ADVERTENTIËN. STATEN-GENERAAL. BUITENLAMP. INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Correspondentie. ERNST EN SCHERTS! MenleestindeLibertéde volgende aardrijkskundige schets van China China is het land waar de rozen geen geur verspreiden en waar de vrouwen geene onderrokken dragen; waar de werkman geen Zondag heeft en de magistraat geen gevoel van eer bezit; waar de wegen zonder voertuigen en de schepen zonder kielen zijnwaar de grijsaards vliegerenwaar het compas naar het Zuiden wijst en waar men zich, ten bewijze dat men geducht in den brand zit, onder de voeten krabt; waar het eergevoel in de linkerhand zetelt en het vernuft in de maag; waar het afnemen van den hoed voor een onbeschoft gebaar wordt gehouden en waar witte kleêren als rouw gewaad worden gedragen; daarbij is het een land, dat eene letter kunde zonder alphabet en eene taal zonder spraakkunst heeft. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 3 Maart. De beraadslagingen over het ontwerp der agrarische wet worden vervolgd. De heeren Nierstrasz, van Loon, 's Jacob en van Lijnden hebben den minister beantwoord, naar aanleiding zijner in de vorige zitting gehoudene rede; zij hebben hunne bezwaren tegen de wetsvoordragt vernieuwd en het onaannemelijke er van doen uitkomen. De minister voerde nog eenmaal het woord en werd in de beantwoording der voorgaande sprekers ondersteund door den heer van der Hucht, die o. a. tegen de argumenten en adviezen, door den heer Nierstrasz in- gebragt en medegedeeld, opkwam. De heer v. Voorthuijsen gaf den minister in overweging, ter verduidelijking en ter voorkoming van verkeerde uitlegging, eenige wijziging in dit wetsontwerp te brengen. De minister ontkende echter de noodzakelijkheid daarvan. De algemeene beraadslagingen nemen een einde; de alinea's zullen in de zitting van den volgenden dag worden behandeld. Zitting van Vrijdag 4 Maart. De heeren 's Jacob en de Casembroot hebben ieder een amendement voorgesteld. De discussiën over de beide eerste alinea's van het ontwerp en de beide amendementen zijn in deze zitting nog niet ten einde gebragt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De officier-machinist L. C. van de Watering, gedetacheerd bij 's Eijks werf te Hellevoetsluis en gesteld aan het hoofd der werkplaatsen tot het maken van stoomwerktuigen en ketels aldaar, wordt met den 1 April a. s. geplaatst op bet wachtschip te Hellevoetsluis, en belast met de opleiding der op dien bodem geplaatste machinist-leerlingen 2de kl., terwijl hij in zijne betrekking bij voorschreven werf ver vangen wordt door den officier-machinist A. Sol. De off. van adm. 3de kl. P. J. Eoest, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 26 Februarij 11. in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-aetiviteit gesteld. België. Een zonderling geval van loting voor de nationale militie heeft zich in de gemeente Varendonck voorgedaan. Zekere van Gehuchten had zeven zonen. De eerste dezer zonen moest niet loten, daar nummer 1 voor hem was, wijl hij loteling alleen was; hij moest niet optrekken, de gemeente moest geen man leveren. De volgende jaren waren er telkens meer lotelingen; maar de zonen van van Gehuchten trokken steeds nummer 1, zoodanig dat de jongste, die den 10 Febr. te Westerloo moest loten, tusschen de nummers 1, 2 en 4, welke nog te trekken waren, er weder nummer 1 uittrok. Aldus hebben de getrokken nummers van zeven zonen, te zamen geteld, slechts het getal 6 op geleverd. Drie dezer zonen zijn reeds voor hun nummer 1 opgetrokken, zoodat de laatste waarschijnlijk vrij zal zijn. Frankrijk. Men schrijft uit Parijs, dat de Vastenavonds-vermake lijkheden de staatkunde voor het oogenblik geheel op den achtergrond hebben gedrongen, en dat in geene wijk der Fransche hoofdstad meer gedanst en gegastreerd wordt dan juist in de voorstad Belleville, die kort geleden nog het brandpunt der