N°. 4. Zondag 9 Januarij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I N MflLA N D. HELDERSCHE E\ i\IEUWED1EPER „Wij huldigen het goedé," Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Vitn 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten wordènnaar pldatsmimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Januarij. Zou de republikeinsclie regeringsvorm de vorm der regering voor de toekömst zijn? Die vraag, herhaaldelijk gedaan, niet zelden heftig en grondig bestreden, treedt in den jongsten tijd meer en meer op den voorgrond. De bloei der Noord- Amerikaansche Unie, het min kostbare bestuur van Zwitserland, de bloei der Nederlandsche Republiek ten dage onzer groote voorvaderen, al die argumenten pleiten, in het oog der voorstanders, ten sterkste voor eene algeheele afschaffing van het monarchaal gezag. De heer Castelar, bekend als een warm verdedigèr der republikeinsclie beginseléh in de Spaansche Cortes, 'heeft dezer dagen een bewijs voor de eindelijke zegepraal zijner rigting aangevoerd in een brièf aan zijne staatkundige vrienden in Duitschland, die liem met zijne1'onlangs gehouden redevoering in de wetgevende vergadering hadden geluk gewenscht. Hij spreekt daarin over de toekomst van Spanje en van Europa, en verzekert, dat hij in het geloof aan de zegepraal zijner beginsëlen niet weinig is versterkt door de bloedige onderdrukking van den jongsten republikeinschen opstand in zijn vaderland. Als hierop echter het geloof van dien anders zeer begaafden man is gevestigd, dan zou het heel ligt mogelijk zijn, dat het door de toekomst werd beschaamd. De geschiedenis immers wijst eene menigte van voorbeelden aan, dat ook in den strijd voor andere beginselen in het staatkundige bloed heeft gestroomd en noemt de namen van tal van helden, die zich voor heel andere grondstellingen hebben ten offer gegeven. Tot heden toe is het getal der repu blikeinen in Spanje, ondanks Castelar's welsprekende ver- toogen, nog betrekkelijk klein, en niet sterk genoeg om zich te doen gelden of invloed op den gang der zaken uit te oefenen. Welke de regeringsvorm der toekomst zal zijn, is ook van veel minder belang voor het tegenwoordige, dan de vraag, wélke thans de beste wijze van regering mag worden geacht om welvaart, bloei en volksgeluk te bevorderen. De quaestie der al of niet verlenging van den termijn, voor welken het handelstractaat met Engeland gesloten is, veroorzaakt in Frankrijk eene vrij algemeene belangstelling. In vele kringen daar te lande wordt dit tractaat als nadeelig voor dén handel des lands beschouwd, voordeelig alleen voor de tegenpartij. De omstandigheid, dat dit contract met 4 Februarij e. k. verstreken zal zijn, heeft waar schijnlijk aanleiding gegeven, dat der regering eene inter pellatie is voorgespiegeld, door een der leden van het Wetgevend Ligchaam tot haar te rigten. De aanstaande interpellant, de hëer Butenval, staat als een voorstander van het vrij-handel-stelsel bekend. Sommigen meenen, dat de regering den weg van uitstel inslaan en eene ver lenging van den termijn voor den tijd van één jaar voor stellen zal. De opbrengst der buitengewone vergaderingen van de Rederijkerskamer Olympia alhier, op 8 en 9 Dec. 1869 ten voordeele der weduwen en weezen door de jongste zeeramp op Terschelling gegeven, en de gelden aan het Bureau dezer Courant voor hetzelfde doel ingezonden, zijn, door tusschenkomst van den heer burgemeester Mentz, op de volgende wijze onder de hulpbehoevenden verdeeld: Van de Van den uitgever RederijkersVamer. dezer Courant. Aan de WSpd. J. D. Pais 31 6 u n u W. H. Bruin - 36 - 7 u u P. A. Kaale - 56 -12 u ii u D. K. Zeijlemaker - 26 - 5 u W. Klein, als voogd over vier kinderen van D. K. Zeijlemaker - 25,97 - 5.91 de Wed. M. A. Schol - 26 - 5 u ii ii G. de Breed - 31 - 6 u n u D. van Rees - 31 - 6 u n u F. Buil - 36 - 7 u u T. de Gorter - 31 - 6 Te zamen 329,97 65,91 Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de herhaalde plaatsing der aankondiging van eene door Dr. Zaalberg op Vrijdag a. s. te houden voordragt in het lokaal Tivoli alhier. De bekendheid van dien beroemden redenaar door zijne ter dezer plaatse reeds gehoudene voor dragten en de wetenschap, dat de behandeling van het bepaalde onderwerp in andere gemeenten des lands een levendigen bijval heeft verworven, doet ons niet twijfelen of ook thans zal bedoelde aankondiging velen aansporen om op Vrijdag avond een bezoek in Tivoli af te leggen. Naar wij vernemen zal binnen weinigen tijd alhier eene niet onbelangrijke hoeveelheid