ADVERTEIMTIËN. INBOEDEL 271ste STAATS LOTERIJ Afloop der Publieke Verkooping Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Mevrouw BEETS KEUKENMEID, De Makelaar S. Th. BEETS, B. WERENDLIJN SMIT, Frankrijk. De heeren Raspail en Rochefort hebben bij het Wetgevend Ligchaam een wetsontwerp ingediend, hetwelk voornamelijk strekt tot decentralisatie der plaatselijke en centralisatie der algemeene belangen. Onder de bepalingen van dat ontwerp komen de volgende voorhet Wetgevend Ligchaam beslist in hoogste ressort omtrent de regeling der algemeene belangen; het neemt geen oorlog aan dan om Frankrijk te verdedigen tegen een aanvalin geval van oorlog benoemt het Wetgevend Ligchaam de generaals; het leger bestaat uit alle burgers van 20 tot 25jarigen ouderdom; er zal maar eene soort van belasting zijn, enz. Men maakt zich te Parijs in diplomatieke kringen zeer vrolijk met de ligtgeraaktheid van den Pruissischen gezant von Werther. Bii gelegenheid van de opening der Kamers was zijn rijtuig met slijk bespat. De gezant beweerde dat dit er met opzet tegen aan was gegooid, en zag in die handeling een beleediging, Pruissen en zijnen Koning aan gedaan. Prins la Tour de Auvergne, minister van buitenl. zaken, heeft den Pruis terstond gerust gesteld en hem aan geboden het rijtuig door zijne lakkeijen te laten schoonmaken. De heer von Werther is tevreden. Op het tooneel van het Alcazar, te Charente, had jl. Dingsdag avond de volgende tragische gebeurtenis plaats. Op het oogenblik dat het concert zou beginnen en nog vóór het gordijn werd opgehaald, hoorde het publiek 2 schoten, die eenige seconden later bleken gelost te zijn door den regisseur van het établissement, Charles Clazeau, op mevr. Héloise Deberalle, die aan de regter-zijde getroffen werd en een kwartier uurs later overleed. Het tweede schot had den machinist van het Alcazar doodelijk gewond op het oogenblik dat hij naar voren trad om het eerste slagtoffer ter hulp te snellen. De moordenaar wist van de verwarring en de buitengewone ontroering der aanwezigen gebruik te maken om de vlugt te nemen, maar werd, nog vóór hij de straat bereikt had, door een veldwachter gearresteerd en naar de gevangenis geleid. De gemeenteraad van Muret (departement der Boven- Garonne) heeft besloten op eene der pleinen dier stad een standbeeld op te rigten voor maarschalk Niel, aldaar geboren. De Keizer heeft aan het hoofd der inschrijvingslijst voor j 2000 fr. geteekend. Engeland. Het ontbreekt tegenwoordig niet aan gezelschappen ot vereenigingen van allerlei aard. Een zonderling verbond zal eerlang te Londen worden opgerigt. Men heeft zich onlangs beklaagd over gewelddadigheden door politie beambten op de openbare straat ten aanzien van particulieren begaan. Om dit in het vervolg tegen te gaan, heeft men besloten een verbond te stichten, ten einde een waakzaam oog te houden op de policemen, en diegenen voor den regter te vervolgen, die hun mandaat te buiten gaan. Met veel ijver wordt aan het stichten van dit nieuwe verbond gewerkt, en het is waarschijnlijk dat men binnen kort in Engeland zal hebben eene Society for the protec- tion of the Subject against the violence of the police. Het blad dat daarvan aankondiging doet, zegt, dat het voorbeeld in alle landen navolging verdient. De eerste Suez-kanaal-mailboot ligt te Londen in lading. Zij heet de //Blue Cross," is een vaa+tuig van 1000 ton en heeft slechts 17 voet diepgang. Zij behoort aan de heeren T. en W. Smith van Londen. De gezag voerder heet Kennedy. Men denkt op de heen- en weerreis niet minder dan vijf maanden uit te winnen, hetwelk een besparing van kosten vertegenwoordigt, ruimschoots vol doende om de 12000 gulden, die heen en weer aan tollen op het nieuwe kanaal moet betaald worden, te dekken. Volgens een te