1870. N°. 51. Vrijdag 29 April. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Een groot, ook een grootsch werk. in. BINNENLAND. HELDERSCHE EIV MEIWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den 30 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Zal de Wieringermeer worden droog gemaakt, dan heeft men noodig in de allereerste plaats: ,/le nerf de la guerre», ook de zenuw van alle industrie: geld! En zeker geen klein sommetje. De meergenoemde commissie komt tot een cijfer van ruim 17 millioen, men stelle voor alle gevaar van misrekening 18 millioen gnlden. Hoewel wij, in de negentiende eeuw levende, met even weinig eerbied en ontzag van millioenen spreken, als onze overgrootvaders van honderden, zoo is de vereischte som toch groot genoeg, om twijfelend te vragenvanwaar moet dat geld komen, wie zal het geven? Dat het benoodigde kapitaal aanwezig is, daaraan valt niet te twijfelen. Of wordt niet bijna elke week aan de Amsterdamsche beurs een nieuw effect (spoorwegwaarde in den regel) gebragt en gretig genomen? De benoodigde millioenen zijn aanwezig, 't geld ligt als het ware op eene goede belegging te wachten, maar zal het in handen komen van de droogmakers? Dat is de vraag. Want het is niet te ontkennen, dat eene enkele, hoogst gewigtige, omstandigheid pleit in het nadeel van het voorgenomene, groote en grootsche werk. Wielingen ligt, helaas! niet in Amerika! Iedereen kan Wieringen gaan zien, ieder kent of, wat op 't zelfde neêr komt, meent te kennen de hulpbronnen van Noordholland, en gouden bergen kunnen niemand worden voorgespiegeld eene solide geldbelegging is alles, wat de eventueele ondernemers beloven kunnen. Er is in ons oog geen de minste twijfel aan, of indien de voorgenomene droogmaking in Amerika en Turkije, in Oostenrijk of waar ook, liefst maar ver genoeg uit de buurt om eene behoorlijke controle uit te sluiten, moest plaats hebben, en de zaak in handen geraakte van /de ware!! geldmannen», niet karig met beloften, niet te scrupuleus iu de middelen, of de Amster damsche beurs zou de aandeelen, obligatiën, prioriteits- leeningen, in een woordalle vormen van crediet-papier, die de onderneming zoude willen uitgeven, slikken. De Amsterdamsche beurs leent immers wel gelden aan staten, die niet bestaan, aan regeringen, die nergens te vinden zijn Maar voor degelijke ondernemingen is de zaak moeijelijk genoeg. De brug over den Oceaan, stoomvaart op Amerika, kwam niet tot stand; de Noord-Hollandsch-Friesche spoor weg bestaat op het papier; de pakketvaart door het Suez- kanaal naar Indië kreeg kapitaal bij eene tweede inschrijving met veel moeite. Maar kreeg het tochen zoo willen wij dan ook hopen, dat de Wieiingermeer geld zal vinden; dat men der onderneming vergeven zal, dat ze niet in Amerika ligt, dat ze geen 15°/0 belooft, enz. enz. Wat biedt de onderneming den kapitalisten tot ver zekering ,van hun kapitaal? Achttien duizend bunders land! Die dan zullen kosten 950 per bunder. Meerdere op brengst zal winst zijn van de onderneming. De voorgestelde som dekt de kosten, daaronder begrepen de rente van het kapitaal. Of nu het droog te maken land, in veiling gebragt, door elkander dit cijfer zal hereiken, hangt van duizenderlei omstandigheden af, maar mag met grond worden vermoed. Zeker kan het niet aangaan om tot maatstaf te nemen de prijzen van J 1500 tot 3000 per heet. die thans in de omliggende landen worden besteed; het pas drooggelegde land bereikt nimmer dadelijk de waarde van het sints jaren in cultuur gebragte. Maar evenmin zoude het juist zijn om de prijzen in de Haarlemmermeer en de A. P. Polder in den aanvang besteed, te beschouwen als de vermoedelijke opbrengst van het land in de Wieringermeer. Want, volgens de plannen der commissie, zal de bodem in veiling worden gebragt, nadat hij reeds eenige jaren zal hebben droog gelegen, en de polder doorsneden zal zijn van vaarten en harde wegen. Hoe door deze omstandigheden de waarde van het land moet vermeerderen, trachtten wij reeds vroeger aan te toonen. Houdt men in het oog, dat de prijzen der landerijen steeds stijgende zijn, de beide hoofdoorzaken dier rijzing, de vermeerderde waarde der producten door versnelde communicatie, enz. en de gewoonte onder de landbouwers heerschende, om de zonen weêr in het bedrijf der vaders op te voeden, waardoor de toename der bevolking altijd medebrengt een sterke vraag naar land en grondbezit nog in onverminderde kracht voortduren, dan mag men aannemen, dat de droog te leggen landerijen het minimum van 950 per bunder zeker zullen bereiken. De Amsterdamsche beurs gaf eenige jaren geleden geld op obligatiën der republiek Poyais in Zuid-Amerika. Toen de gemagtigde vau dit rijk plotseling als in den grond verdween, stelde men een onderzoek in en het bleek.... dat dit land nergent U vinden wat!Zie Vissering, Staathuishoudkunde I pag. 101. