1870. N°. 25. Zondag 27 Februarij. 28 Jaargang. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BEKENDMAKING. BINNENLAND. HELDERSCHE EN JVIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te ALKMAAR, en wel zooverre deze gemeente betreft op DONDERDAG den ZEVENTIENDEN MAART 1870, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De Lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen 1°. De Vrijwilligers voor de Militie; 2°. De Loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Helder, STAKMAN BOSSE. Burgemeester, den 26 Februarij 1870. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door hen voorloopig zijn vastgesteld eu van heden af tot en met den 15 Maart a. s., van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: a. het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1870. b. het voljaarskohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1870. en c. het suppletoir kohier der belasting op de Honden over het 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STARMAN BOSSE, Burgemeester, den 26 Februarij 1870. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 26 Februarij. In dezen tijd, de zoogenaamde nawinter, hoort men, in ons vaderland zoowel als daarbuiten, van werkstakingen, die volstrekt geen oproerig karakter dragen en die niet ontstaan, omdat de werklieden niet willen werken, maar omdat zij geen werk kunnen vinden. De arbeid staat veelal stil, tengevolge van de gesteldheid des wedersmen is wachtende op het aanbreken van het voorjaar, dat bloempjes aan het veld en werk aan den arbeider verschaft. Men meene echter niet, dat die stilstand der werkzaamheden uitsluitend ge vonden wordt in min of meer noordelijk gelegen landen; het volgend berigt uit Spanje overtuigt van het tegendeel. «De regent des rijks heeft eene commissie uit de hand werkslieden, die geen werk hebben, ten gehoore ontvangen en haar beloofd, dat hij zich onmiddelijk met de zaak zou bezighouden." Men ziet het, ook daar is deze tijd des jaars ongunstig voor den werkmanmoge de weldra aanbrekende lentemaand het weder spoedig verzachten en aan den nijveren arbeider werk en brood verschaffen 1 In het oog der regterlijke magt te Brussel is een deel der dagbladen in den laatsten tijd buitensporig geweest en vandaar een aantal vervolgingen en veroordeelingen. Men is dat in België niet zoo gewoon als bij den zuidelijker, nabuur; het liberalisme is daar al te zeer heerschende, om zoodanige beteugeling der vrije gedachte en van het vrije woord stilzwijgend te dulden. In de Kamer van Vertegen woordigers is de regering dan ook over die aangelegen heid geïnterpelleerd en, eerst na langdurige en levendige debatten, is de Kamer tot de orde van den dag over gegaan. De discussiën zijn ons op dit oogenblik nog niet uitvoerig genoeg bekend, om er een óverzigt van mede te deelen. Wij willen daar echter op terug komen; de zaak is van algemeen belang en wekt ook buiten België in groote mate de aandacht. Tegenover den uitdrukkelijken wensch, die schier overal in onze dagen naar ontwapening, naar afschaffing der staande legers wordt uitgesproken, schijnt bij de Fransche regering het «haast u langzaam" tot zinspreuk te dienen. Men verzekert, dat zij aan den Raad van State heeft voor gesteld om het contingent der militaire ligting voor 1871 in plaats van op 100,000, op 90,000 man te bepalen. Het zegt weinig voorzeker, als men eene vermindering zou verwachten op de manier zooals in Noord-Amerika het leger, op een klein gedeelte na, bijna geheel is afgeschaft, na den afloop van den strijd tusschen Noord en Zuid Maar toch zegt het veel; 10,000 man meer aan den arbeid; 10,000 schreijende moeders minder! Gaat de tegenwoordige regering in Frankrijk in die rigting voort, zij maakt dan ten volle aanspraak op de ondersteuning der natie. Die ondersteuning valt haar ook om andere redenen wel te beurt. Immers het Wetgevend Ligchaam verneemt thans van de mannen, die aan de groene tafel zijn gezeten, gansch andere verzekeringen, dan voor eenige maanden geleden. Het verschil is heel groot. Zelfs de linkerzijde applaudiseert de ministeriële woorden. De minister Ollivier verklaarde in de zitting van eergisteren, tegenover de wenschen van de mannen die de keizerlijke alleenheer schappij voorstaan, dat het kabinet eenparig gezind is, om de feilen van het vorige