Londen openbaar gemaakte statistiek telt Engeland 2405 katoenfabrieken, waarin 152,626 mannen en 204,396 vrouwen werkzaam zijn. Er zijn 1420 linnen- fabrieken, die 52,000 mannelijke en bijna 50,000 vrouwelijke werklieden, en 587 zijdefabrieken, die bijna 12,000 ge bruiken. Het totaal der fabrieken in Engeland en Wallis is 5698, bevattende 278,788 mannelijke en 390,880 vrouwe lijke werklieden. In Schotland bevinden zich 507 fabrieken, die aan 30,000 mannen en 82,000 vrouwen werk verschaffen. Ierland telt 198 fabrieken met 22,622 mannen en 50,301 vrouwen. vEen zeevarende van zeer veel ondervinding," cor respondent van de Shipping and Mercantile Gazette is, na een naauwgezet onderzoek, tot de conclusie gekomen dat als het kanaal van Suez voltooid is, het veilig zal kunnen worden bevaren door schepen van 28 voet en meer diep gang. Bedoelde correspondent deed aan boord van de stoomboot, waarop hij zich bevond, gedurende den togt van Port Saïd naar Ismailia 2500 maal het lood werpen en van Ismailia naar Suez 1500 maal. Niet alleen sloeg hij dit werpen naauwkeurig gade, maar nu en dan wierp hij het lood met eigen hand. Hij kwam hierdoor tot het resultaat dat de diepte van het kanaal van 30 tot 23 voet 6 duim loopt, met uitzondering van twee plaatsen na melijk te El Guisr, tusschen de meren Ballah en Timsah, en te Serapeum tusschen het meer Timsah en de Bitter meren. Op die plaatsen is de diepte voor een korten af stand 17 voet. Intusschen is men bezig om die ondiepten uit den weg te ruimen. De wijdte van het kanaal is 325 voet en de gemiddelde breedte van den bodem 72 voet. Schepen van 35 voet breedte kunnen elkander dus veilig passeeren, doch natuurlijk moeten zij halve kracht stoomen en voorzigtigheid betrachten. Bedoelde correspondent ver zekert ook, in strijd met het geopperde beweren, dat de haven van Pord Saïd niet aangeslibd is, met uitzondering van het uiterste einde van het havenhoofd, waar even als dit bij elke haven het geval is meer of min opeenhooping is van zand. Een paar baggermachines zijn allezins in staat dit bezwaar weg te nemen. Voor het overige beschrijft hij Pord Saïd als een bewonderenswaardige haven; van vol doende diepte en toegankelijk voor de grootste schepen. De dijken van het kanaal, waar het niet loopt te midden van zandsteenen rotsen, zijn gevormd uit blaauwe klei met zand vermengd; en daar waar de grond te zacht werd ge acht, zijn steenglooijingen en palen aangebragt. Er bestaat dus geen vrees dat de golfslag der stoombooten de dijken zal beschadigen. Het kanaal is uitmuntend betond, beba- kend en van vuren voorzien. De stroom liep in de nabij heid van Port-Saïd 1 knoop per uur en bij Suez 3 knoopen. De Shipping and Mercantile Gazette zegt alle vertrouwen in de mededeelingen van dezen correspondent te stellen en het blad meent, dat de overdreven ongunstige berigten, die in omloop zijn gebragt, op rekening moeten gesteld worden van onkunde. Zijn er schepen in het kanaal aan den grond geloopen, dan moet dit worden geweten aan de onwetend heid of zorgeloosheid der opvarenden. Intusschen acht het blad het wenschelijk, dat het kanaal niet bevaren worde voordat de twee genoemde ondiepten uit den weg zijn ge ruimd, tenzij de schepen worden geligt. Dat het kanaal voor zeilschepen minder geschikt is beaamt ook de Gazette, niet omdat de sleeploonen zoo hoog zijn, maar omdat de Roode zee zooveel moeijelijkheden oplevert. In den regel waaijen daar ligte koeltjes, zoodat een zeilschip soms twee maanden noodig zou hebben om de Roode zee door te kruisen Zeilschepen zouden dus èn door het kanaal èn door den Arabischen golf moeten worden gesleept en deze onkosten zouden te hoog worden. Ten slotte dringt het blad er op aan, dat de golf van Suez en de straat van Jubal beter bebakend