ADVERTENTIËN. STATEN-GENERAAL. BUITEIVLA ND Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, De Heer en Mevrouw VRIES nooit in mijn leven zoo bedaard geweest. Nadat ik gezien had dat al de mannen in veiligheid waren en een kort gebed had gedaan voor bescherming mijner vrouw en kinderen, stak ik den kruidloop aan, terwijl ik mij dadelijk tusschendeks liet vallen. De ontploffing volgde onmiddelijk en ik stikte bijna in den rook. Daarna ging ik op het dek, waar ik de mannen vond die mij voorgegaan waren. Ik zag toen geen enkelen Kanaque meer, maar wel de zee overal als het ware bedekt met zwarte koppen. Gode zij dank, het schip was toen weêr geheel aan ons, en er was niets in brand geraakt, uitgezonderd het zeildoek, dat onder het kruidvaatje had gelegen, maar die vlam was echter spoedig door een paar emmers water gebluscht. Ik rekende dat aan het schip door de uitbarsting geen schade was berokkend, ofschoon het geschud werd, als of het een aardbeving doorstond.» (Amst. Courant.) Het is bekend dat Engeland gehecht is aan oude gebruiken. Een van de zonderlingste is wel dit //Ieder aartsbisschop, bisschop, graaf of baron heeft nl. het regt om, als hij naar den souverein ontboden wordt en door een bosch van het koninklijk domein komt, een of twee dassen te dooden en meê te nemen. Wanneer de houtvester aanwezig is, moet de jager, als hij ten minste van zijn privilegie gebruik wil maken, op zijn hoorn blazen, om te toonen, dat hij geen wilddief is.» Het eerste schip, dat regtstreeks van Indië naar de Middellandsche zee door het kanaal van Suez is gekomen, is een Nederlander, de Cura^ao. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Onder intrekking der plaatsing met den 1 Jan. a. s. op het rara- schip de Buffel van den luit. ter zee 2de kl. H. C. Juta, wordt met genoemden datum op dien bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. J. Fichet. De Iste luit.-adj. A. H. J. L. Ponse, dienstdoende bij bet 4de bat. 7de reg. infanterie te Amsterdam in garnizoen, is op zijn ver zoek eervol ontheven uit de betrekking van batallons-adjudant, en ingedeeld bij de 1ste comp. van gezegd bat., mede te Amsterdam in garnizoen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 dezer. Het Hoofdstuk der begrooting //Onvoorziene Uitgaven» wordt aan de orde gesteld. De heer van Eek opperde eenig bezwaar tegen dit Hoofdstuk; hij achtte het strijdig met artikel 121 der Grondwet, dat die uitgaven ten behoeve van alle Hoofd stukken strekken. Ook keurde hij het af, dat de uitgaven voor decoratiën van de Eikenkroon op de Nederlandsche begrooting komen. De minister van Financiën verde digde de voorgestelde regeling, met het oog op eene wet van 1841. De bestreden uitgaven voor decoratiën waren reeds zoo verzekerde de Minister voor het optreden dezer regering betaald. Deze begrooting werd met al- gemeene stemmen aangenomen. De beraadslagingen werden daarop geopend over de begrooting voor Koloniën. De heeren Hasselman, Nierstrasz, van Sypesteyn, van Wassenaer, Haffmans, Hoffman en Insinger verklaarden dat zij tegen de begrooting zouden stemmen; de heer van Goltstein nam eene afwachtende houding aan. De heer van Sypesteyn had aangevoerd, dat door de Regering het plan werd voorbereid om de Kust van Guinea //los te laten.» De minister verzekerde, dat die spreker verkeerd was ingelicht; er was volstrekt niets van aan, dat er een wetsontwerp van die strekking bij den Raad van State was ingediend. De minister had een breedvoerige voordragt zamengesteld omtrent de politiek, met opzigt van de Kust van Guinea, welke door de Regering moest gevolgd worden. Deze zaak was thans in verdere overweging bij de Regering, tot dat de buitengewone om