STATEX-GEXERAAL. FITT E X L A i\t D. Correspondentie. Middelburg-sche Stoomvaart - Maatschappij Weerkundige Waarnemingen te Helder, smeerd. Toen hij des avonds met een brandende lamp in de hand eens ging zien hoe het met de patiënte ging, stond plotseling het dier in de lichte laaije vlam. Niet zonder moeite werd de brand op de verschrikte koe ge- hluscht, die bij dat ongeval goeddeels haar haar, maar tevens het lastig gezelschap, dat haar plaagde, had verloren. De volgende regelen ontleenen wij aan een lezens waardig artikel van het Utrechtsch Dagblad: //Als het kiesregt met der tijd, gelijk de heer van Houten beweert, aan allen zal moeten worden toegekend, zouden wij ten minste eene zoodanige regeling verlangen, dat de verschillende graden van capaciteit en intellectuëele ontwikkeling daarbij in aanmerking werden genomen; dat de stem van de hoogstontwikkelde gelijk mogt staan in waarde met die van onderscheidene stemmen van geheel onontwikkelden. Maar hoe zou dit mogelijk zijn? Wij hebben ons met de beantwoording dezer vraag hier niet bezig te houden. Maar wij vragen aan de voorstanders van het algemeen steraregt: is er iets onregtraardigers, ongerijmder, onbillijker dan dezelfde waarde te hechten aan de stem van den meest ontwikkelde, beschaafde en kundige onzer natuurgenooten, en aan die van iemand, die noch lezen, noch schrijven, noch iets kan?" Voor ongeveer twee jaren werd te Heerenveen een bankbiljet van ƒ100 met eenige andere voorwerpen gestolen. Als vermoedelijke dader werd in het Politieblad genoemd en gesignaleerd zekere J. H. Strijkop, maar de nasporingen naar dezen persoon bleven vruchteloos. De dief scheen zich reeds zeker te wanen niet meer te zullen worden ont dekt. Voor eenige dagen vervoegde zich althans de genoemde persoon aan het bureau van politie wegens een geschil met eene waschvrouw te Groningen. Hij gaf zijn naam op, maar naauwelijks had men dien gehoord, of hij werd aan gehouden en is nu onder geleide van een agent per spoor naar Heerenveen getransporteerd. Door de arondissements-regtbank te Groningen is zekere H. B. veroordeeld tot betaling eener geldboote van 5122,45, of wanneer hij in gebreke blijft die som te voldoen, tot drie maanden gevangenisstraf, ter zake dat hij in zijn schip onder een lading stroo verborgen had zestien fusten,tezamen inhoudende 1097 liters gedistelleerd (voorloop van brandewijn), onvoorzien van het vereischte document. Uit Groningen wordt gemeld, dat aldaar door A. P. Ages de eerste nieuwe aardappelen zijn vertoond; zij waren tamelijk groot van stuk en goed van smaak. Voor eenige dagen werd een meisje, in dienst bij eene familie te Maastricht, wegens opgekomen onaangenaam heden en verder onbekende redenen weggezonden. Toen men de door de jongedochter bewoonde kamer doorzocht, waar zich hare plunje nog bevond, ontdekte men een kind in eene blikken doos besloten en in een staat van ontbin ding, die aanduidde dat de dood reeds vóór eenigen tijd had plaats gegrepen. De politie heeft een onderzoek ingesteld en het meisje in hechtenis genomen. Als eene merkwaardigheid wordt uit Lobith aan de Nieuwe Rott. Crt. berigt, dat jl. Zondag aldaar een paar ooijevaars arriveerden, die, alsof de zomer in vollen aantogt was, hun gewone nest betrokken. Ontegenzeggelijk was het een vreemd gezigt, deze dieren in de 1± voet sneeuw, die daar overal ligt, te zien rondstappen. Ook in de nabijgeid van Middelburg hebben dezer dagen twee ooijevaars hun nest weder betrokken. Het zal dus aan de ooijevaars niet liggen; als wij niet spoedig de lente zien komen. Aangenomen het beroep naar Ransdorp c. s. door dr. J. C. Pool, pred. te Kolhorn. Aan het slot van een vierde artikel tot beantwoording der vraag: Wat wil men toch in Nederland?" schetst Het Nieuws van den Dag aldus het karakter der grondwet van 1848 //Het zwaartepunt is, van één heerschend gezag boven het volk, overgebragt op den enkelen mensch. Men kan met meer regt zeggen, dat de staat er is voor hem, dan dat hij is om den staat. Hij heeft, binnen de