9 onderofficieren (passagiers 2de klasse), en 80 mindere schepelingen (passagiers 3de klasse). Aanbiedingen op gezegeld papier vóór of op 31 Maart aan het Departement van Marine. De oud-minister van marine, luitenant-admiraal Lucas, Kanselier der beide Orden, is sedert eenige dagen ernstig ziek. Te 's Gravenhage is jl. Dingsdag overleden dr. H. J. Spijker, vroeger predikant bij de Herv. gemeente te Amsterdam, laatstelijk administrateur voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten, behalve de R. C. Jl. Zondag is te Schagen in ruim 86jarigen ouderdom overleden de WelEerw. heer J. J. van der Sluis Johz., rustend predikant der Hervormde gemeente aldaar. Beroepen te Harderwijk ds. E. A. Lazonder, te Berkel en Rodenrijs. De gunstig bekende schrijfster Agatha heeft de hoofd redactie van het weekblad -/Ons Streven» op zich genomen. Medewerking aan het blad is toegezegd o. a. door de dames Augustina, Charlotte, Trj'fosa, Mevrouw van Westhreene door de heeren Ch. Boissevain, Cantor (J H. C. Heijse), dr. S. Sr. Corouel, J. A. van Dijk, mr. G. A. v. Hamel, P. Haverkorn van Rijsewijk, D. F. van Heijst, A. E. J. Holwerda, dr. I. Hooykaas, P. H. Hugenholtz Jr., dr. N. M. Kam, prof. A. J. E. Modderman, W. D. Statius Muller, dr. H. Oort, Henriquez Pimentel, J. Steijnis Gz., dr. H. L. Verweij. Wij kunnen als zeker mededeelen dat, behalve deze, nog vele andere medewerkers zich aan nOns Streven» hebben verbonden. Spoedig zal er een gedetailleerde lijst publiek gemaakt worden, waarbij tevens zal worden opgegeven welke rubriek ieder der medewerkers op zich heeft genomen. Door burgemeester en wethouders van Alkmaar is jl. Dingsdag aanbesteed het onderhouden van alle gemeente gebouwen en andere gemeentewerken benevens eenige ver nieuwingen, aan J. de Graaf aldaar voor 1998; het vernieuwen van eenige straten, aan J. M. Burkunk voor 860; het doen van eenige vernieuwingen van bruggen, aan J. de Graaf voor 2585het leveren van materieel voor buitenwegen en voetpaden, aan F. Vester voor 4687 eenig verwwerk, aan J. Metz voor ƒ549; het bouwen van eene school voor chemisch onderwijs bij de hoogere burger school, met levering van materialen, aan J. M. Burkunk voor ƒ11,000; eenige werken voor de burger-avondschool, aan j. M. Burkunk voor 530. (Amst. Crt.) - Het Prov. Geregtshof in Zuidholland (Burgerlijke Kamer) heeft jl. Maandag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak der handels-firma J. J. Melchers, eischeres, thans appellante van een .vonnis der regtbank te Rotterdam, tegen de handels-firma de weduwe D. J. Meijer, gedaagde, thans geintimeerde. Het betreft in deze de reeds vroeger vermelde kwestie, of eene als zeilend verkochte lading als zoodanig is te beschouwen, wanneer het schip van de laatste ladingsplaats vertrokken, sedert in het ijs is vastgevroren. Het hof heeft het vonnis der regtbank bevestigd, waarbij aan de eischeres hare vordering is ontzegd, tot ontbinding der overeenkomst, met vergoeding van kosten, schaden en intressen. Te 's Hage is, naar de Middelb. Crt. meldt, brand ontstaan in een vertrek, waarboven knapen en meisjes uit de hoogste arristocratische kringen dansten. Gelukkig is alles zonder noemenswaardige ongelukken afgeloopen, maar men kan zich een denkbeeld maken van het gevaar dat er dreigde, als men weet, dat een kistje met kruid en patronen in de kamer stond, waar de brand ontstaan was. De heer F. Haverschmidt, van Schiedam, heeft jl. Maandag avond den talrijk opgekomen leden van het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis, te 's Hage en hunne dames eenige oogenblikken van zeldzaam littera- risch