De Godsdienst-oefening in de Doopsgezinde kerk zal morgen avond te 6| uur aanvangen. Z. Exc. de minister van marine is gisteren, vergezeld van den heer hoofd-inspecteur van het loodswezen, enz., jhr. de Koek, met het stoomschip Frans Naerebout van hier naar Terschelling vertrokken. De minister, met hetzelfde vaartuig hier weder terug gekeerd, heeft heden 's Rijks werf alhier bezocht, en vertrekt heden avond met den laatsten trein weder naar 's Hage. Gisteren is in Musis Sacrum aanbesteed, het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan het kerk gebouw der Israëlitische gemeente alhier. Er waren in- fekomen 8 inschrijvingsbilletten, als, van de heerenP. lekker voor 4347, J. van der Woude f 4203, Gebrs. Korff 4180, Gebrs. Klein 3546, P. Verhey 3480, S. Gooien 3460, P. Spruit 3456 en Gebrs. Moorman 3447. Met genoegen vermelden wij, dat op gisteren het plan tot eene directe verbinding van onze gemeente met Harlingen een feit is geworden. De stoomboot Burge meester Zijlstra kwam gisteren alhier aan en vertrok op den bepaalden tijd weder terug naar de plaats van afvaart. Wij uiten, bij de vermelding van deze gebeurtenis, den wensch, dat deze nieuwe stoombootdienst moge bijdragen tot bevor dering van de welvaart dezer gemeente. Naar men meldt, zal Z. M. de Koning op Dingsdag 26 dezer HDs. gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. De heeren J. de Koningh Cz. te Enkhuizen, H. A. van IJsselstein Jz. te Zierikzee, en G. J. Weyland te Groningen zijn op nieuw benoemd tot leden van het col- legie voor de zeevisscherijen. Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Dings dag aanbesteed, het maken van een grindweg van het tolhek op den Uitgeester straatweg naar het Akerslooter pontveer over het Noordhollandsch kanaal, met een zijtak naar het dorp Akersloot. Daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Leguit, te Zaandam, voor 10,072. Drietal bij de Herv. gemeente te Nijmegen: dd. van Son te Warmond, Creutsberg te Maarssen en Hogerzeil te Driebergen. Door het vertrek van dr. Schouw Sandvoort te Arnhem is het volgende twaalftal van predikanten gefor meerd, als: Creutzberg te Maarssen, van der Flier te Eemnes Binnen, Ippius Fockens te Beest, Guldenarm te Oosthem, Osti te fiattem, van Maasdijk te Haarlem, van Son te Warmond, Swaan te Eemnes Buiten, de Vijver te Scheveningen, Vliegenthart te Vreeland, Gerth van Wijk te Kampen en de Wolff te Dalfsen. Ds. G. Boer, pred. te Ouderkerk aan den IJssel, heeft voor het beroep naar Wageningen bedankt. Na gehouden vergelijkend examen, is door den raad der gemeente Texel, in zijne vergadering van 13 dezer, benoemd tot hoofdonderwijzer te Koog de heer C. Klok, hulponderwijzer te Opperdoes. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 April: »J1. Zondag was het voor de Herv. gemeente van Waal en Koog een blijde dag. De vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Heringa, werd weder vervuld door de intrede van ds. van Vledder. Na in de morgenure tot de gemeente te zijn ingeleid door den consulent, dr. Riet, die daarbij sprak naar aanleiding van Rom. I 16 midd. ged., trad in de namiddagure ds. van Vledder voor de gemeente op, met eene leerrede, die tot tekst had Joh. IV 34, waarin de nieuwe leeraar op indrukwekkende en duidelijke wijze den inhoud zijner evangelieprediking ontvouwde, 's Namiddags was de toeloop van belangstellenden zoo groot, dat het kerkgebouw de menigte niet bevatten kon en velen aan den ingang moesten verblijven. Al de Herv. predikanten van Texel woonden beide plegtigheden bij; de laatste werd ook bijgewoond door de drie Doops gezinde leeraren." Te Schagen is benoemd tot gemeente-vroedvrouw, mejufvrouw A. A. van der Schouw. In navolging van Engeland hebben eenige dames te Amsterdam zich vereenigd om eene gelegenheid te openen, waardoor men zonder begeleiding van een heer, eenige matinees van classieke kamermuziek kan bijwonen, door welke edele en fatsoenlijke uitspanning zij tevens een heerlijk kunstgenot smaken. Zij hebben daartoe hunnen stadgenoot, den bekwamen pianist jHenri Coenen, uitge- noodigd, die zich bereid verklaarde met zijn broeder Frans Coenen (violist) en den heer Viotta (violoncellist) van tijd tot tijd mucicale matinees te geven, zoodra zich