Op zijn verzoek is een eervol ontslag verleend aan G. Hoogendoorn, als heemraad van het waterschap Eijerland op Texel. Benoemd zijn tot hoogheemraad van den Water graafsmeer J. A. Willink Wsz.; tot heemraad van het dijksbestuur van Wieringen J. Tijsen Mz.tot heemraad van den polder Oostzaan K. Schaft; tot heemraad van den polder Katwoude D. Klomp. -Door het bestuur van Duinkavel is benoemd tot hoofd-ingeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, de heer mr. J. J. H. van Reenen, te Bergen. De heer Carré heeft van den Koning vergunning verkregen, voortaan zijn circus met den naam van Koninklijk Nederlandsche te bestempelen. Door den raad der gemeente Callantsoog is, op daartoe gedaan verzoek, wegens ziekte, eervol ontslag verleend aan den heer K. van Marken, als hoofdonderwijzer der openbare school aldaar, ingaande den 1 Julij e. k. De raad der gemeente Wieringen heeft aan den hulp onderwijzer P. A. Retel, op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking aan de openbare school te Hypolitushoef. De heer W. J. C. Moens herinnert in de dagbladen, dat toen hij in 1865 bij Salerno door Italiaansche roovers gevangen was genomen en het hooge losgeld spoedig te Napels gereed was, de Italiaansche regering eensklaps 12,000 man in beweging stelde om de roovers te vervolgen, waarvan het gevolg was, dat hij drie en een halve maand lang, in voortdurend levensgevaar, door de roovers werd medegevoerd. Toen hij bij lord Russel er op aandrong, dat deze hem schadeloosstelling van de Italiaansche regering zou bezorgen, antwoordde de toenmalige minister, dat geen gouvernement verantwoordelijk was voor //Ongelukken", aan reizigers overkomen. Op de groote voorjaars-veemarkt, den 29 April te Hoorn gehouden, waren ongeveer 3000 stuks runderen aangevoerd. Er was een menigte groot en bij uitstek schoon vee, en men eischte zeer hooge prijzen, doch de handel was bijzonder stug; hoogst waarschijnlijk hebben dan ook sommige kooplieden aanzienlijke verliezen geleden, daar men groote runderen slechts tegen f 30 a 40 per stuk minder kon verkoopen dan men vroeger kon bedingen. Jl. Donderdag werden in de gemeente Scharwoude bij enkele inschrijving aanbesteedde gebouwen en verdere werken van het waterstoomgemaal, onder directie van het waterschap Beschoot, nabij Avenhorn. Daarop waren inge komen 20 billetteu. De som van den laagsten inschrijver bedroeg 22,630, en van de hoogste ƒ,29,000. Het werk is door het bestuur aan den daarop volgenden inschrijver, den heer J. Preijer, te Avenhorn, gegund voor de som van 24,190. Het nieuwe stoom-ramtorenschip, dat jl. Zaturdag op 's rijks werf te Amsterdam is te water gelaten, en bij die gelegenheid op verlangen des Konings, in plaats van Matador, Guinea is genoemd, is het eerste ramtorenschip in Nederland gebouwd en evenaart, met uitzondering van grootte, het hooggeroemde ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, gebouwd te Birkenhead door de firma Laird Brothers. De Guinea is 61 meters lang, 12.2 meters wijd, 7.43 meters hol en gewapend met twee getrokken kanonnen van 23 centimeters (300ponders) in den toren, en van hetzelfde kaliber als de Prins Hendrik der Neder landen; bovendien voert het nog 4 middelbare kanonnen (30ponders). Het stoomvermogen is 400 nominale paarden kracht, verdeeld over twee machines, welke, onafhankelijk van elkander, ieder een schroef drijven. Het zal gepant serd worden met platen van 1.52 palm dikte. Gisteren zijn uit Roeloffarendsveen te Amsterdam aangevoerd de eerste doperwten en peulen, welke verkocht zijn door W. Jansen. De Amst. Crt. wijst op den ongunstigen toestand van de Amsterdamsche Stadsschouwburg. De subsidie, welke de directie onder verschillende vormen ontvangt, is vrij belangrijk en desniettegenstaande kan de directie het moeijelijk volhouden; het publiek wilnietopkomen. Genoemd blad wijt dezen ongunstigen toestand aan de ongeschiktheid van het bestuur, die geen behoorlijk personeel en repertoire weet te kiezen. Onder de plannen van den dag te Amsterdam noemt het Alg. Dagbl. van Ned. de oprigting van //een nieuwen, prachtigen nationalen schouwburg, waarin men in overleg met de jeugdige tooneelschool en den pas gestichten Bond ook repertoire en spel hoopt te hervormen." Een plan zou reeds door den architect Oudshoorn ontworpen zijn en HH. MM. de Koning en de Koningin zouden reeds beloofd hebben, om tot de uitvoering van het plan op onbekrompen wijze bij te dragen. Naar aanleiding van de vergadering over de weezenver- pleging, te Amsterdam gehouden, zegt het. N. v. d. D.