ADVERTENTIE N. Effecten-Beurs te Amsterdam. ff ff ff ff Weerkundige Waarnemingen te Helder, spoorweg-maatschappij maakt goede zaken; redenen genoeg om anderen te nopen het voorbeeld te volgen. De heer Odger, een schoenmaker, is de, ook onlangs door den minister Bright aanbevolen, candidaat voor Ver tegenwoordiger in het Huis der gemeenten van het kies district Southwark. Een telegram uit New-Castle dd. 27 Jan. (midder nacht) meldt, dat aldaar twee straten in brand staan. Uit Edinburgh wordt gemeld, dat drie zusters, die esne wandeling aan den oever van Loch Leve deden, haren dood in den stroom vonden, doordien eene van haar een hond, die door het ijs gevallen was, wenschte te redden. Zij zelve viel door het ijshare tweede zuster wilde haar helpen, doch geraakte insgelijks in het water. De derde beproefde, hare beide zusters te redden, doch deelde het zelfde lot. Alle drie verdronken. De hond zwom aan wal. Een courant van Bombay verhaalt, dat een planter op Singapore zich als beschermer der tijgers heeft opgeworpen, die in zijn district vrij talrijk zijn, en wel omdat zij de wilde duiven opeten, die veel schade toebrengen aan de tapioca. Het is te hopen dat de tijgers dankbaar genoeg zijn zullen om hun beschermer niet voor een wilde duif aan te zien. Duitschland. In de Köln. Ztg. wordt uit Westelijk Rusland geklaagd over de harde voorwaarden, die, tengevolge van een korte lings uitgevaardigde ukase, aan de aldaar woonachtige Israëlieten met betrekking tot de krijgsdienst zijn opgelegd. De nieuwe bepaling luidt namelijk, dat alle belijders van de Mozaïsche leer tenzij zij zich als leden der Grieksche kerk laten doopen verpligt zijn tot hun 31ste jaar in het leger te dienen; terwijl de Christelijke miliciens reeds op hun 23ste jaar ontslagen worden. Wie nu zegt een correspondent eenigzins met de toestand der Israëlieten hier te lande bekend ishoe zij, bijna zonder uitzondering, op hun 20ste jaar reeds gehuwd en op 30jarigen leeftijd gewoonlijk met een talrijk huisgezin gezegend zijn, in welks onderhoud zij door rustelooze arbeidzaamheid moeten voor zien die zal zich kunnen voorstellen, welk een panische schrik de genoemde bepaling onder de huisvaders beneden de 31 jaren heeft veroorzaaktgeheel opeens toch moeten zij hunne bezigheden laten varen, en hunne familiën aan kommer en gebrek ten prooi laten; zonder genade scheurt de demon van het militarisme hen uit den kring der hunnen, en voert hen als slaven, onder gewapend geleide, naar deze of gene vesting, vanwaar zij verder naar den Kaukasus getransporteerd worden, om daar hun diensttijd ten einde te brengen. Volgens vrij geloofwaardige berigten, zou te Rinken- rodde, in de nabijheid van Munster, gepasseerde week een drievoudige moord gepleegd zijn, en wel op den landbouwer Dartmann, diens vrouw en 20jarige dochter. Des morgens vond men de deuren opengebroken en de ongelukkigen vermoord op hunne legersteden. Reeds den volgenden dag zijn twee verdachte sujetten in hechtenis genomen, waar van de een kort na de arrestatie, in de gevangenis door ophanging een einde aan zijn leven maakte. Te Darmstad hadden onlangs eenige personen gelden bijeengebragt, om een bundel volksliederen en kinderversjes te doen drukken en als een geschenk aan de schooljeugd rond te deelen. Toen men daarmede gereed was, begon men te bedenken, dat hiertoe verlof van de regering moest worden gevraagd. Dit werd dan ook gedaan, en het antwoord luiddedat het verzoek werd afgewezen, omdat die dichtstukjes