behooren te worden, aangezien men anders zeer veel scheepsonheilen zal te betreuren hebben. Duitschland. De uitgaven voor den oorlog van 1866 hebben voor Pruissen volgens officiële berekening niet minder dan 151 millioen thaler bedragen. Een der afgevaardigden van den Pruissischen landdag, Parisius, heeft in de vergadering van die landdag voorge steld, om den post te schrabben, die op de begrooting van eeredienst was uitgetrokken voor het zendelinggenootschap ter bekeering van Heidenen tot Christenen. De heer Parisius berekende, dat elke gedoopte Kaffer aan Pruissen 800 th. kostte en vond in elk geval die som te hoog; buitendien, beweerde hij, zou de minister van eeredienst op grond van de gelijkheid van alle godsdiensten voor de wet, even goed subsidie moeten toestaan aan een joden- zendelingvereeniging, die zich bezig hield met het bekeeren van Christenen. Dit laatste argument wekte in hevige mate de verontwaardiging op van de conservatieve leden; het voorstel van den heer Parisius werd daarop aangenomen. Kerkelijke Staat. Den 2 dezer heeft in de Sixtijnsclie kapel in het Yaticaan de prosynodale of voorloopige bijeenkomst der bisschoppen, tot het afleggen van den eed in handen van den Paus, plaats gehad. Aan die plegtigheid namen, volgens sommige berigtgevers, 500, volgens andere, ongeveer 450 prelaten deel. Vóór het afleggen van den eed heeft Z. H. eene allocutie gehouden, die ongeveer een half uur geduurd en een levendigen indruk op zijne hoorders gemaakt heeft. De Paus legde daarin zijne blijdschap aan den dag over den ijver, waarmede de bisschoppen van het gansche Katholi- cismus aan zijne apostolische roepstem hadden gehoor gegeven, en zeide, zich te inniger daarover te verblijden, omdat de handelwijze der prelaten allezins overeenstemde met die der twaalven, welke, toen de schare en velen, die den Zaligmaker een tijd lang gevolgd waren, zich van hem afkeerden, na dat hij te Kapernaüm over de noodzakelijkheid van de offer- hande zijns ligcliaams had uitgeweid, den Meester volkomen getrouw bleven, en op de aan hen gerigte vraag, of zij ook niet wilden heengaan, ten antwoord gaven: //Heer, waar zouden wij heengaan, gij hebt de woorden des eeuwigen levens." De Paus zeide, het zich wel niet te ontveinzen, dat het zelfs in de in den naam van Christus bijeengeroepen vergadering niet aan tegenspraak en strijd zou ontbreken, en men daarin zeer op zijne hoede zou moeten zijn tegen den vijand, die er slechts op uit was om onkruid onder de tarwe te zaaijenmaar dat hij en de overige getrouwe zonen der Kerk, op het voorbeeld der Apostelen alle krachten behoorden in te spannen om Christus met een vast en on wankelbaar geloof te blijven volgen. De clericale verslaggevers doen uitkomen, dat de Paus bij het uitspreken van dit gedeelte zijner toespraak meer bepaald het oog heeft gehad op »de treurige gebeurtenis die nagenoeg het gansche Catholicismus met droefheid vervuld heeft" den afval van pater Hyacinthe en op de gallicaansche beweging. De Paus heeft zich eergisteren, voorafgegaan door ongeveer 700 prelaten, naar de vergaderzaal van het concilie begeven en de kerkvergadering volgens het vooraf vast gestelde programma geopend. Z. II. zag er welvarend uit. De daar aanwezige vorsten, de leden van het corps diplo- matique en vele andere hooggeplaatste personen hebben de opening bijgewoond. Rusland. Onder de berigten welke van vervolging der Israëlieten in Rusland gewagen, behoort dat duizenden huisgezinnen van dat geloof uit de stad Kischenew, nabij de Rliumani- sche grenzen, verdreven zouden zijn. De waarheid is dat een twintigtal Israëlitische huisgezinnen, die van sluikhandel op de grenzen leefden, bevel hebben ontvangen om zich elders, op eenen grooten afstand van de grenzen, neder te zetten." Amerika. Bij