oproerige bewegingen en het voorname tooneel der barricaden was. ./Belleville (schrijft eên be- rigtgever) schijnt Rochefort, de clubs en de volkstribunen glad vergefen te hebben, en voor het oogenblik aan niets anders dan aan de vermaken van het carnaval te denken De traditionele burleske optogt der Paasch-ossen heeft ook dit jaar weder bovenaan gestaan op het feest-programma van den «mardi-gras», hoewel het te Parijs niet aan de zoodanigen ontbreekt, die meenen, dat dit overoud gebruik zijnen tijd reeds lang overleefd heeft. Het programma van den optogt verschilde van dat van vorige jaren. De trein werd geopend door twee loopers, als groteske karabiniers gekleed en van groote sabels voorzienachter hen volgden een peleton der Parijsche garden, een tamboer-majoor met een twintigtal trommelslagers in schotsch costuumeen militair muziekcorps in den uniform der mousquetairen van Lodewijk XIII; een peleton jagers in het costuum van Lodewijk XVde kar van den eersten Paasch-os, geleid of omringd door vier offerpriesters; een peleton soldaten, costuum der Hugenooten; de kar van den tweeden os met zijne priesters; een peleton dragonders Gentil-Bernard het rijtuig van den kooper der ossen (den vleeschhouwer Porret) en dat van hunnen fokker Desjardinseen peleton mousquetairen de la Reine; de kar van het schip, door zes fraai getuigde paarden getrokken; een peleton sarra- cenen, gekleed in wambuizen van drap d'acier, met ronde helmen; eene kar met paskwillen; een peleton van de dragonders van Villars; de zoogenoemde mythologische kar; door zes paarden met voorrijders getrokken en met Bacchus, Mercurius, Mars, Apollo, Venus en de minnegoden beladen vier godinnen, voorstellendede Lente, bekranst met de bloemen van dat jaargetijdeden Zomer, versierd met korenaren en veldbloemen; den Herfst, met een kroon van druiven en ooft; den Winter, met een krans van klimop; een peleton soldaten in oud-frankisch costuum; een wagen met muzikanten, gekleed in het heeren-costuum uit den tijd van Lodewijk XV; een peleton der Fransche garde te voet; en tot slot een detachement sergents de ville, alsmede een peleton der Parijsche garde. Een zeer excentriek carnavalscostuum heeft ongemeen veel opgang gemaakt te Parijs. De man stelde voor «iemand die honden lokt met saucijzen"hij droeg o. a. een korten broek, waaraan franjesgewijs de geurigste worsten hingen. De honden kwamen natuurlijk in grooten getale op de lucht van dit heerlijke vleesch- en spekgebraad toeloopen, maar moesten zich met de beschouwing en den geur op een bescheiden afstand vergenoegen, daar de man door het zwaaijen van een vreeselijke zweep, ontzag wist in te boezemen aan die getergde hondenmassa. Onlangs komt een korporaal van het 72ste regement de kazerne te Toulouse binnen en ziet 2 dronken soldaten die het den voorbijgangers lastig maakten. De korporaal maande hen aan zich naar hun kamer te begeven, doch hun antwoord bestond eerst in allerlei onaangename scheldnamen en daarna vielen ze op hem aan. Een van de dronken soldaten beet den korporaal den neus af. Oogenblikkelijk gearresteerd zal hij voor den krijgsraad worden gebragt. JRngeland. De predikanten bieden zich tegenwoordig in Engeland per advertentie aan. Zoo belooft de een, «dat hij niet dan zijn eigen preeken zal voordragen," de ander, dat hij «niets dan goed zal doen," de advertentie van een derde luidt als volgt«Een herdershond vroeger een verscheurende wolf tracht afgedwaalde zielen op het spoor te komen en ze te bekeeren. Salaris wordt niet verlangd. Een beschrijving van zijn loopbaan franko tegen inzending van zes postzegels" enz. In de Agricultural Hall te Londen werd dezer dagen een stierengevecht (zoogenaamd op Spaansclie wijze) ge houden, doch eigenlijk was het eene parodie. De picadores, in plaats van te paard te zitten, wandelden in paardjes van mandenwerk, zoo als bij de pantomimes gebruikt worden, en