genot verschaft door zijn voordragt. Hij begon met, in tegenoverstelling van sommige minder openhartige sprekers, te erkennen dat het niet zijn werk was, hetwelk hij ging voorlezen, maar de aanteekeningen van den plaatsvervanger- kantonregter mr. Haas over zijne kennissen uit de jongens jaren, den studententijd en zijne tegenwoordige omgeving. Die gulle bekentenis moge een oogenblik de verwachting zijner hoorders hebben teleurgesteld, de teleurstelling duurde slechts kort, want alras bleek het dat mr. Haas een even fijn opmerker, een even geestig schrijver, een even goed stilist is als de heer Haverschmidt zelf, ja dat deze met den schrijver op zoo intimen voet moet verkeeren, dat voor de identiteit van mr. Haas en de heer Haverschmidt schier evenveel pleit, als voor die tusschen laatstgenoemde en zekeren Piet Paaltjes. Met levendige, duidelijke omtrekken, met heldere en krachtige kleuren, met een uitmuntend gekozen tegenstelling van licht en bruin, werd door den spreker een gansche reeks van kennissen uit de drie genoemde tijdperken ge schilderd. Wij zouden niet durven beslissen welke de best geslaagde van die schetsen met de pen mogten heeten hetzij de vlugtig omgetrokkene van den provisor, den koetsier, den theologiae student met zijn systeem, hetzij de uitvoeriger bewerkte van Kee, de schooljufvrouw, den krachtigen en prachtigen medestudent, den stillen maar nobelen student-overbuur, den //letterkundige," den dichter (waaruit weder bleek dat mr. Haas ook Piet Paaltjes onder zijne kennissen mag tellen) of eindelijk van den flinken koperslager met zijn troepje kinderen, waarvan wij er twee, als toegift op de kennissen, met de beminnelijkste natuur lijkheid geschilderd zagen. Zeker is het, dat wij er niet gaarne een van gemist zouden hebben. De plaatsvervanger-kantonregter is op en top een humorist. In zijn of laat ons maar liever zeggen in Haverschmidt's schetsen wisselen geestige zetten en novellen, innig en diep gevoel, vernuft en gezond verstand elkander zoo gelukkig af en zijn er tevens zoo natuurlijk door elkaar gevlochten, dat men onverdeeld sympathie gevoelt voor die frissche, gezonde, eerlijke levens beschouwing en den schrijver hoog waardeert, die zulke boeijende, oorspronkelijke vormen vindt om er zich in te uiten. Sympathie en waardeering klonken dan ook den spreker herhaaldelijk tegen uit de krachtige toejuichingen zijner erkentelijke hoorders. (Het Vaderland). De regtbank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in twee regtsgedingen tegen het Rotterdamsche Volksblad. Het eerste vonnis betrof een ingezonden stuk van de hh. L. J. van Roozendaal en S. van Gelderen Jz. Beiden zijn veroordeeld wegens beleedigende uitdrukkingen, jegens A. van Klaveren gebezigd, de eerste tot 50 boete, de tweede tot 2 boeten van 50, subsidiair elk zeven dagen gevangenis. Het tweede vonnis betrof een stuk: ,/politie- dwingelandij, uitlokking tot verzet,» van A. L. Jacobij en S. van Gelderen Jz., en is de eerste te dier zake, als opruijende tegen de politie, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 25 boete, met subsidiair twee dagen gevangenisstraf, de tweede tot 4 maanden gevangenisstraf, 2 boeten, een van 25 en een van ƒ100, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 en 14 dagen. Uit Bolsward meldt men aan de Nieuwe.Rott. Crt., dat aldaar eene vrouw, die aan de hardrijderijen op schaatsen heeft deelgenomen, aan de gevolgen der inspanning is overleden. Men schrijft der N. Rott. Crt. uit Steenwijk: //Dat liefdesgeschiedenissen somtijds vreemde en ver makelijke gevolgen kunnen hebben, werd dezer dagen in het naburige