standigheden zouden geëindigd zijn. Verder behandelde de minister een andere grief van een der sprekers, betreffende de benoeming van een lid voor den Raad van Indië. Hij hield vol, dat de benoemde was een man, die als ijverig en bekwaam ambtenaar bekend staat en verzekerde, dat het hem nooit zou beronwen tot zijne benoeming te hebben medegewerkt. Nadat nog enkele sprekers hadden gerepliceerd werden de algemeene beraadslagingen gesloten. De onderdeelen der begrooting zouden in eene avondzittting worden behandeld. Avondzitting van Donderdag 23 December. De verschillende onderdeelen der begrooting voor Koloniën worden achtereenvolgens aangenomen. Ten aanzien der Kust van Guinea werd door de heeren van Sypesteyn en Bergman het woord gevoerd. Eerstgenoemde herinnerde aan het gebeurde aldaar en verklaarde met genoegen te hebben vernomen het //pakje» dat daar is uitgedeeld. Laatstgenoemde vestigde de aandacht op dien Nederlandschen zeeman, die onze vlag ter kuste heeft gehandhaafd. Hij drong aan op het bekend worden van dien naam, opdat die in de geschiedenis mogt worden aangeteekend. De begrooting van Koloniën wordt aangenomen met 47 tegen 24 stemmen. In deze zelfde zitting zijn nog behandeld de begrootin gen van Suriname en Cura^ao. De eerste werd met 70 tegen 1, de laatste met algemeene stemmen aangenomen. De behandeling der verschillende begrootingen was hier mede ten einde, en de kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. België. Een voorbeeldeloos vergiftigings-geval heeft zich in België voorgedaan. Een kind van 11 jaren namelijk heeft een ander van 8 met phosphor vergiftigd, «wetende wat het deed.» De jury van Aube nam aan, dat de kleine oordeel des onderscheids //miste» en het hof sprak haar «vrij» doch deed haar tot haar 16de jaar in een opvoedings- en verbeterhuis opsluiten. Frankrijk. De Marseillaise, het blad van Rochefort, deelt als eene historische curiositeit, het soort van manifest mede, dat Prins Napoleon den 24 Maart 1848 tot de burgers van Corsica heeft gerigt, toen hij zich aldaar candidaat stelde voor de Nationale Vertegenwoordiging. In dat stuk leest men o. a. het volgende: //Als een kind van Corsica, als zoon van Jéröme Bona parte, als neef van Napoleon, heb ik gemeend van Corsica de eer te mogen vragen, een zijner vertegenwoordigers te zijnOpgevoed te midden van vervolging, in balling schap, heb ik mijn tijd en verstand gebruikt, om vreemde landen te bestudeeren, ze van nabij te leeren kennen, en Frankrijk, het vaderland dat mij ontzegd is en mij altijd zoo dierbaar was, niet onwaardig te zijnAls een nieuw mensclr, vrij van alle antecedenten, zal ik door mijne lo- yauteit, door mijne toewijding, alle wantrouwen beschamen, dat mijn naam wekt, en de sympathiën weten te verdie nen, die hij vindt. Sinds lang heb ik de overtuiging, dat de republiek alleen voor Frankrijk geschikt is. Het groote beginsel is thans aangenomen. Ik ben het met hart en ziel toegedaan. Buiten de republiek toont het verschiet niets dan regeringloosheid, burgeroorlog, terugkeer tot de misslagen en misdaden der Bourbons 1 De Constitutie, welke de Nationale Vertegenwoordiging ons zal geven, moet in het belang des volks zijn; elke poging om aan eene klasse van burgers voorregten boven eene andere te geven, of tot het vroegere onderscheid terug te keeren, zou verderfelijk wezenVrijheid, gelijkheid en broederschap in Frankrijk, een heilig verbond met de volken in het buitenland, ziedaar de grondslagen, waarop het repu- blikeinsche gebouw moet rusten, ik bemin de republiek en wijd mij aan haar toe, en hiermede handel ik in de geest van Napoleon, die op den rots van St. Helena, aan welke de haat der Koningen hem vastgeklonken