w. Weerkundig-e Waarnemingen te Helder, Effecten-Beurs te Amsterdam. Correspondentie. ADVERTENTIËIM. Dufour verdraagt deze vreeselijke smart zonder zich te beklagen, met eene koelbloedige standvastigheid. De escu laap hoorde hem echter tusschen zijne tanden mompelen. "Ja," zeide Dufour, //dit is goed, maar ik zal zelf naar de fabriek gaan; wanneer ik schrijf zal men mij niet begrijpen." «Waar wilt gij heengaan?" ,/Naar St. Etienne." //Wanneer?" «Als ik genezen ben." z/Wat te doen?» «Een geweer bestellen.» z/Zoudt gij werkelijk nog willen jagen?» //Indien gij mij niet doodt, moet ik wel jagen. Ik moet. Begrijpt gij de kracht van dit woord?» Dufour is genezen, maar hij heeft slechts één arm. Aan de hand, die hem overblijft, zijn slechts 3 vingers; daar is niets aan gelegen; hij heeft zijn nieuw geweer uit gevonden, een geweer met een verlengde kolf, waarmeê hij met dezelfde hand denkt aan te leggen en te schieten. De zwaarte van het wapen zal geëvenredigd zijn, opdat de hand, onder de plaatijzers geplaatst, het in een volkomen evenwigt houde. Hij vertrekt naar St. Etienne, verklaart zijn plan, een bekwaam wapensmid begrijpt hem, en het wapen wordt vervaardigd. Heden schiet Dufour met den dubbelen loop op de watersnip, van voren en van achter, en verminkt als hij is, is deze dappere jager altijd de han digste van den omtrek. «Gij hebt maar drie vingers," zeide een zijner vrienden tot hem, «gij moet ze bewaren, want indien gij ze verloort, zoudt gij niet meer kunnen jagen.» «Gij bedriegt u.» «En wat zoudt gij dan doen?» «Ik zou mijne honden zien jagen.» STATE\-C,E\ERAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel is bij de Kamer ingekomen. Het bevat de volgende bepalingen Art. 1. Het vestingstelsel van het koningrijk der Neder landen, ten doel hebbende de ondersteuning der levende strijdkrachten bij de algemeene landsverdediging, omvat de onderstaande hoofdliniën en stellingena. de nieuwe Hollandsche waterlinie van de Zuiderzee langs Utrecht tot de Lek, van de Lek tot de Merwede en van daar, door het land van Altena, tot den Biesboschb. de reduit-stelling van Amsterdam, in aansluiting met de centrale nieuwe Hollandsche waterlinie, benoorden Nieuwersluis, begrepen in a.c. de stelling van den Helder; d. de stelling langs den IJssel, de Willemsvaart en het Zwarte Water; e. de stelling van de Over-Betuwe met die van Nijmegende zuidelijke waterliniën van St. Andries tot Geertruidenberg; ij. de stelling van Willemstad, met het fort van de spoorweg brug over het Hollandsch Diep; h. de stelling in het land van Voorne; i. de Grebbestelling met de linie in de Neder- Betuwe; j. de stelling GroningenDelfzijl. Art. 2. De linten, stellingen, vestingen en verdedigings werken, behoorende tot het vestingstelsel des Rijks, voor zooveel noodig, voltooid of verbeterd. Eenmaal voltooid of verbeterd, worden zij in een behoor lijken staat van onderhoud gehouden. Art. 3. Jaarlijks wordt tot voltooijing van het vesting stelsel, waarvoor een totale som van tien rnillioen vierhonderd duizend gulden geraamd is, ten minste anderhalf millioen gulden op de Staatsbegrooting uitgetrokken. Art. 4. Door onzen minister van Oorlog wordt jaarlijks aan de Staten-Generaal ingediend een algemeen verslag, behelzende de werken, die in het onmiddelijk voorafgaand jaar, overeenkomstig art. 2 verrigt. Art. 5. Mogt door eene voorgenomen wijziging van het terrein en wel in het bijzonder door inpoldering of door het openen van nieuwe gemeenschapswegen te land of te water, zoodanige