1870. N°. 31. Zondag 13 Maart. 28 Jaargang. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I BI E N L A D. HELDERSCHE EN NIEIWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. honnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Dingsdag den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te ALKMAAR, en wel zooverre deze gemeente betreft op DONDERDAG den ZEVENTIENDEN MAART 1870, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; DeLotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De Lotelingen in de artt. 65 en 60 der wet op de Nationale Militie bedoeld Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen 1°. De Vrijwilligers voor de Militie; 2°. De Loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 26 Februarij 1870. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst" der Kiezers voor leden van de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, de PROVINCIALE STATEN en van den GEMEENTERAAD, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 11 Maart 1870. L. VERHEY, Seoretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Maart. Heden heeft in eene der lokalen van het Algemeen Weeshuis alhier de loting voor de Nationale Militie plaats gehad voor de in 1869 ingeschrevenen uit de gemeenten Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen. Wegens ongunstig weder en digt water konden zij op den 12 der vorige maand, den dag aanvankelijk voor de loting bestemd, niet naar hier overkomen. Het aantal ingeschrevenen bedroeg: van Texel 72, van Vlieland 9, van Terschelling 38 en van Wieringen 22. Het transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, zou, volgens een hij het Departement van Marine ontvangen berigt, den 27 Jan. 11. de Kaap de Goede Hoop verlaten, ten einde zijne reis naar Batavia te vervolgen. Naar wij vernemen, zal door het gezelschap Ernst en Scherts op Maandag 28 dezer zijne laatste buitengewone vergadering worden gegeven in dit saizoen. Bij de rust. schutterij in deze provincie is benoemd bij het 7de bat., 3de comp., tot 2den luit. J. Bakker Cz. De buitengewone vergadering der rederijkers-kamer (/Anna en Maria Tesselschadey, te Koegras gisteren avond ten voordeele van de armen aldaar gehouden, heeft, na aftrek van de noodzakelijke onkosten, 82,55 opgebragt. Jl. Donderdag is op het Koegras alhier het huis van den landman P. Delver, met schuur, stal, inboedel en voorraad producten, totaal afgebrand. De vrouw van den bewoner, die zich alleen met hare kinderen te huis bevond, heeft slechts enkele kostbaarheden kunnen redden, en de wieg, waarin haar jongste kind lag. Met behulp van den knecht, die op het bemerken van het gevaar kwam aansnellen, heeft zij de gestalde runderen, 19 in getal, en een paard nog bij tijds kunnen lossnijden, om ze aan het gevaar te ontrukken. Slechts gedeeltelijk was het door den brand vernielde geassureerd. Men deelt ons mede, dat ds. C. J. van Yledder op Zondag 27 dezer zijne afscheidsrede te Huisduinen en den 3 April daaraanvolgende zijne intreêrede te Waal op Texel houden zal. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is, met 1 Mei, ppgedragen de dienst van den Waterstaat: in de 1ste insp. te Arnhem aan den insp. Jhr. J. Ortt van Schonauwenin de 2de insp. te 's óravenhage aan den insp. C. Brunings; en de dienst van hoofding. in het 5de distr. (Gelderland) aan den hoofding. F. W. H. van Opstall. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, bij circulaire van 2 Maart, de aandacht van de commissarissen des Konings in de provinciën gevestigd op het voorkomen van cholera in Rusland en op de mogelijkheid gewezen, dat de ziekte zich ook naar het Westen van Europa zou kunnen uitbreiden. De minister acht het wenschelijk, dat thans, nu daartoe tijd is, het noodige wordt gedaan tot preventieve bestrijding van die ziekte. Te dien einde wenscht de minister, dat de gemeentebesturen inzonderheid zorg dragen voor de openbare reinheid en voor goed drink water. De belangrijkheid van deze twee hoofdzaken wordt in de circulaire nader uiteengezet, terwijl de minister wenscht, dat in dezen tijdig overleg plaats hebbe tusschen de commissarissen des Konings en de geneeskundige ambtenaren. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn voor Amsterdam bevracht de schepen: Kanagawa, Drie Gezusters, Telenak, Vrede, Otto, Staatsraad van Ewijck, Christina, Maibit, Oceaan en Henriëtte Maria. Te 's Gravenhage is jl. Donderdag aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over de Oude Maas bij Dordrecht; minste inschrijvers de heeren Butlerley Co., te Butlerley in Engeland, voor 640,365. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Dalfsen ds. A. van Laar, van Egmond aan Zee. Volgens berigten uit Portsmouth, is het koninklijke Pruissische fregat Elisabeth aldaar binnengeloopen, tot herstelling van bekomen schade aan de schroef, om daarna den steven naar Vlissingen te wenden. Men schrijft ons uit de Zijpe van 10 dezer: Bij de op heden alhier gehoudene stemming voor twee hoofdingelanden zijn voor die betrekking gekozen, de heer Jb. Kruijer, aftredend lid, met 78 en de heer Dk. Brommer met 70 van de 96 uitgebragte geldige stemmen. Het aftredend lid de heer J. Brak bekwam 13 stemmen. Het dames-comité voor de loterij ten behoeve van de nieuw op te rigten Christelijke school te Alkmaar, heeft van H. K. H. Prinses Hendrik, als prijs in de loterij, een prachtig canapé-kussen ontvangen. De burgerij van Enkhuizen werd jl. Maandag middag buitengewoon verrast bij het zien wapperen der Holland- sche vlaggen van de masttoppen der buisschepen Stad Enkhuizen en Willem Beukelszoon, toebehoorende aan de reederij der heeren van Bleiswijk de Koningh, welke schepen vijf dagen geleden ten publieke verkoop waren aangeboden, maar door de reeders werden opgehouden. Op de algemeene vraag wat dit beteekende, werd tot, men mag veronderstellen, algemeen genoegen het antwoord ontvangen, dat eenige ingezetenen, die hoog belang stellen in den bloei dier oude stad en het welzijn harer ingezetenen, de handen ineen geslagen en de beide voornoemde schepen aangekocht hadden, om eene nieuwe haringreederij te formeren. De blijdschap is algemeen, want ieder, zonder onderscheid, zag voor deze aloude tak van nijverheid met leedwezen den ondergang te gemoet. (Amst. Crt.) Het afscheid van den heer G. C. Balsem, pred. te Haringcarspel, is bepaald op Zondag 27 Maart ten 2| uur. Door den kerkeraad is het volgende twaalftal gemaakt de heeren Buis te Noord-Scharwoude, Hagen te Wijdenes, Jelgersma te Oudcarspel, Jentink te Terwispel, Jungius te Hekelingen, Kloos te Wieringen, Muller te Pingjum, Pool te Kolhorn, van Setten te Purmerland, Vos te Heen vliet, de Vries te Kruisland en van Wijk te Wijk aan Zee. Op Zaturdag 14 April a. s. zal te Amsterdam worden gehouden de voorjaars-vergadering der gewestel. vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap. Onder meer andere werkzaamheden zal ook een wedstrijd worden gehouden tusschen hulponderwijzers, in het lezen, waarvoor boekgeschenken als prijs en premie worden uitgeloofd. -In het theater Tivoli te Amsterdam zal heden avond worden opgevoerd: //De moordenaar van Pantin," nieuw kluchtig blijspel in 3 bedrijven. In de maand Sept. gaf de bevelhebber der 1ste militaire divisie aan den kapitein v. R. eene maand arrest, omdat hij, naar het oordeel van den kolonel, niet goed had gehandeld jegens luitenant F., in de bekende zaak op de forten de Klop en de Gagel, bij Utrecht. De kapitein ver meende, dat hij ten onregte gestraft was en wilde beroep doen bij het Hoog Militair Geregtshof. Hij wenschte daarom een advocaat te spreken, maar de kolonel verbood ook voor dezen den toegang tot den kapitein in arrest. Nadat de maand om was, heeft de kapitein zich in appèl begeven. Dit had plaats in Oct. en den 24 Febr. heeft het Hoog Militair Geregtshof uitspraak gedaan, bij arrest verklarende, dat de kapitein niet meer dan 14 dagen gewoon kamerarrest had verdiend. Maar intusschen heeft kapitein v. R. vier maanden lang in arrest doorgebragt. Als in burgerlijke zaken het regt niet snel te bekomen is, in militaire zaken is het nog erger gesteld. (Alg. D. v. Ned.) In de gevangenis van jeugdige vrouwelijke veroor deelden te Montfoort bevindt zicli een meisje, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Het