W. 12. KEUKENMEID, Helders Mannenkoor. VOKML EN INSTIllilMUL CONCERT, Rederijkerskamer Olympia. ADVERTENTIËN. SOLLICITEURSCHAP Harmonie-Gezelschap Concordia. Studiën en Berichten over Personen, Zaken en Gebeurtenissen van den dag. INGEZONDEN. BUITENLAND. Weerkundige Waarneming-en te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. op Donderdag- den 16 December a. s., MET WELK HOMMER DE JAARGANG 1869 COMPLEET IS. Prijs per Jaargang, 12 nummers of 2 deelen met Platen, 6. DANKBETUIGING. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongen openlijk dank te brengen aan allen, die zijne poging om iets te doen ten behoeve van eene weduwe met vijf kinderen alhier, zoo krachtig hebben gesteund. Inzonderheid betuigt hij zijne erkentelijkheid jegens de HH. Uit gevers der beide Couranten alhier, voor de kostelooze opname van advertentiën; verder aan den heer Kalishoek, die zijne zaal geheel kosteloos heeft beschikbaar gesteld, en eindelijk aan HH. muziekanten, die hebben medegewerkt om deze Volksvoordragt op te luisteren. Helder, 13 December 1869. A. B. WEBER. lampen in de moskeeën, en bij het vertrek van de laatste post was er juist een feest geordend, dat 10 dagen duren zou, ter eere van den door de onzigtbare hand doodgeslagenen soldaat. F r a n k r ij k. Keizerin Eugènie is uit Egypte in haar land teruggekeerd, Wat zal ze niet te vertellen hebben gehad! Intusschen moet men niet denken, dat de echtelieden Napoleon in den tijd van scheiding niet gecorrespondeerd hebben, o neen ze hebben een ijverig gebruik gemaakt van den telegraaf. De telegrammen tusschen de beide hooge personaadjes hebben meer dan 75,000 gekost. Het volgende tooneeltje had plaats bij de aankomst der Keizerin op Egyptiscben bodem. Te Alexandrië aange komen, begaf zij zich in gezelschap van mad. de la Poëze en den heer de Brissac aan wal. Een commissaris des Onderkonings wilde een koets doen voorkomen, doch Keizerin Eugènie als Spaansche van afkomst verkoos een ezel en reed in galop voort. De Onderkoning, daar van onderrigt, wordt subiet overvallen van eene oogen- blikkelijke woede, maar, daar dit niet kon helpen, bestijgt hij spoedig ook een langoor, om de Keizerin op den weg der zuil van Pompejus na te jagen. De commissaris volgt zijn heer, die onder-commissaris zijn gebieder, de bedienden hunne opperhoofden, allen op ezels. De ezel der Keizerin werpt een der uitgenoodigden tot de feestviering onder den voet; naauwelijks opgestaan dreigt hun een nieuw gevaar, namelijk dat van door den ezel des Onderkonings overreden te worden. Niet alleen scheldt hem deze voor lompert, maar geeft hem ook eenige zware slagen als ware hij een gewone Egyptische fetish geweest, en wordt ten slotte door het gansche gezelschap uitgelagchen. Deze kleine katastrofe behoort tot de genoegens van een gast des Onderkonings van Egypte. Overeenkomstig het gebruik heeft de heer Kouher, president van den Eranschen senaat en oud-directeur van het Journal Officiel, in den senaat hulde gebragt aan de nagedachtenis van den maarschalk Niel, den vice-admiraal Grivel, en den heer Sainte Beuve. De redenaar schetste op waardige wijze de schitterende loopbaan van laatstge noemde als letterkundige, doch toen hij van diens werk zaamheid als senator sprak, veranderde hij van toon, en den vrijdenker noemende, verviel zijne bespiegeling in eene veroordeeling. In dat gedeelte zijner toespraak verkondigde de heer Kouher vreemde dingen, onder anderen, dat vrij denkers onverdragelijk zijn, dat tegenspraak hen in ver warring en toorn brengt, omdat zij hen plaatst onder de stralen der waarheid, m. a. w., dat zij tot het groote gilde der kwakzalvers en bedriegers behooren. Wij zullen, schrijft de vriend van Sainte Beuve, de heer Nefftzer, ter wille van den spreker onderstellen, dat hij dingen aanroerde, waarvan hij geen verstand heeft. Er is een uiterste in het ontkennen, evenals er een uiterste is in het bevestigen, en het een is even ondragelijk als het ander. Maar de waarlijk vrije gedachte is aan heide evenzeer vreemd. Zij erkent dat de mensclielijke geest nooit zeker is de waarheid te bezitten, en slechts van één ding, zijne eigene opregt- heid, overtuigd