niet voor de jeugd geschikt waren. Nu had de afzender, tengevolge eener vergissing, bij het antwoord ook het exemplaar ingesloten, hetwelk de regering van de commissie van beoordeelaars had terug ontvangen. Reeds bij de eerste inzage daarvan bleek het den adressanten wat de reden der afwijzing was. Het woord //vrijheid" kwam herhaalde malen er in voor, en was overal met rooden inkt doorgestreept. De Saksische Tweede Kamer heeft onlangs een voorstel aangenomen, strekkende om de regering te ver zoeken bij den bond zoo mogelijk te bewerken: 1°. dat de uitgaven voor het krijgswezen van den Noord-Duitschen bond verminderd worden; 2°. dat eene algemeene ont wapening voorbereid en zoo spoedig doenlijk ten uitvoer gebragt, en daartoe van wege het hondspraesidium langs den dipiomatieken weg het noodige gedaan worde. Dit voorstel is dezer dagen bij de Eerste Kamer van den Saksischen landdag behandeld en heeft er tot warme discussiën aanleiding gegeven. De meerderheid van de commissie der kamer had voorgesteld ten aanzien van dit onderwerp tot de orde van den dag over te gaan, terwijl door de minderheid der commissie de toetreding tot het besluit der Tweede Kamer werd aanbevolen. In den loop der beraadslagingen verklaarde de minister van oorlog, dat de regering zich aan de zijde van de meerderheid schaarde, daar men door de bondsconstitutie tot 1871 aan de tegen woordige militaire organisatie gebonden was en Saksen ook later zijne pligten jegens den bond getrouw zou vervullen. Zonder de weerbaarheid, het aanzien en de magt van Noord-Duitschland te benadeelen kon in de militaire inrig- tingen niets veranderd worden. Wat de ontwapening betreft, deze was niet alleen onuitvoerlijk, maar het voldoen aan de vordering daartoe zou gelijk staan met afschaffing der bestaande wettelijke voorschriften, met omverwerping van het geheele Duitsche militaire stelsel en dus met het weer loos maken van Duitschland. De staatsminister von Friesen betoogde, dat men te ver ging, wanneer men den kwijnen den toestand van vele neringen en bedrijven alleen aan de drukkende militaire lasten wilde wijten. Voor het overige wedersprak hij degenen, die de vrees hadden geuit, dat dit voorstel eenen storenden invloed op Saksens verhouding tot den Noord-Duitschen bond zou uitoefenen; de band toch, zeide hij, die Saksen aan Noord-Duitschland verbindt, is te hecht dan dat de stemming over eenig voorstel ver andering daarin zou kunnen brengen. De Kamer heeft met 24 tegen 21 stemmen het voorstul van de meerderheid der commissie verworpen en zich met de conclusie van de minderheid der commissie vereenigd. Onder de 21 leden der minderheid behoorden de Kroon prins en de Prins Georg van Saksen. In de bij de Kamer van Afgevaardigden in Beijeren in April 1869 met groote meerderheid aangenomen school wet is het volgende bepaald "Art. 20. Ouders, pleegouders, voogden, bazen en leer- heeren (instructeurs), die zonder voldoende redenen van verontschuldiging in gebreke blijven, hunne schoolpligtige kinderen, pleegkinderen, pupillen, lagere bedienden of leer lingen getrouw ter school te zenden, worden, indien zij reeds eene waarschuwing hebben ontvangen, bij verder verzuim gestraft tot drie dagen gevangenis of geldboete van 10. Bovendien is de plaatselijke schoolcommissie bevoegd, kinderen, die, zonder voldoende reden van verontschuldiging van de school zijn weggebleven, derwaarts te doen brengen." Art. 21. Op scholieren, die, na voorafgegane waarschuwing van de schoolcommissie, uit