kind was 4| jaar toen het dat vonnis kreeg. Het had op den uitkijk gestaan, terwijl een ouder meisje aan het stelen was. Naar men verneemt, heeft een Zeeuwsche regtbank dat vonnis geveld. Jl. Zondag heeft onder Willemsdorp de Engelsche stoomboot Miranda, kapitein Patridge, een tjalkschip zoo danig aangevaren, dat het onmiddellijk gezonken is. Met levensgevaar hebben zich de schipper Joele, zijn vrouw met één kind, en de knecht nog weten te redden. Men verbeelde zich echter de .wanhoop der ouders, toen hun geen tijd meer overbleef om ook de andere kinderen, die onder in het achterschip waren, in veiligheid te brengen, en zij vier van hunne lievelingen, waarvan de oudste pas 8 jaren en de jongste drie weken telde, voor hunne oogen zagen verdwijnen. De Arnh. Crt. vermeldt een door haar ontvangen brief van den gunstig bekenden Duitsclien schrijver Friedrich Gerstacker, waarin deze verklaart, dat het werk „New-York bij Nacht en Dag, Roman van F. Gerstacker, Rotterdam, Otto Petri, 1859», niet door hem geschreven is, evenmin als het vroeger op zijn naam uitgegeven boek//De geheimen der Quakerstad.» De schrijver protesteert ten sterkste tegen de lage speculatie-zucht om zijn naam te plaatsen op der gelijke romans, die blijkbaar alleen de slechte zijde der maatschappij willen schetsen en slechts uit zwakke hersenen zijn voortgekomen. Den 24 Februarij heeft op een buitengoed bij Zwolle de ooijevaar zijn nest weder bezocht. In geen tien jaar is dit gebeurd voor 20 Maart. Jl. Woensdag zijn te Dalfsen de eerste kievitseijeren gevonden en voor 45 cent per stuk verkocht. In vele jaren had dit niet zoo vroeg plaats. Een treurig ongeval heeft te Finkum jl. Vrijdag een ouderenpaar in diepen rouw gedompeld. De beide zoontjes (13 en 15 jaar) van G. de B. waren juist hersteld van de mazelen en moesten daarom nog voor togt beveiligd worden. De zorgvuldige moeder had daarom de deuren der bedstede gesloten. Toen zij na eenigen tijd naar hen wilde kijken vond zij beide kinderen gestikt. Of dit nu toe te schrijven is aan de nieuwe verf of aan te groote bedomptheid der bedstede weet men niet; doch het voorval te Finkum strekke anderen tot leering om vooral in de slaapplaatsen de noodige versche lucht te onderhouden. In Tietjerksteradeel heeft zeker onderwijzer, bij zijne benoeming tot koster en voorzanger, aan heeren kerkvoogden moeten beloven, dat hij geen lid zou worden van het lief- hebberij-tooneelgezelschap, dat in zijn dorp bestaat en waarvan de kern der gemeente lid is. Te Groningen zal een tweede paardenslagterij worden opgerigt. Onder de voornaamste oorzaken van het schoolverzuim moet men zeker rangschikken het pauperisme. Bij het zoeken naar geneesmiddelen zal, wanneer men deze aanlei ding over het hoofd ziet, de kwaal, instede van verbeteren, voortdurend verergeren. Merkwaardig is dan ook het volgend verhaal, hetwelk de Gron. Crt bevat: //De vrouw van den arbeider X., te kwam onlangs bij een diaken haren nood klagen en dringend om eenigen onderstand verzoeken. Zij werd met harde woorden afge wezen. «Hoe,» sprak hij, „zulke jonge |menschen? Schaamt gij u niet, om onderstand te komen vragen?» Mijnheer!» gaf zij hem ten antwoord, terwijl zij tranen schreide, //mijn man verdient hij den landbouwer V. dagelijks 60 c.; wij hebben vier kinderen en een vijfde is er spoedig te wachten. Ons oudste is 8, ons tweede 6, het derde 3 en het jongste 1| jaar. De beide oudsten vallen in de schooljaren, en wij zenden ze er ook heen, want wij willen de kinderen toch graag wat laten leeren. Een enkelen dag gelukt het mij, om voor 10 ets. een buurvrouw te krijgen, die de kinderen oppast, en op zulk een dag verdien ik 40 ets. Maar het gelukt mij slechts enkele malen, en wat moet ik nu op al de overige dagen? Kan ik die beide kleine schapen van 3 en 1J[ jaar aan zich zei ven overlaten? Hebben zij niet oppassing noodig? En wat is er voor een huisgezin van man, vrouw en vier kinderen met 60 ets. daags in dezen duren tijd aan te vangen? Spek of vleesch krijgen wij niet, maar het noodigste, als brood, aardappels, olie,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1