verandering in het bij deze wet aange nomen vestingstelsel ontstaan, dat dientengevolge voorziening wordt vereischt, dan zal de vergunning tot voornoemde wijziging van het terrein niet verleend worden, alvorens bij de wet de belangen van 's Rijks verdediging zijn geregeld. Art. 6. Zoodra de werken aan den nieuwen waterweg van Amsterdam naar zee en den nieuwen Maasmond zoo ver gevorderd zijn, dat voorzieuingen in het belang der defensie aldaar noodig worden geacht wordt eene voordragt tot regeling dier voorzieningen door ons ingediend. B U I T E L A 1\ D. F r a n k r ij k. De verijdeling van een moordaanslag op den Keizer is het groote nieuws van den dag, dat door het officiële blad bevestigd wordt. Een jongman van 22 jaar, Baurie, is gearresteerd. Hij was aangewezen om den moord te beproeven. Hij had bij zich een revolver, een som gelds en een brief, waarin het geheele complot geschetst werd. Daarenboven legde hij dadelijk de meest uitvoerige bekentenissen af. De Figaro zegt, dat de brief van Gustave Flourens was. Zijn medepligtigen werden gearresteerd. Bij een hunner vond men eene menigte bommen, nog veel verschrikkelijker dan die van Orsini. Een persoon, dien men op straat wilde arresteren, is door de omstanders ontzet. De leiders van de internationale werklieden-vereeniging, die men zegt dat met het complot in betrekking staat, zijn gevangen genomen. Van de gelegenheid heeft men gebruik gemaakt om een Italiaan, Cernuschi, die 100,000 francs aan het anti-plebiscitaire commité geschonken had, uit het land te zetten. Bayon, de moordenaar van den heer Alex. Lnbanski, op den spoortrein tusschen Marseille en Lyon, den 20Maartjl., is door het hof van assises in het depart. de la Dröme ter dood veroordeeld. Engeland. Onlangs heeft in Schotland, bij de pleidooijen in een testaments-proces een advocaat buitengewone behendigheid aan den dag gelegd. Hij vroeg aan een getuige, of hij den testateur de wilsbeschikking had zien teekenen; deze gaf lakoniek ten antwoord, dat hij het met eigen oogen gezien had. En hebt gij het stuk, op zijn verzoek, geteekend? Ja, mijnheer! Werd het testament met rood of met zwart lak verzegeld Met rood lak. Hebt gij den testateur het zien zegelen met rood lak? Ja, mijnheer! Waar was de testateur, toen hij dat testament teekende en verzegelde? In zijn bed. Zeg ons, als u belieft, welke lengte had het stuk lak, dat de testateur gebruikte? Het was lang 3 a 4 duim. Wie gaf het lak aan den testateur? Ik, mijnheer! Waar hebt gij het genomen? Uit de lade van het bureau, mijnheer! Hoe heeft de testateur het stuk doen smelten? Door het boven de kaars te laten branden. Waar kwam die kaars van daan? Ik heb haar uit het buffet in de kamer van den testateur genomen. Hoe lang was deze kaars Misschien 4 a 5 duim. Wie heeft haar aangestoken? Ik mijnheer. Waar mee? Met een lucifer. Waar hebt gij dezen gehaald? Op den schoorsteen. Hier houdt de advocaat op. Hij vestigt zijn arendsblik op den getuige, en het testament hoog boven zijn hoofd verheffende, met den duim op het zegel, zegt hij tot dezen op een afgemeten en plegtigen toon «Dus, mijnheer, verklaart gij onder eede, dat gij den testateur dit testament hebt zien teekenen op zijn bed, dat gij het stuk, op zijn verzoek, als getuige onderteekend hebt; dat gij hem het document hebt zien zegelen met een stuk rood lak; van drie a vier duim lang; dat hij dit lak deed ontbranden met een kaars, die gij uit het buffet genomen hebt, en die gij hebt aangestoken met een lucifer