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 April. De door Keizer Napoleon in de laatste dagen gevolgde gedragslijn is in de staatkundige wereld het onderwerp, dat in hooge mate ieders aandacht boeit. De gevoelens der beoordeelaars zijn, als gewoonlijk, ook in dezen zeer uit- eenloopende. De gematigd-liberale partij is met de staat kundige hervorming door den Keizer toegezegd te vreden en neemt zich voor ja en amen te zeggen op de vraag, die ter beantwoording aan de bevolking wordt voorgelegd. De organen der ultramontaansche partij slaan een geheel anderen toon aan. Zij willen weten hoe de keizerlijke regering bij hare voorgenomene hervormingen over de kerk denkt en of zij de vrijheid der kerk ook onschendbaar zal houden. Als de regering des Keizers, bij haar streven in liberalen zin, de vrijheid der kerk zoekt aan te tasten, dan, zoo verzekert 1'Univers, //dan hebben wij met de overige vrijheden al heel weinig op.» Het is te denken, dat de Marseillaise een hoogen toon aanslaat. Dit blad wijst op de beginselen in 1789 en 93 gehuldigd, ontkent dat de uitvoerende magt het regt heeft om het volk te ondervragen en eischt niets minder danradicale verandering der belastingen, afschaffing der conscriptie en het proclameren der democratische en sociale republiek. De volksvertegenwoordigers in het Duitsche vorsten dommetje SchwartzburgRudolfstadt (bevolking 75,000 inwoners") heeft geweigerd om verhooging van belastingen toe te staan en daardoor de regering tot de onmogelijkheid gebragt om de jaarlijksche bijdrage te storten in de bondskas van Noord-Duitschland. De som is zoo groot niet, maar het geldt hier een beginsel't is niet om de knikkers, maar om het regt van het spel. Ofschoon de Bond magt zou hebben om tot dwangmaatregelen over te gaan, gelooft men dat de weg van minnelijke schikking zal worden ingeslagen. Men hoopt althans, dat de vrede van Europa door dit geval niet zal worden verstoord Op Zondag den lsten Mei e. k. vangt de zomerdienst op den Hollandschen Spoorweg aan. De directie heeft ook thans weder voor eene regeling der verschillende treinen gezorgd, zeer ten gerieve van het reizend publiek. Inzonderheid wordt men gebaat door de op gemeld tijdstip in werking tredende bepaling, dat de retourbilletten geldig zullen zijn op den dag der uitgifte en den daarop volgenden dag voor heen en terug door denzelfden persoon. Aan een dikwijls uitgedrukt verlangen wordt door deze bepaling voldaan. Gedurende de zomerdienst zullen dagelijks vier treinen van hier vertrekken en even zooveel aankomen. De uren van vertrek zijn bepaald als volgt: 'smorg. 6 u. 25 m. en 9 u. 30 m., 's nam. 2 u. en 6 u. 25 m. De uren van aankomst zijn: 's voorm. 11 u. 15 m., 's nam. 3 u. 50 m., 8 u. 10 m. en 11 u. 15 m. Bovendien vertrekt Donderdags een trein van hier naar Alkmaar ten 6 u 's morg., terug- keerende van daar ten 8 u. 55 ra. Op marktdagen zullen te Oudesluis en te Zijdewind onderscheidene treinen stoppen, ten behoeve van marktbezoekers uit dien omtrek. Gisteren werden de kinderen in het Algemeen Weeshuis alhier bij het middagmaal weder feestelijk ont haald. Wij vernemen, dat zij dit onthaal te danken hadden aan de omstandigheid, dat onze burgervader dien dag met zijne echtgenoot het zilveren huwelijksfeest vierde. Wij uiten den wensch, dat dit echtpaar nog vele jaren mag worden gespaard voor elkander, voor kinderen, ver dere betrekkingen en vrienden. De stoomsleepboot de stad Amsterdam, kapt. Bakker, die ter assistentie was vertrokken naar de Noordsche brik Navigator (zie ons vorig nommer) is des namiddags onver- rigter zake teruggekomen, daar genoemd vaartuig reeds vol water zat. De equipage is gered en gedeeltelijk te Callantsoog en alhier aangebragt. De majoor-ingenieur Holtzschue, te Amersfoort, is verplaatst naar hier. Eene tooneelvoorstelling, zóó verdienstelijk als die, welke wij het genoegen hadden gisteren avond in Tivoli alhier bij te wonen, maakt ten volle aanspraak op een woord van hulde. Het tooneel-gezelschap, onder directie van den heer Eloy Leinaire, voerde dit drama op: ,/Miss Multon, of een berouwhebbende moeder.» Wij zeggen niet te veel als wij verzekeren dat het stuk in hooge mate boeide, dat de verschillende rollen hoogst verdienstelijk werden vervuld en dat inzonderheid mej. Beersmans op uitstekende wijze in de hoofd- en titelrol optrad. Haar hoogst natuurlijk spe! wekte eene aandacht op, die zich deed opmerken door eene stilte in de zaal, die door niets gestoord werd. Men werd geboeid door dat inderdaad verrukkelijk tooneelspel. Ook het nastukje: //De Slaapmuts,» blijspel met zang, werd voortreffelijk opgevoerd en mejufvrouw Beersmans toonde hierbij, dat zij ook in dit genre uitnemend te huis is. Aan den heer H. van Goudoever, 2de luit. bij het 4de bat. 4de comp. der rust. schutterij in deze provincie is, uithoofde van verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend. Op zijn verzoek is uithoofde van verandering van woonplaats eervol ontslag verleend bij de dd. schutterij te Edam, aan den heer F. P. Erkelens, als off. van gezondh. 