Artillerie-Vrijkorps te Helder. BUITENLAND. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarneming-en te Helder, ADVERTENTIÊN. Deugde het kruid niet? Hadden zij gebrek aan lood? Het is een mysterie en wij wagen het niet daarin dieper door te dringen. No. 3 stak het hoofd uit de struiken en geraakte vlugtende in een sloot. Wist k j, dat het schot van den flinken jager, die het op zijn leven had gemunt, in het water geen doel zou treffen Dat ook is ons onbekend, maar zeker is het, dat Heintje, hoe wel niet kunnende zingen: „het water is mijn element/7 even gelukkig was als zijn collega's en ontsnapte. Eindelijk moest 110. 4 den slechten dag, waardig, bekroonen. Hij liet zich in het Stadsbosch even zien en gaf het jagercorps gele genheid om te bespeuren hoe behendig hij hen, die gaarne intime kennis met hem maakten, wist te foppen. Maar zou het 4tal gewond zijn? Wel zeker zoo als te eeniger tijd, als men tijd van leven heeft, blijken .'al. Hoe het zij het gedupeerd jagers-collegie had op de terugreis rijke stof tot vrolijke, pikante discussiën ^n elk daarvan kwam te huis met wraak vervuld. Die eenigermate te koelen gelukte weinige dagen later. In dezelfde bosschen verscheen andermaal hetzelfde corps jagers en toen werd de geleden smaad uitgewischt. De eeste en eenige vos die zich vertoonde werd gedood. Het was eene dame, in belangwekkende omstandigheden verkeerende, en zoo werden er meer gedood dan vroeger waren ontkomen. Overigens gelieve men het er voor te houden, dat de eerste drie vossen, die ergeus geschoten mogten worden en blijken aange schoten geweest te zijn, die vossen moeten wezen, welke onlangs iu de bosschen van den heer v. d. Yeen op zoo miraculeuze wijze zijn ontvlugt. Verdelging van rupsen uit vruchtboomen. Prof. dr. Trommer, te Eldena, maakt in No. 13 en 14 van het Wochenschrift des Baltischen Centralvereines" het volgende bekend, als een onfeilbaar en gemakkelijk toe te passen middel om rupsen uit vruchtboomen te verdelgen. Zoo als bekend is, komen die rupsen, die als de schadelijkste bezoekers der vrucbtboomen aangemerkt moeten worden, in nesten daarop voor. Ook leven deze rupsen, zelfs als zij reeds meerdere veranderingen en eene tamelijke grootte bereikt hebben, nog altijd gezellig bijeen. Dit heeft vooral 's nachts en 's morgens plaats; echter vereenigen zich deze rupsen, bij kouder weder, ook des daags in groote groepen. Waar men dergelijke nesten niet met de hand of schaar bereiken kan, heeft men hunne be- sproeijing met eene bijtende vloeistof, bijv. met zeepwater of ook het afschieten met zand aanbevolen. Intusschen bereikt men met deze middelen niet altijd zijn doel, daargelaten dat hunne toepassing dikwerf zeer lastig is. Daaren tegen slaagt men zekerder en juister, als men zulke rupsen door brandende spiritus vernietigt. Dit geschiedt eenvoudig door een dunnen stok van voldoende lengte te nemen en aan het eene einde daarvan een stukje gewone spons te bevestigen. Hierop drenkt men de spons in de spiritus en brengt haar aangestoken in de nabijheid van, of nog liever onder de nesten. Wil men den brandenden spi ritus uitblusschen, dan behoeft men slechts de spons in water te dompelen. Daar de vlam van de spiritus zeer weinig licht afwerpt en men daardoor in twijfel zou kunnen geraken of de spiritus der spons werkelijk brandt, is het raadzaam bij de spiritus vooraf een weinig gewoon zout te voegen. GENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN 8IJ MARINE EN LEGER. De luits. ter zee 1ste kl. H. D. Guyot, jhr. A. C. van Haeften en P. E. Tegelberg worden met den laatsten dezer maand eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudanten van den direct, en comm. der marine, respectivelijk te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, en de beide eerstgenoemd en op non activiteit gesteld; terwijl met den 1 Mei daaraanvolgende die functiën worden opgedragen: bij die te Willemsoord aan evengem. luit. ter zee P. E. Tegelberg, en bij die te Amsterdam en Helle voetsluis respect, aan de luits. ter