EENE DIENSTBODE, EENE BEKWAME DIENSTBODE, BEEN R00) OF GRIJS HAAR. ADVERTENTIËN. ARTILLERIE-VRIJKORPS. INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff Weerkundig-e Waarnemingen te Helder, EENE KINDERMEID. Angers, waar zij waren ingekwartierd en uit de kas van den blinden ex-Koning putten. Helaasaan alles komt een einde, zelfs aan de mildheid van een Vorst! Engeland. Zie hier het oordeel van Pall Mali Gazette over Engelands eersten minister, den heer Gladstone. Natuur zegende hem met de schoonste hoedanigheden, die een staatstman sieren kunnenopvoeding en arbeid .werkten mede om zijn aangeboren talent tot volmaking te brengen. Bovendien ontstraalt hem een zekere politieke kuischheid, die grootere staatslieden hem hadden mogen benijden. Minerva ter regter-, Diana ter linkerzijde, hebben hem tot gidsen gestrekt op een levenspad, dat nuttig was in alle opzigten, en waarop hij geen smet heeft achtergelaten; en z66 weinig heeft hij in zich van onze alledaagsche stoffe lijkheid, zóó helder schittert zijn geest dat we haast geneigd zijn te gelooven, dat hij wandelen kan in het zonlicht, zonder een schaduw van zich te werpen. Hij is een Engelschman, op wien we trotsch mogen zijn. Maar toch zou men hem al te veel kunnen prijzen. Het onder scheid tusschen waanzinnige vergoding, en dankbare be wondering behooren we niet uit het oog te verliezen. Zelfs de geest van morren is minder schadelijk dan die van verheerlijking. Gene toch moet zich, omdat hij uit den aard onbillijk is, binnen zekere grenzen houden; deze echter kent geen perken, en holt in het wilde voort tot in de sfeeren van toomelooze brooddronkenheid. De buiten sporige, bijna vrouwelijke affectie, die aan Gladstone door het heir zijner bewonderaars wordt toegedragen, is zoowel vernederend voor deze, als onaannemelijk voor hem zeiven. Een jong, knap dansmeester mag een poos de Adonis wezen van een meisjes-kostschooltoch zal eenmaal de tijd aanbreken, dat de meisjes, vrouwen geworden, over haar eigen dwaasheid zullen lagchen, en tevens een deel van haren spot zullen doen terugslaan op het onschuldig voorwerp harer kinderlijke vergoding. Jonge dichters en welsprekende predikanten mogen het streelend vinden, met vochtige oogen te worden aangestaard en hun naam door schoone lippen al snikkend te hooren lispelen, maar tegen over den eersten lord van de schatkamer zijn zulke uitingen van sympbatie minder op hare plaats. Wilde de heer Gladstone wijs doen, hij moest een rondschrijven zenden aan alle liberale redenaars en journalisten, met verzoek, om voortaan behandeld te worden, minder als eene ver rukkelijke politieke Castadiva dan wel als een Britsche man van zaken. Want waarlijk de soort van hartstogt, die men voor hem koestert, heeft juist dit groote bezwaar dat zij niet van langen duur kan wezen. Dat zijne ambt- genooten hem als iets bovenmenschelijks vereeren we laten het daar; het is in hun belang en eenigzins verklaar baar niet dewijl Gladstone zoo ontzettend groot is doch omdat zij zoo meer dan middelmatig klein zijn. Het Engelsche volk echter wachte zich om, door zinnelooze bewierooking, het denkbeeld van ware grootheid te vernietigen. Het Zöu daardoor een ijverig, wijs en vaderlandslievend leven belag- chelijk maken. Een smartelijke herinnering aan den Britsch-Indischen opstand van 1867 wordt in de Engelsche dagbladen ver meld. Een der dochters van den ongelukkigen kolonel Wheeler, kommandant van Kawnpuhr, is onlangs als slavin in den harem van een Indiër gevonden geworden doch de rampzalige schaamt zich, na zoo te zijn vernederd, tot hare familie terug te keeren. Wheeler