voordragt, door den heer van de Poll, handelende over electriciteit en de inrigting van den telegraaf, opgehelderd door proeven, werden meer toegangsbewijzen aangevraagd dan er plaatsen waren, hoewel er ruimte is voor 175 personen. Door H. Yos, landbouwer op den Kivitswaard, gemeente Werkendam, zijn, naar men meldt, voor eenige dagen twee wilde kalkoenen geschoten, die aan een poelier te Gorinchem verkocht zijn voor den prijs van 14 per stuk. Vijf duiven, waaronder twee zoogenaamde «roode raadsheertjes," die te zamen eene waarde hebben van 70 cents, maakten het onderwerp van de bemoeijingen der regtbank te 's Hage uit. Twee knapen hadden de verlokking niet kunnen weêrstaan zich die zinnebeelden der onschuld toe te eigenen, maar de justitie begreep dat dit volstrekt niet opging. Van daar eene vervolging van de twee knapen ter zake van diefstal van die vijf duifjes. Het O. M., geleid door de afgelegde verklaringen der getuigen, die het feit schenen te bewijzen, concludeerde tot eene gevan genisstraf van 6 maanden met de kosten. De regtbank zal a. s. Maandag uitspraak doen. Straatschandalen, koffijhuis-standjes, waar vindt men ze niet? Zelfs in de hofsteden. Maar bedenkelijker wordt de zaak, als het een arena betreft, waarin de gladiatoren elkander met stoelen en tafelfragmenten, of mogelijk wel met erger, attaqueren. En zeker vreemdsoortiger wordt ze, als de strijd wordt gevoerd tusschen «twee leeuwen en een onnoozele mug." Zoo althans was de kwalificatie, misschien meer snedig dan gepast, van de beklaagden zeiven, die zich jl. Maandag voor de regtbank te 's Hage hadden te ver antwoorden voor de hun ten laste gelegde mishandeling. De mishandeling, waarvoor de gebroeders Hartog en Isaac de Leeuw jegens den koffijhuishouder Mugge teregt stonden, moet geschied zijn in den avond of liever nacht van 9 op 10 Jan. jl. in het koffijhuis van genoemden Mugge. Toen de president dien mishandelden Mugge vroeg, hoe hij nog na middernacht zijn etablissement voor het publiek toe gankelijk stelde, toen luidde het antwoord, dat de man er ook eene sociëteit op nahield. Die sociëteit nu was de bron van al het leed en van het vergoten bloed. Immers een der gebroeders meende regt te hebben op gratis-bezoek, maar de kastelein scheen op het bezoek niet gesteld van dien sterken leeuw, ook zelfs nadat deze «fatsoenlijk natuurlijk" zooals de beklaagde zeide, zijn «kwartje" was komen presenteren. En dat volhardingssysteem van den onwelkomen gast of geïmproviseerd societeitslid werd met minder gekuischte termen van de zijde des kasteleins begroet, die zijne trawanten in het werk stelde en eigen krachten mat tegen den indringer. Hevige worsteling van de beide partijen; en door de aangroeijende menigte en de verwarring bleef het welligt de vraag wie eigenlijk de aanvaller was en wie de aangevallene. En was er bloed vergoten van den kastelein (dat schijnt buiten kijf), het moet ook gestort zijn van een der gebroeders, want vergeet men niet te vermelden, dat bij het tweede bezoek met het kwartje de eerste beklaagde zekerheidshalve zijn broer medegenomen had, die hem ook broederlijk heeft geassisteerd! Een der getuigen, die ten gunste der beklaagden sprak, meende bepaald gezien te hebben, dat een der broeders bebloed was; en de zeer natuurlijke verdediging van den beklaagde was dan ook, dat zijn eigen bloed op het gelaat van den kastelein had gedropen. Wat al moeijelijke vraagpunten de worsteling tusschen leeuwen en een mug kan te weeg brengen 1 Het O. M., bij monde van den substituut-officier de Jonge, requireerde de schuldig-verklaring van Hartog de Leeuw aan het misdrijf van mishandeling en veroor deeling te dier zake tot eene gevangenisstraf van eene maand en 8 boete, en vrijspraak van Isaac de Leeuw, als zijnde ten zijnen laste het feit niet voldoende bewezen. De uitspraak is bepaald over acht dagen. (Amst. Crt.) Te Kinderdijk zijn van de 16 personen, welke door het ijs geraakt zijn, 5 verdronken. Mede verdronk een persoon, welke toegeschoten was om hulp te verleenen. Uit Ridderkerk wordt gemeld, dat reeds sedert de afgeloopen week een ooijevaar zich vertoond heeft in het nest op de kerk aldaar, waar hij zich schijnt te willen vestigen. In den omtrek van Gouda heeft een kind van 8 jaren, door eene buurvrouw bestraft zijnde