Havana-sigaren in het publiek worden verkocht. Dit verdient daarom eene bij zondere vermelding, omdat deze sigarén alhier zijn vervaar digd van den tabak, die de lading uitmaakte van heb schip Napoleon, welke lading onlangs'in Tivoli door den notaris W. J. Hidde Bok ten verkoop was aangeslagen. Vrijdag morgen bemerkte men van den Zeedijk een schip in nood, zittende op de Razende Bol, ter plaatse waar de Addisson schipbreuk heeft geleden. Men meende te bespeuren, dat de equipage zich aan de ra's vastklemde. De reddingboot, aan de haven gestationeerd, werd met den meesten spoed door de stoomboot Noordzee naar de plaats des onhëils gesleept. In de nabijheid'gëkomen, be merkte men, dat zich niemand meer aan boord bëvond De aan stukken gescheurde zeilen had men waarschijnlijk voor schipbreukelingen aangezien. Het vaartuig, een Eng'él- sche bark, met rijst geladen, werkte verschrikkelijk; het was bijna niet te genaken en tot aan de marsen gezonkën. De vrees, die aanvankelijk bestond, dat de manschap den dood in de golven zou hebben gevonden, is giétéren avond bij de aankomst van den Texelschen post veranderd in vreugde over de béhöuden aankomst der opvarenden te Texel in dë scheepsboot. Het schip was bestemd haar Hamburg. Heden middag had aan den Kanaalweg alhier een schoorsteenbrand plaats, die echter, zonder onheilen te veroorzaken, spoedig gebluscht werd. Tot leden der Plaatselijke Commissie voor de ver loting van boeken en andere voorwerpen, ten behoeve van het Hulpfonds der Levensverzekering-Maatschappij van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, zijn in de verga dering der afdeeling Helder, op jl. Donderdag gehouden, i gekozen de heeren: H. Daarnhouwer, P. Uurbanus, J. P. van Varik, G. E. Kloosterhuis en T. Mooy. Vóór ons liggen een paar schriften, die uiterlijk en zonder omtrent den schrijver ingelicht te zijn, al heel weinig aantrekkelijks hebben. Men verzekert ons echter, dat ze 'geschreven zijn door een knaap, die aan armen en voeten lam, en dus geheel buiten de mogelijkheid is om op de göwone wijze te schrijven. Hij heeft zich echter onder de leidibg van een onderwijzer geoefend in het besturen der pen met den mond en van zijne reeds aanmerkelijke bedre venheid zijn deze beide schriften zeer belangrijke proeven. Bedoelde knaap, genaamd W. A. de Groot, is woonachtig te Amsterdam en heeft den ouderdom van 12 h 13 jaren bereikt. Belangstellenden zullen we gaarne in de gelegenheid stellen deze schriften te bezigtigen. Het raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M. J Kroef, is, volgens een bij het Departement van Marine ingekomen telegram, den 5 dezer te Napels aangekomen. Het koloniaal stoomschip Argus is in zooverre gereed dat jl. Woensdag of Donderdag het drooge dok te Helle- voetsluis zou verlaten, om verder ten spoedigste gereed te worden gemaakt om de reis naar Batavia te ondernemen. De Staatscourant van gisteren behelst een rapport van den luit. ter zee 1ste kl. ten Bosch, commandant der landingsdivisie ter Kust van Guinea, betreffende den togt naar Commendah, de daarop gevolgde tuchtiging der in- landsche bevolking en de vermeestering van het Krom en van het aldaar gelegen fort van dien naam. Blijkens het slot van het rapport van den stations-commandant waren de gekwetsten, bestaande uit den matroos 2de kl. M. Kelder, de matrozen 3de kl. P. L. Bishoff, A. Schemen, M. A. Ronge, den marinier 3de kl. C. Brandenburg (die drie geschoten wonden bekwam), den Afrikaanschen korporaal P. Koning en den gepensioneerden Afrikaanschen soldaat Koffie Tantjé, allen aan de beterhand. Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken is jl. Donderdag aanbesteedhet maken van de pijlers en het linker-landhoofd van de brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam, in twee perceelen en in massa. De minste inschrijvers waren: voor perceel 1, de heeren P. van Limburg, te Rotterdam, en K. van Spanje, te Sliedrecht, voor 615,000; voor perceel 2, de heer Göbel, te Rotterdam, voor 290,000. En voor de massa: de heeren J. Ver- waaijen, te Arnhem, en J. Kooij, te Amsterdam, voor 871,000. Tot predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Schiedam is thans voor de derde maal beroepen ds. Notten, predikant bij die zelfde gemeente te Middelharnis. Meu schrijft ons van Texel, dd. 5 dezer: //Door de in grooten getale opgekomen stemgeregtigden van Waal en Koog is heden, ter vervulling der predikants vacature, een drietal geformeerd, bestaande uit de heeren R. A. van Deursen te Purmer, C. J. van Vledder te Huisduihen