//Een teeken des tijds is die zamenkomst. Waarom juist over de verpleging der weezen gediscussieerd, over: pap of brood? 's morgens brood, of 's avonds brood, of zoo wel 's morgens als 's avonds; over kribben, dekens, matrassen van haar of van zeegras? over ventilatie, scholen, onderwijs, opvoeding? ja! waarom juist in deze dagen gediscussi eerd over broodfabrieken en gaarkeukens, goedkoope woningen en goedkoop voedsel, over kinderenarbeid in de fabrieken, over gezondheidsleer, loonen en loonsverhooging, reiniging van steden en woningen, zuiver drinkwater en luciitverversching, schoolgang en schooldwang en wat nog al meer? Omdat dit in den geest van den tijd ligt. Omdat het besef begint door te dringen in de gewetens, dat er op deze aarde nog zoo veel te doen valt, eer de mensch er heerschappij voert, hem en zijn Maker waardig. Omdat men meer en meer voelt, dat te leven voor zijne eigene volmaking en zijn hoogere bestemming heilig is en goed, maar dat wie het wil, moet aanvangen, met voor zijn deel deze aarde zoo rein en goed mogelijk te maken en voor zijn deel den hemel op deze liefelijke gaarde Gods te doen neerdalen. Het academiefeest te Leiden is, zooals men weet, op Dingsdng 7 Juuij, daags na den tweeden Pinksterdag vastgesteld. De directie van de Hollandsche spoorweg maatschappij heeft dezer dagen aan de maskerade-commissie in overweging gegeven het feest op een anderen dag te bepalen. In spijt der aangevoerde motieven, dat het moeijelijk was de dienst op dien dag, na twee zulke drukke dagen goed te regelen en dat uit de vermoeidheid der conducteurs en verdere beambten welligt zelfs gevaren voor de veiligheid zouden kunnen ontstaan, heeft de commissie echter besloten den feestdag niet te verzetten. Jl. Zondag is te 's Hage aangekomen, van de ver schillende regementen infanterie en het corps mariniers, het personeel dat bij de normaal-schietschool aldaar gedu rende vijf maanden zal blijven gedetacheerd, bestaande uit officieren, onderofficieren en manschappen. Wedorom heeft een predikant voor de beroeping naar Scheveningen bedankt. Dit is reeds het 19de beroep dat gedaan werd. Men zal nu tot het 20ste overgaan. De heeren G. P. Ittman Zoon, te Rotterdam, transiet-agenten van het Suez-kanaal, hebben van den president der kanaalmaatschappij, den heer Ferdinand (Ie Lesseps, mededeelingen ontvangen, waaruit blijkt, dat de ongunstige berigten omtrent 'den toestand van het kanaal, onlangs ook door Nederlandsche bladen overgenomen, als geheel bezijden de waarheid moeten worden gekwalificeerd. H. Stricker, die den 15 Maart te Rotterdam de 78jarige weduwe van Wingerde vermoordde, is door het Prov. hof van Zuidholland tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In den nacht van 27 op 28 April is een 3weeks kalt, toebehoorende aan den landbouwer van Vliet, in een weide onder Loenersloot doodgevroren. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat eene geit van W. Werrie, te Jaarsveld, 11. Maandag zes levende jongen ter wereld heeft gebragt. De heeren A. Rinders zijn voor 370,516 aannemers geworden van het verbeteren en eenjarig onderhoud der gewone aarde-, krom-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland. Te Middelburg is dezer dagen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand het huwelijk voltrokken tusschen een weduwnaar en eene weduwe, die gezamenlijk reeds den ouderdom van 145 jaren hebben bereikt. De vrouw van zekeren B., steenhouwer te Kampen, werd dezer dagen geworgd te bed gevonden. De justitie doet onderzoek. K. de Boer, te Staphorst, op vermoeden van zijne beminde vermoord te hebben, preventief gevangen genomen, is, na een verblijf van 7 maanden in de gevangenis, ein delijk op vrije voeten gesteld. De gemeenteraad van WarfFum heeft besloten, aan de lagere scholen voortaan kosteloos onderwijs te doen geven. Te Bovenknijpe staat een lindeboom, die van binnen geheel en al hol en ruim 1| el in