welken gij op den schoorsteen gevonden hebt? Ja, mijnheer. Mijne heeren, leden der jury, de getuige weet er niets van, het stuk was niet met lak maar met een ouwel verzegeld. Daitschland. In Lippa bij Temesvar, in Hongarije, schijnt de op voeding der biggen hooger op prijs gesteld te worden dan die der kinderen. De algemeene zwijnenhoeder heeft er althans meer tractement dan de schoolmeester. Spanje. Alexander Dumas is te Madrid aangekomen om bouw stoffen te verzamelen voor zijn reeds ver gevorderd werk over het «verleden, het tegenwoordige en de toekomst van Spanje.» Het bevestigt zich, dat de erfgenamen van den infant Don Enrico de hun door den krijgsraad toegekende schade vergoeding van de hand hebben gewezen. In een, mede uit naam zijner twee broeders, door den oudsten zoon van den Infant aan de Suffraggio Universale gerigten brief, schrijft die Prins: «Ik zal mij niet veroorloven het vonnis van den krijgsraad, waaraan ik in mijne hoedanigheid van officier des legers eerbied verschuldigd ben, te beoordeelen; maar wat heeft die vergoeding te beteekenen, verleend aan hen, die er niet om hebben gevraagd Is dit de lage prijs, waarop het leven geschat wordt van den regtschapen man die zijn vaderland en zijne onafhankelijkheid met geestdrift steeds heeft lief gehad? Hij was de steun en de hoop van vier kinderen, die hij groot bragt met al de teederheid, waarvoor zijn hart vatbaar was. De man, die hem heeft gedood, heeft ons den troost en de hoop van geheel ons leven ontroofd; maar hetgeen hij ons niet ontnomen heeft en ons nooit zal kunnen ontnemen, is de waardigheid, die ons thans gebiedt met verachting de 30,000 fr. te weigeren, waardoor Montpensier het onherstelbaar verlies meent goed te maken, hetwelk hij ons berokkend heeft. Wij hopen eens onze rekening met hem te vereffenen, maar met minder geld. Mijn vader was niet in staat, iemand te beleedigen; en indien hij in dit opzigt eene uitzondering ten aanzien van Antonio de Bourbon heeft gemaakt, dan heeft hij, wel ver van zich daarbij door schuldige bedoelingen te laten leiden, alleen gehoor gegeven aan een meer bijzonder aan Span jaarden eigen gevoel van onafhankelijkheid, waardigheid en regtvaardigheid en aan de verontwaardiging van een eerlijk gemoed. De gevoelens, die de drijfveeren van zijne handelingen waren, zullen ook zijne kinderen steeds blijven bezielen.» Het dagblad la Republica Iberia geeft onder het opschrift: «Eene zaak, die vergeten wordt," een uitvoerig artikel over de nog immer in de Spaansche Antillen voort- bestaande slavernij, en neemt uit een der meest gelezen bladen van Cuba eene advertentie over, waarin het vol gende voorkomt: «Ten verkoop wordt aangeboden: Eene negerin, uitstekend met de wasch kunnende omgaan; zij heeft een meisje van twee jaar. Moeder en kind kunnen ook afzonderlijk genomen worden. Adres: enz. Eene negerin van achttien jaar, voortreffelijk voor de fijne wasch berekend, een zeer levenslustig schepsel (casa de gusto). Adresenz. Een rasneger, pikzwart, eene merrie, een negerknaap van tien maanden, eene geit. Adres: enz. Griekenland. Hoe meer bijzonderheden nopens het gebeurde met de roovers van Marathon bekend worden, des te ongeloofelijker komt het voor, dat dergelijke gebeurtenis werkelijk in onze dagen heeft kunnen plaats hebben. Een dépêche van den heer Erskine, onder dagteekem'ng van 16 April jl., vdór den moord op de gevangenen, afgezonden, meldt, dat de bandieten in betrekking stonden met ter goeder naam en faam staande personen te Athene, van