STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Z. M. heeft benoemd tot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee W. C. Klistot kapt.-luits. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. A. J. van Mansvelt, C. A. W. Halverhout, F. M. Parker Verboom en D. L. Feldmann; tot luits. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. C. ten Boseh, C. C. Vermeer, J. J. Engelvaart, C. Schuijlenburg en jhr. T. E. de Brauw; tot luits. ter zee 2de kl. de adelborsten 1ste kl. J. II. Wouters, N. J. van Renterghem, H. O. Feith en W. M. J. Visser. Met den 1 Jan. a. s. worden geplaatstop Z. M. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. J. R. Eekin de rol van voormeld wachtschip en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, de off. van gez. 3de kl. L. van Lith Harrebomé, en op Z. M. monitor de Tijger, de off. van adm. 2de kl. M. D. L. Hertzveld. He off. van gez. 2de kl. C. Noordewier, wordt met den 1 Jan. a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. De off. van gez. 3de kl. S. F. Kruijt, laatst behoord hebbende tot het escader in OosHndic, en vandaar den 14 dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Tweede Hamer. Zitting van Zaturdag 18 December. De algemeene beschouwingen over Oorlog en Marine worden voortgezet. De heer Thorbecke zeide, dat, hoezeer in de laatste jaren sterk naar een algemeenen vrede wordt verlangd, van ont wapening en krachtsvermindering geene blijken worden gezien. Hij verklaarde zich voor zuinigheid in de oorlogs uitgaven, maar met het oog op de tijdsomstandigheden achtte hij het ongeraden den minister van Oorlog een penning te weigeren van hetgeen hij aanvroeg. De minister van Oorlog wees op het betrekkelijk laag cijfer van deze be- grooting, dat i millioen lager is dan dat der begrooting voor 1869. Bovendien bevinden zich onder de geraamde posten een paar vrij aanzienlijke voor buitengewone aan gelegenheden. Hij stelde de vraag: //Waarop wil men bezuinigen? Hij toonde aan dat het onmogelijk was dit te doen op de getalsterkte des legers, op de kaders, op het materieel, op de staven. De minister had elk artikel, met het oog op onzen financieelen toestand, nagegaan, maar met den besten wil niet meer kunnen bezuinigen dan 4 ton en zoo lang het vesting- en geweerstelsel niet gereed was, kon geene begrooting minder zijn. Maar was dat voltooid, dan kon zij zeer veel lager worden geraamd. Onder scheidene sprekers voeren het woord; aan het einde der zitting wordt besloten om de beraadslagingen in eene avond zitting voort te zetten. Avondzitting van Zaturdag 18 December. De ministers van Oorlog, van Marine en van Financiën voeren achter eenvolgens het woord, ter verdediging van het aangevraagde voor leger en vloot. In antwoord op eene vraag van den heer Blom, omtrent het gebeurde met de loodsboot te Terschelling wordt door den minister van Marine geant woord. Hij betreurt met den heer Blom het ongeluk, dat gebeurd is. De zaak is aanvankelijk toegeschreven aan de zoogenaamde rinkelaars, maar dit is niet het geval, want er zijn tegenwoordig niets dan loodskotters en nu is ook zoodanig vaartuig verongelukt, naar men vermoedt, door overzeiling; 't spreekt van zelf, dat als er driemaal achter een ongelukken plaats hebben, men dan ontmoedigd wordt en klaagt en uit dat oogpunt kan hij zich de artikelen in de courant begrijpen. Intusschen is er een onderzoek in gesteld en daaruit blijkt dat de tegenwoordige inspecteur geheel op de hoogte is en in staat vroegere misbruiken te keeren, maar daardoor in een kwaad daglicht werd gesteld op Terschelling, omdat de vorige inspecteur als het ware geparenteerd was met al de loodsen. Zooals gezegd is, heeft de minister een onderzoek doen instellen, en de con clusie daarvan is, dat de inspecteur van alle blaam zuiver, maar zijn toestand echter onhoudbaar is evenals van ieder een die op Terschelling, zonder aanzien des persoons, zijn pligt wil doen. Ter zake van den aanbouw van oorlogsvaartuigen op particuliere werven, verklaart de Minister naar aanleiding van hetgeen door de heeren Nierstrasz, de Casembroot en van Goltstein is in het midden