Onder dat bedrijf kreeg jl. Zondag avond een jonkman twist met eenige andere jongelingen, die wat al te familiaar met zijn meisje waren. De twist liep zonder kleerscheuren af en na middernacht ging het paar naar huis; maar onverwachts werden zij achterhaald door drie jongelingen, die hen terstond aanvielen. Het meisje werd op den grond geworpen, haar kap half van het hoofd ge slagen, zoodat zij er door gewond werd. Haar minnaar werd nog ruwer aangegrepen. Een van 't drietal bragt hem met een scherp knipmesje een steek in den onderbuik toe, zoodat hij in de naastbijzijnde woning moest gedragen wor den. Terstond werd geneeskundige hulp gehaald, de wond werd onderzocht en verbonden, en de zaak ter kennis van de overheid gebragt. Maandag hebben dan ook de heeren kantonregter en griffier met een brigadier der rijksveld- waclit een onderzoek in loco ingesteldde dader, die reeds bekend heeft, is geboeid naar Beverwijk gebragt. De aan gevallene, voor zoover bekend een oppassend jongeling, verkeert in zorgwekkenden toestand. De sterke drank schijnt ook hier weer een groote rol gespeeld te hebben. (N. Rott. Crt.) In eene den 7 dezer door het Collegie Zeemanshoop te Amsterdam gehouden vergadering werd door den heer A. G. Bosch eene lezing gehouden, waarvan het onderwerp was "eene directe stoomvaart op Nederl. Indië, in verband met het onlangs geopende kanaal van Suez. Spreker be toogde de wenschelijkheid van de vestiging eener stoom bootmaatschappij, en het voordeel daarin voor den handel gelegen, met het oog op den korten duur der reizen, die hij van Texel tot Batavia door het kanaal van Suez op 37 dagen geraamd had. De meest geschikte haven van uitgang zou, naar zijne meening, die van Texel zijn. Jl. Maandag nacht had de postkar van Rotterdam naar Amsterdam door de gladheid van den weg een ernstig ongeluk. Tusschen Leiden en Haarlem de kar ter zijde uitglijdende, stortte het paard voorover. De conducteur 'viel daardoor uit de kar en werd zwaar aan het hoofd verwond, zoodat hij in het gasthuis te Haarlem is opgeno men; de postillon bekwam geen letsel, doch een en ander gaf natuurlijk merkelijke vertraging. Te 's Hage is overleden de heer A. F. de Bas, sedert 1818 procureur, eerst bij het hooggeregtshof van 's Hage, later bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Hij was de oudste der procureurs en had tegen 1 Januarij 1870 als zoodanig zijn eervol onslag gevraagd en van Z. M. den Koning bekomen. De overledene had den ouderdom van ruim 71 jaren bereikt. Aan een brief van den hoofdredacteur van het Dagbl. van Zuidholland uit Kaïro, ontleenen wij thans nog het volgende, omtrent de aankomst met den spoortrein aldaar: z/De eindelooze verwarring, die te Ismaïlia bij de inlading plaats had, herhaalde zich nu bij de uitlading met de bezwa rende omstandigheid, dat het nu pikdonker was en de ad ministratie het onnoodig vond om het terrein van het station door een enkel pitje te verlichtenHet is bijna ongeloofelijk Verbeeld u een station, plotseling gevuld met een lOOOtai personen, die allen zochten en vochten om hun goed, want iedereen moest maar zien, dat hij uit de opgetaste goederen wagens zijne goederen kreeg, omdat er niemand was die een handje hielp! waarbij misschien nog kwamen een ÖOOtal Arabieren, Armeniërs, Nubiërs, Negers en allerlei slag van lui, die, quasi om te helpen en u te geleiden naar rijtuig en hotel, meestal op een kans loerden u het een of ander te ontstelen. Is het onder deze omstandigheden wonder dat ik bijv. mevr. de gravin de Fouguainville (eene onzer reisgenooten op de Guyenne) met een koffer op den rug bijna bewusteloos heb zien nederzijgendat mevr. Storm, die ik het genoegen had reeds te Ismaïlia te ontmoeten, een kofter kwijt raakte, terwijl mij zelf mijn reiszak, op het oogenblik dat ik bezig was een koffer aan den waggon te onttrekken, werd ontstolen! Voor mij een gevoelig ver lies niet alleen van wege