zee 1ste kl. J. E. van Kervel en C. A. Jeekel. België. Een armoedig gezin te Antwerpen reed op een karretje voort, dat getrokken werd door den vader en geduwd door een kind van 11 a 12 jaren, terwijl de moeder met twee kleine kinderen er op zat. Twee jongens van 5 a, 7 jaren bedelden er bij. Een dronken Éngelsche matroos, bij wien de sporen van een gevecht zigtbaar waren, kwam dit gezelschap voorbij en, zijn beurs uit den zak halende, gaf hij die aan de vrouw, er bijvoegende: //Ziedaar, als ik geld bezit, dan heb ik den duivel in het lijf, maar heb ik niets, dan ben ik zooals ik wezen moet." Zonder eenige dankzegging af te wachten, verwijderde hij zich. De beurs bevatte ongeveer 140 francs, die de nomadische familie niet weinig te stade kwamen. F r a n k r ij k. Prins Pierre Bonaparte, de held der militaire academie te Breda, heeft in den Avenir de la Corse op aandoenlijke wijze zijne belangstellende vrienden bedankt. Na eerst in gedachte de hand gedrukt te hebben van de Fransche offi cieren, onderofficieren en manschappen en vervolgens van al de trouwe Corsikanen, «wier vruchtbaar bloed overal gestroomd heeft waar een vijand van Frankrijk was te bestrijden," bedankt hij achtereenvolgens de Bataafsche, Belgische en Hannoveraansche officieren, en eindelijk de dames. «Een woord van eerbiedige hulde aan de edele vrouwen, die den balsem van hare goede en beminnelijke woerden hebben uitgestort over hem, die zich genoeg ge wroken acht door de deelneming van zulke moeders, en zulke echtgenooten?" Edele man! Voortreffelijke Prins! Wie zou door u niet doodgeschoten willen worden? Maarschalk Prim, minister van oorlog in Spanje, heeft aan Napoleon III 20,000 sigaren gezonden, netjes aan beide einden verguld en met een niet minder ver gulden N versierd. Zij hebben hem li fr. per stuk gekost. Napoleon III van zijne zijde, heeft Prim twee prachtige porceleinen sèvre-vazen cadeau gedaan. Men moet iets doen om de vriendschap te onderhouden. De architect Emile Reine, te Parijs, heeft ijzeren gaanderijen onder den grond of bij wijze van brug ontworpen, om de voetgangers in de gelegenheid te stellen gemakkelijk door de drukste straten te komen. n g e 1 a n <J. De voltrekking der doodstraf aan den moordenaar James Rutherford is, op bevel van den minister van Binnenlandsche Zaken, uitgesteld, naar aanleiding van een advies van drie geneesheoren, die van meening waren, dat die voltrekking op de gewone .wijze, wegens de misvorming van den hals des veroordeelden, moeijelijk zou zijn te waar borgen tegen de mogelijkheid van mislukking en tegen de waarschijnlijkheid van een gerekt lijden. Te Liverpool is door eene uit Brazilië komende stoomboot het berigt aangebragt dat Lopez gesneuveld en dat de oorlog met Paraguay geëindigd is. linitschlaiid. Men zal zich herinneren, dat de Noord-Duitsche brik Alpenrade verleden jaar door Chinesche zeeroovers overvallen is geworden. Thans wordt aan de Bonner Ztg. gemeld, dat deze booswichten, 34 in getal, in het begin van Februarij te Canton zijn onthoofd. Binnen het half uur was de geheele teregtstelling afgeloopen en de Chinesche regering zond, ten teeken dat de strafoefening volbragt was, de twee zwaarden die daartoe gediend hadden aan den kapitein van het Pruissische oorlogschip Medusa. Te Coblentz zijn twee dames uit den aanzienlijken stand in hechtenis genomen, beschuldigd van het maken van valsche wissels. Zij waren voornemens, wanneer zij eene zekere som bijeen hadden, zich daarmede te verwijderen. Spanje. Een berigt uit Madrid dd. 12 dezer meldt: De krijgsraad, waarvoor de Hertog de Montpensier heeft teregt gestaan, heeft uitspraak gedaan, dat de Hertog gedurende eene maand 'zich op minstens 10 mijlen afstands van Madrid moet verwijderd houden en 30,000 fr. schade vergoeding aan de betrekkingen van don Henriquez moet uitkeeren. In de hoofdstad en in de provinciën is het rustig. Amerika. Dat een of andere Paris met //zijns naasten huisvrouw" doorgaat is, sedert de historie van den Trojaanschen Paris en zijne schootie