B 111 T E N L A N D. Heden heeft alhier plaats gehad de openbare ver pachting, bij opbod en afslag, van de Dninen, Valleijen en Voorgronden, gelegen tusschen het Zuideinde van de Hel- dersche zeewering en de noordelijke grens van de gemeente Callantsoog, tot 31 December 1875. In de verpachting was begrepen zoo wel het regt van beweiden, als het jagt- regt. Pachter is geworden de heer Jb. Hoogerduin, alhier, voor 185 per jaar. Bij gemis aan personen, geschikt of genegen om als komraandant of officier bij de schutterij eener gemeente op te treden, kan een officier van het leger met de waarne ming van die betrekking worden belast. Die bepaling wordt voorgesteld met het oog op kleine gemeenten, die anders, uit gebrek aan leiding, de wet niet zouden kunnen toepassen. Onder de romans van den laatsten tijd verdient «In Verzoekingdoor F. W. Robinson, bijzondere belangstelling. Wordt //Grootmoeders Geld," van denzelfden schrijver, met rgte gelezen, ook dit nieuwe werk zal algemeen voldeen. treffende tooneelen schetst het de zwakheid der men- schelijke natuur en de wrange vruchten van hartstogt en misdaad. Maar tevens doet het uitkomen, dat het in ver zoeking bezweken menschenhart nog vatbaar kan blijven voor goede en edele aandoeningen, zelfs als men meenen zou, dat deze geheel waren uitgeroeid. Boeijend van het begin tot het einde, spreekt deze roman tot verstand en hart beide, en menig aandoenlijk en roerend tafereel getuigt van de diepe menschenkennis des schrijvers. In één woord, ,/ln Verzoekingis een voortreffelijk boek, dat eiken roman lezer zeer wordt aanbevolen. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. het onderhoud der Rijks havenwerken te Medemblik, gedurende de jaren 1870,1871 en 1872, minste inschrijver de heer J. Fransen, te Medem blik, voor ƒ3868 per jaar; 2. het onderhouden van het huis van arrest en het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, gedurende 1870, in 2 perceelen, minste inschrijver de heer H. Leijnbach Jz., te Alkmaar, en wel van het 1ste perceel voor 974 en van het 2de perceel voor 1194. In het hoofdkiesdistrict Zuidhorn is tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer mr. E. Cremers. Beroepen te Opperdoes, de heer Folpmers, pred. te Oudega; te Geervliet, de heer J.E. Moltzer, pred. te Warder. Bedankt voor het beroep bij de Holl. Geref. gem. te New-York (Noord-Amerika), door ds. N. II. Dosker, pred. bij de Christ. Geref. gem. te Zwolle. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn voor Amsterdam bevracht de schepen: Electra en India Packet. In den Wieringerwaard, eene gemeente van nog geene 1300 zielen, en waar het onderwijs op een uitmun tenden voet is ingerigt, is en zulks kan voor andere gemeenten in ons vaderland tot voorbeeld strekken eene afdeeling van het schoolverbond opgerigt, die reeds meer dan 70 leden telt; het bestuur is zamengesteld uit de heeren: A. J. Kaan, voorzitter; A. H. van Iddekinge, secretaris; A. R. Kaan, penningmeester; J. L. T. Groneman, R. Visser, D. K. Schenk en Dirk Sleutel. Jl. Dingsdag stond voor de Arrondissements regtbank te Alkmaar teregt Jan Hendrik Splinter, spoorwegwachter, beschuldigd van manslag door onachtzaamheid in zake het bewuste ongeluk, dat bij de Kalkovensbrug, bij Alkmaar, plaats had. In deze zaak werd het O. M. waargenomen door mr. van Bommel, werden 19 getuigen gehoord en trad mr. N. H. de Lange als verdediger op. Het O. M. rekwireerde eene gevangenisstraf van één jaar, te ondergaan in eenzame opsluiting. De regtbank zal den 14 dezer in deze zaak uitspraak doen. (N. Alkm. Ct.) Onder de vreemde, haast hadden wij geschreven dolle, negotiën, die nu en dan op markten gedaan worden, mag ook wel gerekend worden de verkoop van een varken, zoo als die jl. Maandag te Alkmaar plaats had. Men was het oneens over de zwaarte en alzoo over de waarde van het dier, en de kooper beweerde dat het varken minder ponden woog dan hij. De verkooper verschilde met hem in gevoelen en achtte de waarde van bet zwijn hooger. Eindelijk kwam men overeen, dat, wanneer de kooper het zwaarste woog, dan zoude ieder half kilogr., die het varken woog, met 20 cents betaald worden, doch wanneer daar tegen het zwijn meer gewigt ter schaal bragt, dan zou het half