STATEN-GEIVERAAL. B II l T E N L A IV D. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Na eenige maatregelen om de bloedstorting te stuiten, werd achter eenvolgens op het gehoor, den reuk, den smaak, het gezigt en het gevoel gewerkt, maar zonder eenig resultaat. De scherpste gassen tastten de reukzenuwen niet aanvoor het felste licht in de onmid dellijke nabijheid bleven de geopende oogen ongevoelig. Proeven met den electrischen stroom deden, ja, de gelaatspieren zamentrekken, maar slechts aan die zijde waar hij was aangebragt, zoo dat de spierbeweging eene bloot mechanische, uitwendige oorzaak had. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 8 Maart. De beraadslagingen over de agrarische wet worden vervolgd. Onderscheidene sprekers voeren het woord; onderscheidene amendementen worden voorgesteld en besproken. De 4de alinea van het ontwerp wordt in deze zitting mede in behandeling genomen. Door den heer van Goltstein wordt als amendement voor gesteld de genoemde alinea, handelende over het in eigendom afstaan van grond, door inlanders in erfelijk individueel gebruik bezeten te doen wegvallen. De discussiën zijn in deze zitting nog niet ten einde gebragt. Zitting van Woensdag 9 Maart. De beraadslagingen over de 4de alinea van de agrarische wet worden vervolgd, in verband met de daarop voorgestelde amendementen van de heeren r. Goltstein en de Casembroot. De beraadslagingen zonden heden voortgezet worden. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, strekkende om op de begrooting voor Buitenlandsehe Zaken, dienst 1870, weder te brengen den post voor het gezantschap in China, welke bij de begrootings-discussiën daaruit was geligt. Onderscheidene Kamers van Koophandel ondersteunen door adressen dit wetsontwerp van den minister van Buitenl. Zaken. SENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De dir. off. van gez. J. van Hattem, geplaatst in de Marine directie te Amsterdam, de off. van gez. lste kl. M. J. Cijfveer, die nende op het wachtschip te Hellevoetsluis, en de luit. ter zee lste kl. A. Jarman, gedetacheerd bij 's Rijks werf te Amsterdam, waarnemend onder-equipagemeester der Marine aldaar, worden met den laatsten April a. s. op non-activiteit gesteld, laatstgemelde onder eervolle ontheffing van zijne betrekking, en respectievelijk vervangen door den dir. off. van gez. A. H. Neijssel, den off. van gez. lste kl. J. F. G. T. Kluge en den luit. ter zee lste kl. jhr. H. F. Meijer. Frankrijk. Wat is toch de reden, zullen velen onzer lezers uitgeroepen hebben, zegt het Dagblad, dat de couranten, die eenigen tijd geleden vol nieuws waren omtrent Rochefort, eensklaps een volstrekt stilzwijgen in acht nemen, ten aanzien van dien beruchten woelgeest? De Figaro geeft er u een antwoord op, in een merk waardig artikel van een zijner verdienstelijkste mede werkers, Albert Wolff, die openlijk voor zich en zijne confrères verklaart den krijg te hebben gestaakt tegen Henji Rochefort en zijn blad de Marseillaise en dit ondanks de bittere en beleedigende aanvallen, waarvan Figaro dagelijks in de Marseillaise het voorwerp is. Maar de pen van haar hoofdredacteur is magteloos: verlaten door zijne mede-afgevaardigden, gevonnisd door den correctionelen regter, gearresteerd te midden zijner kiezers, vervolgens naar de gevangenis geleid zonder eenig ander resultaat van zijn streven te hebben gezien dan die belagchelijke op schudding van den Faubourg du Temple, kan de afge vaardigde van het eerste district, een weinig te laat, nadenken over de lastposten eener populariteit, welker gevaren hem immer door Figaro voor oogen werden gehouden. Zijn arrestatie, zegt dit blad, heeft geene leemte in de Kamer achtergelaten; er is daar geen redenaar, geen enkel politiek man minder. Alleen het eerste district heeft zijn afgevaardigde verloren: maar het was er dan ook een Maar men heeft zich niet tevreden