de geldswaarde, die er zich in bevond, maar ook omdat er voorwerpen in waren van dagelijks gebruik, mij door een geacliten vriend geleend, en omdat er zich in bevonden mijne nota's en al mijne reisboeken voor mij onmisbaar. Met veel moeite kwam ik in het mij aangewezen hotel d'Oriënt aan. Heden heb ik bij de politie de noodige stappen gedaan en ook bij ons consulaat doch ik vrees, dat de reiszak wel eene her innering zal blijven aan het bezoek van den hoofdredacteur van het Dagblad aan den geboortegrond van den Afri- kaanschen dief." Bij gelegenheid der plaatsing van een nieuw toren uurwerk, door de firma Haak, gebr. Caminada Dupont te R'otterdam, aan de gemeente Strijen geleverd, heeft men de voor oudheidkundigen niet onbelangrijke bijzonderheid ontdekt, dat de beide aldaar aanwezige torenklokken onder de oudst bekende kunnen gerekend worden, als zijnde zij in de jaren 1388 en 1494 gegoten. Beide zijn aan het boveneind voorzien van in oud- Gotischen lettervorm vervatte opschriften. Op de oudste, volgens schatting van een deskundige een gewigt hebbende van ongeveer 350 kilo, staat te lezen: z/Orex: glorie: cumpace: vocor: Lambertus: M: CCC: LXXX: VIII:» De andere, wegende' ongeveer 1000 kilo, vertoont het volgende opschrift z/Jhesus. ende. margareta. is. nynen, naem. my. gheluyt. sy. gode. bequaem. gobet. moer. maeckte. my. int. jaer. ons. heren. M.CCCC.XC.IIII.» Ook de vorm van eerstgemelde klok duidt een hoogen ouderdom aan, als zijnde het bovenste gedeelte lang en naauw, terwijl de tweede meer metden later en, behoudens een geringe afwijking, nog heden gebezigden vorm over eenkomt. In deze klok is echter een scheur ontstaan (naar men wil in het jaar 1811 bij gelegenheid eener begrafenis gedurende een strenge vorst), welke voortdurend grooter schijnt te worden en als een ongeneeslijke kwaal het kenmerk is van het naderend einde van de merkwaar dige oude, die de uitvaart van zoo menig mensch en zelfs van geheele geslachten, met een vroeger heldere doch thans als door ouderdom verzwakte stem heeft aange kondigd, en gedurende zulk een lange reeks van jaren de geloovigen //Gode bequaem» tot het bedehuis heeft opge roepen, ja zelfs getuige was van de nagenoeg geheele vernietiging en nieuwe verrijzing der gemeente tengevolge van een brand. Vermoedelijk echter zal deze ware Strijensche burgeres eerlang, na de verjongingskuur te hebben ondergaan, in een nieuwe gedaante, haar verheven maar vaak treurige roeping voortzetten. Oude documenten, bijzonderheden aangaande deze beide klokken behelzende, zijn, voor zoover men weet, niet te Strijen aanwezig. Het is bekend, dat de oudste klok te Londen, die van Westminster-abdij, dagteekent van het jaar 1288. (V.) Uit Alblasserdam wordt gemeld, dat de kiesvereeni- ging aldaar in hare jongstgehoudene vergadering besloten heeft tot het inzenden van een adres aan de beide kamers der Staten-Generaal, houdende aanbeveling tot goedkeuring van het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf. Een boer uit do omstreken van Utrecht, zoo verhaalt men, kocht onlangs op eene publieke verkooping een oud rommeltje, waaronder een kistje met verschillende kleine voorwerpen, benevens een halsketen; deze laatste deed hij om den hals van zijn dochtertje. Een Jood, die dikwerf de woonplaats van den boer bezocht om handel te drijven, maakte de opmerking, dat de keten te kostbaar was om door het kind gedragen te worden, daar deze zeer veel waarde bezat; de vader gaf echter te kennen, dat hij dit wel wist, en gebruik makende van de eerlijkheid van den Jood, verkocht hij den volgenden dag de halsketen, zijnde een paarlsnoer, voor de som van 450 aan een goudsmid. Te Raai te is bij het nederlaten van de ijzeren brug over het kanaal de wip naar beneden gestort en een massa van 60,000 halve kilogrammen ijzer in het water geraakt. De passage langs het kanaal en den straatweg is daardoor gestremd. Er bestaat te