kan zijn. Van daar geene dubbelzinnige en beleedigende verdraagzaamheid, maar eene volkomene onbeperkte eerbiediging van elke opregte overtuiging, niet op grond van haar voorwerp, maar van haar goede trouw. Met leedwezen constateeren wij, dat de heer Rouher ge toond heeft geheel vreemd te zijn aan dat gevoelen, dat het edelste kenmerk van den nieuweren tijd is. In zonderheid toonde hij zulks aan het slot zijner rede, toen hij het waagde te spreken van ude vermetelheid" der uiterste wilsbeschikking van Sainte Beuve, ten aanzien van zijne begrafenis. De president van den senaat geeft aan bekeeringen op het sterfbed de voorkeur boven zulk eene volharding en standvastigheid. De heer de Lesseps is met zijne jeugdige echtgenoot te Parijs aangekomen; en beiden hebben reeds een audiëntie bij den Keizer gehad. Dezer dagen heeft zich hij de politie te Parijs een persoon aangemeld, die verklaarde in de maand Febr. 11. een diefstal van 620,000 francs te hebben begaan. Hij verklaarde tevens thans door honger tot zijn aangifte genoopt te zijn. De behandeling der zaak van Tropmann is vastgesteld op 28 dezer. Duitschland. Het Heidelb. Journal van 6 Dec. maakt met meer dan gewonen lof melding van eene door dr. Pierson aldaar gehouden leerrede, de eerste, die hij aldaar uitsprak. Hij is thans docent in de theologie aan de hoogeschool aldaar. Jl. Zaturdag middag had nabij het station Dordmund een droevig ongeluk plaats. Het lief driejarig zoontje van een der machinisten werd overreden, en .dat door den trein, dien zijn vader zelf bestuurde, niettegenstaande alle pogingen, om den trein nog in tijds te stoppen. Zweden en Noorwegen. In Zweden heeft zich op het voorbeeld van België eene z/jongens-vereeniging tot bescherming van jonge vogels" gevormd, die eene oproeping /zaan alle kinderen, jongens en meisjes in Duitschland," gerigt heeft, om zich bij haar aan te sluiten. De leden verbinden zich, geen jonge vogels te mishandelen, geen eijeren uit de nesten te halen, enz. In de Zweedsche wet van 28 Oct. jl. worden de vol gende straffen bedreigd tegen personen, die een valsche leer verspreiden, of ingang trachten te doen vinden. Personen die anderen door bedreigingen of beloften of anderzins hebben overreed, om de Evangelisch-Luthersche Kerk te verlaten, worden gestraft met met eene boete van 20 tot 500 rijksdaalders. Ieder, die eene onmondige of zijn dienst bode, door list of geweld doet deelnemen aan eene gods dienst-oefening van eene niet-Luthersche leer, zal met eene boete van 10 tot 200 rijksdaalders worden gestraft. Rusland. Omtrent de ontzettende brand, die de geheele stad Jenisseïsk (Siberië) in de asch heeft gelegd, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Op den dag van de ramp woedde er een verschrikkelijke storm. Ten 10 ure 's morgens brak de brand op verschillende punten tegelijk uit en ten 4 ure 's namiddags was de geheele stad ver nield. De bewoners waren radeloos, daar zij niet wisten waarheen te vlugten; wanneer zij de huizen verlieten von den zij een gruwelijken dood in de straten. Men wierp zich in de rivier de Jenisseï om door zwemmen het leven te redden, maar men zonk naar de diepte daar het water in kokenden toestand verkeerde. In het kort men vond overal den dood, want alle elementen waren tegen den mensch gekeerd. Meer dan 600 personen kwamen in de vlammen om, terwijl het getal der verdronkenen tot heden niet bekend is. De eertijds zoo bloeijende stad Jenisseïsk biedt heden slechts een tooneel van verwoesting en wan hoop. Uit Irkutsk wordt gemeld, dat die stad en hare omstreken geheel onder water staan. Amerika. Dezer dagen i? een moordaanslag gepleegd op een der medewerkers van de New-York Tribune. Terwijl de jour nalist op zijn bureau werkzaam was, trad een onverlaat het vertrek binnen en loste een pistoolschot op den redacteur. De journalistiek was vreemd aan deze misdaad, 't Was de liefde die in het spel was. De medewerker van den New-York Tribune scheen op een goeden voet te leven met de echtgenoot van den man, die hem nu een kogel in het lijf joeg. Boston is de stad der schoenfabriekanten. Zelfs de bewoners van het Hemelsche Rijk krijgen tegenwoordig van daar hunne schoenen. In de vorige maand is de eerste bezending per Pacific-spoor naar China verzonden. Het waren echter alleen mansschoenen; voor de dames Chine- zinnen kan een fabriekant, die prijs stelt op zijn fatsoen, niet werken. Zij hebben geene voeten, maar stompjes Volgens een telegram uit New-York dd. 12 dezer is pater Hyacinthe naar Frankrijk vertrokken. (Landskeet). [December. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 zwtw. 8k. 749.87 - 9.59 6.1 fl.5 0.92 Golvend. 13 12 zzw. 15 751.33 - 8.19 5.8 tl 2 0.97 Hol. 14 8 zzw. 10„ 742.41 -17.11 7.4 f4.0 0.92 Hol in z. 14 12 zw. 9„ 744.46-15.06 7.6 +3.1 0.85 Golvend. Weersgesteldheid: 12 Dec. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 13 Dec. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, windbuijig. 14 Dec. 8 u. Digtbewolkt, winderig. 14 Dec. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 11 Dec. 13 Dec. Nederland, Werkel. Schuld 24% 53ft 64 dito 3 61tf 62A dito 4 n 84i 844 Spanje, Obligatiën 2| 254 26 Portugal, Obligatiën 1853 3 33^ 38 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 934 924 dito bij Stieglitz 6 75 754 dito 1864 6 90| 904 dito 1860 4,» 824 824 dito 1867 4 64| dito Poti Tiflis 5 82 824 dito Spoorw. aand. 2154 216 dito Loten 1864 v 2304 232 dito i, 1866 II K 223 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 i, 47iV 474 dito dito H„ 22ft dito Nationale 5 52| dito rente Amst. 6 dito 1864. 6 584 dito 1865. 6 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 ii 111 12 dito 1864 3 44 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 6 424 424 Amerika, Obligatiën 5 dito 1882 6 91A 914 dito 1885 6 90^ 90A Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 664 674 ti ti ii n 2e ii 7 664 654 Bevallen van eene Dochter G. KONINGDEKKER. Burg op Texel, 11 December 1869. Heden overleed in den ouderdom van 50 jaren en 5 maanden, mijne zeer geliefde Echtgenoote ANNA CHRISTINA MARGARETHA ZIEPCKE. Wat ik en mijne beide Kinderen in haar verlies, kunnen alleen zij beseffen, die de overledene van nabij gekend hebben. Anna Paulowna-Polder, 11 December 1869. L. D. KUNST, Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekende, zijn ontslag genomen j hebbende als Medebestuurder van het in liet jaar 1865 alhier opgerigte Fonds voor Sloeperlieden, verklaart door deze, voor niets hoegenaamd verder verantwoordelijk of aansprakelijk te zijn. Nieuwediep, 14 December 1869. J. C. WICKEL. De ondergeteekende, sedert verscheidene .,|H& jaren SOLLICITKUH voor Heeren WÉ ZEEOFFICIEREN der Koninklijke Neder- landsche Marine, brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat hij aan voornoemd uitbreiding heeft gegeven, door als zoodanig ook te fungeren, zoowel voor de met verlof of pensioen uit onze overzeesche bezittingen gerepatrieerde Ambtenaren en Officieren, als voor Industriëlen en Particulieren. 's Gravenhage, 1 December 1869. A. K. Ph. ME IJ EN. KantoorWesteinde, 32. Refertes bij de Heeren LENORMANT en VAN OU WEN ALLER, Kassiers te Amsterdam. MEN VERLANGT EENE KNAPPE EN ZINDELIJKE P. G. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W.P. KOOIJ, Binnenhaven, N°. 29. des avonds ten 7| uur, in het lokaal TIVOLI. Heeren Officieren en Vreemdelingen kunnen geïntrodu ceerd worden, tegen betaling van 1.per persoon, hunne Dames a 0.50. Zij die nog als Kunstlievend Lid wenschen toe te treden kunnen zich bij het Bestuur of een der Werkende Leden aanmelden. HET BESTUUR. Om lid te worden dezer Kamer, behoort men zich aan te melden bij HET BESTUUR. Het BESTUUR maakt bekend dat eenige instrumenten, als: Trombone, Bas, Tuba, Trompet en Clarinet onbezet zijn, en noodigt ingezetenen geneigd om een dezer instrumenten te bespelen uit, zich hij den Directeur, den Heer EGBERS (Spoorstraat) aan te melden. BOEKHANDEL VAN C. F. STEMLER, AMSTERDAM. IAHOÜD: Verplicht onderwijs. De eenheid van Muntstelsel. Eene bijdrage tot de geschiedenis der Volks weerbaarheid, door W. Het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, door C. A. Jeekel, met afbeeldingenVaria: Een Indiaansche Jonas Men teekent in bij den Uitgever en verder bij alle Boekhandelaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3