over zijn baldadig gedrag, zich willen wreken door den hooiberg dier buur vrouw met lucifers in brand te steken. Gelukkig werd de jongen nog in tijds overvallen en het reeds brandende hooi spoedig gebluscht. Te Weert zou verleden Vrijdag een paar in 't huwelijk treden. Reeds was alles gereed, de ambtenaar van den burgerlijken stand, bruid, getuigen, allen present, alleen de bruidegom ontbrak, 't Bruidje ging aan 't zoeken en ontdekte haar aanstaande in een herberg, waar hij een hartversterking gebruikte om kracht te verzamelen voor den reuzenstap, die hij ging wagen. Of het middel echter, onvervalschte Schiedammer, niet krachtig genoeg was, dan wel, of hij plotseling een andere ingeving ge kregen had, hoe het bruidje ook lokte en koosde, onze vriend verkoos te blijven waar hij was en vond het voor trouwen «altijd vroeg genoeg." Alle moeiten, ook van de getuigen, vergeefs blijvende, ging de bruid eindelijk troos teloos heen en hing het bruidspak aan den kapstok, om te wachten tot een nieuwe pretendent haar uitnoodigt, zich er weder meê te tooijen. Het berigt uit Tilburg, als zou de stationschef aldaar eene boete opgelegd zijn van ƒ1200, omdat hij tijdens den jongsten storm zou verzuimd hebben de aldaar op de rails staande wagens vast te zetten, en hij, uit dien hoofde zijn ontslag bij de maatschappij zou indienen, is geheel onjuist. Integendeel, het proces-verbaal omtrent het wegrijden van een paar wagens naar Boxtel in den nacht van dien storm, luidt geheel ten gunste van genoemden chef. Ook door een onderzoek is gebleken, dat hij in zijnen pligt niet is te kort gebleveil, zelfs meer maatregelen had genomen dan voorgeschreven waren. Er is dan ook hoegenaamd geen sprake van eene op te leggen boete. (N. Rott. Crt.) Gaf 't broze ijs dezer dagen weêr menig ongeluk te betreuren, door de bevestiging der waarheid van 't bekende gezegde: «Er komt geen ijs, of 't kost menschenvleiseh", we zien ons, tot ons leedwezen, verpligt om te berigten, dat den 31 Jan. jl. te Zaltbommel een dergelijk treurig voorval heeft plaats gegrepen. Vijf personen, allen in den jeugdigen leeftijd van omtrent 20 jaren, zijnde vier jonge lingen en een jonge dochter, zakten door de zwakke ijskorst heen, en zijn jammerlijk aan hun einde gekomen. Maandag middag had op de Buitenvest te Nijmegen een treffend ongeluk plaats. Een tweeling-broederpaar, sierlijk schaatsen rijdend, waagde zich eenigszins te ver en raakte onder het oog der ouders onder het ijs en verdronk jammerlijk. Met veel moeite vond men een uur later de twee lijken hand aan hand. Jl. Woensdag avond is de schuur van den landbouwer Willem van Meel, te Made, afgebrand. Een-en-twintig stuks hoornvee, een schoon 4jarig paard, benevens de geheele oogst van verleden jaar liggen onder het puin bedolven. Het huis en de schuur zijn verzekerd voor 1400, doch de inboedel niet. De schade wordt begroot op minstens 6000. De oorzaak is onbekend. Men leest in de Veendammer Courant: Door den heer Calkoen, predikant te Schalkwijk, is een adres tegen de doodstraf aan de Tweede Kamer ingezonden. Daarin wordt melding gemaakt van een geval, dat zich in 1869 bij het Hof van Utrecht heeft voorgedaan. Zekere Dirkje Veldhuijzen, volgens opgave 16 jaar oud, stond daar te regt wegens brandstichting en werd ter dood veroordeeld. Het meisje was uiterst verwaarloosd, hoogst onontwikkeld en wist noch waar zij, noch wanneer zij geboren was. Krankzinnigheid was in haar geslacht geen zeldzaamheid. Door gratie werd de doodstraf veranderd in 10 jaren tucht huis, welke zij thans ondergaat. Sedert is gebleken, dat Dirkje geboren is den 23 Sept. 1853, te Houten, en dat zij, tijdens hare veroordeeling geene 16 jaar oud was. Het Hof had haar dientengevolge tot geene zwaardere straf mogen verwijzen, dan tot eene gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 10—20 jaren. Nu is de onachtzaamheid van dat Hof nog te herstellen maar ware er geene gratie verleend, met andere woorden ware de doodstraf niet feitelijk afgeschaft, dan ware Dirkje justitiëel vermoord. Een landbouwer en veenman te Meppel heeft op zijne bestelling den 31 Jan. per spoor uit Hongarije ontvangen een Hongaarsch moervarken met vier biggen, twee van het mannelijke en twee van het vrouwelijke geslacht; ten einde door kruising met inlandsch