Deventer eene naamlooze vereeniging voor St. Nicolaas, die reeds sedert verscheiden jaren den minvermogenden kinderen een feest tracht te bereiden, door hen op dien avond op chocolade en lekkers te onthalen. Alle kinderen van de stadsbewaarschool, de armen- en de tusschenschool, die trouw de school bezoeken, hebben daaraan deel. Bleef het bij de vorige gelegenheden dikwijls bij het zingen van de kleinen van eenige liederen op bevel of verzoek van //meester,» thans was door welwillende vergunning van den heer garnizoens-kommandant de muziek van het regiment huzaren beschikbaar gesteld om de prettige stemming te verhoogen. Een echte Amsterdamsche poppenkast van Verhoeve, met Chinesche schimmen, was ontboden voor kleinen en grooten, terwijl voor de laatsten de welbekende hofmechanicus Bamberg zijne onnavolgbare toeren en grappen ten beste gaf. St. Nicolaas, zooveel kleinen bij elkander ziende, kwam z<4f zijn opwachting maken en deelde met volle handen het lekkers uit. Weken te voren werd over de al- of niet-toelating tot dit feest door de kleinen geredekaveld, terwijl de meer- gegoede stadgenooten, door bijdragen geregtigd, niet ver zuimen op dien avond in de versierde schoollokalen of zelfs buiten voor de ramen zich een oogenblik te verheu gen in het genot, dat door hun medewerking ook aan den armste wordt geschonken. Ook te Leeuwarden heeft door de zorg eener commissie, daartoe door de mildheid der ingezetenen in staat gesteld, onder de leerlingen der armenscholen, ten getale van ruim 1100, te dezer gelegenheid een ruime uitdeeling van gebak, speelgoed, kleedingstukken, enz. plaats gehad. Te Breda is aan de kinderen van onbemiddelde ouders, langs denzelfden weg, hetzelfde feestelijk genot bereid, daar nog verhoogd door de muziek van het 6de reg. infanterie en het geven eener pantomimische voorstelling. (Vad.) Naar aanleiding van de adressen, ten doel hebbende om bezuiniging in te voeren op de begrooting van ons defensiewezen, stelt een officier een middel tot het ver krijgen van een batig saldo voor. Men belaste namelijk eenvoudig de landbouwers naar hun inkomen. Als zoodanige incometax zelfs zeer matig gesteld werd, houdt hij zich overtuigd, dat er niet alleen geen sprake meer van zou behoeven te zijn, om de zoo noodige oorlogsbegrooting te beknibbelen, maar zou er zelfs nog een aardig sommetje overschieten, voldoende, om ein delijk eens de tractementen, de voeding, de huisvesting en zoo vele andere desideria van den krijgsmansstand naar eisch en billijkheid te kunnen verbeteren. In de provincie Groningen vooral zou de opbrengst aller verwachting overtreffen, want daar zijn de voorbeelden verre van zeldzaam, dat een boer duizenden zuivere winst van zijne land- en veeproducten maakt, terwijl hij zich in de laatste jaren ook, met uitmuntend succes, op het knippen van coupons heeft toegelegd. (U. D.) Een windvlaag heeft den hoed van een met geestrijk vocht doortrokken burger in de goot doen waaijen. Alleen spraak van den dronkaard: //Ja, ik ken je wel... maar als ik je opraap, val ik... als ik val, zult gij mij niet oprapen... Ik wil je groeten!// En hij gaat zigzagsgewijze verder, zijn' hoofddeksel in den modder achterlatende. Men verzekert, dat een handvol zemelen met het voeder der koeijen vermengd, de kosten daarvan tiendubbel vergoedt door de meerdere melk, welke men alsdan verkrijgt. Eonn gemakkelijke genezing van het slaapwandelen is door prof. Pellizzari te Florence uitgevonden, en bestaati eenvoudig daarin, dat men zich bij het //slapen gaan," een i dunnen, buigzamen «koperdraad» van toereikende lengte om het been bindt, tervyijl men het ander einde aan het bed bevestigd. Achttien in Venetië op deze wijze behan- delde slaapwandelaars moeten daardoor genezen zijn. De in Venetië verschijnende Gazette Medica, die dit mededeelt, verklaart het verschijnsel daardoor, dat het koperdraad het somnambulisme stoort. Doch in ieder