3de kl. en aldaar benoemd de heer A. M. W. Duitshoff. De minister van Oorlog heeft ter kennis van gega digden gebragt, dat er voor 3 inetaaldraaijers gelegenheid bestaat als zoodanig bii de compagnie artillerie-werklieden van den constructie-winkel te Soerabaija geplaatst te worden. De Staatscourant van 28 dezer behelst de voorwaarden tot zoodanige plaatsing. Belanghebbenden moeten zich aan melden bij den luitenant-kolonel, directeur van de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft. Men vestigt onze aandacht op een werk van den heer Prosper Despine, over de natuurlijke psychologie, in ver band met het strafregt. De schrijver verdeelt de schuldigen aan groote misdaden in twee klassen. De eerste klasse bestaat uit hen, en dat zijn de minsten, die het misdrijf plegen in hun volkomen bewustzijn, met opzet, onder den oogen- blikkelijken indruk van den een of anderen hartstogt, als vrees, jalousie, geldzucht, enz. In de tweede klasse rang schikt hij hen, die hij noemt //zedelijke idioten," niet te verwarren met //verstandelijke idioten,» dat is hen, die geen juist gevoel hebben van goed en kwaad. De slotsom, waartoe de schrijver komt, is, dat men dat de doodstraf en alle andere lijfstraffen moet afschaffen en vervangen door gevangenis, niet voor een bepaalden tijd, maar tot zoolang, dat de veroordeelde blijken zal hebben gegeven van verbeterd te zijn. (W. v. h. R.) Omtrent de baldadigheid, waarvan de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij het slagtoffer is geweest, verneemt men, dat in het geheel 10 rijtuigen van de eerste en tweede klasse zoodanig zijn gehavend, dat zij allen nieuw bekleed moeten worden. Voor een deel stonden de rijtuigen in de remise, voor een deel in de open lucht. Zij waren bestemd om dienst te doen ook bij de opening van de lijn Gouda's Gravenhage. Daar er geen andere wagens voorhanden waren, zijn zij dien dag in dienst gebleven. Men heeft zelfs geen vermoeden wie de dader.zijn kan. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Vlissingen ds. J. Bakker Cz., te Bergen op Zoom. Gisteren heeft Z. M. te Amsterdam de burgerlijke en militaire autoriteiten ten gehoore ontvangen. Eer gisteren werd ten hove diner gehouden in de Mozes-zaal; de burgemeester en de wethouders, de commissaris des Konings iu deze provincie, de militaire commandant dei- stad, de commandant van 's Rijks werf en de bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, de kolonel Mac-Leod, waren 's Konings gasten. Tot het diner van gisteren, van 30 a 32 couverts, zijn onder anderen de leden van Gedeputeerde Staten en de burgemeester genoodigd. Tot de soiree van gisteren avond hebben ongeveer 40 personen uitnoodigingen ontvangen. H. M. de Koningin heeft gisteren de industrieschool in de Kerkstraat en de Neder- iandsche Bank bezocht; de Prins van Oranje heeft een bezoek gebragt aan de Beijersch-Bierbrouwerij aan de Weesperzijde. Een der jonge nijlpaarden in den tuin van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam is gestorven. Was wijlen //de oude Bamberg» in stad en land algemeen bekend en geacht, zijn zoon Tobias, in vaders voetstappen tredende, en op wien de titel van hofmechanicus was overgegaan, heeft zulk een langdurige loopbaan als zijn grijzen voorganger niet mogen beleven. Jl. Maandag is hij te Amsterdam in 58jarigen ouderdom overleden, maar ofschoon zoo vele jaren korter werkzaam, had hij, als door en door in zijn vak bedreven, een niet minder gunstige bekendheid verworven en werd hij overal gaarne gezien. Eergisteren avond is te Amsterdam de kunstrijderes fraulein Ethau op straat voor hare woning gevallen, waarbij zij eene kleine wonde aan het hoofd bekwam. Zij overleed echter onmiddelijk. Het N. v. d. D. herinnert bij de erkenning der wet, dat de mensch ligchamelijk en geestelijk is voorbestemd tot arbeid, aan den regel dat elke arbeid geëvenredigd moet zijn aan de krachten, dat is in overeenstemming met de vermogens. De overtreding daarvan ziet men, wat het ligchamelijke betreft, vooral in de fabriek-stedenwaarvan hier enkele staaltjes:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1