gebragt, dat hij bezwaar zou maken om zich met de verdere uitvoering te belasten, wanneer het beginsel werd aangenomen van verpligten aan bouw op 's Rijks werven. Zitting van Maandag 20 December. De beraadslagingen over het Hoofdstuk Marine worden voortgezet. Een amen dement van den heer Nierstrasz, de strekking hebbende om het bouwen op 's Rijks werven verpligtend te maken, wordt verworpen met 44 tegen 31 stemmen. De begrooting voor Marine is aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. In de zitting van Maandag heeft de minister van Marinè medegedeeld, dat ingevolge zijne vroegere belofte Commendah aan de Kust van Guinea getuchtigd is. Frankrijk» De Keizer is van zijnen jongsten jicht-aanvallen weder hersteld. Jl. Vrijdag namiddag te 4 ure deed hij eene wandeling in het gereserveerde terras van den tuin der Tuileriën, hij zag er echter niet zeer wel uit. Hij leunde op eenen zijner adjudanten, en het loopen viel hem, zigt- baar, tamelijk wel. Op den spoorweg van Marseille naar Parijs is voor een paar dagen een misdaad gepleegd, welke aan die van Jud herinnert. De geneesheer James Constantin, die van eene reis uit Egypte in zijn vaderland was teruggekeerd (reeds 20 jaren lang had hij alle deelen der wereld bezocht), had plaats genomen in een rijtuig, 1ste klasse, dat geheel ten zijnen behoeve was afgehuurd. Vermoeid als hij was, legde hij zich spoedig te slapen; maar toen de trein Rognac, bet eerste station na Marseille, had verlaten, werd hij plot seling wakker. Op dat station was namelijk iemand in zijn tijtuig geklommen, had het portier vervolgens goed gesloten en zich toen op het kussen tegenover den doctor geworpen. Door deze beweging werd de heer Constantin wakker. Verwonderd zag hij den vreemdeling aan, die zich in zijn rijtuig gedrongen hadmaar hij bepaalde er zich toe hem slechts te vragen of hij naar Parijs dacht te reizen. .-/Slechts tot Arles," was het antwoord. Daar dit station nabij was, werd de heer Constantin gerust, en legde hij zich weêr te slapen. Doch spoedig daarna werd hij vreeselijk gewekt. De vreemdeling toch had zich op hem geworpen en bragt hem met een geplombeerden knop van een stok verschei dene wonden toe. De doctor stelde zich nu zoo goed hij kon te weer, maar hij was door het bloedverlies zeer verzwakt. Aan zijne redding zou dan ook niet te denken zijn geweest, indien het toeval hem niet te hulp ware Jge- komen. De trein zou namelijk doorloopen tot Arles; maar de machinist zag zich ditmaal, bij uitzondering, genoopt om aan een tusschenetation, te St. Chamas, te stoppen tot het innemen van water. Temidden der worsteling tusschen den moordenaar en zijn slagtoffer hield dus de trein te St. Chamas stil, waar eerstgenoemde bij tijds wist te ont komen. De heer Constantin moet zich thans buiten gevaar bevinden. Op de lijst der getuigen, die in zake Tropmann voor het hof van assises zullen verschijnen, komen o. a. voor: de gendarme Ferrand en de scheepstimmerman Ilauguel, de personen die den misdadiger te Havre gearresteerd en uit het water gehaald hebben. Ook de landbouwer Langlois wiens stuk land inde regterlijke jaarboeken berucht zal blijven, zal door den regter gehoord worden, even als de slagers jongen Kriek, die het lijk van Gustave Kinck ontdekt heeft. Eveneens zullen de verklaringen worden gehoord van den koetsier Bardoz, die Tropmann, mevrouw Kinck en hare ongelukkige kinderen in een open rijtuig naar den kruisweg heeft geleid, weinig vermoedende dat hij een misdadiger en diens slagtoffers naar de slagtbank leidde. Een 63tal ge tuigen zullen worden gehoord. Men schrijft uit Cannes (St. Margaretha's eiland): De jonge Jean Batist Vian, 13 jaren oud, zoon van een visscher, had zich van een geweer meester gemaakt, dat aan de muren van zijns vaders kamer hing. De jongen dacht, dat het niet geladen was en begon er zegevierend mede het huis rond te wandelen, terwijl hij alle aardige grappen uitvoerde. Toen hij in het benedenvertrek kwam, vond hij daar zijn zesjarig broertje, een kind, dat heel schuchter en vreesachtig van karakter was. Het jongetje verbergde zich achter een stoel, terwijl zijn oudere broeder