Helena, die //parel van de Grieken, volgens Cats, helaas! zoo vreemd niet. Dat echter een man twee vrouwen tegelijk van hare respectieve mannen scheidt, om ze voor zijne rekening te nemen, behoort tot de dingen die niet alle dagen voorkomen. Slechts in Amerika kon zoo iets gebeuren en daar is het inderdaad gebeurd. De held van de geschiedenis is een jongman, die den poëtischen naam Alvah Rose droeg en te Newark (staat New-Jersey) het poëtisch bedrijf uitoefende van kramer in boter, haringen, enz. Op zekeren dag vonden zijne klanten den winkel buitengewoon vroeg gesloten. Er kwam een rijtuig voor de deur en master Rose stapte met koffers en valiezen daarin. In de naaste straat hield het rijtuig stil en de knappe jonge vrouw van zekeren Adam Oese zette zich naast den koopman. Eene straat verder hield men nog maals op, en ditmaal kwam zekere jufvrouw Lloyd in de koets. Het klaverblad reed naar het spoor en reisde met den trein naar het nieuwe Jeruzalem, het heerlijke land der Mormonen, om daar den vaderzegen van den grooten profeet te verkrijgen. Master Lloyd heeft zijne andere helft wijselijk laten trekkenmaar Adam Oese volgde zijne Eva. Hij haalde het trio te Pittsburg in en nam zijne voortvlugtige duive weer mede. Algemeene vergadering op Woensdag 13 April 1870. Deze vergadering, gehouden in het lokaal Tivoli alhier, werd, met een enkele uitzondering, door alle leden des bestuurs, en door een juist niet groot aantal leden bijgewoond, en gepresideerd dooi den heer Mr. Ch. Bosch Reitz. Na het lezen der notulen, werd door den president verslag gedaan van de verrigtingen van het korps in het afgeloopen dienstjaar. Uit dat verslag stippen wij het volgende aan: Het aantal werkende leden bedraagt thans 127, waarvan 21 tevens contribuerende, en 53 alleen bijdragende leden. De ontvangsten hebben bedragen f 304.65, het goed slot der rekening is p.m. ƒ15. De schijfsehietoefeningen zijn door de leden van het korps vrij getrouw bijgewoond en de verkregen uitkomsten zijn zeer bevredigend. 76 leden schoten op 100 passen; 2593 schoten werden er gedaan, waarvan 1247 treffers. Op 150 passen werden 650 schoten gedaan, waarvan 280 treffers. Op 200 passen werden 221 schoten gelost, waaronder 171 treffers. In het vorig jaar was het aantal treffers 25, nu ruim 50 ten honderd. De president sprak vervolgens over de deelneming aan de in het vorig jaar gehouden wedstrijden alhier, aan de Bilt en te Schagen en vond daarin overvloedige reden om den gunstigen uitslag te roemen. Eindelijk wijst de president op de omstandigheid, dat een 3tal leden, die tot de ligting der nationale militie van 1869 behooren, vermindering van werkelijken diensttijd hebben verkregen en ont leent ook hieraan stof lot opwekking, om het korps door deelneming aan de oefeningen of door geldelijke bijdragen te steunen. Achtereenvolgens hebben de navolgende verkiezingen plaats 1. Van 3 leden van het bestuur; aan de beurt van aftreding zijn de heeren de Breuk, Bosch Reitz en Wijs. Eerstgenoemde had verzocht niet weder in aanmerking te komen. De heer Bosch Reitz wordt met algemeene stemmen herkozenterwijl de heeren P. H. Verberne en A. Woudrichem met meerderheid van stemmen tot leden van het bestuur worden gekozen. 2. Van 4 leden, uitmakende de commissie, bedoeld in art. 31 van het reglement, tot het beoordeelen van geschillen. Met meer derheid van stemmen worden hiertoe gekozen de heeren S. P. Marinkelle, W. J. Hidde Bok, N. D. de Leur en P. L. Lammers. 