Ned. pond 35 cents kosten. De weging besliste in het voordeel van den kooper en deze verkreeg alzoo een goedkoop varken, doch hij wilde zich nog edelmoedig be- toonen en stelde aan den verslagenen verkooper voor, dat, wanneer het beest geslagt was, hij het dan naar Winkef, zijne woonplaats zou dragen, maar onder de voorwaarde, dat hij daardoor het varken voor niets zoude hebben, of, wanneer hij in gebreke bleef, het dubbel zoude betalen. De boer verkoos nu het wisse voor het onwisse en verge noegde zich met 20 cents voor de 5 ons. Wij gelooven dat hij eindelijk verstandig deed. (N. Alkm. Ct.) ■- Zelden heeft men in de omstreken van Hoorn zulk een ruim gewas van kool, van allerlei soort, en van wor telen gehad als in dit jaar. De tuinen, waar die verbouwd zijn, staan nog vol; er zal dus dezen winter geen gebrek aan dit voedsel zijn. De knolgewassen over het algemeen hebben een overvloedig gewas opgeleverd. Door eenige ingezetenen van Goes is een adres op gesteld om op vermindering der kosten van defensie aan te dringen, dat aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerigt is, en, door verscheidene personen uit die gemeente en omstreken geteekend, eerstdaags zal worden opgezonden. In dit adres wordt o. a. gezegd, dat, naar der adresssanten bescheiden meening, het eene schoone roeping voor de re gering van ons land zou zijn om aan gansch Europa het voorbeeld te geven tot eene aanzienlijke vermindering der improductieve uitgaven voor de defensie, waardoor alle volken thans zoo overmatig gedrukt wordendat adressanten zich innig overtuigd houden, dat men slechts den moed behoeft te hebben om dat vobrbeeld te geven, om de reeds overal ontwakende beweging tegen het opdrijven dier uit gaven een krachtigen stoot te geven. Adressanten verzoeken de Kamer, de Hoofdstukken der Staatsbegrooting voor Marine en Oorlog zoodanig te willen amendeeren, dat de uitgaven voor de defensie in evenredigheid gebragt worden met de financiëele krachten van ons volk. Eerstdaags zal uit Groningen het adres over het budget van Oorlog aan Z. M. den Koning worden verzon den. Het is door bijna 1000 ingezetenen onderteekend. Zoowel in het Noorden, zooals te Nieuwolda, Win schoten, Hoogezand en Enschedé, als in het Zuiden des lands, zooals te Goes, circuleren adressen aan Z. M. den Koning, in gelijken zin als dat, hetwelk van Groningen is uitgegaan, tot vermindering der budgetten van Oorlog en Marine. Gepasseerde jaar werd te Nijverdal door eene vrouw op eene publieke verkooping een oude leuningstoel gekocht, welke zij nu, daar zij om geld verlegen was, wilde sloopen, ten einde van het paardenhaar, dat in het kussen zat, nog eenige centen te maken. Doch wie beschrijft hare verba zing, toen zij bij het openmaken daarvan onderscheidene oude muntstukken ontdekte, met een briefje daarbij, waarop stond, dat het den vinder van dit geld eerlijk toekomt. De vrouw was nu weder gered, daar zij alleen uit het zilvergeld 29.33 heeft gemaakt, terwijl zij het kopergeld als eene gedachtenis aan den ouden stoel heeft bewaard. Te Dalfsen zijn jl. Donderdag een twintigtal dames door het ijs gezakt. Allen werden door de daar aanwezige heeren bijgestaan en kwamen met den schrik en een koud bad vrij. Een soldaat, die wegens wangedrag van Harlingen naar Leiden zou vervoerd worden, heeft zich in de provoost de achilles-pees doorgesneden, ten einde zich voor het ver volg ongeschikt voor den militairen stand te maken. De operatie is volkomen goed gelukt, want de patiënt kan niet loopen. Sommige landbouwers te Dockum schrijven de buiten gewone fleur en de groote getalsterkte van het muizenleger van 1869 vooral daaraan toe, dat een zijner aartsvijanden, de egel, tengevolge der aanhoudende droogte, in den vorigen zomer en alzoo wegens gebrek aan drinken zou zijn om gekomen. Hoe dit ook zij, eene groote menigte dezer getrouwe muizenvangers werd dit jaar door de landlieden dood gevonden. In een ingezonden stuk, opgenomen in de Provinciale Friesche Courant, wordt door iemand, die zich alleen met de initialen v. d. M. bekend maakt, medegedeeld dat hem, bij naauwkeurige berekening gebleken is, dat in de gemeenten waar de census tot dusverre 30 bedroeg, bij eene ver laging van 5, het getal kiezers voor de