gesteld hem even als ieder gewoon mensch, eene boete en eene straf op te leggenmen heeft hem ook krachtens eene onbekende wet van het gebruik zijner geestesgaven beroofd, want het schrijven is hem verboden. De middelen van verdediging werden hem derhalve te gelijk met de middelen van aanval ontnomen en zou het ons dan passen den strijd te voeren tegen een ontwapenden vijand? Zijn blad verschijnt toch, zult gij mij repliceren en zijne luitenants vervangen hem. Vooreerst zie ik geen spoor van luitenants, ik bespeur slechts korporaals, en daarbij, met die details bemoeijen wij ons niet. Voor ons is de heer Rochefort ontwapend. Volgens een reglement, zegt gij. Maar daar wil ik niets van weten. Eilieve, bestond dit onder een minder-liberale regering? Neen, niet waar; de veroordeelde schrijvers ondergingen toen hun gevangenisstraf, maar bleven hun blad redigeren. Onder dergelijke omstandigheden zou ik liever mijne pen verbreken, dan een woord te schrijven tegen een confrère, dien gij berooft van zijne natuurlijke wapenen van verdediging. Komt het overeen met de attributen eener waarlijk vrij zinnige regering, zulke autoratische maatregelen te nemen? Zou zij er zich niet veeleer van moeten doordrongen gevoelen, dat het niet altijd zaak is met sterke hand te treffen, maar zoodanig, dat de openbare meening steeds aan hare zijde blijft? De Presse heeft eenige bijzonderheden omtrent het proces van Prins Pierre Bonaparte mededeelende, gezegd, dat zoo vijandig als de kamer van het hof, die over de vervolging des vorsten moest beslissen was, zoo gunstig gestemd het hof is, dat vonnis zal moeten vellen. De procureur-generaal Grandperret had in zijn conclusiën ge- eischt, dat aan het misdrijf geen dubbele basis zou worden gegeven, blijkbaar met het doel de verdediging te verligten. Maar de kamer had dien eisch verworpen. De verdediging zal echter van de haar gegevene wenk gebruik maken, en het bewijs trachten te leveren, dat de Prins is getergd. Voor dat bewijs zullen twee koffijhuisbedienden optreden, die den heer de Fonvielle zouden hebben hooren zeggen: »Hij heeft een duchtigen klap ontvangen." De straf op dit misdrijf gesteld is van 6 maanden tot 1 jaar gevangenis, en men vermoedt dat zij voor den Prins niet meer dan 6 maanden zal bedragen. De voornaamste Parijsche dames zullen bij de wed rennen een nieuw kapsel dragen, stijl Lodewijk XV, bestaande in eene zwart-blonde pruik, waarvan de op de schouders afhangende vlechten met strikken en linten ver sierd zullen zijn. Op het hoofd rust een klein driekantig steekje gelijk de abten in de vorige eeuw droegen. De pruik is een weinig gepoederd. Te Parijs spreekt men veel van eene partij domino, aangegaan tusschen markies de Cen den hertog de H.... Men kan de buitengewone sensatie begrijpen, wanneer men weet dat de inzet 90,000 fr. bedraagt. Engeland. In het Britsche Lagerhuis is verleden Vrijdag gehandeld over het voorstel van den heer Dalrymple aangaande de hebbelijke dronkenschap. Hij stelde ze gelijk met tijdelijke krankzinnigheid, en meende dat zoodanige dronkaards, voor hun eigen belang en voor de algemeene veiligheid, in een verbeterhuis gebragt, aldaar geneeskundig behandeld en eerst bij kennelijke beterschap weder op vrije voeten gesteld dienden te worden. Dit denkbeeld is door den minister van binnenlandsche zaken als onpractisch en on-Engelsch bestreden. Hij voegde daarbij, dat de regering meer tot vermindering van het euvel der dronkenschap, hetwelk schier een vloek voor de natie geworden was, hoopte bij te dragen door twee voordragten, namelijk door die tot uitbreiding van het volksonderwijs, en door die tot wijziging der bepalingen, waaraan de kroegen koffij- en eethuizen en drankwinkels onderworpen zijn. De heer Dalrymple, ziende dat zijn voorstel weinig bijval vond, heeft het ingetrokken. In Belfast stierf eene vrouw, Ellen Crogham genaamd, in den hoogen ouderdom van 109 jaren. Zes kinderen volgden haar lijk, waarvan de oudste zoon 90 en de oudste dochter 88 jaren telden. De overige leden der familie bestonden uit 41 kleinkinderen, 32 achterkleinkinderen en 2 achter-achterkleinkinderen Dnitscbland. Dezer dagen heeft de hoogwelgeboren heer Julius Augermeier baron von Steinberg, tusschen 12 en 4 ure 's nachts, de woning van Karei Gruber, sclioolpedel, Jozefstadt (Weenen), Loudongasse n°. 