3. Van 3 leden, belast met het onderzoek der rekening en ver antwoording van den penningmeester. Hiertoe worden gekozen de heeren J. Schuijt, A. J. de Jongh en D. Kemp. De benoemden, die, op eene enkele na, allen in de vergadering tegenwoordig zijn, laten zich hunne benoeming welgevallen. Op voorstel van het bestuur, wordt met eenparige stemmen besloten om het reeds vroeger gewijzigd art. 3 van het reglement door de volgende bepaling te doen vervangen„Alleen het bestuur heeft het regt om een voorstel aan de algemeene vergadering te doen, om het beschermheerschap van het korps Z. M. den Koning aan te bieden.» Aan het einde der voor deze vergadering aangewezen werkzaam heden, betuigt de heer Hidde Bok, namens de vergadering, dank aan het bestuur voor zijne vele zorgen en bemoeijingen voor de instandhouding en den bloei van het korps. Bij de beantwoording hiervan drukt de president zijne verwachting uit, dat, mogten er te eeniger tijd zich weder „donkere stippen aan den staatkundigen hemel vertoonen", de mannelijke bevolking dezer gemeente zich wel algemeen in de gelederen van het Vrijkorps zoude scharen ter verdediging Van den vaderlandschen grond. De president brengt verder dank aan den heer de Breuk, voor zijne, in de betrekking van penningmeester, aan het korps bewezene diensten; verder aan den heer Paravicini di Capelli, die, weldra deze gemeente verlatende, bij het Vrijkorps de herinnering achterlaat van een ijverig lid van den militiren raad, een uitstekend instructeur en een goed vriend te zijn geweest. Op uitnoodiging van den president, belast zich daarop de vice- president, de heer Aberson, met de overhandiging van een zeer fraai diploma aan den sergeant J. J. Bekkers, een der overwinnaars in den wedstrijd aan de Bilt. Met een gepast woord reikt de heer Aberson dat getuigschrift uit en voegt daarbij den wensch, dat, op zijn voorbeeld, er bij den wedstrijd van dit jaar meerdere leden van dit korps mogen zijn, die een prijs behalen. De bekroonde beantwoordt dien wensch met een anderen, dat namelijk dit jaar door het Vrijkorps een vaandelprijs moge worden behaald. De heer Aberson doet vervolgens in zijne betrekking als majoor- kommandant van het korps mededeeling, dat de oefeningen in het schijfschieten dit jaarzullen plaats hebben op het terrein nabij Kijkduin en wel des Zondags morgens vroeg en des namiddags ongeveer ten 1 ure. Eindelijk noodigt de kommaudant de werkende leden uit, om zoo mogelijk zich te vereenigen in het bewijzen van hulde aan de equipage van het eerlang hier verwacht wordend stoom schip de Amstel, welks bemanning zoo dapper oud-Nederlands roem heeft gehandhaafd aan de Kust van Guinea. Na het bespreken van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd door den president, met een warm woord van opwekking, de ver gadering gesloten. Nederland, Werkel. Schuld2-J- dito 8 dito 4 Spanje, Obligatiën2f„ Portugal,, Obligatiën 1853 3 Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 dito bij Sticglitz 5 dito 1864 5 dito 1860 i\„ dito 1S674 dito Poti Tiflis 5 dito Spoorw. aand. dito Loten 1864 dito 1866 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 dito dito 2|„ dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën '18513 dito 1864 3 Griekenland, Obligatiën5 Turkije, Obligatiën5 Amerika, Obligatiën5 dito 1882 6 dito 1885 6 Debentures Ohio8 Gecons. Atlantics7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ti H tt 2e 7 12 April. 55 U 67 86 ft m 32A 92H 75| 90* 81! 67! 83! 217! 221 216 47! 13| 45A 94A 93| 30! 68! 13April. 55| 66! 32A 92! 76 90! 81! 67| 83! 217! 220! 215! 47! 45! 94& 93Ü 68! (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand, j Afw. zw. 5.4k. wnw. 6„ 9„ Barometer mm. Thermometer C. Stand. I Afw. 766.08 f 6.82 763.81 f 4.61 765.50 f 6.30 I 9.0 7.0 7.6 -0.2 -0.2 -1.7 Toestand van de zee. 0.84 Slechtw. 0.92; 0.85 Golvend. I Weersgesteldheid: 13April 12 u. Bewolkt, beneveld, goedweer. 14April 8 u. Helder, beneveld, goedweer. 14April 12 u. Ligtbewolkt, winderig. f-" Veertigjarige Echtvereeniging X VAN T f DIRK LEENDERTS KUNST Q EN Q I ANNIGJE TIMMER. 5 Helder, 15 April 1870. 5 Namens kunne dankbare Kinderen, Behuwd-en Kleinkinderen. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en onze wederzijdsche betrekkingen, na een kort doch smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoote NEELTJE BOON, in den ouderdom van ruim 32 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om de zwaarte van hun verlies te beseffen. Nieuwediep, den 13 April 1870. P. W. BUSCH KEISER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3