kiesstelsel, met regtsrreeksche bevordering der officiële candidaten, geheel te doen ophou den. Hij noemde die inmenging het bezigen van kunst grepen, om eene kunstmatige meerderheid te verwerven. Eindelijk sprak de minister: «Wij kunnen ons verleden niet verloochenen Indien de souverein ons met zijn ver trouwen heeft vereerd, dan was het omdat wij zekere denk beelden vertegenwoordigen. Wij zouden het gezag ver zwakken, wanneer wij die denkbeelden door onze handelingen uitwischten." De discussiën over het al of niet stellen van officiële candidaten, door een der leden opgeworpen, werd geëindigd met een dagorde zonder eenige verdere beteekenis, die met 188 tegen 56 stemmen is aangenomen. Het transportschip met stoomvermogen Java, kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, is op reis naar Oost-Indië den 18 Jan. in de Tafelbaai aangekomen. Aan boord was alles wel. Het schroefstoomschip Cura^ao, kapt.-luit. ter zee jhr. M. W. Bowier, is, volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, den 21 dezer, laatst van Muscate, te Bushir (Perzië) aangekomen en zou den 24sten naar Basra vertrekken. Zr. Ms. stoomschip Het Loo, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee jhr. Bowier, vaij Hellevoetsluis naar de Kust van Guinea, is den 17 dezer gepraaid op 39° N. Br., 14° W. L. Eene eigenaardige feestviering had jl. Donderdag in het lokaal Tivoli alhier plaats. De sociëteit «Mars," die zich gevormd heeft uit de kaders der dienstdoende Artillerie- Schutterij en van het Artillerie-Vrijkorps alhier, vierde haar eerste jaarfeest. De leden, allen in tenue, vereenigden zich daartoe op genoemden avond met hnnne dames en ontvingen als genoodigden HH. officieren der beide genoemde korpsen, terwijl ook het bestuur van het Vrijkorps en de officieren van land- en zeemagt vertegenwoordigd waren. Het feest werd geopend met eene rede van den president, den adjudant-onderofficier der Schutterij Bordens, die daarin mededeelde den aard en het doel der sociëteit. Die rede werd afgewisseld door het zingen van een 3tal toepasselijke coupletten. Aan het einde der feestrede kwamen een sier lijke trophée, prijkende met de buste des Konings, en een transparante op den achtergrond van het tooneel te voor schijn, op welke laatste deze inscriptie in sierlijke letteren was aangebragt: «Hulde aan Helder's Schutterij en Vrijkorps.» Het Wilhelmuslied, dat daarop door het orchest werd uit gevoerd, werd met geestdrift door de geheele vergadering aangeheven. De heer W. Thie Fz. droeg vervolgens een «Oranje-lied» voor, ter gelegenheid van 's Konings ver jaardag. Eindelijk werd door een 9tal leden der sociëteit het blijspel: «De Koning der bedienden tegen wil en dank» ten tooneele gevoerd. Deze opvoering was zeer verdienstelijk, vooral als men in aanmerking neemt dat verscheidene spelers ditmaal voor het eerst een rol op het tooneel ver vulden. Een zeer geanimeerd bal besloot de feestviering; door eenige voordragten werd de dans afgewisseld, en het geheel leverde het overtuigendst bewijs, dat de leden dezer sociëteit, onder de leiding van het bestuur, wèl geslaagd zijn in de poging, om het vieren van het eerste jaarfeest op eenë luisterrijke wijze te doen plaats grijpen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achter staande aankondiging der volksvoorstelling, te geven op morgen (Zondag) avond in het lokaal Tivoli alhier, door HH. onderofficieren der infanterie. Deze voorstelling heeft plaats met een liefdadig doel: ten voordeele der weduwe van den ongelukkig omgekomen vletterman W. Dekker, en deze mededeeling is voorzeker alleen voldoende om de belangstelling van zeer velen ten aanzien van die voor stelling op te wekken. Maar meer nog: de entree is gesteld op slechts 25 cents, en eindelijk de HH. onderofficieren hebben zich bij de beide vorige opvoeringen alhier, allergunstigst doen kennen. De opkomst van het publiek zal dan ook, naar wij vertrouwen, aan deze veelvuldige aanbevelingen evenredig zijn. De op de haaks gestrande Engelsche bark Coquetdale (en niet Crocodil, zooals wij in ons vorig nummer meldden) is, na losgeraakt te zijn, in het Sohulpengat gezonken. Een gister alhier binnengekomen schip is met de toppen der masten van het gezonken vaartuig in aanraking geweest. Woensdag jl. hield de heer Johs. Dyserinck de laatste zijner theologische