diameter is. In deze holte verheft zich een jónge linde, welke spoedig zijn kruin boven de oude zal uitsteken. Dit is zeker eene zeldzame merkwaardigheid uit het plantenrijk! Het Provinciaal Geregtshof in Limburg behandelde jl. Vrijdag de zaak van J. H. Ilabets, beschuldigd van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, aan zijn 9jarig zoontje, tengevolge waarvan het knaapje den volgenden morgen is overleden. Het O. M., die 14 getuigen a charge had afgeroepen, requireerde schuldigverklaring aan moed- willigen manslag en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 13 jaren. Mr. E. Gadiot, die als verdediger van den beschuldigde optrad, trachtte aan te toonen dat het overlijden niet aan de toegebragte slagen maar aan de heerschende strenge koude moest worden toegeschreven, en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Het hof heeft de uitspraak in deze zaak op Vrijdag den 6 dezer bepaald. Volgens officiëele opgave hebben op de verschillende spoorweglijnen in ons land gedurende het jaar 1869, 56 ongevallen van allerlei aard plaats gehad, het breken van assen, wanneer daardoor, oponthoud veroorzaakt werd, zelfs meêgerekend. Het aantal personen, die tengevolge van den spoorwegdienst noodlottig omgekomen zijn, is geweest 14 en het aantal van hen, die gewond zijn geworden, 25. De N. R. C. heeft, per buitengewone gelegenheid, berigten ontvangen uit Batavia, welke tot 22 Maart loopen. Daaraan is het onderstaande ontleend. Het nieuws bepaalt zich, volgens het N. Batav. Hdbl., tot het volgende: //De gezondheidstoestand, het heerschen van pokziekten in vele streken uitgezonderd, is vrij gunstig. De expeditie naar de Mentawei-eilanden heeft plaats gehad. Men heeft een paar kampongs verbrand. De inboorlingen waren in de bosschen gevlugt Daarmede is die //tuchtiging afgeloopen. Van Sumatra vernam men dat zeker hoofd in de Batah-landen eene onrustbare houding had aangenomen. De laatste tijdingen zijn echter meer bevredigend, tengevolge van snelle energieke maatregelen van het bestuur. Men spreekt nu van eene demonstratie tegen Nias, waar eenige hoofden een bloedigen oorlog tegen elkander zon voeren." In den nacht van 3 op 4 April heeft te Palantoengan eene aardstorting plaats gehad, waardoor de achtermuur der kazerne van het bewakingsdetachement aldaar is in gestort, waarbij het gebouw met aarde is gevuld en acht mensehen gedood zijn. De Hollanders worden de Chineezen van Europa genoemd. Voor Japanneezen doen zij op Java reeds onder. Ten minste wat telegraphie betreft. Terwijl voor het over seinen van 150 woorden tusschen Yokohama en Yedo slechts een gulden wordt berekend, moet men op Java voor het verzenden van een telegrafisch berigt, dat uit slechts 20 woorden bestaat, 70 cents voor eiken zooge noemden telegraaf kring betalen; zoodat een enkelvoudig telegram, van Samarang naar Batavia gezonden, niet minder dan 2.80 kost. Sedert 1856 reeds bezit Nederlandsc.h- Indië telegraplien; in de veertienjarige periode, die sedert verloopen is, heeft het tarief slechts één verlaging onder gaan; wordt het dan nu nog geen tijd, om tot een tweede vermindering der te hooge prijzen te besluiten? (L.) Naar aanleiding van de uitdrukking in de ministerieele circulaire, dat het bij het plebiscit geldt, «voor Frankrijk eene rustige toekomst te verzekeren, opdat, evenals in de nederigste hut, zoo ook op den troon de zoon den vader opvolge," ontleent het Noorden de volgende bijtende satire aan den Rappel: //Arm kind," zoo lezen wij daar, //gij meendet ongedeerd uwen vader op te volgen, enz. Maar ja wel! Vijanden van den eigendom willen u van uw erfdeel berooven, niet tegenstaande zij zeiven van hunne papa's hopen te erven. Zij bouwen die bewering op de zekerheid, dat hunne vaders hun bij testament geene 36,000,000 menschen, benevens de noodige gepantserde schepen en een rijk oorlogs-materieel zullen nalaten. Hoe onlogisch van die onwaardigen! Als ge eenmaal de baas zult zijn, moet ge u maar ten spoedigste van dat volkje ontslaan. Dat gedeelte van uw erfdeel is een kwade post, dien gij des noods met verlies aan uwe buren moet verkoopen! //Wij, die gelijkheid voor allen eischen, vinden het niet dan natuurlijk, dat gij eene natie erft, omdat die natie aan