Tweede Kamer met t zal toenemen, dat in de gemeente Wijmbritseradeel dan nog o. a. plus minus 100 landbouwers van het kiesregt voor de Tweede Kamer zullen zijn en blijven verstoken, en dat bij wegvalling van het middel van patent het radi caal in die gemeente, tellende 414 kiezers, te loor gaat voor ongeveer 75 kiesgeregtigden (timmerlieden, kleinhandelaars, tappers, winkeliers, enz.). De juistheid dezer opgaven kunnen wij op dit oogenblik natuurlijk niet beoordeelen. Te Groningen ligt het water in en om de stad ge heel digt. Op de vlakten ziet men reeds vele schaatsen rijders. Jl. Zaturdag avond is te Hoogeveen door den nacht wacht opgenomen zekere T., horlogiemaker van beroep, die een zwervend leven leidde en die zoo het scheen ver kleumd en verhongerd was. Nadat men hem een kop koffij had toegediend, gaf hij een gil en was niet meer. Zijne kleeding was allertreurigst en het ongedierte had hem als het ware verteerd. Misbruik van sterken drank is ook hier weder de oorzaak. Half Europa ligt vol sneeuw. Zoo is het in Spanje, volgens de Irurac Bat, zoo te Londen volgens de Pall Mali Gazette, en in Italië, in het dal van de Po en in de Apennijnen volgens de Nazione. Terwijl eindelijk de Gazette van Turijn berigt, dat op den spoorweg over den Cénis, een goederentrein door een sneeuwval meegesleept is in een afgrond. Ongelukkig bevonden zich 8 personen op dien trein. Zoo zijn tusschen Uri en Bernerland in Zwitserland van 3 jagers, die te zamen in de bergen waren gegaan, twee onder een sneeuwval bedolven. Te Wartenberg is een doodgraver tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijne varkens voerde met lijken. Te Nagy-Palad, in het Hongaarsche comitaat Szatmar, heeft een knecht, Gabriël Czoma genaamd, zijnen heer, Stephan Deak, in het bosch met een pijl doodgeschoten en daarna aan het lijk de regterhand afgehouwen, welke hij op het ontzielde ligchaam wierp met de woorden//zie, daar is jou hand, waarmee je me zoo dikwijls geslagen hebt." Het is altijd een evènement in een familie, wanneer de kat jongen krijgt. Wat zal men met de kleintjes beginnen? De kinderen zouden ze allen in het leven willen laten, maar papa en mama hebben daar natuurlijk geen vrede meê. De kinderen zijn al druk genoeg en dan nog een zoo tal rijk geslacht jonge katten van verschillende katten. Men kiest er de mooiste uit, en broertjes en zusjes moeten on- meêdoogend verdronken worden. Deze noodlottige dag was ook aangebroken bij mevrouw de B. Haar 9jarig dochtertje Bertha schreide heete tranen. Ach, mama, die arme beestjes Toe, ma, laat ze toch niet verdrinken." De moeder putte hare redeneringen uit om het bedroefde meisje diets te maken, dat de arme oude kat al die klein tjes het waren er 8 niet kon voeden. vAch, het is zoo koud!" snikte Bertha achter hare handjes. i/O, dat is in een minuut over.» //Nu ma! zoo u ze dan bepaald wilt verdrinken, doe het dan ten minste niet op de gewone manier.» //Welnu, hoe dan?» //Laten we eerst het water warm maken!» Welk een vooruitgang de vrouwen-emancipatie in de Vereenigde Staten maakt blijkt uit de volgende mededee- lingen, aan een Amerikaansch blad ontleend: Mevr. Arabella Mansfield is de gratie, en de schoonheid der balie van Iowa. Mejufvr. Ella Yates heeft bij den wedstrijd met pistolen te Danville den eersten prijs behaald. Aan mejufvr. Mary Howev is het professoraat in de tuinbouwkunde aan de landbouwschool in Kansas opgedragen. Mejufvr. Julia C. Addington is tot hoofd-insprectrice der gemeentescholen te Mithell, in Iowa, gekozen. Anny Wilkenson, van Benton, in Indiana, heeft uit wanhoop, omdat zij wegens hare sekse hare regten niet kon uitoefenen, zich overge geven aan het kaauwen van tabak, en wel in zulk een mate, dat zij haar verstand verloor en naar een krankzin nigen-gesticht gebragt moest worden. Een zeer bijzonder middel om tot bevordering van het onderwijs bij te dragen, is door de Russische regering uitgedacht. Voortaan zullen de soldaten bij de garde, wier diensttijd verstreken is, niet ontslagen worden, zoo zij niet op de militaire scholen, waar officieren onderwijs geven, genoegzaam lezen, schrijven en rekenen hebben geleerd. De Figaro geeft deze aardige beschrijving van den heer Malézieux als kamerredenaar. De