30, door middel van breekijzers geopend en uit eene kast eenige kleinodiën ter waarde van 2Ö0 fl. gestolen. Baron von Steinberg is 23 jaar oud en de nu door hem bedreven misdaad is niet de eerstein dezelfde woning was reeds diefstal door hem gepleegd. Italië. Een Italiaansch Senaats-lid, de markies Torelli, en een lid der Italiaansche Kamer van Afgevaardigden, de heer Cavriani, hebben, eenige maanden geleden, het plan op gevat om het verspreide gebeente der in 1859 op de slag velden van Solferino en San-Martino gevallenen te doen opgraven en in op die velden op te rigten grafkapellen te verzamelen. De inschrijving, welke zij tot dat einde hebben opengesteld, heeft binnen een kort tijdsverloop 42,000 fr. opgeleverd. Deze ruime deelneming heeft de ontwerpers in de gelegenheid gesteld om aan hun oor spronkelijk plan eenige uitbreiding te geven, door den heuvel aan te koopen, waarop de toren en de kerk van Solferino zich verheffen, met het doel om deze in den toestand te bewaren, waarin zij zich den 24 Junij 1859 bevonden. Tot dus ver zijn 751 graven geopend geworden, waaruit 8177 geraamten zijn opgedolven. Dat cijfer is nog ver beneden dat der gevallenen, hetwelk, volgens de officiële staten, tusschen de 10,000 en 11,000 bedragen heeft. Van die gesneuvelden zijn echter in 1859 een groot aantal op de kerkhoven van Solferino en de aangrenzende gemeenten begraven. Zelfs waar het mogelijk was geweest met zeker heid te onderscheiden, tot welke nationaliteit de gevonden geraamten behoorden, heeft men geene schrifting tusschen hen gemaakt, en besloten om het overschot van vriend en vijand in hetzelfde graf te besluiten. De inwijding der twee kapellen welke gebouwd worden op de punten, waar de slag het moorddadigst is geweest: te Solferino, op het punt waar de Oostenrijksche batterij zich bevond, te San-Martino- op het terrein, waar het Italiaansche armee-corps had post gevat zal op den 24 Junij a. s., den llden verjaardag van den slag, plaats hebben. R u s 1 a n d. Eene internationale expositie van vruchten, nog in dit jaar te houden, wordt in de Krim voorbereid. Er zal tevens een congres van kweekers worden gehouden, ter bespreking van de beste cultuur-methode. Amerika. De tegenwoordige zittingen van het Amerikaansche congres werden geopend met een bewolkte lucht en talrijke windvlagen. De eene bui volgde op de andere en men kwam van kwaad tot erger. Vóór kerstijd komen de volks vertegenwoordigers altijd wel eens in de gelegenheid om elkander den mantel uit te vegen. Dikke woorden vlogen dan ook nu naar alle kanten door de zaal. Daarop volgde het goede saizoen en de tijd van algemeene eensgezindheid. Daardoor verzacht, begonnen de wetgevers elkander een paar weken wat beter te behandelen en de vreede werd vooral bevorderd door de tijdelijke afwezigheid van den grootsten twistzoeker generaal Benjamin Butler, voor heen genoemd «beest Butler." Maar zoo spoedig Butler terugkwam, begon het lieve leven weder. Dat is 's mans eigen schuld evenwel minder. Een rustige dag zou zijn zenuwgestel te veel schokken en zijn rumoerige natuur deelen vele leden van het congres met hem. Daar is bijv. mr. Cox, die een aanval op Butler deed, nadat dezen zijn ouden Dawes op economisch gebied aantastte. «Oude Ben" of «Malle Ben", zoo als de New-York Herald den generaal zeer familieaar noemt, bewoog zich op geheel staathuishoud kundig gebied, dat niet dikwijls met hem gebeurt. Hij stelde voor om de 