BUITENLAND. INGEZONDEN. HELDERS MANNENKOOR. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, De beraadslagingen over Hoofdstuk V der staatsbegrooting (Binnenl. Zaken) worden voortgezet. Door de regering was o. a. voorgesteld eene som van 3000 toe te staan ten behoeve eener op te rigten Hoogere Burgerschool te Winterswijk. De heer Heemskerk Az. stelde als amen dement voor, die som van de begrooting te schrappen. Het amendement werd echter, na eenige discussie, met 50 tegen 24 stemmen verworpen. Bij de behandeling van art. 137, subsidiën voor inrigtingen van Middelbaar Onderwijs, werd, naar aanleiding eener voorgestelde subsidie aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Haarlem, de emancipatie der vrouw ter sprake gebragt. De minister van Binnenl. Zaken wierp het verwijt, dat aan de emancipatie der vrouw eene materialistische strekking ligt, van zich af en beriep zich daarbij op eenige autoriteiten, die dit onderwijs hadden beoordeeld. De beteekenis van emancipatie moest niet in slechten zin, maar als algemeene ontwikkeling worden opgevat. Het artikel werd goedgekeurd. Op voorstel van den heer Jonckbloet werd eene som van 400 aan gewezen als subsidie voor onderwijs in de stenographie. De geheele begrooting voor het Departement van Bin nenl. Zaken werd in stemming gebragt en aangenomen met 52 tegen 22 stemmen. Zitting van Vrijdag 17 December. De algemeene beraad slagingen over de Hoofdstukken VI en VIII (Marine en Oorlog) vangen aan. De heer de Roo besprak de anti-defensie beweging, die in den laatsten tijd in ons land is ontstaan. Spreker hechtte aan de berekeningeu, door hen, die daaraan deelnemen gemaakt, weinig waarde. Ten einde aan te toonen, dat het mogelijk is om met minder geld het oorlogswezen in een beteren staat dan thans te brengen, hield hij eene uitvoerige beschouwing over de levende strijdkrachten. Aan het slot zijner rede drukte hij den wensch uit, dat de natie steeds indachtig mogt zijn aan deze woorden van den heer Groen van Prinsterer, waarmede hij zich volkomen vereenigde»Nous ne voulons pas être annexé Onder de volgende sprekers onderscheidde zich de heer Cremers, die, hoezeer zijne sympathie betuigende voor dit kabinet, het eindcijfer der begrooting voor Oorlog te hoog vond om door de bevolking te kunnen worden ge dragen. De heeren Gratama en 's Jacob drongen aan op in krimping der militaire uitgaven. De heer Casembroot verklaarde, zich met de handelingen en de inzigten van den minister van marine in vele opzigten niet te kunnen vereenigen. De heer Knoop betoogt de noodzakelijkheid om ons krijgswezen op een goeden voet te houden, ten einde in staat te zijn onze onafhankelijkheid te kunnen verdedigen. Hij kon zich wel vereenigen met de gevoelens, door den heer de Roo zoo even ontwikkeld. Eindelijk voerden nog het woord de heeren Stieltjes, Storm, Viruly, van Houten en van Voorthuijsen. De algemeene beraadslagingen zouden heden voorgezet worden. België. Te Mouscron is een spoorweg-arbeider, die bij aankomst van den trein aan het station, de rails wilde oversteken gestruikeld, zoo, dat de raderen juist zijn hoofd van het ligchaam scheidden. De trein had nog zooveel vaart, dat het hoofd door een vooruitstekend deel van een der wagens getroffen, eenige voeten ver weggeslingerd werd, en voor de voeten van een reiziger rolde, die een kwartier uur later in den trein nog half ziek was van hetgeen hij had gezien. Het regt om te jagen in de gemeente Libin i« voor twaalf jaren toegekend aan den heer Arthur Warocqué, lid der kamer, voor 4610 frs. per jaar. Een uur daarna bood men 5000 fr«. De opbrengst der jagt van Libin, een der beste van België, in herten, reebokken en evers, heeft groote wijzigingen ondergaan. In 1829 werd zij toegekend aan den heer Champion, notaris te Batznach, voor 2 gld.; in 1857 was de prijs 160 frs. en de laatste pacht was 3300 frs. F r a n k r ij k. Troppman heeft twee dagen geleden bezoek gehad van zijn broeder, den marinier, die hem gesmeekt heeft, daar hij toch niet alleen al die moorden kon