heer Malézieux is een redenaar, die een tafellaken uitspreidt, om een hazelnoot te verorberen. Somtijds zelfs spreidt hij zijn tafellaken uit, zonder dat hij iets te bikken heeft. Ken burger van Parijs ging even voor het diner naar huis. Zijn echtgeuoote wa3 met de kinderen naar buiten en hij ging slechts naar huis om zich even te kleeden, want hij ging bij een vriend dineeren. Op den trap liep hij echter iemand tegen het lijf met een matras onder den arm. De man scheen zeer verslagen en be drukt. Onze burger kreeg medelijden en vroeg wat hem deerde. Mijnheer, zeide de matrassendrager, is dit de lombard niet? Wel neen, zeide onze burger, die is een deur verder. Dank u mijnheer! en hij wilde verder gaan. Onze burger was echter nieuwsgierig geworden en vroeg hem of hij die matras naar den lombard bragt. Ach, mijnheer! was het antwoord, vraag mij daar toch niet naar. Mijn kind is ziek en ik heb geen geld om geneesmiddelen te koo- pen. Om ons kind nu geneesmiddelen te kunnen koopen, verpanden wij onze matras. Het werd onzen burger week om 't hart, toen hij deze ellende hoorde. Behoud uw matras zeide hij en koop hiervoor geneesmiddelen. Meteen stopte hij hem 10 francs in de hand. Onze burger ging nu naar boven, kleedde zich haastig aan, ging naar zijn vriend, at en dronk daar met den smaak dien slechts een goede daad geven kan, kwam laat te huis en miste bij het naar bed gaan, eenmatras. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. Z. J. Cambier, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 2 dezer maand in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Frankrijk. In het Wetgevend Ligchaam zijn gisteren het Gele en Blaauwe Boek rondgedeeld. In het laatste wordt omtrent de aangelegenheden in Duitschland gezegd, dat de toestand aldaar niet veel verandering heeft ondergaan. De regering heeft in de kwestiën, die de Duitsche kabinetten in den loop van dit jaar bezig hielden, geene reden gezien om hare tot dusver tegenover de hervorming van Duitschland in acht genomen houding te wijzigen. De betrekkingen met Duitschland zijn voortdurend van zeer vriendschappelijken aard geweest. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is jl. Donder dag in het Wetgevend Ligchaam de volgende vrijzinnige redevoering gehouden, die een zeer levendigen indruk heeft gemaakt. De minister heeft gezegd: //De regering wil de ware vrijheid grondvesten, en wel, indien zij die kan erlangen, met de hulp van allen. Zij is niet onbekend met het dreigende gevaar van het liberalismus, doch zij wacht dat gevaar vastbesloten en met vertrouwen af. De regering stelt heden hare eer in het stichten der vrijheid; hare voorgangers zijn onder deze taak bezweken de keizerlijke regering heeft de aanmatiging, te beweren dat zij gelukkiger, meer ervaren, meer vastberaden is. Zij ziet met voldoening terug op haar 18jarig verleden, dat aan het land de vrijheid gegeven heeft doch zij wenscht steeds voorwaarts te gaan en van het keizerrijk de definitieve grondvester der vrijheid in Frankrijk te maken. Dat be sluit is niet nieuw; het is het gevolg der daden van de laatste 10 jaren. Om echter de vrijheid te stichten, zijn twee voorwaarden noodig: voorzigtigheid en standvastigheid. Het land wil geene omwenteling; het wil een liberaal, doch sterk bewind. Het zal dit erlangen. Dit is het wat de Keizer zamenvat, wanneer hij zegt: //voor de orde sta ik in; helpt mij de vrijheid redden!» De Keizer heeft den minister met deze rede geluk gewenscht. Onder de bemanning van het keizerlijke stoomschip 1'Aigle, waarmede de Keizerin de reis naar het Oosten heeft gedaan, heeft het bewijztn geregend van vorstelijke gunst. Twee officierskruizen, vier ridderkruizen en twee militaire medailles zijn onder haar gevallen. De niet- gedecoreerde manschappen hebben ieder een gouden horologe met het naamcijfer der Keizerin ontvangen. Te Marseille lieersclit ontevredenheid, omdat II. M. nu reeds vier malen die stad heeft bezocht, zonder langer dan volstrekt noodig was, zich op te houden. Jl. Woensdag avond heeft te Marseille eene illumi natie ter gelegenheid van de opening van het Concilie en van den verjaardag van de afkondiging der Onbevlekte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2