STATEA-GEAEIIAAL. BUITE1VLA ADT Van de 17 inschrijvingen voor het geheel afbreken en weder opbouwen van den opstand van het kerkgebouw te Bergschenhoek, was de minste inschrijving die van den heer P. Brugman te Alkmaar, voor 11,800. Als een bijzonder geval kan gemeld worden, dat F. Enklaar, vroedvrouw te Arnhem, den 17 dezer vier vrouwen heeft verlost, waarvan drie van tweelingen zijn bevallen. Bij vonnis der Arrond.-Regtbank te Tiel is J. v. d. P., te Culemborg, veroordeeld wegens het als ambtenaar van den burgerlijken stand onwettig voltrekken van een huwelijk, in eene geldboete van f 100 of bij wanbetaling tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. De wachtmeester L., van het 4de regiment huzaren, te Deventer in garnizoen, die, te Leeuwarden gedetacheerd, van daar wegens laakbare dienstverrigting was terug ont boden en drie dagen tot deze reis had besteed, is jl. Zondag middag, toen men hem de tijding van zijn degradatie wilde brengen, hangende gevonden in het cachot aan zijnen paletotriem. Men meende nog beweging in zijne oogleden te bespeuren, doch toen na betrekkelijk korten tijd de geneesheer verscheen, was het leven uitgebluscht. Hij heeft de aankondiging van zijne straf dus niet overleefd. Naar men verhaalt heeft hij, als bij testament, schriftelijk te kennen gegeven, op welke wijze eenige zijner bezittingen onder zijne kennissen moesten worden verdeeld. Omtrent het spoorwegongeluk bij Heerenveen, ver neemt men nog, dat de heer P. zich Zondag wel iets beter bevond, maar zijn toestand toch niet van gevaar ontbloot is. Men vreest zelfs voor het verlies van zijne oogen. Vooral de machinist-leerling moet belangrijke kwets uren bekomen hebben. De daad van dezen wordt zeer geroemd, hierin bestaande, dat hij dadelijk na het voorover- storten van den locomotief, de tegenwoordigheid van geest moet hebben gehad, om het vuur onder den ketel weg te trekken en den stoom in het water te laten vliegen, waardoor het springen van den ketel moet zijn voorkomen en men voor nog grootere ramp is bewaard. De gearresteerde brugwachter was 's avonds radeloos. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat gedurende dit jaar te Leersum, met eene bevolking van bijna 1400 zielen, slechts één huwelijk is voltrokken. In 1868 was dit getal 12. De heer van der Dussen, rustend onderwijzer te Dongen, had jl. Donderdag het zeldzame voorregt zijn lOlsten verjaardag te vieren. De grijsaard, ofschoon in den laatsten tijd wat sukkelend, is overigens nog vrij wel bij zijne zinnen. Het bijgeloof is te Oostwold, helaas, nog verre van geweken; integendeel openbaart het zich dagelijks nog in tal van kleinigheden. Hondengehuil, ekstergesnater en uilengeteem worden door velen nog als ongunstige voor teekens, als wisse voorboden van den dood beschouwd. In de laatste dagen zijn eenige uilen, die hun verblijf in het oude kerkgebouw hebben, doch ook wel voor een korten tijd in de omgelegen hoven hun snijdend geluid doen hooren, de onschuldige oorzaak van vrij wat onrust en drukte en het onderwerp van menig geheimzinnig gesprek geweest. In vele streken van het noorden bestaat de uitmun tende gewoonte met Nieuwejaar niet //aan de deuren te geven"maar eene maand vroeger wordt door particulieren eene som gelds bijeengebragt, welke strekt om op Kersmis of Nieuwejaar aan de armen vleesch of spek, brood, gort, kleeren, enz. uit te reiken. Men ziet daar dan ook geen gebedel op dien dag. Vertrokken schepen van Batavia vóór 16 Nov. A. M. E., Anna, Elisabeth, Koning Willem II, Noach II en Sliedrecht. De Figaro heeft reeds eene gevestigde reputatie en drukt 60,000 exemplaren per dag. Om de concurrentie vol te houden, zal hij met 15 Januarij, hopende op de afschaffing der zegelbelasting, in vergrooten vorm uitkomen, en de parlementaire debatten voortaan mededeelen. De Gaulois, hiertoe nog niet in staat, tracht de abonnenten van den Figaro ontrouw te maken en in zijn kamp te lokken, door aan ieder inteekenaar, die voor de eerste drie maanden van 1870 zich op den Gaulois abonneert, twee flesschen champagne te beloven, met nederig zelfvertrouwen de over tuiging uitsprekende, dat de lezers, die eenmaal „1'esprit gaulois// gewaardeerd hebben, op het blad