het geregtshof van New-Orleans werd een neger in eene zaak als getuige opgeroepen. Toen hij gezegd had wat hij wist, hield de regter den bijbel omhoog om hem door een eed zijn getuigenis te laten bevestigen. De neger wist echter niet dat hij, na den eed afgelegd te hebben, den bijbel kussen moest en bleef tot groote verwondering en verontwaardiging van den regter onbewegelijk. Waarom kus je niet?" vroeg de magistraat m het eind. //Sar?" //Wil je niet kussen?" ,/Sar!" antwoordde de zwarte; die de bedoeling van den regter verkeerd opvatte en door zulk een uitnoodiging geheel van zijne stukken geraakte. //Kus dan toch!" bulderde de regter eindelijk. ,/Yes Sar, Yes Sar," riep de neger, wien het angstzweet uit het haar liep, en meteen sloeg hij zijne lange armen om den regterlijken nek en drukte op de regterlijke lippen een kus die door de zaal' klonk. Tot groot vermaak van de talrijke toe schouwers bleef het niet bij dien eenen kus, maar bleef de neger, getroffen door de vriendelijkheid van den regter, nog eenigen tijd voortkussen. Eindelijk werd de regter, half gestikt, door de hulp van eenige deurwaarders, uit de teedere omhelzing losgemaakt. EERSTE KLASSE. Prijzen van 100 en daarboven. tweede lijst: No. 6507 5000; No. 16461 2000 No. 6203, 14454 en 19913 ieder ƒ1000; No. 13173/400 No. 4078, 12575 en 18113 ieder 100. derde lijst: No. 1158S ƒ20,000; No. 10009 ƒ1500; No. 2441 1000; No. 203, 8699 en 10760 ieder 400; No. 14949 en 19831 ieder J 200; No. 1744, 9526, 10714, 13118, 15871 en 19928 ieder 100. van de Brikschepen „Infatigable" en „Resolutionen", op 7 December 1869 gehouden ten overstaan van den Notaris W. J. HIDDB BOK: Casco Eesolutionen, kooper de Heer H. J. Eippens alhier, voor/760» Infatigable, A. Kaptein te Zjjpe, 695» 7 Dec. 8 Dec. Nederland, Werkel. Schuld 2+% 53f 62+ dito 8 62+V dito 4 n 84+ 84 Spanje, Obligatiën 2+,, 251 25+ Portugal, Obligatiën 1853 8 ii 32f 33 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 ii 93+ 93+ dito bij Stieglitz 6 ii 75 74+ dito 1864 5 M 90+ 90 ft dito 1860 4*,/ 81+ 81+ dito 1867 4 li 64+ 64+ dito Poti Tiflis 5 li 82+ dito Spoorw. aand. n 217 214+ dito Loten 1864 0 ii 231 230+ dito 1866 ii u 222J 222 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 0 48 47+ dito dito 2f ii dito Nationale 5 ii 52++ dito rente Amst. 5 li 60+ 61 dito 1864. 5 li dito 1865. 6 li 60+ dito 1866. 5 1/ Mexico, Obligatiën 1851 3 II dito 1864 3 II 4+ Griekenland, Obligatiën 6 1/ 7 Turkije, Obligatiën 5 II 41+ Amerika, Obligatiën 5 1/ dito 1882 6 1/ 91+ 90++ dito 1885 6 II 90+ 89++ Debentures Ohio 8 u Gecons. Atlantics 7 II St. Paul en Pacific, le sectie 7 II 70 69+ ii II n II 2e 7 II 69+ 68+ (Landskeet). o -o B <d Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh., procent. Toestand van de <d P Stand. Afiv. Stand. Afw. zee. 8 9 9 12 8 12 oost. 1.4k. zzo. 0.2» zto. 0.3// 763.38 f 4.04 760.15 f 0.78 761.12 f 1.75 1.0 0.5 2.2 -4.0 -3.2 -2.6 0.94 0.98 1.00 Vlak. Vlak. Vlak. Weersgesteldheid: 8 Dec. 12 u. Helder, beneveld, koud, mooiweer. 9 Dec. 8 u. Digtbeneveld, koude lucht. 9 Dec. 12 u. Dikke mist, koude lucht. Van den 89 Dec. 's nachts 6 m.M. ijs. verlangt 1 Februarij e. k. eene 25 jaar oud, P. G. Loon 60. zal op Dinggdng 14 December 1869, voormiddags 10 ure, in het HEEREN-LOGEMENT, aan het Westplein te Helder, ten overstaan van den Notaris in het openbaar verkoopen: DEN ZEER NETTEN, GOED GECONSERVEERDEN van den Heer Kapitein der Infanterie LANDOLT. bestaande in: Mahonijhouten en andere MEUBELEN, STOELEN met zittingen, SPIEGELS, CANAPÉ, KAGCHELS, BÉDDEN met toebehooren; voorts eenige BOEKWERKEN, STEREOSCOOP, enz. enz Alles daags vóór den verkoop in gezegd Logement te zien, van des middags 12 tot des namiddags 5 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3