had in genoemd jaar gecapituleerd met den verraderlijken Nena Sahib, die de mannen liet neersabelen en de vrouwen en kinderen eerst op de smadelijkste wijze mishandelen en vervolgens ombrengen. In Dorchester (Engeland) is door Wallace Eyse eene Academie voor journalisten opgerigt. Volgens de prospectus moeten de leerlingen zich voor een driejarigen cursus verbinden en bestaat er eene afzonderlijke klasse voor courant-uitgevers en eigenaars van dagbladen. Er wordt les gegeven in letterkundige critiek, het schrijven van communiqués, hoofdartikelen, advertentiën en in alles wat met het uitgeven en exploiteren van couranten in betrekking staat. Dnitschland. In het jaar 1838 werd in Duitschland tusschen Duren en Aken een vreesselijk verminkt lijk gevonden, dat ver moedelijk het laatste overblijfsel was van een beruchten boosdoener, Zaun, die ongeveer op denzelfden tijd uit de gevangenis te Keulen ontsnapt is; daar latere onderzoe kingen betrekkelijk het lijk en de plaats, waar het gevonden was, niets naders aan het licht bragten, meende men dat Zaun na zijne ontvlugting terstond met anderen op het stelen was uitgegaan en bij het verdeelen van den buit was vermoord geworden. De heer K., een geboren Pruis en officier in fiollandsche dienst bij het leger op Java, heeft evenwel dezer dagen de verdere levensgeschiedenis van Zaun medegedeeld het verhaal komt op het volgende neer: Zaun heeft na zijn ontvlugting een handwerksman vermoord, met name Löwe, de kleederen, de papieren en den naam van den vermoorde zich toegeëigend en, om de politie op het dwaalspoor te brengen, het lijk geheel onkenbaar gemaakt en het zijn eigen kleederen aangetrokken. Op die wijze wist hij naar Holland te vlugten; hier geraakte hij in kennis met een anderen Duitscher, even als hij dief en valsche munter van beroep, en daar de zaken in Holland niet best gingen, besloten beiden dienst te nemen voor Indië. Zoo gezegd zoo gedaan, en Löwe was op Amboina, toen zijn vriend te Batavia in het hospitaal op zijn sterfbed aan den heer K. het geheim van Löwe, alias Zaun, verklapte. Zaun werd gevangengenomen, maar werd op de reis van Amboina naar Java ziek en stierf spoedig daarop in het hospitaal. De Köln. Zeit., waaraan dit berigt is ontleend, staat voor de waarheid van dit verhaal in. De civiele lijst op de Oostenrijksche staatsbegrooting is met 200.000 florijnen vermeerderd, zoodat Z. M. de Keizer een jaarlijks inkomen heeft van 7,300,000 florijnen. T u r k ij e. Volgens den Levant-Times zijn aan de politie te Konstantinopel drie vrouwelijke agenten toegevoegd, en zou zulks vooral moeten dienen om eene proef te nemen, of er meerderen tot dat doel zouden kunnen gebezigd worden. Amerika. Te Boston is een Dickens-feest gegeven, waar ieder geïnviteerde een karakter uit des grooten schrijvers werken voorstelde. De staat Mississippi heeft dezer dagen een mulat, den heer Hevels, als zijnen vertegenwoordiger naar den senaat der Vereenigde Staten afgevaardigd; zoodat voor het eerst een kleurling in dat ligchaam zitting zal hebben. KASTOX6ERECT, SCHA GE*. Met leedwezen maakte ik dezer dagen keunis met het voorstel des Ministers van Justitie, tot opheffing van het Kantongeregt alhier. In het wetsontwerp voor de regterlijke indeeling des Rijks wordt, onder de kantongeregten in Noordholland, Schagen niet genoemd. Ik maak daaruit op, dat, naar het voorstel des ministers, de verschillende deelen van dit Kanton bij de omliggende kantons zullen worden ingedeeld, als bij Medemblik, Alkmaar en Helder. Nu neem ik gaarne aan, dat sedert het tot stand komen van den Noord- hollandschen