grenzen van wet en orde, het regt op eigen denken en gelooven. Hij heeft het regt om zich met wie ook te vereenigen, om zijne denkbeelden te. doen zegevieren. Hij heeft het regt om over de drukpers ongehinderd te beschikken. Hij is het die onder zekere beperkingen aanwijst, wie stem znllen hebben in het bestuur van zijne gemeente, zijne provincie, zijn land. Geen grief en geen verzoek, of hij mag het bij zijne regering indienen. (-•; Men zou zeggen, dat de loop der geschiedenis daarop gerigt was, dat den //mensch" steeds hoogere waarde en heteekenis werd gegeven." Het Dagblad van Ned. schrijft o. a. over de woningen van den arbeidenden stand. //De gezondheid en de zede lijkheid, zoowel van enkelen als van geheele gezinnen, worden in hooge mate van den woning afhankelijk gemaakt. Zij moet de plaats zijn, waar huiselijke tevredenheid en huiselijk geluk heerschen, evenals voor ieder het kamertje of het verblijf, dat hij zijne woning noemt, eene plaats dient te wezen, waar hij van zijn werk kan uitrusten en waar hij nieuwen lust en kracht tot den arbeid verzamelen kan. Vindt hij die niet, vindt hij zich niet op zijn gemak binnen de vier muren, zoo is het niet te verwonderen, dat hij tot het gevaarlijk kroegleven overhelt. De gevolgen van den slechten toestand en van de ongezonde ligging der woning kunnen niet uitblijven, 's Werkmans gezondheid en arbeidskracht werden er onvermijdelijk door geknakt, en terwijl hij en de zijnen door ziekte en kwalen bezocht worden, is het niet te verwonderen dat armoede en ellende den krachtigen man ongeschikt maken om voor zich en zijn gezin brood te verdienen." Fideli (zonderlinge naam voor een dief), kassier van de algemeene bank van leening te Rome is, met achter lating van een deficit van 300,000 fr. gevlugt. Hij is echter achterhaald en in hechtenis genomen. In Columbus, eene stad in den staat Ohio, is onlangs een burger overleden, die bij testament zijn geheele vermogen heeft bestemd tot het op- en inrigten van een hospitaal voor.... katten. Natuur lijk, dat in dat gesticht aan muizen geen gebrek zal zijn. Ter verpleging van de katten wil de erflater, dat geschikte per sonen uitgekozen zullen worden, die, behalve alle goede hoedanig heden, ook geoefend zijn in het harmonicaspel. In het testament komt dienaangaande de volgende beschikking voor: „Gedurende mijn gansche leven heb ik ondervonden, dat alle „schepselen op Gods aardbodem tot een bepaald doel geschapen „zijn, en ik ben overtuigd, dat het de pligt is van den mensch, „als koning over de dieren, om hen te beschermen, zoo als God „hem beschermt en bewaakt. Om deze beide redenen ten eerste, „opdat mijn ligchaam zelfs na mijn dood van nut zij, en ten tweede, „opdat het zooveel mogelijk mijne lievelingen, het kattengeslacht, „ten dienste kome beveel ik hierbij, dat uit mijne ingewanden „vioolsnaren zullen gemaakt worden, waarvan de opbrengst moet „dienen tot den aankoop eener harmonica, en dat in de groote „zaal van het katten-hospitaal door een der oppassers onophoude lijk zoowel over dag als 's nachts daarop gespeeld zal worden, „opdat de katten het instrument, dat hun stemgeluid het meest „nabijkomt, steeds hooren en zich daarover verheugen mogen." De bloedverwanten van den overledene zagen maar al te zeer, dat het vermogen van hun dierbaren afgestorvene voor de poes was BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. A. W. Vinkhnijzen, dienende op het ramschip de Schorpioen, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld, en met den 1 April daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. C. A. Ziegenhirt van Rosenthal. Tweede Hamer. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Anna Paulowna De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het armbestuur. Het was den minister aangenaam uit het verslag te vernemen, dat het hoofddenkbeeld van dat voorstel bij de groote meerderheid van de leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deelnamen, bijval heeft gevonden. De minister ontkent, dat uit art. 195 der Grondwet zou voortvloeijen, dat de Staat in het onderhoud van de armen moet voorzien. Hoewel het waar moge wezen, dat er gemeenten zijn, wier financiële toestand door den afstand van 4/5 van het personeel verbetering heeft ondergaan, zoo heeft men toch slechts de verslagen van Gedep. Staten der onderscheidene provinciën over de werking der armen wet te raadplegen, om zich te overtuigen, dat dit in het algemeen zeker niet kan strekken om den zwaren druk van het restitutie-stelsel weg te nemen. Ook het stelsel der wet van 1818 zou het restitutie stelsel in wezen houden. Tot dit stelsel kan de regering dus niet terugkeeren. De regering acht het ten eenemale onmogelijk, de onder nemers van groote werken met het onderhoud van arme werklieden te belasten. Zij blijft tevens ontkennen, dat het nieuwe een vlottende armenbevolking zal doen ontstaan, en dat toekaatsing van armen van de eene gemeente aan de andere niet lang kan duren. De regering handhaaft haar voorstel om de kosten van plaatsing en verzorging in bedelaarsgestichten, van daartoe veroordeelde bedelaars en landloopers, ten laste van het rijk te brengen. Zij vindt geen vrijheid om de kosten van verpleging van arme krankzinnigen (voor zoover ze niet uit andere fondsen worden bestreden) voor de helft van het rijk en voor de wederhelft door de provincie te doen dragen, maar maakt geen bezwaar, bij nadere oveweging, tegen het tweede voorstel, in het verslag ten aanzien der arme krankzinnigen gedaan, om die kosten, voor zoover die niet uit de fondsen der gestichten zelve moeten worden bestreden, of daarin niet door kerkelijke en bijzondere weldadigheid wordt voor zien, te voldoen uit de fondsen der burgerlijke ge meenten, waar de verpleegden woonplaats hebben. Frankrijk. Dezer dagen heeft voor eene der Parijsche regtbanken een uit Engeland naar Frankrijk overgestoken gezelschap zakkenrollers, uit 4 personen, drie mannen en eene vrouw, bestaande, teregtgestaan, die, inzonderheid wat het vrouwe lijke lid betreft, een zeer gedistingeerd voorkomen hadden en dientengevolge hunne industrie een tijd lang hadden kunnen voortzetten zonder den argwaan der waakzame en behendige Parijsche politie gaande te maken. Eene der bijzonderheden, welke dit geding opleveren, was, dat deze bende „pick-pockets" voorzien was van de photographiën der slimste en ijverigste Fransche politie-beainbten, anders gezegd van degenen, door wie de uitoefening hunner industrie en de veiligheid hunner personen het ernstigst bedreigd werden. E «geland. In de regterlijke enquête naar de oorzaken van den dood van het aan hongertyphus overleden meisje van Wallis, Sarah Jacobs, is dezer dagen eene conclusie genomen. Evan Jacobs en Hannah Jacobs, zijne vrouw, vader en moeder van het meisje, zijn onder beschuldiging van man slag naar het Hof van Assises verwezen. Eene borgstelling van 200 p. st. is aangenomen. Een verschrikkelijke zeeramp is eergisteren ochtend ten 4 ure in het kanaal nabij Southampton voorgevallen. Tengevolge van een dikken mist zijn twee Engelsche schepen, de Normandy en de Mary, tegen elkander aan gevaren, welk onheil den dood van 32 menschen, waaronder verscheidene vrouwen, veroorzaakte. Dultschland. De hoogste prijs, tot dusverre voor een loge in den schouwburg betaald, is voorzeker die van fl. 7200, door mevrouw B., echtgenoote van een bankier te Weenen, ge geven voor een loge, bij gelegenheid van de opvoering van „die Camelien-Dame» (la Dame aux Camélias), in het Carl-Théater aldaar. Die voorstelling op den 14 Maart jl. strekte echter ten voordeele van het Israëlitische doof stommen-instituut te Weenen, en mevrouw B. schonk genoemd bedrag van fl. 7200 als fonds, waaruit een behoeftige leerling altoos kosteloos in dit instituut geplaatst moet worden. De regtbank te Krakau had, uit gebrek aan bewijs, de bestuurderessen van het klooster der Karmelieten, waarin Barbara Ubryk zoo langen tijd opgesloten was, vrijgesproken. Het openbaar ministerie heeft tegen dit vonnis zich in hooger beroep begeven. Het