gepleegd hebben, zijn medepligtigen te noemen, om welligt zijn doodvonnis, dat zeker aan zijn oude moeder het leven zou kosten, nog af te wenden. Troppman die allerwaar schijnlijkst geen medepligtigen heeft is sedert geweldig geagiteerd en geheel anders dan vroeger. Men heeft hem nog naauwkeuriger laten bewaken, daar het duidelijk is, dat hij weer hevig verlangt een einde aan zijn leven te maken. Wat het Mémorial de Lille verhaalt van een achttienjarig meisje aldaar, die den commissaris van politie is komen vragen, of zij Troppman niet gezelschap mogt houden in de gevangenis voor den korten tijd, die hij nog te leven heeft, //ziet u, Troppman is zoo alleenhij heeft liefderijke zorg en toespraak noodig; ik zou heel goed voor hem zijn, en dan zou hij mij de 4000 francs die hij nog heeft, kunnen nalaten. Anders is zijn geld immers weg, en de arme jongen verveeld zich zoo in zijn eentje» dat verhaal zal wel een verzinsel zijn. Het onlangs te Toulon te water gelaten gepantserde oorlogsvaartuig „le Marengo» is nagenoeg 88 el lang en 171 el breed. Zijn diepgang bedraagt 8 el, zijn inhoud 8400 ton. Zijne pantserplaten hebben eene dikte van 20 duim. Het schip is gewapend met tien stukken, eene middellijn van 2427 duim hebbende; vier dier stukken zullen in geblindeerde torens worden geplaatst. Zijne machines zijn van 950 paardenkrachten. Dit vaartuig kan derhalve onder de meest geduchte oorlogsbodems van den tegen- woordigen tijd worden gerangschikt. Kerkelijke Staat. Het officiële orgaan maakt thans den tekst der bij de opening van het Concilie door den Paus gehouden allocutie openbaar. Zij vangt aan met de betuiging van 's Pausen dankbaarheid, dat aan zijne oproeping tot het houden eener algemeene kerk-vergadering gevolg gegeven is kunnen worden, en dat aan die oproeping door een veel grooter getal prelaten gehoor is verleend dan ooit in het midden punt der Katholieke Christenheid vereenigd waren geweest. Die vereeniging had, verklaarde de H. Vader, plaats om aan het geheele menschdom naar waarheid het Evangelie te verkondigen en het den weg naar God aan te wijzen, alsmede om, onder den invloed des H. Geestes, over de beweringen en leeringen eener voorgewende wetenschap vonnis te vellen; „want (vervolgt Z. H.) in dezen tijd, waarin de aarde metterdaad gezegd kan worden //door hare bewoners verdorven te zijn en in droefheid en verval te verkeeren», maakt onze ijver voor de eere Gods en voor het heil der kudde onzes Meesters het ons meer dan ooit tot pligt om Sion te omringen, er ons aan vast te klemmen, van zijne tinnen ons woord te doen hooren, en van ganscher harte op zijne sterkte te betrouwen. Gij weet het, eerwaarde broeders! met welk eene verbittering de oude vijand van het menschelijk geslacht het Huis Gods heeft aangevallen, en hoe hij het nog voortdurend aanrandt. Onder zijne aanvoering rukt het verbond der goddeloozen voorwaarts, en, sterk door zijne eenheid, matig door zijne hulpbronnen en verscholen achter het mom der vrijheid, voert het een aanhoudenden, verwoeden en misdadigen krijg tegen de H. Kerk van Christus. De aard, de geweldige kracht, de wapenen, de vorderingen en de plannen van dien krijg zijn geen uwer onbekend. Gij zijt gestadig getuigen van het schouwspel der vervalsching en verwoesting van de heilige leerstellingen, waarop alle menschelijke dingen gebouwd zijn; van de jammerlijke omverwerping van alle regt; van de toenemende listen van den leugengeest, en van de ver leiding, door middel waarvan de heilzame band der regt- vaardigheid, der regtschapenheid en van het gezag verbroken, de verdorven hartstogten aangeprikkeld en het Christelijk geloof met wortel en tak uit de harten uitgeroeid worden derwijze zelfs, dat Gods kerk in dezen stond haren onder gang nabij zou zijn, indien zij immer door de zamenrotting en het streven der menschen omvergeworpen kon worden. Maar niets is zoo sterk als de Kerk; zij is, gelijk de H. Joannes Clirysostomus zegt, zelfs sterker dan de hemel. //De hemel en de aarde zullen voorbijgaan; maar mijn