lezingen gedurende dit wintersaizoen. Eene reeks belangrijke onderwerpen werd door hem behandeld. Vooral de drie laatste lezingen, handelende over de zonde, het berouw en de bekeering trokken zeer onze aandacht. De behandeling dezer onderwerpen uit een modern standpunt leverde menig punt op ter ernstige overweging en gaf menige bevredigende oplossing. Zij, die er belang in stellen, om de moderne rigting in de godsdienst niet alleen van hare ontkennende zijde te leeren kennen, maar ook dkdr heur willen volgen, waar ze met ernst opbouwt en toont eenen positieven inhoud te bezitten, zullen den heer D. dankbaar zijn voor de moeite, die hij zich weer voor zijne lezingen heeft gegeven. Ze zullen gezien hebben hoe het «onderzoekt alle dingen» den denkenden geest rustpunten kan opleveren, die hem vaak door het «daar staat geschreven» geweigerd worden. Ze zullen een verband hebben bemerkt tusschen wetenschap en geloof, hoewel die beide zich nimmer in elkander kunnen oplossen en eene geloovige wetenschap even moeijelijk kan bestaan als een wetenschappelijk geloof. (Ingezonden). Voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt, op Dingsdag avond a. s., avonds ten 7| ure, door den godsdienstonderwijzer J. Rinner. Onderwerp«Is 't het zelfde wat men gelooft, als men maar wel leeft?» In plaats van ds. C. J. van Vledder te Huisduinen, die bedankt heeft voor het beroep naar Ransdorp en Schellingwoude, is aldaar beroepen dr. J. C. Pool te Kolhornnevens den beroepene stonden op het drietal ds. J. H. Themmen de Lang te Schermerhorn en ds. A. ten Have te Middellie. Nevens de veelvuldige blijken van belangstelling uit verschillende andere oorden des lands, ontving Z. M. de Koning op HDs. verjaardag, den 19 dezer, ook uit deze gemeente eene betuiging van hulde, toegezonden door een der leden van het Artillerie-Vrijkorps, onder bijvoeging der liederen, die op den avond van 's Konings verjaardag op het bal in het lokaal Tivoli alhier zijn gezongen. Naar wij vernemen, heeft Z. M. voor dat bewijs van hulde en voor die toezending HDs. erkentelijkheid doen betuigen, bij missive van 24 dezer. H. M. de Koningin is jl. Woensdag met haar gevolg te Londen aangekomen. De griffier op wachtgeld bij de voormalige directie der marine te Vlissingen, de heer E. de Vries, is met den 1 April a. s. benoemd tot magazijnm. bij de directie der marine te Hellevoetsluis. Men verneemt dat op 1 Maart a. s. de miliciens der ligting 1869, die niet tot aanvulling van het blijvend gedeelte onder de wapenen behoeven te worden gehouden, in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Het jongste verslag der werkzaamheden aan het Noordzee-kanaal vermeldt o. a., dat het werk in de vorige maand met 1220 a 1360 arbeiders is voortgezet. Er werden voorts gebezigd: 13 a 17 paarden, 2 k 3 stoom- baggervaartuigen, 3 a 4 locomotieven, 200 wagens, 2 sleep- stoombooten, 50 zandschouwen en 7 stoomherstellingen. Bij de Ned. Herv. gemeente te Gouda is uit het bevorens gemelde zestal van predikanten het volgende drietal zamengestelddd. J. H. F. Bloemers te Waddinx- veen, dr. C. P. Hofstede de Groot te Kampen, en A. H. Ruitenschild te Oegstgeest. Door de Christ. Geref. gemeente te Goes is uit het opgegeven drietal met meerderheid van stemmen benoemd, ds. J. Middel, te Gouda. De rederijkerskamer «Amicitia,» onder de zinspreuk: «Vooruitgang zij ons streven, aan den Burg op Texel, zal op Maandag den 28 dezer hare derde voorstelling geven, en alsdan opvoeren: «Gustaaf Heller of het offer der ver leiding,1 tooneelspel in vijf bedrijven, daarna: «de Hoed van Napoleon," blijspel met zang in één bedrijf. Ten voordeele der weduwen en weezen door de zeeramp te Terschelling, zal eerlang bij Herms. Coster en Zoon te Alkmaar worden uitgegeven een werkje, getiteld: «Een orkaan in de Caraïbische zee," door R. C. Sloos, oud-kapitein ter zee.» De prijs is 50 cents. Na afloop der op jl. Zondag gehouden exercitiën door het scherpschutterscorps «Prins van Oranje» te Hoorn werd des avonds, ter eere van 's Konings verjaardag, door de 23 meesters en prevóts, welke dit corps reeds telt, een assaut gegeven, en door het muziekgezelschap «de Harmonie» een concert, evenals in het vorige jaar geheel ten voordeele der weezen aldaar, die allen dit feest bijwoonden. Bij deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1