een 50tal dames daartoe abonneerden. Zeer spoedig bleek de sympathie vrij algemeen en weldra hadden ongeveer honderd dames ingeteekend met introductie van eene dame of wel van een heer. Heeren alleen kunnen hier geen lid worden. Tot hiertoe was zoo iets bij ons niet bekend, voorwaar een teeken des tijds, dat ook op dit gebied het leven der vrouw vrijer en ongedwongener wordt en waarom zou die vooruit gang niet geoorloofd zijn in alles wat edel, goed en schoon is. Moge dit voorbeeld ook in andere plaatsen navolging vinden! Het rijks-archief heeft dezer dagen van iemand, die onbekend wenscht te blijven, ten geschenke ontvangen eene verzameling van meer dan 200 originele brieven van Nederlandsche scheepsbevelhebbers der 17de eeuw, waar onder van Maarten Harpertszoon Tromp, Witte Cornelis de Witt, Moy Lambert, Cornelis Evertsen, van Nes, en anderen, meest aan de Admiraliteit van Rotterdam gerigt. Te Delft viel Dingsdag een dronkenman in het water. Toen hij er met veel moeite was uitgehaald, sprong hij er weder in om zijn pet, die hij verloren had, te halen. De redding moest toen op nieuw beginnen. Te Rotterdam zal een weekblad worden opgerigt, dat De Tien Geboden, gewijd aan de belangen van Kerk en Staat, gedoopt zal worden en overzigten bevatten zal van hetgeen er Zondags in de kerken gepreekt wordt. Jl. Maandag is in het gebouw aan den Hofdijk te Rotterdam de Rotterdamsche Ambachtsschool met groote plegtigheid geopend. Behalve vertegenwoordigers van onderscheidene corporatiën te Rotterdam en de gemeente autoriteiten, waren daarbij tegenwoordig de minister van Binnenl. Zaken, de commissaris des Konings in Zuidholland, de inspecteur van het middelbaar- en die van het lager onderwijs in die provincie, de leden der Tweede Kamer voor het district Rotterdam, enz. en een aantal genoodigdeu. De ruime zaal op eene der bovenverdiepingen van het gebouw was smaakvol versierd. In eene nevenzaal waren 112 van de aanstaande leerlingen der school gezeten. De heer Pincoffs heeft, als voorzitter van het bestuur, de aanwezigen welkom geheeten en in korte woorden de geschiedenis van de oprigting der school geschetst. Daarna heeft o. a. ook de minister Fock het woord gevoerd. Nadat de genoodigden de lokalen bezigtigd hadden hebben zij zich in eene der zalen aan een feestelijk diner vereenigd. De N. Rott. Crt. geeft de volgende korte beschrijving der inrigting. Op den beganen grond heeft men de woning van den directeur en de bestuurders-kamer, benevens eene lees- en eene conversatiezaal, voor de leeskamer van het Nut van 't Algemeen, ten dienste van den werkman. In het souterrain vindt men de werkplaatsen voor de bedrijven van metselaars, steenhouwers en boetseerders, met de noodige bergplaatsen voor materialen, enz. Op de eerste bovenverdieping komt men in twee leerlokalen voor herhalings-onderwijs en onderrigt in de wis- en na tuurkundige wetenschappen; voorts zijn aldaar de direc teurskamer, twee groote teekenlokalen en eene kamer voor de onderwijzers tijdens de rust tusscheu de lessen. Op de daarop volgende verdieping is de groote teekenzaal (lang 20, breed 6 meters) en zijn twee lokalen voorloopig ingerigt tot onderwijs in hand- en ornament-teekenen, alsook tot het teekenen naar voorwerpen in de ruimte. Verder zijn ook aldaar de noodige bergplaatsen voor ma terialen, gereedschappen, enz. en eene wachtkamer voor onderwijzers. Op de derde verdieping is eene kolossale ruimte voor verdere uitbreiding beschikbaar. Voorloopig wordt daarnaast een huisschilders-werkplaats gereed gemaakt. Achter het gebouw is eene open plaats en daar achter vindt men de volgende werkplaatsen1°. voor blik-, koper en ander metaalwerk, met smidse en forceerbank2". voor smederij (vuurwerk); 3°. voor smids-, bank-en draai werk; 4°. voor het timmermansvak. Boven deze werkplaatsen is het lokaal voor de werkzaamheden van het houtdraaijers-, het beeldhouwers- en het sclirijnwerkersbedrijf. Behalve voor de genoemde vakken, zijn er ook leerlingen aangenomen voor het steendrukken, boekdrukken en letterzetten. Deze leerlingen zullen echter eerst nog het voorbereidend onderwijs genieten. Een bekende Fransche paardenkooper Pierrot, heeft jl. Zondag aan de Bilt en Maandag te Utrecht een groot aantal van de