Woord blijft in eeuwigheid.' Welk woord? //Gij zijt Petrus en op dezen rotssteen zal ik mijne Gemeente bouwen, en de magt der hel zal haar niet kunnen over weldigen. Doch, ofschoon de Stad onzes Gods op een onomstootelijk fundament rust, hebben wij, met het oog op die menigte van jammeren en op het verderf der zielen, waarvan wij het behoud zelfs ten koste van ons leven zouden willen koopen wij, die in onze betrekking van Stedehouder op aarde van den Hemelschen Herder met een vuriger ijver dan dien van elk ander voor het Huis Gods vervuld moeten zijn, besloten om dien weg in te slaan en dat middel te baat te nemen, die ons het geschiktst en het raadzaamst voorkwamen om al het kwaad, aan de Kerk reeds berokkend, te herstellen.» Na in den loop dezer allocutie met erkentelijkheid er van gewaagd te hebben, dat het Concilie mogt vergaderen //in de grootsche stad, die door de Goddelijke Genade niet aan de volken ter prooi was overgeleverd geworden», en te midden van //het Romeinsche volk, 't welk ons (Pius IX) zoo dierbaar is en ons met zijne liefde en trouw gestadig omringt», besluit de Paus met het afsmeeken over hem en het Concilie van het licht, de besturing en de krach tige opwekking van den H. Geest, de bron van het eenige ware licht en van de Goddelijke Wijsheid van de moederlijke bescherming, den bijstand en de voorbidding van de Koninginne der Kerk en van de magtige tus- schenkomst, ter verkrijging der Goddelijke Genade, van de engelen en aartsengelen, van den Prins der Apos telen, van den Apostel Paulus, den leermeester der natiën en den prediker der waarheid voor de gansche wereld, alsmede van alle heiligen en inzonderheid van diegenen onder hen, wier assche of relieken te Rome bewaard worden. Griekenland. De Grieksche regering wordt schrikkelijk in het naauw gebragt door het steeds toenemend aantal roovers. Het edele baanstroopersgild telt in geen land van Europa meer aanhangers dan in het klassieke Hellas. De meesten van die heeren zijn gewezen herders, anderen Turksche landverhuizers. In het vorig jaar werden premies van 1000 en 2000 drachmen uitgeloofd voor het dooden van een rooverhoofdman, maar zoo groot is de schrik, dien deze Fra Diavolo's uitoefenen, dat geen landman het waagt deze voor hem fabelachtige som te verdienen, hoewel een Grieksche boer anders volstrekt niet opziet tegen een enkelen moerd. Arm Griekenland! Amerika. Een zeer hoogen ouderdom, van 120 en 105 jaar, heb ben twee bewoners van het district Puebla in Mexico be reikt, onlangs aldaar overleden; een grijsaard van 102 jaar, aldaar woonachtig, is nog zoo krachtig, dat hij een last van 100 pond, zonder merkbare inspanning van krachten, gedurende een uur kan dragen. In de kas van een persoon, onlangs te Jersey City overleden, die voor arm gehouden werd, is eene waarde van 600,000 aan effecten gevonden. Gedurende het met Junij 11. geëindigde dienstjaar der posterijen in de Vereenigde Staten zijn 760 millioen brie ven verzonden, zijnde dit 40 millioen meer dan in het vorig jaar. Gemiddeld heeft alzoo ieder man, vrouw en kind twintig brieven in het jaar verzonden. Volgens de Amerikaansche bladen heeft een //comité van toezigt», in het graafschap Fremont (Jova) onlangs een man, Sam Hurdock genaamd, //gelyncht», wegens het vermoorden van zekeren Henry Johnson. Eenige uren na de strafoefening kwam Henry Johnson gezond en wel te voorschijn! Aan al de belastingschuldigen in den lioofdelijken omslag der Gemeente Helder. Medeburgers! 't Is u bekend, welk eene netelige toekomst onze gemeente te gemoet gaat bij de toepassing van de reeds elders vigeerende wet op de afschaffing der verbruiksbelasting. Gij weet, dat bij toepassing van de bepalingen dier wet, in onze gemeente eene belasting bij hoofdelijken omslag zal moeten geheven worden ver boven de krachten der ingezetenen onzer woonplaats. 