1870. N°. 34. Zondag 20 Maart. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I N N E N L A NÉT" HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag; den 83 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de Mail over Triest naar Oost-Indic, China Japan en Australië. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 22 Maart 1870, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 18 Maart 1870. STAKMAN BOSSE. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Bezwaarschriften tegen het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1870. 2. Vaststelling van dat Kohier. 3. Vaststelling van Kohieren der Belasting op de Honden, dienst 1869 en 1870. 4. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEÜWEDIEP, 19 Maart. /Algemeen stemregt." Ziedaar het wachtwoord van eene staatkundige partij, die, inziende de ongenoegzaamheid der bestaande kieswet, in ééns aandringt op de uitbreiding van dat regt, van dien pligt, tot alle meerderjarige burgers zonder onderscheid, krankzinnigen en gevangenen alleen uitgezonderd. In Nederland en daar buiten doet die partij zich hooren en zeker zou haar stem niet zijn als die eens roependen in de woestijn, ware het dat men veronderstellen kon, dat de verschillende klassen der maatschappij genoeg zame kennis bezaten om dat regt op eene waardige wijze uit te oefenen. Zoover zijn wij echter nog niet, en we mogen zeker nog wel eenige jaren de werking van eene inrigting als het Schoolverbond afwachten, eer men kan aannemen, dat eene genoegzame kennis van onze staatkundige inrigting is doorgedrongen ook tot de volksklasse, die zich niet onder den beschaafden stand rangschikt, 't Is waar, ook bij de tegenwoordige beperking, wordt het kiesregt verleend aan sommigen, die men veilig daarvan mogt uitsluiten, maar de thans bestaande toestand, 't wordt niet ontkend, is voor groote verbetering allezins vatbaar. Zoo ook in België en de regering is daar ijverig in de weer tot her stel, zoo mogelijk, der bestaande grieven tegen de thans vigerende kieswet. Zij wil het kiesregt uitbreiden tot allen, die bewijzen eene zekere mate van kennis en beschaafdheid te bezitten, al is het ook dat zij niet meer dan de helft der anders vereischte belasting betalen Ook wordt door de regering voorgesteld uitbreiding der elementen, die bij de berekening van het bedrag der belasting in aanmerking moeten komen. Men ziet het, de Belgische regering slaat met bedaarden pas den middenweg in en gaat niet snel vooruit. Daardoor mishaagt zij aan de mannen van het algemeen stemregt ter eener, en aan de behoudslieden ten andere zijde. Sommige liberale leden in den Belgischen Senaat ondersteunen dan ook zeer flaauw deze in hun oog ontoereikende wets- voordragt. In Spanje wordt dezer dagen eene vervolging ingesteld tegen een der candidaten voor den troon, den hertog de Montpensier, wegens het duel met den Prins de Bourbon. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat een gevangenis in de plaats van een paleis de woning werd van den troon- candidaatdoch, het verschil is zoo groot niet, voor heide gebouwen loopt immers een schildwacht Zr. Ms. stoomfregat Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, is heden alhier aan gekomen van zijn togt naar de Middellandsche zee en het kanaal van Suez. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, den 17 dezer van Palermo naar Tunis vertrokken, met verdere bestemming naar Mahon. Aan boord was alles wel. Door den geneeskundigen inspecteur in de provincie Noordholland is de heer dr. F. J. van Leent, officier van gezondheid der 1ste klasse bij 's Rijks marine-hospitaal alhier, uitgenoodigd tot het uitoefenen der oogheelkunde bij de burgers, in die provincie benoorden het Y, en zulks naar aanleiding van artikel 23, litt. d der wet van 1 Juuij 1865, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, enz. Tot leerling-machinist 1ste klasse bij de marine zijn, bij het op 15 en 16 dezer te Hellevoetsluis gehouden examen, 27 leerlingen 2de klasse bevorderd. Daaronder behooren J. Bakker, C. Mnnnik, W. L. Weckesser en W. F. L. Brust. Met de Zuiderzee, kapitein de Jonge, van Suriname herwaarts, is gisteren alhier aangebragt de equipage van het Fransche visschersvaartuig Stephanie Justile, schipper Fant, hetwelk overzeild en gezonken is. Laatste voordragt voor dit saizoen in het gebouw aan de Vischmarkt op Dingsdag avond a. s. ten 7| ure, door den godsdienst-onderwijzer J. Rinner. Onderwerp i/'t Beste