soort, het varkenras te verbeteren en den invloed na te gaan, die deze vermenging op genoemde diersoort zal uitoefenen. De onderneming- zucht van den landman prijzende, zijn wij en velen met ons zeer benieuwd te weten, met welken uitslag deze poging zal worden bekroond. Tot directeur van den Belgischen Moniteur is benoemd de heer J. Dauby, gewezen letterzetter. Een liefhebber der statistiek heeft uit de verschillende Nederlandsche dag- en weekbladen, in de afgeloopen maand verschenen, de volgende even bedroevende als welsprekende opgave, omtrent de gevolgen van het drank-misbruik, verzameld Dat misbruik dan leidde o. a. tot 1 moord, 9 pogingen tot moord, 9 verwondingen, 4 zelfverwondingen, 7 weder- keerige verwondingen en driemaal tot zelfmoord; terwijl verder 4 personen er door verdronken, 5 zich aan diefstal schuldig maakten, en een even groot aantal werd door een beroerte getroffen. Eindelijk werden 3 personen vermist, die men het laatst in beschonken toestand had gezien; 1 werd veroordeeld wegens verzet, in dien toestand gepleegd en tegen eene vrouw, die van den drank niet scheiden kon, werd echtscheiding uitgesproken. Een landbouwersknecht uit Westphalen heeft het hoogste lot in de Dom-loterij gewonnen. Het concilie kost den Paus eiken dag 4000 scudie, dat is ongeveer 10,000. Volgens eene curieuse statistiek kost de geestelijkheid aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika jaarlijks 12 millioen dollars; de misdadigers 40 millioen de regts- geleerden 70 millioen en de rum 200 millioen. Het nut van den mol. Het Fransche tijdschrift Cosmos deelt de resultaten van proeven mede, die door Cordier aan de akkerbouwschool te St. Rémy (Haute-Marne) met het voederen van mollen genomen zijn. In het laatst van Julij plaatste men een mol in een blikken trommel en voederde hem met engerlingen en aardwormen. In den tijd van 4 dagen verslond hij 432 engerlingen en 250 aardwormen. Een andere mol, die in liet begin van Aug. in eene groote houten kist werd opgesloten, gebruikte in 12 dagen 540 aardwormen en 872 engerlingen. Planten, die hem aangeboden werden, roerde hij slechts aan om zich daarvan eene schuilplaats te maken. BUITENLAND. F r a n k r ij k. Zij die de doodstraf willen behouden als indrukwekkend voorbeeld, zullen zich bitter teleurgesteld gevoelen. Het schavot van Tropmann is ter naauwernood opgeborgen, of de dagbladen zijn op nieuw met berigten van moorden opgevuld. Voor het crimineel geregtshof der Seine staat teregt Frawjois Berton, beschuldigd van zijn schoonvader vermoord en zijn vader mishandeld te hebben. De krijgsraad te Tours heeft den cavallerist Petit ter dood ver oordeeld wegens het kwetsen van twee onderofficieren. De jury van Doubs heeft een zekeren Cadet, van Besan9on, aan twee moorden schulijjg verklaard. Te Poissy is het lijk ontdekt eener vrouw, hangende aan een boom, en in het zuiden is een andere vrouw, met name Guirard, ter naauwernood, en met Vele wonden, aan een moordaanslag ontsnapt. Te Parijs heeft de volgende gruwelijke moord veel opschudding veroorzaakt«Jl. Vrijdag avond omstreeks zes ure heeft een bediende, zekere Framjois Lathoubert, Belg van geboorte en 26 jaren oud, zijne meesteres, mevr. Lombard, de echtgenoote van een oud-diplomaat, met een groot keukenmes letterlijk den hals afgesneden, omdat zij hem verweet, dat hij beschonken was, na hem eenige uren vroeger te kennen te hebben gegeven, dat hij zich reeds herhaaldelijk aan diefstal van wijn schuldig had gemaakt. Wat het gruwzame van dit tooneel nog verhoogde, was, dat het in het bijzijn van den heer Lombard voorviel, die door den staat van verlamming, waarin zijn ligchaam verkeert, zich niet bewegen en zelfs niet eens om hulp roepen kon. Na mevr. Lombard omgebragt te hebben, is de moordenaar naar de keuken gesneld om de dienstmaagd, die hij meende dat zijne diefstallen aangebragt had, te lijf te gaan. Deze en de op haar angstgeschrei toegeschoten kamenier, zouden waarschijnlijk insgelijks het slagtoffer van de woede van den knecht zijn geworden, indien niet nog te regter tijd een timmermansknecht haar ter hulp gekomen was en den moordenaar ontwapend had, die zich thans in handen der justitie bevindt. Frankrijk bezit ongeveer 800,000 straatzangers, die verdeeld moeten worden in zangers, die altijd