500,000 dollars, die betaald worden voor sommige uitgaven der congresleden, voor goed te schrappen. Deze staathuishoudkundige uitval joeg bijna al de heeren in het harnas. Ben versloeg echter alle sprekende tegenstanders, terwijl vele anderen te ontroerd waren om een woord te zeggen. Cox was onder de aanvallers. Deze heer, die voor New-York zit, is zeer klein, terwijl Butler bijna zoo groot is als de Fransche reus Anak, die het vorige jaar ons land bezocht. Toen Cox gesproken had, ging Bntler al zijne vrienden beantwoorden, tot hij aan Cox kwam, wiens rede hij weerlegde met een bekend liedje. De heer Cox herhaalde zijn aanval en was zoo satirisch, dat een goed antwoord noodzakelijk was. Ben was niet verlegen. Hij stond op, liep naar Cox, wees naar de deur en zei: «Maak dat je uit mijn oogen komt, je wordt verd.... lastig." Alle aanwezigen braken in luid geschater uit en Cox werd zoo kwaad, dat hij in zijn repliek alle decorum uit het oog verloor. Door al dat rumoer vergat men Bens voorstel in rondvraag te brengen, maar hij ging heen als de held van den dag. Onder andere lastige, twistzieke heeren bekleedde mr. Summer eene eerste plaats. Hij houdt van veel rumoer en de dag, waarop Bntler en Cox zoo scherp streden, was hem een feestdag. Toen Mirabeau op één dag eens twintig uitdagingen ontving, zei hij tot den laatsten bezoeker«Mijnheer, ik zal u op de lijst zetten, maar ik verzeker u dat niemand de voorkeur heeft; ge moet dus op uw beurt wachten." Beurt of geen beurt dat is voor Summer hetzelfde. Hij dreigde voor eenigen tijd mr. Trumbull en mr. Stewart zoo de waarheid te zeggen, dat hun partij hen dood verklaren zou. De heeren lieten dit niet onder zich en antwoordden niet minder krachtig. Eindelijk stond een vredelievend en fatsoenlijk man, mr. Drake op, legde de hand op zijn hart en sprak, dat «deze dag een smet wierp op het vaderland der sprekers." Mr. Summer heeft dadelijk een sander slagtoffer, wendt zich tot mr. Drake en overbluft hem met de vraag: «Meen je mij met je praatjes?" De heer Drake legt zijn hand op het hart en verklaart, dat hij volstrekt geen toespeling op den heer Summer maakte. Zoo eindigde dat zaakje zonder bloedstorting. Eerstdaags bestaat weder gelegenheid om den ontem- baren hartstogt der Amerikanen voor weddenschappen bot te vieren. Jim Mace en Tom Ahen hebben elkaër tegen 10 Mei, 's morgens ten 7 ure, tot een bokswedstrijd uit gedaagd. De inleg is 5000 dollars, maar het bedrag der weddenschap zal verscheidene millioenen bedragen. Nederland, Werkel. Schuld dito dito Spanje, Obligatiën Portugal, Obligatiën 1853 Rusland, Obligatiën 1798/1816. dito dito dito dito dito dito dito dito bij Stieglitz 1864 1860 1867 Poti Tifiis Spoorw. aand. Loten 1864 1866 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek dito dito dito Nationale dito rente Amst. dito 1864. dito 1865. dito 1866. Mexico, Obligatiën 1851 dito 1864 Griekenland, Obligatiën Turkije, Obligatiën Amerika, Obligatiën dito 1882 dito 1885 Debentures Ohio Gecons. Atlantics St. Paul en Pacific, le sectie 9e 8 u 4 nu 5 n 5 u 5 n 41 ^3// 4 n 5 II li it ii 5 ii 2 a7/ 5 ii 5 ii 5 ii 5 n 5 ii 8 ii 8 ii 5 ii 5 ii 5 ii 6 b n 8 ii 7 n 7 n 7 u Maart. 9 Maart. 54* 55 65f 651 85* 851 26 j 26f 32^ 32A 921 921 761 76 90 90 811 8114 66Ü 661 831 831 220 2191 226 225 2281 2291 481 481 Bi 9i 44Üf 92f 95 941 311 681 681 13A Bf 91 441 931 951 94A 681 68 (Landskeet). s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. a la 8 i Toestand van de tee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 nwtw. 7k. 761.23 f 0.50 3.8 -1.8 0.93 Golvend. 10 8 wnw. 9 757.89 - 2.97 3 2 f0.2 0.90 ii 10 12 ntw. 7 ii 758.41 - 2.45 3.5 -1.6 0.89 k Weersgesteldheid: 9Maartl2 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. lOMaart 8 u. Digtbetrokken, wind, vochtig. 10Maartl2 u. Ligtbewolkt, winderig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3