de banderillaas, die in het vleesch van den stier worden gestoken, had men veranderd in stokjes met platronde bordpapiertjes aan het einde, welke met lijm besmeerd waren om zich op de huid van het beest te hechten, doch dit gelukte niet altijd. Toen eindelijk de espada optrad, geraakte deze er toe eene rosette vast te lijmen ongeveer op de plaats waar de stier anders den laatsten steek met een zwaard ontvangt. Behalve deze afwijking, was de nabootsing vrij wel en zij scheen het publiek niet te vervelen. De eerste plaats kostte 10 sh. 6). Don Pablo Mersa, tijdgenoot van den befaamden espada Montes, is het hoofd van den troep toreres en heeft een half dozijn Spaansche stieren uit Navarra mede- gebragt, die zich spoedig aan het bordpapier zullen gewennen. Duitse h land. Van wege de Duitsclie vereeniging van vogelkunde te Berlijn, wordt een reeks voordragten gehouden, om de belangstelling op dat gebied in ruimer kring te ver breiden. In de eerste bijeenkomst op 28 Jan. heeft dr. Baldamus gesproken over «de bouwkunst der vogels»in de tweede, 4 Febr., trad dr. Bolle op en behandelde «de tuinplanten en vogels in hunne wederkeerige betrekking.» 11 Febr. werd de derde voordragt gehouden door dr. Brehm, die «eenige zwerftogten van een vogelkundige in het hooge noorden» mededeelde. Dr. Karl Rusz vervulde de vierde spreekbeurt en had tot onderwerp «de buitenlandsche kamer vogels.» Eene veronderstelde moordgeschiedenis, die 14 jaren geleden te Berlijn speelde, heeft een bevredigende ophel dering gekregen. Een jong handwerksman, N. genaamd, een harlstogtelijk iager, ging in 1856 met een zijner kame raden op wildstroopen uit in het Spandauer bosch. Een reebok kwam in hunne nabijheid en N., die daarop schoot, trof echter niet het wild maar zijnen vriend, zoo dat deze voor zijne oogen op den grond ineenzakte. N., meenende dat zijn vriend doodgeschoten was, dacht, dat hij maar dadelijk in den vreemde een schuilplaats zoeken en naar Amerika gaan moest. Door goede speculatiën gelukte het hem aldaar een aanzienlijk vermogen te verwerven, maar de dood van zijn vriend drukte hem nog loodzwaar op het geweten. De petroleum-zaken moede, keerde hij omstreeks vier weken geleden naar Berlijn terug om zich bij de justitie aan te geven. Alvorens hij zich echter als gevangene aan meldde, wilde de ongelukkige berouwhebbende man nog eenmaal die lokalen bezoeken, welke destijds zijne zoo geliefde plaatsen van uitspanning waren geweest. In de Friedrichsstrasse ontmoette hij op het hoekje een man, die hem bekend voorkwam. Hij knoopte een gesprek met hem aan, en wie beschrijft de verbazing van den Amerikaan, toen het bleek, dat de vreemdeling de vriend zijner jeugd was, dien hij waande doodgeschoten te hebben. Dezer dagen is de gerustgestelde Amerikaan, met achterlating van 500 th. voor den herrezen vriend, weder uit Berlijn vertrokken, om met een gerust geweten voor immer naar zijne nieuwe woonplaats terug te keeren en daar de voordeelen zijner petroleum-speculatiën te genieten. Zwitserland. In de officieren-societeit te Zurich is bekend gemaakt, dat de eer van de uitvinding der achterlaad-geweren aan een zoon van dat land toekomt. Een kolonel der Bernsche artillerie, mr. Pauli, heeft te Parijs in het jaar 1814 een getal achterladers geconstrueerd, en daardoor aan den Pruissischen slotenmakersgezel Dreijse aanleiding gegeven om gedurende zijn oponthoud te Parijs het tegenwoordige zündnadelgeweer zamen te stellen Italië. Adelaïde Ristori heeft met de directie van den schouw burg Pagliano te Florence een contract gesloten om eiken Zaturdag avond eene volksvoorstelling tot verminderde prijzen te geven. Deze reeks is met Giuditta van Giaco- metti geopend. Rusland. Omtrent den dood van Anson Burlingame, het hoofd van het Chinesche gezantschap, verneemt men nader, dat Burlingame kou gevat had, doch in weerwil daarvan meende geen moeijelijkheid te moeten