beste paarden gekocht, waaronder een bij zonder gelijk span voor den prijs van 1630. Als tegenhanger hiervan, meldt men, dat een man met een paard ter markt kwam wien bij aankomst werd toe geroepen //Geef hem maar voor 3 pond 18)." Dit paard is voor ƒ16 verkocht en voor de slagterij per spoor naar Amsterdam vervoerd. Den 30 Maart jl. is in de cellulaire gevangenis te 's Hertogenbosch opgenomen, tot het ondergaan der 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, de 1ste luitenant M...., omdat afwijzend was beschikt op de verzoeken om gratie, door hem en den lsten luitenant v. d. G. gedaan, ten einde te worden ontheven van de straffen, waartoe zij door den krijgsraad waren veroordeeld, wegens het verwonden van eenen tegenstander in een duel, en medepligtigheid daaraan. Als iets zeer buitengewoons wordt uit Hardeuberg gemeld, dat een schaap van den notaris van der Meulen vijf lammeren heeft geworpen, welke zich allen, evenals de kraamvrouw, zeer wel bevindenAlgemeene kennisgeving. Dat men met krankzinnigen niet genoeg op zijne hoede kan zijn, bleek weder uit het volgende voorval. Drie ingezetenen uit Ambt Vollenhoven zouden een lijder van daar naar het gesticht te Deventer overbrengen. Om de reis in één dag heen en terug te kunnen maken, ver trok men in den nacht. Bij de herberg //de Noorde" gekomen, greep de krankzinnige onverwacht de teugels van het paard, waardoor dit met den boerenkleedwagen van den hoogen dijk viel en het onderste boven kantelde. Allen kwamen onder den wagen, waarvan het kleed intusschen in brand geraakte door het vuur uit een plaatstoof, die men, bene vens een lantaarn, had medegenomen. De voerman en de beide geleiders maakten dat ze buiten den wagen kwamen; het koste echter veel moeite ook den patiënt in veiligheid te brengen, hetgeen eindelijk gelukte, terwijl ook het dek kleed inmiddels gebluscht werd en men de reis met open wagen moest vervolgen. Werd onlangs uit Friesland gemeld, zegt de Leeuw. Ct., dat te Deersum 22 hectares land zijn verkocht voor ƒ58,000, wij kunnen mededeelen, dat eene der beste boerenplaatsen uit Drenthe, waarbij 132 hectares land, dezer dagen is verkocht voor ruim 33,000. Waarlijk een groot verschil tusschen de beide zuster-provinciën Te Follega ziet de helft van de 70 schooljongens scheel, men denkt tengevolge van valsch licht in de school. Als een zeldzaam geval wordt medegedeeld, dat te Grathem, bij J. Klincken, eene geit vijf levende jongen heeft ter wereld gebragt. Blijkens eene mededeeling der Fransche post-admini- stratie, zullen de pakketbooten der Messageries Impériales van de Indo-Chinesche lijn voortaan haren weg nemen door het kanaal van Suez. Hoezeer het verkeer door het Suez-kanaal toeneemt, blijkt uit de volgende opgave: in Nov. passeerde 1 schip het kanaal, in Dec. passeerden 9, in Jan. 16, in Febr. 29 en tot half Maart 52 schepen. Eene lezing over het Suez-kanaal, onlangs in eene Engelsche wetenschappelijke club gehouden, bevatte menige nuttige opmerking. i Onder anderen was de spreker van oordeel dat, niet tegenstaande men in Italië, Oostenrijk en Frankrijk veel voordeelen zou genieten van de onmiddelijke nabijheid van dat vaarwater, de wereldhandel daardoor toch niet ver plaatst zou worden, omdat eenige honderden mijlen meer of minder op eene lange reis niets uitmaken. De spreker stelde de Spanjaarden en Portugezen tot voorbeeld, die over den wereldhandel op Oost- en West-Indië beschikten; zij konden door de geographische ligging de reizen in 14 dagen korter tijd doen dan andere natiën, en moesten den wereld handel toch aan anderen overlaten. Maar een handeldrijvend volk moet energie bezitten, welke eigenschap den Engelschman niet ontbreekt. Met goede schepen en goede machines kan het Suez-kanaal groote voordeelen opleveren voor de reederijen, en van alle natiën in Europa bezit Engeland de meeste hulpmiddelen om spoedig eene voor die vaart zeer geschikte vloot bijeen te krijgen en daarmede den handel te vestigen. Nederland is echter nog gunstiger dan Engeland gelegen, want de koopwaren kunnen van daar direct per spoortrein en per stoomboot naar alle oorden der wereld verzonden worden, en betoonen wij eenige energie, dan kunnen wij, even als ten tijde van Jan de Witt, een geduchte