en R. G. J. Wieringa te Hoorn op Texel waaruit vervolgens met groote meerderheid van stemmen beroëpén werd de heer R. A. van Deursen.» Ds. A C. H. Calkoen, te Winkel, zal aldaar den 16 dezer zijn afscheid houden en den 23sten te Nieuwe Niedorp door zijn broeder, den heer J. M. Assink Calkoen, pred. te Sloterdijk, 's morgens ten half tien ure bevestigd Wordenintrede des namiddags ten half twee ure. Beroepen te West-Blokker de heer G. C. Balsem, pred. te Haringcarspel. Aangenomen het beroep naar Opperdoes, door den heer F. J. Tölpmers, pred. te Oudega c. a. Op 1 Jan. jl. telde de Nederl. Herv. Kerk 51 candidaten tot het predikambt. Nimmer was het aantal vaartuigen, te Texel te huis behoorende, zoo groot als thans. De haven ligt daarmede genoegzaam vol, zoodat, zoo voortgaande, vergrooting der havfen noodzakelijk is. Het getal zoogenaamde schelpen schuiten en dubbele blazers neemt jaarlijks toe, als een gevolg van den steeds vermeerderenden bloei van het visschersvak. Volgens ouden van dagen, die van 50 jaren vroéger kunnen verhalen, was de staat toen treurig, thans verblijdend niets wat de zee oplevert of het vindt koopers en goede prijzen, als: schulpen, alekruiken, zeegras, vijf hoeken, oesters, mosselen, ansjovis en andere vischsoorten, alles als een dadelijk gevolg van de versnelde communicatie. Spoor en stoombooten vervoeren deze artikelen naar den vreemde, en de afzet is zoo groot, dat de visscherman ge regeld en goed werken kan. Dit was voor 50 jaren anders, men had geene stoombooten en sporen, vele der genoemde artikelen bleven onaangeroerd in de zee liggen, men wist daarvoor geene bestemming, en wat er gevischt werd was meerendeels voor binnenlandsche consumtie. Engeland neemt nu de mosselen, alekruiken en oesters; Frankrijk, België en Duitschland zeegras en ansjovis, terwijl voorts de vijf hoeken als eene nieuwe en veel gebruikte meststof en de schulpen voor de kalkbranderijen in ons vadérland gretige koopers vinden. Bij de jdtlgste Volkételling bëdroeg de bevolking der gemeente Zijjie 6680 zièlen, Waarvan 2082 in den Anna Paul o wna-Polder. De gemeehte Wieringen telde op dat tijdstip 2109 inwoners. Ten dienste der overbrugging van het Noordhollandsch kanaal voor den staatsspoorweg van Amsterdam naar het Nieuwediep, is dat kanaal in de nabijheid van Alkmaar eenigzins verlegd, tengevolge waarvan eene wateropper vlakte van ongeveer 1.159 hectares met de daarbij behoorende strooken grönds door een aarden dam van het kanaal is afgesneden. De gemeente Alkmaar in de eerste plaats belang hebbende bij het behoud van dit met de stads grachten zamenvloeijende afgesneden kanaalvak, dat eene ruime en diepe haven met goede los- en ladingplaat sen oplevert, heeft aangedrongen op de kostelooze overgave aan de gemeente van het thans voor de groote vaart overtollig geworden kanaalvak, waarin echter de regering niet toestemde. Later echter toen de wateroppervlakte met de daarlangs gelegen gronden op 2,312,72 was geschat, heeft de gemeente eene som van 1500 aangeboden, waarmede de minister van Financiën gemeend heeft genoegen te kunnen nemen, zoodat eene overeenkomst in dien zin met de gemeente is aangegaan, welke hare wettelijke bekrachtiging nog behoeft, tot welk einde een daartoe strekkend wets ontwerp bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend. In het jaar 1869 zijn te Medemblik 81 geborenen aangegeven, waaronder 2 levenloos, 48 overledenen en 17 huwelijken voltrokken. De Enkhuizer Noordzee-visschers zijn uit zee terug gekeerd, omdat, volgens hun oordeel, vriezend weer in aantogt is, daar de schelvisch te diep in zee zwemt. Dit is, mêenen zij, een zeker voorteeken van vorst. Door den kerkeraad der Christelijke Gereformeerde gemeente te Amsterdam is een breedvoerig gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerigt, strekkende om te verzoeken, dat de vertegenwoordiging hare goedkeurende stem aan het ingediend wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf onthoude. Gisteren nacht, omstreeks 2| ure, is te Amsterdam door eene nog onbekende oorzaak, het koopvaardijschip Maria Regina, liggende in de nieuwe vaart bij de brug aan den Kadijk, omgeslagen, terwijl zich aan boord bevonden de gezagvoerder en de stuurman met hunne vrouwen en zeven kinderen. Op hun hulpgeroep spoedden zich de nachtwachts van Oostenburg en Wittenburg te hulp, en zij hadden het geluk allen in tijds te redden, waarna deze met bereid willigheid in de woning van T. G. Zwart voorloopig werden opgenomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1