Vollenhoven bewaarheid. Zekere A. B. nl., had reeds gedurende ruim dertien jaren met een meisje //verkeerd;'- ten slotte liep de verloving nog spaak en de jongeling zette zijne zinnen op eene knappe weduwe, met wie hij dan ook onlangs in het huwelijk is getreden, terwijl nu de vader van denzelfden jonkman het hart van het door zijn zoon verlaten meisje heeft weten te veroveren, zoodat hij over eenige dagen met de jonge schoone het huwelijks bootje zal instappen.» Volgens de Nieuwe Rott. Courant is door den heer G. A. de Geus, opzigter van Rijnland, eene water-machine uitgevonden, die van groot nut kan zijn voor de polders, die last van water hebben. Deze machine zou, behalve andere voordeelen, op zeer onkostbare wijze het overtollige water op de boezems kunnen verwijderen. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 861 paarden aan de lijn; levendige handel voor het buitenland, hoewel er door Fransche en Duitsche kooplieden veel paarden bij veehouders aan huis waren opgekocht. Men verhaalt van deze paardenmarkt het volgende: Een Huizensche boer heeft 1750 ontvangen voor een span zwarte blespaarden. De kooper deed ze aan een Franschman over voor 150 winst. Te 's Bosch is weêr, uit aardigheid, met Vastenavond een op een bankbillet van 40 gelijkende wensch uit gegeven. In de eerste en tweede hand werd er spoedig bij verteld dat het een grap was; in de derde was dit verzuimd. De man, die het ontving, betaalde er te goeder trouw zijn logement meê, reisde naar Utrecht en moest van daar naar 's Bosch terugkeeren om te bewijzen, dat hij geen schelmerij op het oog had. Mogt men toch met grappen maken wat voorzigtig leeren worden. Gewoonlijk spoedt men zich bij brand, hetzij door nieuwsgierigheid gedreven of om hulp te verleenen in allerijl naar de plaats des ongevals. Voor ruim 50 personen uit Bommel had die ijver, bij den brand, die op 8 Febr. jl. te Waardenburg plaats had, minder aangename gevolgen. Immers, tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt, omdat zij op dien dag langs en over den Staatsspoorweg en de Staatsspoorweg-brug van Zalt-Bommel naar Waardenburg waren geloopen, buiten de toestemming der directie. Jl. Donderdag zijn reeds 13 hunner door de regtbank te Tiel elk tot eene geldboete van 2 veroordeeld en in de kosten van het regtsgeding. Dezer dagen heeft een huisvader te Grave bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn' twee-en-dertigste kind. Te Limbrecht zijn verleden week 's nachts van onderscheidene bijenhouders de korven totaal geruïneerd. Men meende dit aan kwaadwilligheid te moeten toeschrij ven en hield daarom de wacht. Wie was evenwel de euveldader, dien men een dosis hagel door de huid joeg? Een mooije das De jonge dame te Goes, wier overlijden den 20 Febr. aangekondigd en die verscheiden dagen later nog niet begraven was uit vrees voor schijndood, is jl. Zaturdag ter aarde besteld. De landbouwer A. Eemten, te de Wijk, heeft dezer dagen voor de enorme som van 517, twee drachtige koeijen verkocht die, naar men zegt, naar Rusland worden getransporteerd. Volgens een dezer dagen te Raalte afgekondigd raadsbesluit moeten vóór 1 November dezes jaars alle binnen de kom der gemeente staande met riet gedekte gebouwen, met pannen en leien worden gedekt. Dit besluit ma^ voor vele plattelandsgemeenten een voorbeeld ter navolging heeten! Voor eenigen tijd is er melding gemaakt van eene vergiftiging te Raalte, tengevolge van het gebruik van worst, en werd dit toegeschreven aan het zich daarin bevindende anijszaad. Uit een door deskundigen ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat het anijszaad niet als de oorzaak te beschouwen is. Ook zijn geene bepaald vergiftige stoffen (worstgift) gevonden, doch de schimmel, welke in de worst werd ontdekt, wordt alleen reeds voldoende geacht om de ziekteverschijnselen, bij hen, die er van gebruikt hadden, te verklaren. Ook het eten van andere beschimmelde spijzen heeft soms hetzelfde gevolg. De Arrond.