geval is het slechts het mechanisch beletsel, dat den opstaanden slaapwandelaar wekt en ongetwijfeld zou een eenvoudige draad of touw j dezelfde uitwerking hebben. E Volgens eene opgave van het bestuur der Suez-ka- 1 naalmaatschappij zijn van de opening af tot 28 November, dat is in elf dagen, honderd dertig schepen, te zamen eene scheepsruimte vau tachtig duizend tonnen uitmakende, door E het kanaal gevaren. Slechts zes daarvan waren aan den t grond geraaktvier van dit aantal werden spoedig en zonder 2 bijstand weder vlot; slechts twee behoefden een weinig hulp om de vaart te kunnen hervatten. Geen schip be kwam averij; geene lading ging verlorenen noch de bodem noch de oevers van het kanaal leden schade door dat drukke c verkeer, zegt de heer de Lesseps. Onder de gemelde 130 z vaartuigen waren er zeven die uit de Indische zee naar c Europa gingen, en negen die uit de Middellandsche zee 1 naar de Indiën bestemd waren. f De correspondent van het Londensche Daily News meent f in een schrijven uit Suez van 29 November, na eigen op- o neming en na voorlichting van kundige ingenieurs en r kooplieden, eene goede toekomst aan de Suezkanaalonder- neming te kunnen voorspellen. «Er is nog kapitaal, han- denarbeid en tijd, maar van ieder betrekkelijk weinig, 1 noodig om het scheepvaartkanaal te voltooijen (schrijft die t Engelschman)en intusschen kan het kanaal reeds op- 1 brengsten afwerpen. Het nog vereischte kapitaal zou hoog- i stens twee millioen ponden sterling zijn; en al wierd deze som besteed, dan is er nog wel een dividend voor de j particuliere aandeelhouders te verwachten. Het Suez-kanaal - kan voor ervaren zeelieden een even veilig vaarwater zijn als het Groot Noordhollandsch Kanaal in Nederland is.» BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bevorderd zijn: tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. 1 kl. C. E. Uhlenbeck; en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn. De off. van adin. 2de kl. E. E. C. Seelking, laatstelijk behoord I hebbende tot het escader in Oost-Indië, is op non-activiteit gesteld, i BUITENLAND. j België. De militiewet heeft de eerste lezing in de kamer door- gestaan. Zij is niet minder, maar ook niet beter dan de j militiewetten in andere monarchale landen. Het eenige, dat van vooruitgang getuigt is, het verbod aan militairen om buiten dienst het zijdgeweer te dragen. Het strekt der 19de eeuw niet tot eer, dat zij het eene oorzaak van 1 vreugde noemen mag, dat vreedzame burgers van de vrees worden bevrijd, om onschuldig bij de minste aan- leiding door hunne eigene kostbare verdedigers doodgeslagen te worden. 11 Door de Indépendance Beige wordt het oprijzen eener nieuwe moeijelijkheid tusschen de Porte en de Egyptische regering aangekondigd. «Verscheiden regeringen van Europa en Amerika, die geene consulaten in Egypte hebben (zegt dat blad) achten het thans, nu het Suez- kanaal eenen nieuwen weg voor het handelsverkeer der wereld oplevert, wensclielijk in dat land gelastigden ter beveiliging en bevordering van de handelsbelangen hunner onderdanen te hebben. Er zijn alzoo te Konstantinopel stappen gedaan om vergunning te verkrijgen voor de vestiging van nieuwe consulaten in Egypte; doch die ver gunning is tot nu toe door de Porte geweigerd, en wel op grond, dat die regeringen, welke het exequatur vragen, geene erkende diplomatieke vertegenwoordigers bij het Turksche gouvernement hebben, en dat de vrijheid tot het vestigen van consulaire gelastigden in Egypte alleen aan die staten kan worden toegestaan, welke vertegenwoordigd zijn bij de mogendheid, tot wier gebied Egypte behoort. Naar hetgeen ons uit Alexandrië wordt geschreven, zou het wel kunnen gebeuren, dat de belanghebbende staten eerlang een beroep op de groote mogendheden deden, met het doel om door hare voorspraak de tegenkanting der Porte te boven te komen.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2