Spoorweg, de afstanden zeer aanmerkelijk zijn ingekort, althans in de rigting naar Alkmaar en Helder; maar toch komt het mij vreemd voor, dat de minister Schagen zoo geheel en al als hoofdplaats van een kanton heeft ter zijde gesteld. Als druk bezochte marktplaats is deze gemeente als het ware het middelpunt van tal van omliggende plaatsen; voor den handel moeten tal van personen op marktdag hier een bezoek komen brengen; de polders in den omtrek nemen steeds toe in volksrijkheid en bloeieen en ander beveelt onzes inziens Schagen bijzonder aan om de hoofdplaats van een afzonderlijk kanton te zijn. Deelen meerdere ingezetenen van dit kanton in mijn gevoelen, dan zou het niet ongeraden zijn ons in tijds bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden, met verzoek om de opheffing van het Kantongeregt alhier niet goed te keuren. Schagen, 12 Februarij 1870. F. Mijnheer de Redacteur! In uw geacht en door ons eilanders veel gelezen blad vermeldt ge van tijd tot tijd onderscheidene bijzonderheden, betreffende een der belangrijke vraagstukken van den dagde emancipatie der vrouw. Zoo hebt ge ons medegedeeld, dat in Engeland en in Amerika door vrouwen wordt deelgenomen aan de lessen van professoren aan de hoogescholen, tengevolge waarvan onderscheidene leden van het teedere geslacht tot genees- en heelkundigen zijn gepromoveerd. Zoo herinner ik mij, dat ge herhaalde malen hebt vermeld, dat vrouwen en meisjes tot beambten aan post- en telegraafkantoren zijn aangesteld. Ook hebt ge ons reeds een voorbeeld van een vrouwelijke geestelijke te aanschouwen gegeven, Herhaaldelijk heb ben we vernomen, dat de emancipatie der vrouw in vergaderingen en op congressen is besproken en dat onderscheidene schoonen er op uit zijn om zich eene positie te verwerven in het maatschappelijk leven, dat tegenwoordig, bijna zonder uitzondering, slechts plaats geeft aan den man en de vrouw onmeedoogend afwijst. In de jongste dagen hieldt ge ons op de hoogte omtrent de uitgaven van „Ons streven" en „Ons doel," organen, die zich meer bepaald er op toeleggen, om de regten der vrouwen te handhaven, kennis onder hen aan te kweeken en zoo hunne ontwikkeling te bevorderen. Het zijn altemaal vruchten van het streven van dezen tijd om aan de vrouw niet langer te onthouden, wat aan haar zoowel als aan den man toekomt: eene positie in de maatschappij. De oprigting van middelbare scholen voor meisjes, in onderscheidene groote gemeenten van ons land, zal zeker ter ontwikkeling der vrouw een zeer doeltreffend middel zijn. Wanneer men nu echter gelooft, dat de emancipatie der vrouw uitsluitend een vraagstuk is van deze dagen, dat er vroeger niet aan is gedacht en er nooit iets aan is gedaan, dan bedriegt men zich zeer; de herinnering van oude lieden ten onzent doet zien, dat men veel vroeger reeds in die rigting is werkzaam geweest. Immers was jaren lang de betrekking van postbode van het Oude Schild naar den Burg opgedragen aan eene vrouw, Martje de Post, en tot op hoogen ouderdom nam eene zekere Soutje, te Oosterend, de betrekking van nachtwacht waar. Koning Salomo had dus wel gelijk, toen hij in zijn spreukenboek de woorden opnam: „Er is niets nieuws onder de zon." Texel, Februarij 1870. ARIE. 12 Febr. 14 Febr. Nederland, Werkel. Schuld 24% 64# &4ft dito 3 ii 65 65^ dito 4 ii 84# 84## Spanje, Obligatiën 2| ii 2«W 26# Portugal, Obligatiën 1853 3 ii 324# 324# Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 u »2A 92# dito bij Stieglitz 6 li 75# 76 dito 1864 '5 ii 90# 90# dito 1860 *i,i 81# 81# dito 1867 4 ii 66# 66# dito Poti Tiflis 5 ii 83 82# dito Spoorw. aand. ii 213# 214# dito Loten 1864 H 222# 223# dito ii 1866 ii 226# 227# Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 ii 47# 474# dito dito 2j ii dito Nationale 6 ii dito rente Amst. 5 dito 1864. 