eigen beweging deze scholen (voor meer uitgebreid lager onderwijs, Fortbildungsschule) of de zoodanige waarop in hetzelfde schooljaar openbaar godsdienst-onderrigt wordt gegeven, verzuimen, kan ook gevangenisstraf van drie dagen of eene geldboete van ƒ10 worden toegepast. De zonder vergunning afwezig geblevenen kunnen naar de school worden gehaald. Spanje. In den Atlantischen Oceaan, westelijk van de Azorische eilanden, bevindt zich de zoogenaamde Sargasso zee; eene onmetelijke groote zeeweide, met digt aaneengegroeid wier bezet; eene vlakte, die Huraboldt zevenmaal grooter dan geheel Duitschland aangaf, en waar de drijvende wiermassa reeds de aandacht van Columbus trok, die verhaalde, dat de vaart van zijn schip er door werd belemmerd. Lavinière heeft de Fransche maatschappij van landbouw aangeraden, om deze drijvende weide aan de bemesting dienstbaar te maken. Hij wenscht de schepen, die in den zomer op de kabeljaauwvangst uitgaan, te doen dienen, om gedurende de andere jaargetijden de algeën of zeeplanten naar de Azo rische eilanden te voeren; daar kan men ze, in een op te rigten entrepot, persen, droogen, en met het oog op de zouten die zij bevatten, verwerken. Kerkelijke Staat. Gelijk men zich herinneren zal heeft onlangs mgr. Stross mayer, bisschop van Diakovar, apostolisch vicaris voor Servië, Syrmië en Bosnië, in het concilie een zoo stoute taal gevoerd, dat men hem als den Jan Huss der negen tiende eeuw heeft voorgesteld. De Correspondance Slave geeft thans een uitvoerig verslag van de wijze, waarop de prelaat zich, in de zitting van 30 Dec. jl., tegen het drij- van der ultramontanen heeft uitgelaten. De discussie liep over de beklagenswaardige dwalingen van wijsbegeerte en onafhankelijke zedeleer, toen mgr. Strossmayer het woord nam, en, in het sierlijkst Latijn, begon te protesteren tegen het reglement, dat de Paus aan het concilie heeft opgedrongen, zonder zich aan het vota der kerkvaders te hebben gestoord. //Zoodoende", riep de spreker, «behoudt Z. H. de wetgevende uitvoerende magt aan zich, en zijn wij, bisschoppen, slechts hier niet om onze goedkeuring te schenken aan 's Pausen uitspraken, doch eenvoudig om die met een zekere heerlijkheid te omhangen. Ook de voorbereidende werkzaamheden zijn geheel door de Jezuiten volbragt, en dragen utsluitend den stempel van de leerstukken dier orde." Hier viel mgr. Capalti, deken der legaten, den spreker in de rede, om hem te doen opmerken, dat, wie het reglement aanvalt, tevens den Paus te na komt. De redenaar liet zich even wel door die vermaning niet afschrikken. «Een bisschop", antwoordde hij, «moet slechts luisteren naar de stem van zijn geweten. Vrijheid van spreken heeft de H. Vader ons gewaarborgd, en wanneer ik van die vrijheid gebruik maak, meen ik niet te kort te doen aan den eerbied voor het hoofd der kerk, wien ik diepe onderdanigheid en innige genegenheid toedraag. Maar die achting en eerbied mogen mij niet beletten mijn meening te uiten over de jammer lijke invloeden, onder welke men ons wil doen buigen, en die de toekomst van de kerk in gevaar stellen. Ja, Gods keik wordt bedreigd door de Jezuiten en ik sta op om haar te verdedigen niet tegen haar zijn mijne woorden gerigt, doch tegen de broederschap van Jezus, wier ver- stompende leeringen aan het geloof zulke ruwe slagen toe brengen Tweede interruptie van den legaat, om welke de spreker zich evenmin bekreunde als om de eerste. «Als herder van de kudde onzes Verlossers", zoo riep hij, «en als