BUITENLAND. gemeente, werd deze feestviering, die door een zeer groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, besloten. Gisteren avond was het feest voor de leerlingen der Zondagschool van de Hersteld Evang. Luth. gemeente alhier. Alleraangenaamst was de indruk, dien men ontving bij de intrede in het kerkgebouw, dat in een feestzaal herschapen was en waarin een sierlijke kersboom prijkte. Nadat de leerlingen blijken hadden gegeven van reeds ver kregen kennis der Biibelsche Geschiedenis, werden aan hen versnaperingen en geschenken uitgereikt. De vreugde der kleinen over hetgeen zij als kersgeschenk hadden ont vangen, bragt eene regt vrolijke stemming onder die kin derschaar te weeg, waarin blijkbaar door de aanwezige ouders werd gedeeld. Met het zingen van liederen werd deze feestviering afgewisseld; ds. Sonstral opende en be sloot haar met gebed en dankzegging. Het Kersfeest, dat in de jongste dagen werd gevierd, is voor de kinderen van verschillende Christelijke gezind heden regt feestelijk geweest. In de Roomsch Catholieke bewaarschool alhier waren de treffendste blijken te zien, hoeveel er gedaan wordt om den kinderen van meer- en mingegoeden vreugde en genoegen te verschaffenWaarlijk, onze tijd heeft daarin bijzonder veel goeds, dat hij voor de jeugd meer gelegenheid verschaft tot het verkrijgen van godsdienstig- en maatschappelijk onderwijs, en dat hij te gelijk vroeger hier onbekende gelegenheden opent voor kinderlijk genoegen. Ook het feest aan de kinderen der Zondagschool in het Gebouw voor Evangelisatie getuigde in ruime mate daar van. Aan allen, die medewerken om zulke feestelijke uren aan kinderen te bereiden, komt daarvoor dank en hulde toe. Ofschoon het ons niet mogelijk was een bezoek te bren gen aan alle kinderfeesten, die hier werden gegeven, maken we toch met genoegen melding van het feest, dat ook voor de leerlingen van de zondagschool der Christ. Afg. Geref. gemeente alhier werd georganiseerd. Aan den gewezen off. van adm. 3de kl. bij de marine G. C. Daum, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Kon. Milit. Orde van Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Van wege het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal op een nader te bepalen tijd eene Verloting van Voorwerpen van allerlei aard worden gehouden, volgens een plan, dat aan de allerwege bestaande Afdeelingen des Genootschap is medegedeeld. De verloting zal geschieden ten behoeve van het Hulpfonds der Levens verzekering-Maatschappij, door genoemd Genootschap op- gerigt. Het aantal loten is onbepaald, de prijs wordt bepaald op 1.er zullen geene nieten zijn. De inzending van voorwerpen, zoo van kunst als van nijverheid, vrouwe lijke handwerken, boeken, atlassen, kaarten, platen, enz., wordt dringend aanbevolen aan ieder, die het menschlievend doel der verloting op prijs stelt en daaraan zijne onder steuning wil schenken. Bij de nieuwe regeling ten opzigte van den ijk voor maten, gewigten enz., is het regterlijk kanton Alkmaar gevoegd bij het arrondissement Haarlem, onder den ijker ter standplaats Haarlem W. D. J. Koentz; de ijker te Hoorn E. G. Staal, thans tijdelijk te Alkmaar met de dienst belast, behoudt het arrondissement Hoorn, waaraan zijn toegevoegd de kantons Schagen en Helder. De Eerste Kamer heeft jl. Maandag avond te 7j uur hare werkzaamheden hervat. De staatsbegrooting voor het jaar 1870 en andere ontwerpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, zijn tot onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Men meent, dat de Tweede Kamer den 15 Febr. hare werkzaamheden zal hervatten. Er komen dan een tal van belangrijke onderwerpen aan de orde, als de wets ontwerpen op het hooger onderwijs, op de schutterij, op de afschaffing der doodstraf, de agrarische wetten, de regterlijke wetten, enz. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Doesborgh is toezegging van beroep gedaan aan ds. M. Cohen Stuart, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Wormer- veer op het Zuid, ds. K. R. Schuiling, te Oldeboorn. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te IJlst door ds. J. W. Felix, pred. te Utrecht; naar de Evang. Luth. gemeente te Doetinchem door ds. J. P. de Meijere, pred. te Brielle en Hellevoetsluis. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, dd. 27 dezer: //Wij vernemen nader, dat het vaartuig, vastgeraakt op een der gevaarlijkste banken op de Zuiderzee en welks opvarenden in levensgevaar verkeerden, volgens mede- deeling in deze Courant van jl. Zondag niet zoo zeer door de visschers met hunne schuiten, dan wel hoofdzakelijk door schipper H. Dito Jr. en zijne medgezellen met het hem toebehoorende jagt Cornelia Wilhelmina in behouden haven is gebragt. Eere wien eere toekomt!" Te Amsterdam ziet bij de heeren Ipenbuur en van Seldam het licht: «de Gymnast", een nieuw blad, dat ge wijd is aan de belangen der gymnastiek. Men leest in de Amst. Crt.: «Jl. Vrijdag middag bezweek door den hoogen waterstand van de Utrechtsche trekvaart de buitendijk van den Bullewijker en Holen- drechter polder, juist tegenover de van ouds-welbekende herberg «de Voetangel," bij Abcoude. Spoedig daarna ont stond ook eene scheur in den binnendijk, die niet bij tijds voorzien had kunnen worden, zoo dat de 500 bunders land, eerst sedert weinige jaren droog gemaakt en in cultuur gebragt, reeds Zaturdag morgen 1 meter onder waterstonden. Gelukkig heeft men geen menschenlevens te betreuren. Ook van het vee is gered; echter zijn al de opgezetenen van hunne overige bezitting, hunnen oogst, enz. beroofd." Op den eersten Kersdag werden te 's Hage met een prachtige equipage aan de huizen der ingezetenen kaarten in kleurendruk afgegeven, van den volgenden inhoud «Heden is u geboren uw Heiland en Zaligmaker «Jezus Christus." Tot directeur der op te rigten ambachtsschool te Rotterdam is benoemd de heer D. de Vries, leeraar aan de ambachtsschool te Amsterdam. Er heeft te Breda een kloppartijtje op de sabel plaats gegrepen tusschen twee luitenants. Een van hen heeft een stuk van zijn pink verloren. Op Leeuwenstein aan den Velperweg werd in de afgeloopen week ingebroken. Een kadet der Kon. Militaire Academie logeerde er toevallig; hij vloog gewapend naar beneden toen hij onraad hoorde en trof met zijn sabel een der aanranders, hetgeen bleek uit het bloed, dat aan den sabel kleefde. Door de duisternis konden de misdadigers echter ontkomen. Te Hengelo, in Gelderland, overleed dezer dagen mr. B. G. Schnetlage, sedert vele jaren raadsheer in het Prov Geregtshof van dat gewest. Het land verliest in hem een zeer bekwaam regtsgeleerde. Het Provinciaal Geregtshof te Zwolle heeft K. P., gepatenteerd vrachtrijder tusschen Steenwijk en Meppel, tot één jaar gevangenisstraf, wegens het verduisteren van gelden hem in zijne betrekking toevertrouwd en J. V. en C. R., den eersten tot 2|, den laatsten tot 4 jaren tucht huisstraf veroordeeld wegens diefstal van vee uit de weide. Men schrijft uit Staphorst, dat een daar woonachtig persoon, die reeds eenmaal met de justitie in aanraking is geweest ten gevolge eener vechtpartij, verdacht wordt gehouden van schuldig te zijn aan de verminking van vier koeijen en een varken ten huize van J. H. aldaar. Wraak tegen de dochter des huizes, die als getuige tegen hem was opgetreden, wordt ondersteld de oorzaak van dit wan bedrijf te zijn. De zaak van het suikerschip, in der tijd ten noorden van Makkum gestrand, houdt in dat vlek niet alleen de aandacht en de gesprekken voortdurend gaande, maar ook menigeen in angst en vrees voor de mogelijke gevolgen. Omtrent die zaak, waarvan in enkele bladen met een woord gewaagd werd, verneemt men het volgendeIn publieke veiling werden uit het schip verkocht 234 kranjangs suiker, doch er was zoo veel zoek geraakt, dat door sommigen die hoeveelheid op wel tweemaal het verkochte, algemeen op minstens eene gelijke hoeveelheid wordt geschat. Overal in Makkum was suiker, het schijnt met schuilen te gelijk aangevoerd te zijn geworden en gedeeltelijk verderop in de provincie te zijn verkocht. De regter- commissaris met den griffier hebben twee dagen zitting gehouden, en de zaak in loco geïnstrueerd; meer dan zeventig personen zijn in verhoor genomen en eerlang verwacht men te Sneek zitting over