wie zij raadgevingen ontvingen, hoe in de bestaande omstandigheden moest worden gehandeld. Volgens den heer Zaïmis, een der leden van het Grieksche gouvernement, waren de bedoelde personen niets meer of minder dan leden der oppositie, die aldus handelden, ten einde aan het ministerie moeijelijk- heden te berokkenen en het bewind omver te werpen. Erger nog is het volgendeDe heer Zaïmis had agenten naar de roovers gezonden, om hen over te halen hunne gevangenen op vrije voeten te stellen; de bandieten hadden ten antwoord gegeven, dat, ofschoon zij alle vertrouwen aan hunne tegenwoordige raadslieden schonken, zij het tot overmaat van voorzorg raadzaam hadden geacht, om drie van de kundigste advocaten der Atheensche balie te raad plegen en dat zij geen besluit zouden nemen, voordat het antwoord van bedoelde regtsgeleerden hun bekend zou zijn. Men zou aan de waarheid dezer mededeelingen moeten twijfelen, indien zij niet voorkwamen in de diplomatieke bescheiden, zoo dat de waarheid boven allen twijfel ver heven is. Amerika. Luidens nader ingekomen berigten, bedraagt het aantal personen bij het ongeluk te Richmond omgekomen 58 en dat der gewonden 11?. (Landskeet). "<S s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent, j Toestand van de zee. Stand. Afvv. Stand. Afw. 12 zw. 6k. 748.75Ll0.87 9.8 - 2.6 0.81 Golvend. 2 12 uwtw. 6,1 754 21 - 6.53 7.1 - 5.3 0.79 weiu.golv 3 8 wtn. 2 2,, 756.27 - 3.58 6.6 - 4.0 0.71 Hol water 3 12 wnw. 21« 757.04 - 2.81 6.5 - 6.0 0.67 11 Weersgesteldheid: 1 Mei 12 u. Losbewolkt, winderig, koelweer. 2 Mei 12 n. Losbewolkt, buijig, koudweer. 3 Mei 8 u. Zw. bew. wind, regen, hagel, sneeuwb. 3 Mei 12 u. Losbewolkt, wind. buijig, koudw. 30April. 55 Nederland, Werkel. Schuld2 dito 3 dito 4 Spanje, Obligatiën2}„ Portugal, Obligatiën 1853 3 Bdsland, Obligatiën 1798/1816. 5 dito bij Stieglitz 5 dito 1864 5 dito 1860 41« dito 1867 4~„ dito Poti Tiflis 5 dito Spoorw. aand. dito Loten 1864 dito 1866 ...„n Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 dito dito 2}« dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1884. 5 dito 1866. 5 dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 18513„ dito 1864 3 Griekenland, Obligatiën5 Turkije, Obligatiën5 Amerika, Obligatiën5 dito 1882 6 dito 1885 6 Bebentures Ohio 8 Gecons. Atlantics7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii u n 2e 7 86A 27} 32} 92} 75} 90 8H 67A 83& 216} 220 215 47} 13& 8& 45} 94A 931# 31 69 67} 2 Mei. 84M 66A 86f 27} 32 A 92^ 75^ 90} 81 67} 83} 215}. 219} 214 48} 5} 8} 45} 91} 94} 93# 69 67} De tweede plaatsing der nieuwe dienstregeling aan het Postkantoor alhier zal in ons volgend nommer geschieden. Thans ontleenen we er aan deze vermelding, dat de busligting voor Texel zal plaats hebben des avonds ten 5 u. 45 min. en niet ten 6 u. 45 'm., zoo als vroeger is aangekondigd. Op den lsten Mei 1870 overleed te Ober-Ursel Mevrouw A. F. KUNTZE, geb. HELMS, in den ouderdom van 67 jaren. Eenige en algemeene kennisgeving. Na een langdurig en smartelijk lijden ontsliep heden middag kalm en zacht, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, mijn hartelijk geliefde Echt genoot en onze beminde Vader GERRIT SPIGT, in den ouderdom van circa 58 jaren. Nieuwediep, den 2 Mei 1870. Wed. G. SPIGT—BERGEN. P. SPIGT. M. SPIGT—WINTER. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Tot lid van den Gemeenteraad wordt aan bevolen de Heer C. M. YAA BBUGGEY. Een groot aantal Kiezers.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3