zullen blijven inteekenen, al zijn zij ook niet onder den invloed van twee flesschen champagne. Deze concurrentie maakte den Figaro bevreesd, en dit blad beantwoordt het ploffen der cham pagne-kurken van den Gaulois met het pif-paf-poef van revolver-kogels. De Figaro belooft aan zijne abonnenten, dat hij voor hen keurige revolvers met zes schoten, die in den winkel minstens 30 frs. kosten, voor slechts 15 frs. beschikbaar stelt. Dit doet het blad niet om meer abon nenten te krijgen, doch om de abonnenten, die hij heeft, te behouden, en hen te helpen hun leven te verdedigen, zoowel in spoorwagens, als op straat. Cook, een in Engeland bekend meester op het billard heeft jl. Donderdag 119 roode ballen achter elkander in dezelfde hoekzak gestopt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Onder intrekking der plaatsing met 1 Jan. a. s. op het schroet- stoomsehip het Loo, van den luit ter zee 2de kl. J. C. A. Wissel, wordt met dienzelfden datum op dien bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. F. J. Beekman. Tevens wordt met gemeld tijdstip op het ramschip de Buffel geplaatst de luit. ter zee 2de kl. H. C. Juta. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 21 December. De navolgende wetsontwerpen worden met algemeene of bijna algemeene steramen achtereenvolgens aangenomen: 1°. tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen in 1870: 2°. tot wijziging der begrooting voor dat zelfde onderwerp 3°. tot vaststelling der begrooting der algemeene lands drukkerij; 4°. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie der Staats-Spoorwegen 5°. tot vereffening eener vordering, behoorende tot de In dische rekening over 18676°. tot wijziging der Indi sche begrootingen van 1868 en 1869, 7°. tot wijziging van Hoofdstuk IX, begrooting 1868. Daarna werden de discussiën over de begrooting voor het Departement van Oorlog voortgezet. Op eene vraag naar de plaats, waar de kweekschool voor vrijwilligers bij het leger zoude worden opgerigt, antwoordde de Minister, dat de daarvoor werkzame commissie de plaats nog niet had bepaald, doch dat, behalve Maastricht nog onderscheidene andere gemeenten door het kosteloos afstaan van gebouwen daarvoor in aanmerking konden komen. De heer Stieltjes stelde voor, om voor het wapen der cavallerie 10,000 minder uit te trekken, dan door den Minister daarvoor was geraamd. De Minister bestreed dit amendement en hield vol, dat de cavallerie bij de verdediging van ons land volstrekt noodig is. De heer de Roo, die het amendement ondersteunde, voorspelde, dat, als de Kamer voortging met elke bezuiniging op het oorlogsbudget af te wijzen, de adres-beweging hand over hand zou toenemen. Het amen dement werd echter met 49 tegen 28 stemmen verworpen. De onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden aan de Koninkl. Militaire Academie kwamen ter sprake. Onder scheidene sprekers drongen op vereenvoudiging en betere regeling van deze inrigting aan. Een der sprekers wees er op, dat de Academie veel te weelderig was ingerigt. Hij vond het overdreven, dat 179 mannen voor de op voeding van 84 cadets werkzaam waren. De tijdelijke verplaatsing der cadets van het laatste studiejaar naar Geertruidenberg, door verscheidene sprekers afgekeurd, werd door den minister verdedigd. Z. Exc. verzekerde, dat met bezuiniging ten aanzien van de inrigting der Academie zou worden voortgegaan. Met 46 tegen 32 stemmen vereenigde zich de Kamer met het voorstel van den heer de Roo, om de som van 252,500 vopr kazernering uitgetrokken, met 51,600 te verminderen. Daarentegen werd een voorstel, strekkende om de toelage aan het Invalidenhuis te Leiden van 5000 op f 12,000 te brengen, met 51 tegen 27 stemmen verworpen. De geheele begrooting van Oorlog (eindcijfer 14,211,400) werd daarop in stemming gebragt en met 45 tegen 33 stemmen aangenomen. De Kamer heeft mede in deze zitting zonder beraadslaging, met alg. stemmen aangenomen het wetsontwerp houdende toestemming tot de huwelijks-verbindtenis van II. K. H. Prinses Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria der Nederlanden. Het verslag van het te dezer zake gehouden afdeelings-onderzoek luidt aldus: z/De boodschap des Konings betrekkelijk