deze belangrijke zaak. De beide gemeenteveldwachters te Makkum zijn uit hunne betrekking ontslagen, om eerlang door anderen te worden vervangen. De kerkeraad van Lettelbert en Enumatil zal de nieuwe gezangen invoeren, als er eene goedkoope volks uitgave verschijnt en die gezuiverd is van de 84 druk fouten, in de tegenwoordige uitgaven te vinden. Het is ook nog al vreemd, zooveel fouten in een bundel waarover 20 jaar is gedicht en gecomponeerd, zegt de Asser Ct. Het zou misschien vreemder zijn, indien er zoo lang over was gecorrigeerd! Jl. Zaturdag morgen zag men aan de Visclimarkt te Groningen een hond, houdende in zijn muil het lijkie van een pas geboren kind, klaarblijkelijk door hem uit een aschbak gehaald. Nadat de politie zich van het lijkje had in het bezit gesteld, heeft ze pogingen aangewend, den hond naar de plaats waar hij het vond terug te lokken, ten einde op het spoor eener vermoedelijke misdaad te komen. Het resultaat der opsporing is nog onbekend. Te Engelbert, een uur van Groningen, is door den hoogen waterstand de dijk doorgebroken, zoodat in die streek alles onder water staat. Aan de Groninger Courant wordt o. a. uit Amsterdam het volgende gemeld: «Wel zijn wij in den laatsten tijd vooruitgegaan, doch waarlijk al zeer luttel. Handel en wandel gaan nog altijd in den trant onzer groote vaderen; het couponknippen bezit voor de meesten nog al te veel aanlokkelijks om de handen tot emstigen arbeid uit de mouwen te steken en wat men «publiek leven" noemt, is nog een zeer ephemère klank. Het liberalisme wordt door velen onzer wel allerhoffelijkst gesalueerd, maar tevens allerhoffelijkst «vermedenOf schoon de grijze van Lennep eens ironisch aantoonde, dat er geen 20 Patriciërs waren overgebleven uit de «gouden eeuw van Amstels grootheid," rekenen de meesten onzer Heeren- en Keizersgrachters zich toch nog tot dien stand. Van daar dat niets hun meer «commun" voorkomt dan gemeenschap met parvenus, met «nieuwerwetschen Club op club, sociëteit op sociëteit, die, zooveel slagboomen tusschen de standen, als paddestoelen uit den grond rijzen, staven dit beweren." De inwijding van het Suez-kanaal heeft den Khédive maar even 33 millioen francs gekost, natuurlijk in ronde cijfers, als volgt verdeeld: 27 millioen voor de feesten, de receptiën en de togtjes van de gekroonde hoofden, hoog heden of Prinsen en 6 mill. voor de overige genoodigden. Daar deze laatsten 1143 in getal waren, vertegenwoordigers van alle natiën, heeft ieder de onder-koninklijke schatkist 5250 francs ligter- gemaakt. Naar men meldt, is mevrouw Ristori te Rio-Janeiro aangekomen en daar met groote opgewondenheid ontvangen. Een boer uit de omstreken van Kinglassie (Schotland) vond op een goeden morgen al zijne koeijen ontdaan van de haarbosjes aan de staarten. Hij kende niemand op de wereld, die reden kon hebben hem een vijandig hart toe te dragen en bijgevolg sloofde de man zich af om den bewerker van dat misdrijf te ontdekken, toen eenige dagen later zijne vrouw in de meidenkamer een hoop koehaar vond liggen. Men kan zich de verbazing en later de ver ontwaardiging der eerzame echtelieden voorstellen, toen zij de meiden in het verhoor nemende, van een harer vernamen, dat zij die provisie had opgedaan, om voor zich en hare vriendinnen chignons te maken. En zoo gebeurde het, dat die afschuwelijke mode ook tot de eertijds zoo puriteinsche bergen van Schotland is doorgedrongen. Om het roetbeslag, dat zich bij het walmen der lampen tegen de lampenglazen afzet te verwijderen, is er geen beter middel dan ze met een weinig boter of vet af te wrijven. Het uittreksel, hetwelk de Londensche Times dezer dagen van de boodschap van Grant leverde, en dat uit 3600 woorden bestaat, is in 3 ure 7 minuten overgeseind. Door geheel Amerika geschiedde de verspreiding in één uur en vijf minuten. Op denzelfden oogenblik dat de boodschap in het Congres werd voorgelezen ontvingen de telegra fisten ook een afschrift, zoodat de telegraaf zijn werk had verrigt verscheidene minuten voor dat de lezing in het Congres was geëindigd. F r a n k r ij k. Het adviesjagt der rijksmarine le Gorgone, hetwelk bij den