concurrent voor Engeland worden. Zoo als men weet is door eene vereeniging het plan gevormd om het gebeente der gevallenen op de slagvelden van Solferino en San Martino bijeen te zamelen, en op elk dier slagvelden een lijkkapel op te rigten. Voor die onder neming is eene som van 200,000 fr. noodig, waarvoor tot op dit oogenblik naauwelijks een vierde is bijeen gebragt. Napoleon schreef in voor 10,000 frs. Eijerverbruik voor de photographie. Bijna 1,000,000 eijeren worden alleen in de Vereenigde Staten jaarlijks door de photographen verbruikt; in de oude wereld bedraagt het stellig nog wel drie- of viermaal zooveel. Men kan dus rekenen dat jaarlijks niet minder dan 5,000,000 adspirant-hanen en dito kippen vallen als slagtoffere van de kunst der zonneprenters. Een gewigtige zaak. Te Ratingen, in den modelstaat Pruissen, heeft de heer burgemeester Bachem, Dingsdag 5 April jl., aan de deur der kamer, waar de gemeenteraad zijne zittingen houdt, een politieagent ge plaatst, met last om de leden van den raad te gelasten, dat zij, alvorens de deur te openen en de kamer binnen te treden, hun hoofddeksel zouden afnemen. Deze maat regel heeft eene groote opschudding onder de leden van den gemeenteraad te weeg gebragt. Zij staken de hoofden bij elkander, en" zeiden: Wat beteekent dit nu? Wij hebben immers nooit verzuimd, om, als goede vertegenwoordigers der burgerij, steeds voor onzen burgemeester den hoed af te nemen en te buigenWij zijn zoo volgzaam, dat zelfs onze liberale medeleden, zoodra zij zijn gekozen, met de conservatieve in onderdanigheid wedijveren, en nu worden wij zoo behandeld!.... De vertoornde mannen besloten den volgenden dag eene bijeenkomst te houden, ten einde die gewigtige zaak ernstig te overwegen. Het voorstel echter van den eenigen radikaal in den gemeenteraad, om al dadelijk wat minder onderdanig te zijn, werd als te diep ingrijpend verworpen. Eere den moedigen redder. Dezer dagen miste de onderwijzer der openbare school te Tjalleberd een paar kinderen. Toen hij zich, om naar hen te zien, naar buiten had begeven, zag hij tot zijn ontsteltenis een kinderklompje op het langs de school loopende water drijven. Dadelijk het ergste vermoedende, sprong de moedige man te water en had het geluk een meisje van den bodem der vaart te halen, dat hij gelukkig op het drooge' bragt. Eenige borreling, die hij nog in het water bespeurde, deed hem vermoeden, dat ook het tweede kind er in gevallen was, waarom hij andermaal te water ging en, op het borrelen afgaande, het geluk had ook het andere kind te grijpen en aan wal te brengen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en na vier uren arbeid mogt de geneesheer er in slagen beide kinderen in het leven terug te roepen. //Eere den moedigen redder, aan wien het behoud der kleinen te danken is." Een Vossenjagt. De Asser Ct. geeft de volgende beschrijving van eene plaats gehad hebbende vossenjagt. Geen vermakelijker jagt dan de vossenjagt. Een haas neer te schieten, een konijn en passant mee te nemen, het heeft genot en die jagers hoort vertellen „hoe" een haas werd geschoten, bespeurt al ras, dat de langoor vlug is, allerlei knepen heeft en soms volleerd diplomaat is in de duikel- en verstoppers- kunst, maar een vos tegenover een jager dat is meer „portuur",en levert dikwijls stof tot ernstige en boertige tooneelen. Zoo deden onlangs eenige Asser en Smilder jagers een kruistogt in de bosschen van den heer van der Veen, die, volgens gerucht, tot een amusant verblijf van vossen verstrekten. Er waren goede schutters bij en, was men zoo gelukkig de looze schalken op te jagen, dan was hun jongste uur geslagen. Al wat jagers-kunst voorschrijft werd in acht genomen en weldra was het gezelschap op het terrein, dat getuigen kon van vossenlist en schutters- virtuositeit. Wat allen wenschten geschiedde. Een gunstig gestarnte scheen er boven de zonen Nimrods. Een vos werd opgejaagd, maar ontkwam. Diende hem het geluk, wijl hij een jager tegenover zich had, die zijn naamgenoot was? Wij weten het niet, maar hij ontkwam. No. 2 verscheen op het terrein en was het mikpunt van twee bekwame schutters, die vier schoten op het looze schepsel deden, maar vergeefs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2