in een hoek op schildwacht bleef staan. Weldra stond het knaapje weder overeind. Jean Baptist vatte zijn geweer en legde op zijn broertje aan. Eene verschrikkelijke ontplof fing deed zich hooren en een pijnlijke gil weergalmde dooi de kamer. Het kind, in de borst getroffen, lag in stuip trekkingen, badende in zijn bloed, op den grond te kermen en gaf weldra den geest. Toen de onvrijwillige moordenaar dit zag sprong hij als een uitzinnige naar buiten en ging in bosschen en velden dwalen. Men zocht hem overal op en eindelijk ontdekte men hem, doch men had veel moeite om hem te doen besluiten huiswaarts te keeren. Engeland. De Times behelst een telegram uit Berlijn, waarin verzekerd wordt, dat Frankrijk een voorstel tot ontwapening heeft gedaan aan de kabinetten te Petersburg, te Weenen, te Florence en te Berlijn, en waarschijnlijk ook te Londen. Volgens een Engelsch blad bevindt zich de ex-koning van Napels in erge geldverlegeuheid. Zijn inkomen be draagt slechts 15,900 ft. per maand. Hij heeft reeds vele kunstvoorwerpen aan het Britsch museum verkocht, en zijne schoonmoeder heeft onlangs 6000 th. overgezonden, om in de onkosten bij de bevalling zijner vrouw te gemoet te komen. Zaturdag 11. werd te Portsmouth naar Amerika in gescheept het lijk van den grooten vriend en weldoener der armen Peabody. Victor Hugo en Louis Blanc hebben aan de nagedachtenis van dezen voortreffelijken menschen- vriend een woord gewijd. Beider schrijven is zeer karak teristiek dat van Victor Hugo ademt den dichter, dat van Blanc vertoont ons den onverbeterlijken republikein. De eerste noemt den overledene een gelukkig man, die al het lijden medeleed, een rijke, die met de armen koude, honger en dorst gevoelde. Even als Jezus had hij eene wonde in de zijde, die wonde was de ellende zijner naasten, en uit die wonde vloeide geen bloed maar goud, een stroom die uit een hart opwelde. Peabody keere tot u terug, zoo gaat Hugo voort, door ons gezegend. Onze oude wereld benijdt hem aan de uwe. Zijn vaderland zal zijn gebeente, wij in onze harten zullen zijn aandenken bewaren. De vrije vlag van Amerika kan geene sterren genoeg boven die doodkist ontplooijen. Nabij Sheerness lag jl. Donderdag eene barge, waarop zich de kapitein, zijne zuster en vijf weezen bevonden. De orkaan dreef de zee over het dek en het vaartuig was in gevaar van zinken. De kapitein besloot met de vrouw en de vijf kinderen in een bootje af te steken. Het gevolg was echter, dat het bootje omsloeg en de vijf kinderen, waarvan de oudste 13 jaren telde, verdronken. De moeder dezer kinderen verdronk insgelijks in Augustus 1868. Chapman (de kapitein) en zijne zuster werden door den smak Emblem gered. Dnitschland. Uit Thüringen wordt aan de Kölnische Zeitung ge schreven //De grijze Koning van Saksen heeft dezer dagen een zeer dringenden brief aan zijne dochter, de Hertogin- weduwe van Genua geschreven, met den raad alle krachten in te spannen en haar moederlijk gezag te doen gelden, ten einde te beletten, dat zijn kleinzoon, de löjarige Hertog van Genua, de hem aangeboden Spaansche kroon aanneme. De Koning heeft in zijn schrijven betoogd, dat Spanje thans een door partijen verscheurd land is, welks financiën zich in den allernoodlottigsten toestand bevinden, en dat, zoo het mogelijk is aldaar de heerschappij van orde en wet te herstellen, dit alleen door een krachtig en energiek man kan geschieden, maar niet door een onmondigen knaap, dien men alleen voor het uitwendige met de koninklijke waardigheid zou bekleeden, maar die stellig tot een bloot werktuig van eerzuchtige intriganten en plannenmakers vernederd zou worden. Naar men verneemt heeft de Hertogin van Genua zich ten volle met deze vaderlijke raadgevingen vereenigd en den Koning van Saksen geant woord, dat haar zoon met haren wil nooit den Spaanschen bodem zou betreden." De Orchestra, een muziekaal weekblad, deelt mede, dat de heer Mario, de beroemde tenor, zich te Petersburg vergiftigd heeft met Pruissisch zuur, uit wanhoop over het overlijden zijner echtgenoote, mevrouw Grisi, die een paar weken geleden overleden is. Uit zekere bron verneem ik dat het