hoog geregtshof heeft dat beroep verworpen, en het vonnis van den regter in eersten aanleg, bevestigd. Te Krakau is dezer dagen, 96 jaar oud, een man overleden, die in zijn tijd grooten naam had gemaakt, maar sedert vergeten werd, Gil Migota. Hij was het, die Napoleon I uit het brandende Moskou redde, dank zij de vlugheid van zijne paarden en de schranderheid waarmede hij langs allerlei omwegen de kozakken, die het keizerlijk rijtuig vervolgden, wist te ontkomen. Spanje. De te Madrid gevestigde berigtgever'van lTndépendance Beige geeft een uitvoerig verslag van het tusschen den Hertog van Montpensier en den infant don Enrique voor gevallen tweegevecht. Volgens dien correspondent, heeft de Hertog bij het eerste schot zijn pistool in de lucht af geschoten. Een der getuigen van den infant, de afgevaar digde Rubio, heeft alstoen geroepen: „Prins! wij nemen geene gunsten aan; het geldt hier een strijd op leven en dood." Bij het tweede schot ging de kogel van don Enrique door de haren van den Hertog; terwijl de kogel van dezen laatste de kolf van het pistool van den infant raakte en diens rok ter hoogte van den regterschouder openreet. Nadat de getuigen verklaard hadden, dat don Enrique niet gekwetst was, zeide de Hertog tot zijne partij: „Indien gij bet goed vindt, moesten wij het, dunkt mij, hierbij laten.» Dat aanbod werd door een kort en stroef „neenafge wezen. Bij het derde schot miste de kogel van don Enrique weder ziin doel, maar drong die van den Hertog eenige strepen boven het regteroor in het hoofd zijner partij door. De infant zeeg met eene ligte zucht in elkander en heeft ongetwijfeld geen oogenblik meer geleefd. De Hertog van Montpensier was bij het vernemen van den dood zijner partij diep getroffen. De afgevaardigde Rubio zeide tot hem: „Hoewel ik op politiek gebied uw vriend niet ben, gevoel ik mij toch gedrongen u mijne hulde toe te brengen voor de ridderlijke wijze, waarop gij u in deze treurige zaak gedragen hebt." Amerika. Uit Noord-Amerika verneemt men weder een verschrik kelijke scheepsramp, die op den Mississippi is voorgevallen. De stoomboot Emma N°. 3, die, van New-Orleans komende, bij Memphis (Tennessée) 50 passagiers aan boord had en nog een lading van 400 balen katoen innam, stiet bij het eilandje Chute op een onzigtbaren boomstam, een der velen die de vaart op die rivier zoo gevaarlijk maken, en begon te zinken. Tengevolge van den schok viel in de dames kajuit een kagchel om, waardoor brand ontstond. Om eerst de vrouwen te redden, wier aantal onder de passagiers niet gering was, zette kapitein Maratta een boot uit, doch door den aandrang van hen die er in wilden, sloeg zij om. Toen liet de kapitein uit balken en katoenbalen vlotten zamenstellen, en op deze gelukte het aan vele passagiers zich te redden. Twaalf passagiers echter, waar onder zes officieren, benevens het grootste gedeelte der uit 70 koppen bestaande bemanning, gingen met het schip te gronde. In Pattawatomie County (staat Jowa) hebben twee broeders, Keiser geheeten, van wie de een vader van drie en de andere van twee kinderen was, na onderling overleg en met volkomen toestemming van de dames, hunne weder- zijdsche echtgenooten tegen elkander verruild. Met. 1 April zal de plaatsing beginnen van „MADALEINE'S GEHEIM." We hebben deze novelle met bijzonder veel genoegen gelezen. Dit in antwoord op het schrijven van K. Van MIDDELBURG: 20, 21, 22, 23 en 24 Maart 's morg. 6 u. 25 Maart 's morg. 7 u. 26 Maart 's morg. 8 u. Van ROTTERDAM: 20 Maart 's morg. 9 u. 21, 22, 23 en 24 Maart 's morg. 10 u. 15 m. 25 en 26 Maart 's midd. 12 u 15 m. (Landskeet). g Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 notn. 6k. 764.58'f 3.0.3 2.9 -3 6 0.91 Wn. golv. 19 8 no. 7 772 12 +10.55 1 1 -3 6 0.81 n 19 12 noto. 5 773.32fU.7B 1 1.4 -5.4 0.89 n Weersgesteldheid: 18Maartl2u. Digtbewolkt, beneveld, koud. 19 Maart 8 u. Losbewolkt, koudweer. 19Maartl2u. Digtbewolkt, koudweer. Gevroren dikte van 18/19 Maart 5 M.m.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2