6 ii dito 1865. 5 ii dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 8 13| 13# dito 1864 8 6 6 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 5 424# 43## Amerika, Obligatiën 5 90 dito 1882 6 91# 91# dito 1886 6 li 91# 91# Debentures Ohio 8 li 30 32# Gecons. Atlantics 7 27# 29# St. Paul en Pacific, le sectie 7 68 ii u ii n 2e 7 66# 66# (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. I Afw. 12 noto. 24k 12 noto. 26 8 noto. 17 12 no. 6„ Barometer Thermometer C. Vochtigh.i procent, j Toestand van d« zee. Stand. Afw. -3.2 -2.2 -4.0 -2.8 -7 1 -6.2 -6.5 -6.9 0.84 Hol. 0.88:Hol. 0.87 Golv. 0.85|Slecht. 15 15 12 no. 6„ 770.71 tl0.74! Weersgesteldheid: 13 Febr.12 u. Digtbewolkt, wind, vorst, koud. 14 Febr.12 u. Digtbewolkt, wind, vorst, koudweer. 15 Febr. 8 u. Ligtbewolkt, helder, vorst, winderig. 15 Febr.12 u. Helder, vorst, goedweer. Gevroren dikte van 13 op 14 Febr. 42 millimeters. 14 15 36 De zee vol ijs. Bevallen van een Zoon M. J. H. MARINKELLE— BERGHUI JS. Nieuwediep, 14 Februarij 1870. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochtek C. C. WALLIN, geliefde Echtgenoote van C. A. BEUKENKAMP. Anna Paulowna-Polder, 14 Februarij 1870. Voorspoedig bevallen van een Zoon S. J. GLASBERGEN, geliefde Echtgenoot van J. C. JANSEN. Nieuwediep, 15 Februarij 1870. Heden trof mij een gevoelige slag, daar het den Heer van leven en dood behaagde mijn geliefde Echtgenoot ELIZABETH MAAT, in den ouderdom van ruim 57 jaren van mijne zijde weg te nemen. Een langdurig, maar geduldig lijden maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Diep bedroefd staren wij de overledene na, want zij was voor mij een* liefderijke vrouw en eene zorgvolle moeder voor hare kinderen en belmwdkinderen. De hoop op een zalig wederzien doet ons berusten in den wil van Hem, wiens doen wijsheid is. Koegras, 12 Februarij 1870. Jn. blankman. Heden overleed onze Vader en Behuwd vader JOH ANNES BAAS, in den ouderdom van circa 78 jaren. Nieuwediep, 13 Februarij 1870. Uit naam der Kinderen en Be/iuwdkinderen, C. BAAS. Heden overleed in den ouderdom van 63 jaar mijn teeder geliefde Echtgenoote H. HEUTING, na een gelukkige echtvereeniging van ruim 34 jaren. Wat ik met mijne kinderen en behuwdkinderen in haar verliezen kunnen zij beseffen, die haar van nabij gekeild hebben. Anna Paulowna, 13 Februarij 1870. J. C. GEERLIGS. AANTREDE* voor de parade Xnturdag 19 Februarij op het WESTPLEIN, des voor middags vóór half twaalf uur. Tenue: ligte pantalon met streep. De Majoar-Kommandant. Al degenen die iets te vorderen hebben 'van of verschuldigd zijn aan E. IJ. F. VAN DER LINDEN, overleden alhier den 3den Februarij 1870, gelieven zich vóór of op den 85 dezer te vervoegen ten huize van den ondergeteekende, J. V. DIEH L. Nieuwediep, den 15 Februarij 1870. MEN VRAAGT bekwaam voor haar werk, liefst van een der eilanden of van buiten. LOOX 65. Adres franco of in persoon, D. DEKKER, MolenpleinHelder. WORDT GEVRAAGD die met de drooge wasch kan omgaan. EN TEVENS Adres bij den Boekhandelaar W. P. K O OIJ alhier. CHROMOPOEDE R, eenigst middel om Haar en Baard in alle tinten te verwen; de kleur gaat er nimmer af, de huid vlekt niet. Onschadelijk. Aan vraag franco bij THEOPHILE, Hofleverancier, St. Nicolaas- straat, AMSTERDAM. 1 doos a 8 is voor 1 a 2 jaar voldoende. Depóts worden niet gegeven om de echtheid te waarborgen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3