had, voor spelde, dat Europa binnen vijftig jaren republikeinsch of Russisch zou worden. God en het Fransche volk zijn ge loofd! Het is de republiek, die de zege heeft bevochten!» Engeland. Gedurende de 21 jaren dat de onlangs overleden lord Derby zich ook op het aankweeken van paarden toe legde, werden in zijne stoeterij 243 geboren. Daarvan werden 54 beroemde prijswinners, die hem alleen aan de gewonnen inleggelden 94,003 p. st. opbragten. Soms liet hij voor zijne rekening op de wedrennen van Whitewall meer dan 20 paarden deelnemen. Sedert twee jaren leefde in Engeland een meisje, dat den naam droeg van het vastende meisje, omdat de ouder» beweerden dat het al dien tijd niet het minste voedsel had gebruikt, behalve een weinig koud water, waarmede om de veertien dagen hare lippen werden bevochtigd. Ware dat kind in den een of anderen hoek van Frankrijk of Italii geboren en opgevoed, dan zou zeker de wereld al sedert lang zijn vervuld geworden met berigten van een groot wonder, dat de hemel in dat vastend meisje gaf te aan schouwen. In Engeland is men echter minder geloovig. Op voorstel van den districtsgeneesheer dr. Fowler, is een naauwkeurig onderzoek naar dat verschijnsel ingesteld, waartoe de directie van Guy's hospitaal de behulpzame hand bood, door vier van hare voortreffelijkste oppassers met de verpleging en bewaking der patiënt te belasten. Men begon met een naauwkeurig onderzoek, of in het bed waarop de vastende lag, ook eenig voedsel was geborgen. En ziet, drie dagen nadat met de bewaking een aanvang was gemaakt, stierf het kind, waarschijnlijk ten gevolge van de hardnekkigheid, waarmede de ouders, om hun bedrog niet openbaar te maken, bleven weigeren der stervende eenig voedsel te geven. Spanje. Te Madrid is een moordaanslag gepleegd op den vroegeren minister van financiën Salverna. De dader is een voormalig ambtenaar aan het departement van financiën, en de daad schijnt niet met de politiek in verband te staan. Amerika. Het eenvoudigste postkantoor ter wereld is aan de zuidelijke punt van het vasteland van Amerika. Eenige jaren geleden is een klein vat met een ijzeren ketting vast geklonken aan de uiterste rots in de straat Maggellaan. Ieder schip, dat er voorbijkomt, opent het om er de brieven in te doen of uit te halen, ten einde die ter plaatse hun ner bestemming te brengen, als dat met den koers van het schip overeenkomt; de administratie is dus zeer eenvoudig, Het is tot nog toe niet gebeurd dat er op eenigerlei wijze misbruik van vertrouwen gemaakt is op dit kantoor, dat geheel aan de bescheidenheid der zeelieden is overgelaten. De Boston Travelier bevat eene reeks van belangrijke waarnemingen over den invloed van spoorwegen op het weder. Sedert de opening van den Pacific spoorweg on dergaat de weersgesteldheid in de Prairiën eene merkbare verandering. De langdurige alles verschroeijende droogte wordt langs den spoorweg door overvloedigen regen ver vangen. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook in het Wes ten voor. In Centraal Ohio b. v., is het klimaat totaal gewijzigd, sedert het land met een spoorwegnet is bedekt. De verwoestende droogten worden ook daar al zeldzamer en zeldzamer, en hebben plaats gemaakt voor overvloedige regens. Sommigen beweren, dat die verandering is te wijten aan een meer gelijkmatige verdeeling der elektrische stroo men, die door de ijzeren rails en de tallooze telegraaf draden wordt bevorderd. Ook in Egypte heeft men den invloed der nijverheid op de weersgesteldheid reeds kunnen waarnemen. Immers, sedert den aanvang der werken van het Suez-Kanaal valt daar regen op plaatsen, waar zulks ten eenemale onbekend was. De grootste gashouder wordt thans gebouwd