Offer.» Een der genotrijkste avonden van het haast geëindigd winter-saizoen was voorzeker de avond van jl. Donderdag, toen het tooneelgezelschap van Antwerpen in het lokaal Tivoli alhier het drama «Jenny, het werkmeisje», ten tooneele bragt. De medewerking van mej. C. Beersmans, die de titelrol vervulde, heeft aan deze opvoering een uit nemend succes verschaft. Haar hoogst natuurlijk spel, haar schoon weergeven van het karakter, dat zij vervulde, het werd door het publiek als geheel eenig bewonderd; men gevoelde zich medegesleept door hare talentvolle voordragt. Op flinke wijze werd de hoofdpersoon bijgestaan door het overig personeel, waaronder vooral de heer Leenaerts (vader Simon) eene bijzondere vermelding ver dient. Als een oude, eenvoudige, getrouwe buurman was de heer L. onverbeterlijk. Bij eene minder goede opvoering zou voorzeker meer zijn gelet op de ontegenzeggelijk groote gebreken van het drama; thans echter is ieder, die het zag opvoeren, te veel voldaan over het meesterlijk spel, dan dat hij zijn vitzucht over een min degelijk tooneel- product zou botvieren. Mogt de kennismaking met dit zeer verdienstelijk gezel schap hernieuwd worden, wij houden ons verzekerd, dat de voorstelling van jl. Donderdag tot eene goede aan beveling zou strekken. Was het saizoen niet zooverre gevorderd, we zouden den wensch uiten, dat het //tot weerziens», hetwelk wij dit gezelschap toeroepen, spoedig wierd verwezenlijkt. De winteruitspanningen spoeden echter met het saizoen ten einde, en het voorjaar, dat binnen een paar dagen aanbreekt, doet ons weldra afscheid nemen van de //welgevulde» of //eivolle» en //wèlverwarmde» zalen, waarbinnen de lange winteravonden vaak werden veraan genaamd en verkort. Bij gelegenheid van het bezoek van. H. M. de Koningin aan Koningin Victoria is ter eere van Nederland's Vorstin een groot gala-diner gegeven, dat, behalve door Hunne Majesteiten en de leden der Koninklijke familie, ook bijgewoond werd door Prins en Prinses Christiaan, de hertogin van Sutherland, H. M 's hofdames, den gezant van Nederland bij het Hof van St. James, baron Gevers, den graaf en de gravin van Clarendon, baron Schimmel- penninck van der Oye en den burggraaf van Sydney. Na afloop van het diner voegden zich de dames en de heeren van het Hof bij de aanzienlijke genoodigden in de Witte Zaal, waar door de kapel van Koningin Victoria verschei dene nummers werden uitgevoerd. Vervolgens heeft onze Koningin, vergezeld door Prinses Louise, de kapel van Wosley bezocht en zich naar Frog- more-house begeven, de residentie van Prins en Prinses Christiaan. H. M. heeft daarna afscheid genomen van Koningin Victoria en is per specialen trein naar Londen teruggekeerd. (Dagblad.) Tot hoofdingelanden van de Haarlemmermeer-Polder zijn herkozende heer A. Wijnands, mr. C. Cock en mr. T. J. J. Prins. Namens den minister van Justitie zal ter kennis van de R. C. kerkbesturen in de diocesen van Utrecht, Haarlem, 's Hertogenbosch en Breda worden gebragt, dat zij voortaan vrij zijn in de aanwending der kapitalen en fondsen, ver worven door makingen of schenkingen, tot welker aanvaar ding zij de vereischte magtiging hebben verkregen. In de Landb. Ct. doet de heer S. de Clercq Wz. de vraag, of het plan van den heer J. Nagel Jr., tot oprigting eener Nederl. landbouw-vereeniging wel levens vatbaarheid bezit. Hij twijfelt of dergelijke onderneming, van één persoon uitgaande, wel terstond steun en kracht zal kunnen vinden in het vertrouwen onzer landbouwers, wat haar alleen een duurzamen, nuttigen werkkring kan verzekeren, en geeft in overweging, liever af te wachten, of het aanstaande 24ste Landhuishoudkundig Congres, in Junij te Arnhem te houden, geen practisch resultaat in deze geven kan. De heer Nagel berigt, dat zijn plan tot oprigting van eene Nederlandsche Landbouw-Vereeniging de ontvangst van zeer vele bewijzen van adhaesie, waaronder van aan zienlijke landeigenaren, landbouwers en bestuurders van landbouw-maatschappijen tengevolge heeft gehad, zoodat de voorgestelde bijeenkomst, tijdens de Tentoonstelling van voortbrengselen van Tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt, in April a. s. te Amsterdam zal plaats hebben, op nader te bepalen dag en uur. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Middelburg, ds. H. Ernst jr., pred. bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Medemblik. Men schrijft ons van Oosterend op Texel, dd. 16 dezer: //Gisteren avond hield de hier sedert jaren reeds bestaande vereeniging //Nut en Genoegen» hare laatste vergadering voor dit winter-saizoen. De gewone orde van werkzaam heden, bestaande uit het houden van volksvoorlezingen en het doen van losse bijdragen, werd ditmaal vervangen door de opvoering van één grooter en twee kleinere dramatische stukken. Wanneer men de handelende personen en den korten tijd dien zij zich daarin geoefend hebben, in aanmerking neemt, dan mag de uitvoering dier stukken zeer verdienstelijk genoemd worden. Vooral was dit het geval met het eerste stnk //Bergen en Dalen;» maar ook het nastukje//de Ver beeldingskracht» gaf' veel genoegen aan de talrijk opgekomen leden en gasten.» Van Terschelling wordt berigt, dat de aldaar bestaande afdeeling van het Schoolverbond o. a. haar doel zal zoeken te bereiken door het houden van volksvoordragten over school- en huiselijke opvoeding. De berigtgever verwondert zich er over, dat in het concept-reglement van het hoofd bestuur dit middel niet is opgenomen. Hij wijst er op, hoe het Schoolverbond vooral door zedelijke middelen moet werkzaam zijn tot wegneming der kwaal, waartegen het strijdt; het schoolverzuim. Hoe zou nu beter de belang stelling der ouders in het onderwijs hunner kinderen kunnen opgewekt of verlevendigd worden dan door het houden van korte, eenvoudige, duidelijke volksvoordragten? De berigtgever toont zich afkeerig van schoolpligtigheid en gelooft dat van de opwekking der ouders om hunne kinderen waarachtig lief te hebben beter vruchten zijn te wachten dan van een stelsel van dwang, dat eerder afkeer dan belangstellende medewerking te weeg brengen zou. De oprigting van eene afdeeling van het Schoolverbond te Terschelling mag overigens geacht worden als een blijk hoe de roepstem der heeren Harting door het vaderland heeft weerklonken, tot in de meest afgezonderde deelen! Men schrijft ons uit den Anna Paulowna Polder, dd. 16 dezer het volgende «Heden avond had alhier de plegtige uitreiking plaats der prijzen, behaald op de algemeene Tentoonstelling van Landbouw in het vorige jaar te Purmerende gehouden. //In eene vorige vergadering geschiedde reeds de uitrei king van de prijzen, behaald hij den ploegwedstrijd, welke bij die gelegenheid in de Beemster plaats had. //In deze vergadering is door onze afdeeling van Land bouw eene commissie benoemd tot regeling eener tentoon stelling, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan des Polders, welke waarschijnlijk in September van dit jaar zal worden gehouden.» Ook dit jaar hebben al de miliciens der gemeente Urk zich voor de zeemilitie aangeboden. Te Alkmaar koestert men de hoop, dat de som van 60.000 waaggeld, welke die gemeente jaarlijks verliest, door de onlangs vermelde uitspraak van den Raad van State, bij afzonderlijke wet voor de gemeente zal behouden blijven. Volgens een te Haarlem loopend gerucht, zou zich op de laatste paardenmarkt het volgend geval hebben voorgedaan Een onbekende boer verkocht aan een ander een paard en ontving het bedongen koopgeld, waarna de kooper in een der herbergen zich neerzette en het paard zoolang aan de lijn liet staan. In dien tusschentijd verkocht de gewezen eigenaar het paard weder aan een ander, ontving weder het koopgeld en is toen spoorloos verdwenen. Bij het einde van de markt kwamen beide koopers uit de herberg en deden beiden hunne aanspraken op het paard gelden. Toen de politie er zich mede bemoeide, bleek het dat geen der beide koopers den tijd wist waarop hij het paard gekocht had en het dus niet was uit te maken wie de eerste kooper, in dit geval natuurlijk de eigenaar, was. Omtrent den verkooper was alle navraag te vergeefs. De afloop dezer zaak wordt niet verhaald. Gisteren is te 's Hage aanbesteed het maken der gebouwen en andere inrigtingen voor het spoorwegstation te Dordrecht. Minste inschrijverde heer van den Steen hoven, te Dordrecht, voor 322,500. Het 6jarig dochtertje van den heer P. S. H. te Gouderak speelde ji. Maandag met andere kinderen van haren leeftijd; zij kwam op den inval om stukjes riet aan te steken en die als brandende sigaren in den mond te houden. Ongelukkig vatte het japonnetje van voornoemd kind vuur. Op het geschreeuw der overigen kwam men de kleine te hulp; zij was zoo deerlijk gebrand, dat zij na 12 uren lijdens den geest gaf. Een boer op het eiland Rozenburg had zijne koe, om haar van ongedierte te zuiveren, met petroleum inge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1