de ontworpen huwelijksverbindtenis tusschen Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria der Nederlanden, en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Willem Adolph Maximiliaan Karei Vorst von Wied, is in de afdeelingen der Kamer ontvangen met algemeene, eerbiedige deelneming in eene gebeurtenis, die ons vorsten huis, inzonderheid de hoogvereerde ouders der Prinses, verblijdt. Met te meer voldoening zou men eenparig de gevraagde toestemming verleenen, omdat men in die verbindtenis een nieuwen waarborg zag ter verzekering der grondwettige troonsopvolging. De even gemakkelijke als aangename taak der commissie van rapporteurs bepaalt zich dientengevolge tot het doen kennen van deze uitkomst der overweging in het tegen woordig eindverslag." De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer toegezonden een verslag nopens de ramp in Nov. 11. aan het verdedigbaar gebouw in het fort in den Laander- en West-Bylmerpolder overkomen. Dit verslag, door drie heeren ingenieurs van den Waterstaat opgemaakt, schrijft o. a. de ramp toe aan verschuiving van den grond en geeft de verzekering, dat de wijze van aanbouw daarop geen invloed heeft gehad. Zitting van Woensdag 22 December. Nadat eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang waren behandeld en aangenomen, werd overgegaan tot de algemeene beraad slagingen over Hoofdstak V1I.4 (Nationale Schuld). Na eenige discussie werd dit deel der begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam aan de orde de wet op de Middelen voor 1870. Het middel Staats-Loterij werd door den heer Heemskerk Az. voor verbetering vatbaar geacht; de heer Fokker daarentegen noemde die loterij eene verderfelijke instelling en verklaarde zich vóór de afschaffing. En indien dit op het oogenblik niet mogelijk was, dan wilde hij ten minste de splitsing hebben afgeschaft. Dit laatste werd door den minister van Financiën bestreden, omdat daaruit nog meer misbruik zoude voortvloeijen. De wet is ten slotte met 75 tegen 2 stemmen aangenomen. Eindelijk kwam in behandeling Hoofdstuk Vllfi (Dep. van Financiën). Na eene korte discussie werd deze begrooting aangenomen met 47 tegen 30 stemmen. Frankrijk. Het Journal Officiel berigt, dat het adviesjagt Gorgone op de terugreis van Spanje naar Cherbourg, bij Quessant met man en muis vergaan is. De prins von Metternich is geheel hersteld van de wonden, die hij in het eenigen tijd geleden gehouden twee gevecht had bekomen. Jl. Donderdag is hij uit Weenen te Parijs teruggekomen en hij heeft terstond de leiding der Oostenrijksch-Hongaarsche ambassade weder aanvaard. Uit de jl. Zaturdag in extenso gepubliceerde acte I van beschuldiging in zake Tropman blijkt o. a., dat de I moordenaar van Pantin achtereenvolgens acht personen heeft vermoord, om zich meester te maken van de betrek kelijk geringe som van 5500 francs. Na zijn eersten manslag op Jean Kinck in de omstreken van Wattwiller zou hij onmiddelijk naar Amerika vertrokken zijn, zoo hij de 5500 frs., die voor den vermoorde bestemd waren, aan het bureau van Guebwiller in ontvangst had kunnen nemen. Die gelden bleken echter nog in het bezit te zijn van de vrouw van zijn eerste slagtoffer, die hij daarop met hare kinderen, volgens een wel overlegd plan, van het leven beroofde. Overigens bevat de acte de geschiedenis der feiten, zooals wij ze achtereenvolgens aan onze lezers hebben medegedeeld. Omtrent het lijk van Kinck (den vader), kan niet veel gezegd worden, want toen het gevonden werd, verkeerde het in zulk een verren staat van ontbinding, dat men niet kon onderzoeken of de moordenaar al dan niet een wapen gebezigd heeft, om den man te dooden. Doch uit het onderzoek van het overschot der ingewanden mag men op maken, dat Tropmann de waarheid heeft gezegd, toen hij verklaarde Kinck vergiftigd te hebben. Het is buiten dien bewezen, dat Tropmann Pruissisch zuur wist te ver vaardigen. Per telegraaf is onlangs gemeld de inhechtenisneming van den jonkman, die, zooals men weet, op den spoorweg een aanslag had gepleegd op dr. Constantin James te Mornas. De policie had zich echter bedrogen. De gear resteerde was ten eenenmale vreemd aan het misdrijf. De ware moordenaar is in den nacht