lid van deze vergadering, die niet bestemd is om de eerzuchtige plannen der Jezuiten te dienen, doch om licht te doen opgaan in de zielen der getrouwen acht ik het mijn pligt, als Christen en kerkvader, u allen te wijzen op de gevaren, die men onze godsdienst te gemoet wil voeren. Ik beschuldig de Jezuiten, dat zij den geest, het beginsel en de leer onzer kerk ontaard en vervalscht hebben en dit met inzigten, die onze Goddelijke Meester, wiens koningrijk niet van deze wereld is, zeker zou afge keurd hebben." Derde interruptie van mgr. Capalti. Maar Strossmayer ging voort de jammeren te schilderen, die de Jezuiten der godsdienst berokkend hebben. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de bisschop van Diakovar een der hevigste bestrijders van het dogma der onfeilbaarheid zal wezen; zelfs zou hij zijn stellig voornemen hebben te kennen gegeven, het concilie te verlaten, indien het be doelde dogma mogt worden aangenomen. De op het concilie aanwezige patriarch der tot Rome toegetreden Grieksche kerkgemeenten, in de Londensche Times aanmerkingen op de gelaatskleur, kleeding en houding der Oostersche leden van het concilie vindende, heeft noodig geacht daartegen openlijk op te komen. In een schrijven van zijnen secretaris, uit Rome aan dat blad gerigt en door hetzelve opgenomen, wordt gezegd, dat er op het uiterlijke der Oosterlingen niets aan te merken valt, en dat in allen gevalle de waarde van den mensch niet naar het uiterlijke te beoordeelen is. Amerika. Twee directeuren van schouwburgen te Cincinnati zijn gearresteerd omdat, ze op het tooneel den cancan hebben laten dansen. 27 Jan. 28 Jan. Nederland, Werkel. Schuld 24% 54tV 544 dito s 65 65 dito 4 854 85& 2|// 274 274 Portugal, Obligatiën 1853 3 32| 324 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 92| 924 dito bij Stieglitz 6 75A 754 dito 1864 5 ff 88| 894 4*„ 814 81 dito 1867 4 64| 65 dito Poti Tiflis 5 824 834 dito Spoorw. aand. 2094 209 dito Loten 1864 2214 2224 dito 1866 2254 2254 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 474 474 dito dito 24" dito Nationale 6 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 14ft 14ft dito 1864 3 64 6A Griekenland, Obligatiën 6 94 Turkije, Obligatiën 5 424# 424# Amerika, Obligatiën 6 91ft dito 1882 6 914 dito 1885 6 ff 91A 914 Debentures Ohio 8 264 Gecons. Atlantics 7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 684 ff 2e 7 664 674 (Landskeet). Januarij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 ito. 0.8k. 768.05 t 7.84 -0.2 -8.9 0.96 Vlak. 29 8 zzo. 0.5,, 768.22 f 7.03 -2.4 -4.4 1.00 v 29 12 zzo. 0.3,, 768.80 t 8.61 -1.7 -5.4 0.98 Weersgesteldheid: 28 Jan. 12 u. Nevelig, stil, koudweer. 29 Jan. 8 u. Mist, vorst, koudweer. 29 Jan. 12 u. Mist, vorst, koudweer. Gevroren dikte van 27 op 28 Jan. 5 millimeters. n ii ii 28 29 9 Ondertrouwd P. LANGEND IJ K EN A. B U IJ K E S. Beverwijk, 28 Januarij 1870. Getrouwd E. J. E I M E R S, van Amsterdam, en H. E E L M A N, van Texel. Texel, 27 Januarij 1870. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon S. E. J. STERK BERGHEN. Helder, 28 Januarij 1870. Heden overleed onverwacht, ja bijna plotseling, mijn hartelijk geliefde Echtgenoote GEERTJE KONING, in den ouderdom van ruim een en veertig jaren, tot diepe droefheid van mij en mijne negen Kinderen, waarvan de meesten nog te jong zijn om hun verlies te beseffen. FILIPPUS JACOBSZ. BAKKER. Texel, Oude Schild, den 25 Januarij 1870. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3