't Is reeds gebleken, dat de pogingen van het Dagelijksch Bestuur en van den gekeelen Raad tot afwending van deze ramp voor onze gemeente, tot hiertoe met geen gewenscht gevolg is bekroond. Wat dunkt u, medeburgers! zou het voor ons ook pligt zijn de pogingen van ons Bestuur krachtig te steunen? Zou het niet goed, niet nuttig kunnen werken, wanneer al de belastingschuldigen in den hoofdelijken omslag zich vereenigden, om de pogingen vaD den Raad te schragen? De tijd en de omstan digheden roepen ons tot handelen! Daarom, komt op tot eene vergadering, te houden in het Bierhuis ie Brouwer van den heer Möller. Zij zal plaats hebben op Donderdag den 23 December e. k., des avonds ten 8 ure precies. Wij rekenen op eene zeer talrijke opkomst, niet alleen van kiezers maar van allen, die verpligt zijn in den hoofdelijken omslag te deelen. D. DEKKER. C. GILT.TES. Helder, Dec. 1869. P. GROEN. W. O. M. VAN BRUGGEN. Chb. VAN VEEN. P. C. VAN DER MEULEN. Waarlijk, een wakkere uitvoering van de jeugdige Liedertafel in ons midden, aan den avond van den 16den December, in Tivoli. Getuigde een zeer trouwe opkomst der kunstlievende leden van meer dan gewone belangstelling -wij koesteren de overtuiging, dat na afloop van het concert die belangstelling voor het vervolg nog ver hoogd zal zijn. De welwillende medewerking van het muziekkorps der Marine en van enkele Heeren liefhebbers bracht hiertoe zeker ook het hare bij. Na de ouverture „Martha", werd „eine Nacht auf dem Meere" van Tsirsch ten gehoore gebracht. Geen gemakkelijk werk. Te eer verdient de uitvoering een woord van welgemeenden lof. Onder de solo's muntte het „Abschied von der Heimath" bijzonder uit. Het accompagnement klonk nu eu dan wat sterk. Onder de koren achtten wij het eerste en het laatste het best. Meer nuanceering, vooral van piano tot forte, is wenschelijk; en bij meer gelijkheid van toon - vooral onder de tenoren - zal de eenheid zéér winnen. Na de pauze vergastte het koor ons nog op een viertal liederen, en beijverden twee Heeren solisten zich om - ieder naar zijne krachten - het concert op te lnisteren met de voordracht van Schubart's „Wanderer" en Kücken's „Thrane", en van „Don Pasquale" en „im Rosenduft." Wij besluiten met den wensch, dat, door een toenemend aantal kunstlievende niet alleen, maar ook werkende leden, de Liedertafel bloeie, en de ijverige directeur, de heer Egbers, zijne krachten blijve wijden aan de veredeling van Helders Mannenkoor! 17 Dec. '69. JOHs. D. 16 Dec. 17 Dec. Nederland, Werkel. Schuld 24% 63tf 53| dito 3 «2iV 62 dito 4 84+ 84| Spanje, Obligatiën 2f» 25+ 2B« Portugal, Obligatiën 1853 3 33 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 6 93+ 93+ dito bij Stieglitz 5 75+ 75A dito 1864 5 90+ dito 1860 44» 814 814 dito 1867 4 64| 64+ 82 dito Poti Tifiis 5 82+ dito Spoorw. aand. 214 214+ dito Loten 1864 230 dito 1866 n 220+ Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 474 47 A dito dito 24» dito Nationale 5 52+ dito rente Amst. 6 60+ dito 1864. 6 58 58+ dito 1865. 5 ii 60 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 12 lltf dito 1864 3 44 44 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 5 414 414 Amerika, Obligatiën 5 904 dito 1882 6 914 914 dito 1885 6 89+ 894 Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii 68+ 68+ ii ii ii 2e 7 66+ 66ft (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. I Afw. wtn. 35k. zzw. 2.6 zzo. 4.0„ Barometer mm. Stand. Afw. 746.00-13.61 755.63 - 4.01 751.35- 8.29 Thermometer O. 6.0 5.3 4.9 +1.6 +2.0 +0.6 i. 0.80 0.94 0.98 Toestand van de zee. Holwater Vlak. Slecht. Weersgesteldheid: 17 Dec. 12 u. Stormweersbuijen. 18 Dec. 8 u. Digtbetrokken, regen. 18 Dec. 12 u. Digtbetrokken, regen. Grootste winddruk in den nacht van 1617 Dec., te 4 u. 15 m., 127 kilogram per MJ. Laagste barometerstand 's nachts te 1 u. 50 b.: 726 m.M. Waterstaat: 1ste vloed 2 u. 25 m. 0.730 meter boven A.P. lste ebbe 10 u. 60 m. 1.005 onder 2de vloed 16 u. 0 m. 1.050 boven 2de ebbe 23 u. 52 m. 0.284 Grootste winddruk in 1858: 25 Julij 103.5 kilog.; in 1860: 20 Mei 117.5 kilogr.; in 1861: 13 Nov. 122 kilogr.; in 1863: 3 Dee. 135 kilogr.; in 1868: 28 Dec. 122 kilogr.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3