-Regtbank te Almelo heeft H. Vloohuis, beschuldigd van opzettelijk een kat te hebben doodgeslagen, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. (N. en Adv. BI.) Uit Sneek wordt dd. 7 dezer het volgende gemeld: Het is hier thans weer overal leven en beweging. De wintervorst heeft de goedheid gehad spoedig den aftogt te blazen en wat hij als ijskorst had achtergelaten, is door een welwillende dooi weldra verdwenen. De kieviten, zich nocli storende aan zondagswet, noch aan godsdienstoefening, zijn gisteren in grooten getale aangekomen. Hun aantal is buitengewoon groot, hetwelk een gevolg hiervan zal zijn, dat in het afgeloopen jaar de meeste eijeren gelegd zijn, toen de geoorloofde tijd van zoeken reeds verstreken was. Te Middelstum is eene kiesvereeniging opgerigt, onder de zinspreuku Wij gaan nog niet naar huis.» De prijswinner te Hoogeveen, Horsting, is, volgens berigt in de Asser Courant, niet dood, maar leeft en is zeer wel. De onderwijzers hier te lande klagen, en niet zonder reden, over het geringe pensioen, dat hun wordt toegedacht. In Frankrijk echter is het nog ellendiger gesteld, ten opzigte van de wijze op welke het gouvernement de verdiensten en de zelfopoffering weet te beloonen Zekere Fran^ois Michel Speth, onderwijzer, geboren te Samershein (Beneden-Rijn) in 1805, en woonachtig te Orthausen, is na 46 jaren dienst op pensioen gesteld. Een decreet verleent aan dezen onderwijzer een pensioen van 146 fr. Dit is in ronde cijfers eene som van 3 frs. 11 c. voor elk dienstjaar! Den 27 April a. s. zal te Brussel door de i/Société Royale de Flora» eene internationale tentoonstelling van rozen geopend worden. Het genootschap belast zich met de vergoeding der vrachtkosten. Exemplaren van het pro gramma zijn verkrijgbaar bij den heer Lubbers, secretaris, rue du Berger, te Brussel. De uitgeloofde prijzen zijn zeer aanzienlijk. In dezelfde maand wachten ons ons ook bloemen-tentoon- stellingen te 's Hage en Amsterdam. Onlangs is in den kruidtuin te Gent het blad eener Victoria regina, waarop eerst een doek was uitgespreid, van lieverlede met gewigt belast en bleek het eindelijk 452 kilogr. te kunnen dragen. Ook in Regents-park, bij Londen, zijn soortgelijke proeven genomen, waarbij een Victoria-blad 435 Engelsche ponden dragen kon. Landbouw. Door den heer J. Nagel jr., handelaar in land- bouwzaden, lid van verschillende maatschappijen van landbouw, te Arnhem, is aan belanghebbenden bij de belangstellenden in den bloei van den Nederlandschen landbouw een circulaire gezonden, waarin hij de oprigting van een Nederlandsche landbouw-vereeniging voorstelt, waarvan het doel zal zijn- a. De bevordering van den landbouw in den ruimsten zin, alsakkerbouw, houtteelt, ooftbooin- teelt, tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding, enz. b. De bevordering van het landbouw-onderwijs. Tot de middelen ter bereiking van dit doel bekooren: a. de uitgaaf van een maandblad, gemiddeld groot 2 vel, bevattende huishoudelijke aangelegenheden der Vereeniging, beknopte vergade ringen, tentoonstellingen, enz. b. het houden van driemaandelijksche vergaderingen, waarin het bestuur verslag doet van het verrigte in de drie voorgaande maanden, en waarin de leden onderwerpen ter sprake brengen