van Zondag op Maandag te Marseille in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij een zilveren horologie wilde verkoopen. Juist zijne verlegenheid vestigde de aandacht op hem, en weldra was hij gearresteerd. Niet alleen had hij de aangeduide wond aan de hand, maar ook een billet in den zak van Marseille naar Rognac. Door den procureur-generaal ondervraagd heeft de beschuldigde onmiddellijk bekend. Crepon dus is de naam des schuldigen telt slechts 19 jaren. Hij is te Doubs geboren en te Marseille gekomen, na een diefstal te hebben gepleegd bij zijn patroon een bakker te Pontarlier en na de gestolen som, meer dan twee dui zend frs., in de vuilste holen te hebben verspild. Engeland. De Daily-News maakt gewag van een nieuwen torpedo, die door een Engelschen ingenieur, Whitehead genaamd, is uitgevonden. Tegen de uitwerking van dezen torpedo, die met regt op den naam van vhelsch" aanspraak maken mag, is het zwaarste gepantserde schip niet bestand. D u i f s c li 1 a n d. Een student te Heidelberg, zekere Heiking, is het slagt offer geworden van eene helsche wijze van tweegevecht, het zoogenaamde Amerikaansche duel, dat hij met een zijner medestudenten had aangegaan. Hij was door het lot aangewezen vergif in te nemen, en den morgen na deze verfoeijelijke overeenkomst werd hij dood op zijn bed ge vonden. In de Hamburger voorstad St. Paul heeft een smids knecht, Minder, met zijn jonge, knappe vrouw... geduelleerd, met dat gevolg dat hij haar doodelijk trof. Mad. Minder was al te voorkomend geweest tegenover een jongen schilder. Jl. Vrijdag middag tegen drie ure reed de aartsher togin Gisela, dochter van den Keizer van Oostenrijk, ver gezeld van eene hofdame, uit de wandelplaats, bekend onder den naam van den Prater, naar het paleis terug. Om meer genot van het uitstapje te hebben, liet zij zeer langzaam rijden. Terwijl er nu verschillende rijtuigen pas seerden, zag men in een daarvan een welgekleed jonkman zitten. Deze, de vorstelijke equipage ziende, springt uit zijn rijtuig, snelt naar dat der aartshertogin, klemt zich aan het portier vast en tracht met geweld haar te bereiken. De koetsier houdt verschrikt de paarden in, terwijl de lakkei te voorschijn springt om den indringer bij den kraag te grijpen. Een van de manschappen der aldaar in de na bijheid aanwezige wacht te paard ziet dit, rent er naar toe, schuift den lakkei op zijde, sleurt den onbekende achterover houdt hem stevig vast en neemt hem met behulp van een ander in arrest, terwijl het rijtuig der aartshertogin in ver snelden draf naar het paleis reed. De bedoelde persoon werd naar het politiebureau vervoerd. Bij de voorloopige ondervraging weigerde hij zich bekend te maken en ver klaarde alleen, dat hij een zoon van een der rijkste mag naten van Hongarije en met eene hooggeplaatste dame verloofd was. Bij onderzoek is gebleken, dat hij vroeger spoorweg-beambte is geweest en thans wegens krankzin nigheid werd verpleegd in een gesticht, waaruit hij zeker ontvlugt was. Men heeft hem dus eenvoudig weer daarheen gebragt. Als een merkwaardigheid wordt gemeld, dat, na het overlijden van den spoorwegbaanwachter te Niederwalluff, een onderwijzer uit de nabuurschap, naar de vacant ge raakte betrekking dingt, als zijnde de daaraan verbonden bezoldiging, 250 th., hooger dan het inkomen dat hij als leermeester der jeugd geniet. Kerkelijke Staat. Jl. Donderdag is op het veld bij de Villa Borghese de wapenschouwing over een groot gedeelte van het pau selijk leger gehouden, die wegens het ongunstige weder vroeger geen voortgang had kunnen hebben. Dit militaire feest is door een zeer groot aantal prelaten bijgewoond geworden, //die zich," zegt een verslaggever, //thans door eigene aanschouwing er van hebben kunnen overtuigen, dat de geldelijke offers der Katholieke wereld goed besteed wor den, en zich krachtig aangespoord hebben kunnen gevoelen om op den duur de middelen te verzamelen, voor het onderhoud der krijgsmagt vereischt, die voor het behoud var. Rome voor den H. Stoel onmisbaar is." De aartsbisschop van Parijs is te Rome dermate lijdende aan rheuma, dat hij de werkzaamheden van het I concilie niet kan bijwonen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3