maken tegen de plegtige audiëntie bij den Czaar, die den 16 Febr. plaats had. Tehuis gekomen moest hij zich te bed begeven en bleek ontsteking in een der longen en in de lever te hebben. Gedurende zijn vierdaagsche ziekte was hij steeds vervuld met de groote zending, die hij te volbrengen had en die zijn dood zoo ontijdig zou afbreken. Burlingame was iemand van groote helderheid, beminnelijkheid en welsprekendheid. Eer hij als Amerikaansch gezant naar China ging, was hij een der meest geachte leden van den Amerikaanschen Senaat. Hij heeft in China, tegenover de Engelsche politiek van dwang en intimidatie, de gewone diplomatieke behandeling van de regering van het Hemelsche Rijk voorgestaan, en daardoor het vertrouwen van den Keizer van China ge wonnen, die hem als rondgaand gezant naar Europa zond, en hem zoo groote voordeelen en zoo schitterend gevolg aanbood, dat Burlingame zelf, daartegen moest opkomen. Burlingame was na zijn terugkomst uit China als gezant, in Amerika zoo populair, dat hij reeds genoemd werd als mogelijk opvolger van Grant in het presidentschap. Elf menschen zijn dezer dagen te Moskou omgekomen bij een brand in een gebouw. Mijnheer de Redacteur Door de commissie van het tooneelgezelschap der Onderofficieren is mij eene som van 70.911 ter hand gesteld, zijnde de netto opbrengst der voorstelling door genoemd gezelschap den 27 Februarij gegeven, zoo verzoek ik ÜEd. beleefdelijk het geachte publiek dezer gemeente in uw Courant hiervan kennis te geven. Met achting UEd. Dienaresse, Weduwe DEKKEE, Eoozeboom. (Landskeet). c« s s Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de see. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 notn. 17k. 758.381- 1.77 2.4 -2.7 0.79 Hol in zee 6 8 no. 16 765 22 f 4.98 1.6 -1.5 0.85 ii 6 12 notn. 16„ 767.18 f 6.94 W 2.5 -2.6 0.80 Weersgesteldheid; 4Maartl2 u. Digtbewolkt, beneveld,wind,koudw. 5Maart 8 u. Helder, ligtbewolkt, wind, koud. 6Maartl2 u. Helder, wind, koud. Te laat, om nog in dit nommer te worden opgenomen, ontvingen wij de dankbetuiging der Commissie voor de huiszittende armen, voor het concert van jl. Donderdag. We stippen alleen er uit aan, dat de opbrengst van het concert is geweest 274.60, en dat de Commissie morgen (Zondag) avond ten 7 ure in Tivoli verslag van hare bemoeijingen zal doen. Eed. In verband met onze verzekering, geplaatst in ons vorig nommer, onder het ingezonden artikel van Texel, deelen we mede, dat we na die verzekering reden hebben gevonden om den inzender van de stukken, getiteld „Texelsche Scheerwinkel" uit te noodigen hiermede niet verder voort te gaan. Eed. VAN BETHLEHEM NAAR DEN OLIJFBERG. Feestbundel en LijdenBstoffen, van eenige Leeraars uit de Christelijke Gereformeerde Kerk, bijeen verzameld door B. C. Felix, Pred. a/d Helder. Het zij mij vergund dezen bundel feest- en lijdensstoffen, waarvan N°. 14 het licht ziet, met een enkel woord bij het publiek in te leiden. Het doel dezer uitgave is, volgens het prospectus; tegenover de ontkenningen dezes tijds de feestdagen der Christelijke Kerk te handhaven en tegelijk het Borgtogtelijk lijden en sterven van Onzen Heer Jezus Christus, volgens het Evangelie, te verdedigen. Afgaande op hetgeen ons in N°. 14 wordt aangeboden en op den goeden smaak van Ds. Eelix, vertrouw ik, dat ons hier wat schoons zal worden aangeboden en dat deze bundel derhalve zijn weg wel zal vinden. De heer de Buisonjë, te Nieuwediep, verdient lof voor de uitvoering, die werkelijk keurig is. B. O. Bevallen van eene Dochteb G. BAKKER, Echt- genoote van J. S. VAN JUCHEM. Helder, 5 Maart 1870. Aan de Drukkerij dezer Courant wordt een stevig JONGELING verlangd. Nu de Heer v. d. L. bedankt heeft, moest het Bestuur verder gaan en in het belang van het Gezelschap de oude Directeur weder zijne betrekking doen aanvaarden. Eenige Kunstlievende Leden,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3