en desbetreffende voorstellen indienen, c. het geven van inlichtingen en het doen van voorstellen aan de hooge Regeering, gewestelijke en polderbesturen en voorts daar, waar dit gewenscht zal zijn. d. het bevorderen en ondersteunen, ook door geldelijke bijdragen, van voor den landbouw gewenschte ondernemingen en inrigtingen. e. het afvaardigen, voor gedeeltelijke kosten der Vereeni ging, van één of meer harer leden, met gehoudenheid van het uitbrengen van een zooveel mogelijk wetenschappelijk verslag, naar buitenlandsche landbouw-vergaderingen en tentoonstellingen van omvangrijken aard. het uitreiken van geldelijke belooningen, met diploma's, voor langdurige dienst bij denzelfden landbouwer, aan arbeiders en onderhoorigen. g. het bevorderen van het schoolgaan der landelijke jeugd. Wanneer dit plan voldoenden bijval vindt, wenscht de heer Nagel een bijeenkomst ter behandeling van een concept-reglement te Amsterdam, liefst in het Paleis voor Volksvlijt, op een der dagen van 210 April e. k., bij gelegenheid der Tentoonstelling van voortbrengselen van Tuinbouw in genoemd Paleis. De Neue Züricher Zeitung maakt melding van een werktuig, het welk onlangs door den heer Zuppinger, te Mannedorf, in het kanton Zurich, zou zijn uitgevonden. Het bedoelde werktuig, schrijft in een bepaald teekenschrift de woorden van den spreker op, indien het met diens spraakorganen in verbinding wordt gebragt. Het is niet noodig daarbij luid te spreken, zoodat het werktuig gezegd wordt goede diensten te kunnen bewijzen voor de verslaggevers der zittingen van Parlementen, indien zij slechts de woorden der redenaars zacht herhalen. Het lezen van het teekenschrift vereiseht natuurlijk eenige oefening. Een bijzonder feest, hetwelk sedert het jaar 1843 niet plaats gehad heeft, werd dit jaar te Coblenz bij gelegenheid van de carnavalsdagen weder in het leven geroepen. Het was namelijk de optogt der slagters in die stad. Dingsdag 1 Maart, des middags, trokken alle slagters met hunne gezellen en leerjongens door de stad. De optogt werd door een muziekkorps te paard geopend, dan volgden de slagtersgezellen met hunne witte jakken, witte boezelaars, witte hoog- opstaande petten en zwarte pantalons, met eene roode bandelier over de schouders; zij droegen bijlen en bouten; daarna volgden drie groote ossen, de eerste die uit Parijs was gekomen, was de grootste, hij was met eene vuurroode deken, waarop een gouden kroon ge borduurd, bedekt, twee slagtersgezellen geleidden hem. Deze os konde wegens zijne zwaarte niet door alle straten gevoerd worden; hij woog 3000 pond; de twee andere ossen, insgelijks door twee mannen geleid, waren uit Maagdenburg. Achter de ossen gingen de slagtersleerlingen, welke zich van de gezellen daardoor onder scheidden, doordat zij in plaats van roode bandeliers, effen bandeliers om hadden. Daarna volgde weder een muziekkorps, eene fraai ver sierde wagen, waarop vier sneeuwwitte schapen lagen en waarbij twee kinderen in herderscostuum stonden. Dan volgde in een open wagen de oud-meester der slagtersgilde, en de andere slagters, allen twee aan twee in open wagens, terwijl een muziekkorps de trein sloot. Het feest werd door het schoonste weder begunstigd. Des avonds hielden de slagters en hunne familiën een bal, hetwelk met de tegenwoor digheid van den gouverneur der Rijnprovincie en den burgemeester vereerd werd. De Cosmos berigt, dat men eene proef heeft genomen met het hoofd van den vadermoorder Bellière, om te onderzoeken of, na de onthoofding, nog eenige werking van de zintuigen was waar te nemen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2