te Mauhattan in Noord-Amerika. Het bassin voor dezen gashouder heeft een doorsnede van 225 voet (70 meter) en eene diepte van 38 voet (ongeveer 10.2 meter). De muur van dit bassin is 7 voet dik en daarop worden gesteld 16 sierlijk gesneden kolommen ter hoogte van 72 voet (20.25 meter), die van boven onderling door versierde stangen verbonden zijn. In Florida heeft een regter van het zuiverste zwarte ras geannonceerd, dat hij slechts vijf dollars vraagt voor eene echtscheiding. En nu wil men nog wel beweren, dat de negers voor geene beschaving vatbaar zijnVoegen wij er bij, dat die brave overheidspersoon zich in eene uitgebreide cliëntèle zal verheugen, vermits de wetgeving geene groote moeijelijkheden in den weg stelt. Het gebeurt daar dage lijks, dat een echtgenoot eensklaps verneemt, dat zijn hu welijk ontbonden is verklaard, zonder dat hij er een oogen- blik aan gedacht heft zijn wederhelft te verlaten. Zoo zag zich laatst een kolonel, wiens vrouw zonder zijn medeweten een acte van echtscheiding had laten opmaken, in de nood zakelijkheid naar het bureau van den New-York Tribune te loopen om een redacteur, die tot deze ontknooping had medegewerkt, voor den kop te schieten. 23 Dec. 24 Dec. Nederland, Werkel. Schuld H% 644 5344 dito 3 62| 624# dito 4 84J 844 Spanje, Obligatiën 2 26 26 Portugal, Obligatiën 1853 3 33 334 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 3 li 934 934 dito bij Stieglitz 6 74| 744# dito 1864 5 884# dito 1860 44,/ 804 804 634 dito 1867 4 644 dito Poti Tiflis 5 814 814 dito Spoorw. aand. ii 210 2084 dito Loten 1864 ii ii 229 228 dito 1866 n n 2214 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 6 474 474# dito dito 24„ dito Nationale 5 52A dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 6 Mexico, Obligatiën 1851 3 dito 1864 3 44 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 5 42A 424 Amerika, Obligatiën 6 894 894 dito 1882 6 91A 91 dito 1885 6 H 90| 8'4# Debentures Ohio 8 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 «nu n 2e /f 7 664 66 (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. Afw notn. no. notn. 8k. 6» 6» Barometer mm. 760 5] 758.17 757.67 Stand. Afw. t 0.70 - 1.67 - 2.17 Thermometer C. 2.6 0.9 6.2 -1.2 -3.6 -3.9 M-g I Toestand van de zee. 0.7 5 golvend. 0.59 wein.golv 0.7g Weersgesteldheid24 Dec. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 25 Dec. 8 u. Helder, vriezend, goedweer. 25 Dec. 12 u. Bewolk, vriezend, sneeuw. In den nacht van 2425 Dec. 15 m.M. jjs. I/IJST van BRIEVEN, geadresseerd nan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, (gedurende de 2de helft der maand November 1869. J. S. Willems, te Alkmaar; Wiessner, Meijer, F. v. d. Hange, H. Lastdrager, J. Trap, H. v. Bestelaar en Neck Vijzelaar, allen te Amsterdam; M. W. de Kok, te Breda; mej. de Lannette, te Hellevoetsluis; C. M. Langeakker, te Nijmegen; wed. Valkenburg, te Rotterdam; S. Jonken, te Vrieseveen. Van de Anna Paulown a-Polder J. Frieke, te Koorndijk; A. C. Bakker, te Wieringerwaard; mej. M. Vos, te Wieringen. De Directeur van het Postkantoor D E K E T H. ?p030'3030'30303Q .>33030QGOG0'J0CO30 30300000'.^? f' Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging B VAN J. STOKEBRAND EN i M. K U I P E R. I j Nieuwediep, 26 December 1869. j< Uit naam hunner dankbare Kinderen. &coitooocoooooc>oooooöooooooooooonoooocn li Ondertrouwd H. D. VAN DER LAAG en H. C. F R E E K E. Helder, 23 December 1869. Bevallen van een Zoon W. M. VERHOEVE BRUINVIS MORÉE Nieuwediep, 24 December 1869. betuigen hunnen hartelljken dunk voor de belang- ondervonden bij de geboorte van hun Dochtertje. Helder, 24 December 1869.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3