op dezelfde plek post vatten, zangers, die langs.de straat rondzwerven, en andere, die zich op kleine feesten en in koffijhuizen doen hooren. Engeland. De Times bevat een particulieren brief van den kapitein van een oorlogschip ter Westkust van Afrika, waarin gemeld wordt, dat Livingstone, op een plek, negentig dag reizen van Longo verwijderd, van tooverij beschuldigd en ter dood gebragt is, waarna men zijn lijk verbrand heeft. Den 30 Jan. 11. overleed te Londen op 84jarigen leeftijd de Hooggeb. vrouwe gravinne Antoinette Bentinck van Middachten Dnltschland. Den 21 Jan. jl. vierde op het riddergoed Hetzelthin, te Neustadt, de huishoudster Albertine Wittmann, het zeldzame feest van hare 60jarige dienstvervulling. De Koningin van Pruissen zond haar, vergezeld met een eigenhandig schrijven, een groot gouden kruis, met de inscriptie «voor trouwe diensten." T n r k ij e. Te Vourla, aan de golf van Smyrna, is dezer dagen een Grieksche patriarch, Hadji-Athanassi geheeten, overleden, die den ouderdom van 125 jaren bereikt, en onder de regeringen van negen Sultans geleefd had. Men verhaalt van hem, dat hij zich alleen met visch en groenten voedde en nooit anders dan ter gelegenheid van het Paaschfeest vleeschspijzen nuttigde. Amerika. In New-York, in den gevel van het goederenbureau der Hudson River Railroad Company, een gebouw dat onge veer dezelfde oppervlakte gronds beslaat, als het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met inbegrip van den tuin, is een bas-relief in brons geplaatst, voorstellende verschil lende episoden uit het leven van den thans bejaarden spoorwegkoning, Cornelius van der Bilt. Zoon van een geëmigreerden Hollandschen schipper, begon hij op löjarigen leeftijd een geregeld vervoer met zeilschepen te organiseren tusschen Staten-Island en New-York, en legde daardoor den grondslag tot zijn thans onmetelijken rijkdom. Wie herinnert zich niet de in der tijd zooveel besproken reis naar Europa (1854) in zijn eigen prachtig getuigde en luxurieus ingerigte stoomboot, waarmede hij aan bijna alle voorname havens een bezoek bragt. Als president van de Hudson River Railroad Company en als stichter van en aandeelhouder in een groot aantal Amerikaansche stoom boot- en spoorwegondernemingen, heeft men niet willen wachten tot na zijn dood, doch nu reeds zijne daden in hem vereeuwigd, om daardoor aan de vergetelheid den naam eens mans te ontrukken, die ten volle een «selfmade man" genoemd kan worden. Uit Portland wordt, onder dagteekening van 30 dezer getelegrapheerd, dat het lijk van den heer Peabody den vorigen dag plegtig door den bewindvoerder der Monarch aan de Vereenigde Staten was overgegeven. Bij de overdragt aan den gouverneur van den staat Maine had de bedoelde commandant gezegd, dat het stoffelijk overschot van den heer Peabody aan zijne zorg was toevertrouwd door den heer Motley, en dat de Britsche regering hem bevolen had, op alle mogelijke wijze te doen blijken van den eerbied en de bewondering, welke de Koningin en de natie van Groot-Brittannië koesterden voor den grooten menschen- vriend, van wiens ligchaam Engeland thans afscheid nam, doch wiens aandenken steeds bewaard en bemind zou blijven; terwijl de lijdende werklieden, weduwen en weezen aan de twee zijden van den Oceaan voortaan den naam van Peabody zouden zegenen. De gouverneur heeft geantwoord, dat het Amerikaansche volk de nationale hoffelijkheid van Groot-Brittannië en de piëteit, waarmede Koningin Victoria het overschot van den heer Peabody had teruggegeven, ten zeerste bewondert. De Monarch voegde hij er bij, had eene grootere overwinning behaald, dan hare kanonnen haar immer zouden kunnen verzekeren. Daarna heeft de lijkkoets zich, bewaakt door Britsche mariniers, en door verschillende staats- en stedelijke ambtenaren, benevens door den Engelschen consul en door de officieren der Engelsche en Amerikaansche vloten gevolgd, naar het stadhuis begeven, alwaar het lijk van den heer Peabody op een praalbed is nedergelegd. De republiek IIaïti*heeft een nieuwe President. Zijn voorganger, Salnave, is gefusilleerd. Zijn de berigten waar, dan werden op de borst van hem, alvorens men hem ter dood bragt, met roode letters de woorden: «dood aan den verrader" geschilderd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3