jongsten storm op de klippen van het eiland Ouessant verbrijzeld is geworden, had eene bemanning, niet van 120 man, zooals aanvankelijk is gemeld, maar van 84 man. De commandant Mage was een der verdienstelijkste officieren van de Fransche marine en had eerst den ouderdom van 36 jaren bereikt. Er bestaat nog eenige hoop, dat een gedeelte der equipage gered en op het, tijdens het ont vangen der jongste berigteu nog niet aangedane eilandje Molène, in veiligheid zou zijn; die hoop is echter zeer zwak. In het Journal de Paris schrijft iemand in het feuilleton onder den pseudoniem «Koning van Yvetot" een open brief aan de Keizerin van Frankrijk, waarin o. a. dit voorkomt: «Mijne koninklijke zuster! Gij hebt bij uwe terugkomst uit het Oosten waarschijnlijk den minister van justitie aangespoord om de journalisten met alle gestreng heid na te rijden. Daaraan ziet men duidelijk, dat gij niet uit Yvetot zijt. Wij hebben hier een spreekwoord, dat luidt: «Hoedt u voor de wespen, zoo lang ze niet steken; want heeft zoo'n beest dat eenmaal gedaan, dan kan het niet weêr. Zoo moet ge ook denken over de journalisten. De sterkste verbeelding kon niet uitdenken, wat reeds over u gezegd is. Men heeft u noch als gade en moeder, noch als vrouw verschoond. Yan uwen zoon heeft men gezagd, dat hij zwak is naar ligchaam en ziel en dat hij reeds al de ziekten zijns vaders en de verkeerdheden zijner moeder bezat. Van uwen gemaal zegt men, dat hij een leeuw is, die op zijn ouden dag de vrijheid weêr zoekt, maar dat men zijne nagels afgesneden heeft. Yan u heeft men in salonwoorden gesproken, die duizendmaal slechter reuk hebben, dan de woorden eener keukenmeid. Men heeft gezegd, dat gij in Egypte met spelen 70,000 francs hebt gewonnen en dat gij die winst aan de vrome zusters van Vincentius de Paulo geschonken hebt, en gij hebt van den Onderkoning zoo vele geschenken gevraagd, dat uw gevolg met ledige handen heen kon gaan." In de Keizerlijke Munt te Parijs is een museum voor postzegels geopend. Onder de schoonste exemplaren van deze verzameling noemt men de Turksche. Eenigen tijd geleden zou voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Algiers een huwelijk voltrokken worden. De ambtenaar verlangde de toestemming der moeder, en vroeg of deze aanwezig was. Een luid door een basstem voortgebragt «Ja" liet zich liooren. De maire opziende, zag een soldaat van lange gestalte voor zich en zeide«goed, dat men de moeder voorbrenge, want hare toestemming en hare handteekening worden hier vereischt." Men kan zich begrijpen hoe de aanwezigen zich ver wonderden, toen de soldaat met forschen pas den ambtenaar naderde, op militaire wijze salueerde en sprak: «gij verlangt de moeder der bruid, hier staat zij voor u.» «Ik verzoek dat gij u verwijdert, mijnheer," antwoordde de ambtenaar, «ik verlang geen tusschenpersoon, maar ik moet de moeder hebben, zeg ik u, de moeder." «En ik zeg u," herhaalt de soldaat, «dat zij voor u staat, ik heet Maria L..., ik ben 35 jaren in dienst, heb veld- togten medegemaakt en den rang van sergeant verkregen hier zijn mijne papieren, mijne aanmonstering, de ver gunning om de uniform te mogen dragen en mijne benoe ming tot sergeant-majoor." De maire, die zich niet genoeg over de basstem kon verwonderen, onderzocht de stukken naauwkeurig, vond alles in de beste orde, en voltrok het huwelijk van het bruidspaar. Engeland. Den 24 dezer is de jonge Prinses, het vijfde kind van H.H. K.K. H.H. den Prins en de Prinses van Wales, op het Marlborougli-house gedoopt. Henri Buckland, de beroemde natuurkundige, door schreed Zaturdag jl. een eenzame straat van Westbourne, een der voorsteden van Londen. Hij droeg een «cassette" onder den arm, zorgvuldig in rood laken gewikkeld. Plot seling wierpen twee straatroovers aan den hoek eener steeg zich op hem, ontrukten hem de doos en kozen hot hazenpad. Aan den English Independent wordt dd. 23 Sept. uit Madagascar geschreven, dat aldaar eene godsdienstige omwenteling heeft plaats gehad. De Koningin heeft nl. last gegeven, dat alle «Koninklijke afgodsbeelden» in de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2