uwen vader behoort, zoo goed als zijn hemden, zijn pantalon of zijn driekanten hoed. En bovendien wat is er noodig om u het rustig bezit van uw eigendom te verzekeren? Slechts dit weinige, dat de Franschen er voor goed van afzien, om zei ven hunne aangelegenheden te besturen; dat zij zich lijdzaam aan de dictatuur onderwerpen; geduldig hunne belastingen blijven betalen; aan vrijheid niet meerdenken, en het gevoel van eigenwaarde begraven. Minder dan dat kan men van hen niet vragen, en wat beteekenen die kleine offers bij het genoegen, dat in het paleis de zoon zijn vader opvolgt, evenals zulks in de nederige hut geschiedt? //Arme jongen, die door Ollivier in bescheidenheid, door Rouher in waarheidsliefde, door Baroche in regtschapenheid, door de Ségnr d'Agnesseau in welsprekendheid, door Napoleon III in het heilig houden van eeden en door Persigny in het opzetten van vogels wordt onderwezen, meent gij in ernst, dat gij geroepen zijt om onze heer en meester te zijn? Arme kleine, ziet gij niet in, dat uwe ministers een loopje met uw nemen? Men is geen eigenaar van een volk, men is op zijn hoogst een huurder. En gij zijt zoo zeer huurder, dat gij zelf op dit oogenblik om verlenging van uw huurcontract bedelt. Maar huurcontracten in zulke omstandigheden gemaakt, hebben dikwijls niet veel bindende kracht, en alle beloften der wereld zullen niet kunnen beletten, dat u welligt onverwacht de huur wordt opgezegd." De Japannezen zijn zeer bekwame timmerlieden en schrijnwerkers. Alles wat uit hun handen komt is zeer netjes en draagt alle blijken van met zorg te zijn afgewerkt. Tot zelfs in de ruwste zamenstellingen ziet men ze geen verband met spijkers maar steeds door zwaluwstaarten ver vaardigen, en is het voorwerp zoo glad, alsof het met fijn schuurpapier was bijgezet. Zonderling genoeg schijnen die bekwame werklieden, in tegenstelling van andere ambachtslieden, in plaats van //van zich af» in omgekeerde orde of //naar zich toe» te werken. Onder anderen als zij schaven strekken zij de handen uit, en halen het gereedschap naar de borst. Ook de zaag tanden hebben juist een omgekeerden stand en snijden als men het gereedschap ophaalt. De zangers onder de menschen zijn ook wel eens excentriek, een lijster had zijn nest gebouwd in een kuiltje onder de spoorrigchels van de Broadheath-baan. Er bevonden zich vier eitjes in. Men heeft opgemerkt dat, hoewel er onophoudelijk treinen bijna onmiddellijk boven het nestje passeerden, de lijster rustig bleef zitten. Rudolph, de billard-kampioen van Amerika heeft, volgens de New-York-Times, aangeboden met Roberts, den ex-kampioen van Engeland, drie partijen te spelen om het kampioenschap der wereld en een prijs van 25,000 gulden, onder de volgende voorwaarden: Indien Roberts het Engelsche spel wil spelen, dan zal dat zijn van 1000, het Fransche van 500 en het Amerikaansche van 1500 punten. Den kampstrijd stelt hij voor te houden te Parijs, of anders in eene nader te bepalen stad in Amerika of Engeland. De onverschrokken jagers. De jagt telt hare helden, even als de oorlog. Vraagt in het departement P wie de dapperste jager is; en een ieder zal zeggen: Mijnheer Dufour. Niemand was ooit onversaagder, ooit handiger. Zijn leven gaat voorbij te midden der patrijzen, zijn bestaan verdeelt zich tusschen de zorgen die hij wijdt aan de watersnippen en zijne teederheid voor de hazen. Hoeveel gevulde weitasschen vertoont de loopbaan van mijnheer Dufour aan de verbeelding, en hoevelen zouden, in zijne plaats, sedert lang opgehouden hebben den loop hunner krijgsbedrijven te volgen! Maar hij is gehard; in den oorlog was hij voorzeker een held geworden; op de jagt is zijn roem onmeetbaar en zijne overwinningen hebben aan niemand tranen gekost. Het geweer van mijnheer Dufour splijt en neemt hem twee vingers van de linkerhand weg; hij jaagt echter nog. Later ontvlamt zijn kruidhoren en verbrijzelt hem de regterhand, hij jaagt steeds. Dat beteekent niet veel; eenigen tijd daarna gaat zijn geweer, tegen zijn regter- schouder geleund, af, veroorzaakt eene vreeseliike wonde, en de geneesheer is verpligt den verbrijzelden schouder af te zetten, zoo als men met een gebraden patrijs doet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2