aanstaande Kersfeest voor een aantal van ruim 100 mingegoede kinderen een waar feest zal zijn. Een ingezetene dezer gemeente vormde het idee, om voor de kinderen een kersboom op te rigten in de R. C. Bewaarschool, in de Nieuwstad, hetgeen met de meeste bereidwilligheid niet alleen door de zusters dier school is aangenomen, maar zelfs hebben deze hunne hulp toegezegd. Een der schoollokalen zal in een ware feestzaal herschapen en voor die gelegenheid met lampions en kaarsen verlicht worden; tevens zullen geschenken worden uitgereikt. Eenige jonge dames, gesteund door verschillende giften tot dat doel, zijn druk bezig met het vervaardigen en aankoopen van onder- en boven-kleedingstukken, die aan de mingegoede kinderen zullen ten geschenke worden gegeven, terwijl de meergegoede kinderen, ook circa een honderdtal, zich aan versnaperingen zullen vergas ten. Tevens verneem ik, dat die feestzaal Zaturdag en Zondag namiddag van 4 tot 6 uur voor een ieder te zien zal zijn. Dit feest, hier in Holland, en vooral in deze gemeente, minder bekend dan in andere landen, belooft alleraardigst te zullen zijn. Ik hoop, en zeker velen met mij, dat velen daarheen zullen gaan om de kersboom te bezigtigen, en tevens dat er gedurende deze week nog vele geschenken bij de zustersvoor die kleinen gebragt mogen worden, om zoodoende de vreugde te verhoogen en een offer op het altaar der liefde en der weldadigheid voor zijne arme natuurgenooten te storten. Een Kindervriend. Meneer de Krantedrukker I Deer ik begrepe hew, asdat we mit nuwwejaar allemaal are vreemde name voor de mate in gewigte kriege, in datte we in de boete benne asse we gien lietter in kieloegram inzo wat segge, hew ik zón boekkie kogt deer al die rare name in staane, omdat ik niet graag boete maak, ik hew wel in goed jaar mit de ouwe scheepe had, maar om nou die cente an boete te verklodde dat liekt me tog te begrootte. Maar meneer, wot ik nou eigelijk in dat boekkie sogt, hew ik er niet in fonde. Je moet dan wete dat ik voor me seheepe, een boel spanne noodig hew, in dat ik die altied bij het snees koop; in nou stond ir niet in dot boekkie ofve we mit nuwwejaar, deer ook wat aars voor segge moettedeerom dogt ik om sekuur te weze zei ik it irs in 't krantje zettelate, misschien geeft de iene of are me dan wel inligting. Ik hew it al ders an me buurman, die frans leerd het fraagd, wat snees in 't frans beteekent, in doe het ie in zien fransche dikkemeneer (zo noemden ie dat boek) keke, wat it was, in deer stond voor vingtaine loof ik. Nou wow ik ienvoudig maar irs wete, of ik mit nuwwejaar de scheepespanne bij het snees, of bij het vingtaine koope moet, in as ien van de krantelezers me deerop inligting geeft zei hie in groote dienst doen an J A A WI K. Texel, Dezember 1869. 18 Dec. Nederland, Werkel. Schuld 2}% 53} dito 62} dito 4 84} Spanje, Obligatiën 2 26A Portugal, Obligatiën 1853 3 32tf Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 93} dito bij Stieglitz 6 75} dito 1864 5 89} dito 1860 4}„ dito 1867 64} dito Poti Tiflis 5 81tf dito Spoorw. aand. 214 dito Loten 1864 229} dito 1866 222 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 47} dito dito 2}„ dito Nationale 5 52} dito rente Amst. 5 60} dito 1864. 5 57} dito 1865. 5 60A dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 dito 1864 3 Gbiekenland, Obligatiën5 Turkije, Obligatiën6 Amerika, Obligatiën5 dito 1882 6 dito 1886 6 Debentures Ohio8 Gecons. Atlantics7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii a ii ii 2e ,1.1 ii 41} 91A 90A 27} 25} 69} 67A 20 Dec. 63 \i 62} 84} 26A 82} 93} 75} 89} 81A 213} 228 47} 68 UB 4} 41K 91} 90} 25} 67} (Landskeet). |December. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zw. 1.2k. 745.66 -14.01 8.4 -4.2 0.97 Vlak. 20 12 zwtw. 6.0» 751.29 - 8.41 7.0 -2.9 0.86 wein.golv 21 8 ztw. 6.0» 750.93 - 8.80 3.6 -0.1 1.00 21 12 zto. 5.0» 750.27 - 9.47 5.4 -1.3 0.94 Slecht. Weersgesteldheid: 19 Dec. 12 u. Helder, beneveld, schoonweer. 20 Dec. 12 u. Helder, beneveld, goedweer. 21 Dec. 8 u. Dikke natte mist. 21 Dec. 12 u. Digtbewolkt, beneveld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3