1870. N°. 55. 28 Jaargang. Zondag 8 Mei. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N". 163. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. BINNENLAND. HELDERSCHE EN 1VIEUWED1EPER COURANT, .Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinqsdao-, Dondeidaq- en Zatu&dao namiddag. bonnementsprijs per kwirtasl1.S0. franco per post - 1.65. Prijs der Ad vertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 11. dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de Mail over Marsellle naar Oost-Indië, China en Japan. Op Donderdag den 19den Mei 1870, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord holland te Haarlem, bij enkele iuschrijving worden aanbesteed: a. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, ia drie peroeelen. c. Het leveren van brik, zet- en stortsteen en hét bestorten der Heldersche zeeweringin twee peroeelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van bet provinciaal bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadhuis te Amsterdam en bij den Opzigter vau den Waterstaat W. Ph. DE KRUIJFF te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. Ph. DE KRUIJFF te Helder. HELDER en NIEÜWEDIEP, 7 Mei. De hoofd- en de verdere officieren van het garnizoen hebben gisteren hunne opwachting gemaakt bij den heer schout-bij-nacht van der Meerscb, die den lsten dezer zijne betrekking van directeur en kommandant der Marine alhier heeft aanvaard. Op verzoek deelen wij belanghebbenden mede, dat de aangekondigde godsdienstoefening in de Herst. Evang. Luth. kerk alhier op morgen voormiddag, wegens onge steldheid van ds. Sonstral geen plaats zal hebben. Met veel genoegen woonden we eergisteren avond de buitengewone vergadering bij der Zangvereeniging Cecilia, dit in het lokaal Tivoli alhier werd gegeven. Ofschoon ons al de nommers van het programma, acht in getal, zeer goed voldeden, brengen we inzonderheid hulde aan de Koren uit Esther, Fra Diavolo en de Schepping, terwijl we ook aan het Duo voor sopraanstemmen onzen lof niet onthouden. Door zijne variatiën op de fluit, verhoogde de heer Hartering aanmerkelijk het genoegen dezer vergadering. Even als gewoonlijk, vielen ook nu aan zijne voordrag ten de levendigste bijvalsbetuigingen ten deel. De heer P. H. Bruyn, secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, is door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De heer J. J. P. Hector is erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Vlissingen en zulks onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteedhet doen van herstellingen aan de zee wering van het kustlicht te Durgerdam (hoek van het Y). Minste inschrijver de heer G. Honijk, tePurmerend, voorƒ888. Aangenomen het beroep naar Haringcarspel door den heer J. F. L. Muller, pred. te Pingjum c. a. De bruto ontvangsten in het afgeloopen boekjaar van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij hebben ruim 4,000,000 bedragen. De gemeenteraad van Schagen heeft in zijne zitting van 25 April 11. besloten, dat de jaarmarkt aldaar zal aan vangen op Maandag 20 Junij e. k. Naar men verneemt, zal de kermis aldaar worden opge luisterd door tooneelvoorstellingen van het Vlaamsch gezel schap onder directie van den heer Eloy Lemaire, met medewerking van mejufvrouw Beermans. De longziekte blijft in don omtrek van Hoorn nog voortduren; sedert 1 Januarij jl. heeft een slagter aldaar meer dan honderd aangetaste beesten, waarbij de ziekte ontdekt werd, opgekocht en terstond als nog bruikbaar vleesch afgemaakt. In het Handelsblad leest men de volgende advertentie .Men zegt, dat er eene vereeniging van paarden tot stand komt, ten doel hebbende om Kunne patronen ten dringendste aan te manen om liooger loon en beter voer, daar dit in de laatste jaren zeer verminderd is, terwijl zij bovendien per slot voor al hunne trouwe diensten de bijl ontvangen. Uit de Fabelen De Weerbaarheids-Vereeniging «Frederik Hendrik" te Velsen heeft een loterij opgerigt, waarvan de opbrengst zal strekken tot het verkrijgen van een geschikt schietterrein. De meter wordt, zoo klaagt het L. D. thans, door vele winkeliers in naam gebruikt. Sommige winkeliers hebben nl. de volgende transactie uitgevonden, dat zij den piijs van het goed stellen naar de 69 centimeters. De klanten blijven dus bij de oude el rekenen, doch noemen haar niet meer met het woord »el", maar met het woord «69 centimeters." Het L. D. vraagt wat daaraan te doen is. Antw.: niets. De firma Enthoven en Co., te 's Hage, zijn de minste inschrijvers, ad 54,616, voor het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw der draaibrug over het buitensluishoofd der schutsluis te Vlissingen. De heer S. van Dorsser, notaris te Dordrecht, genoot jl. Vrijdag het buitengewoon voorregt zijn 10,000ste acte te verlijden. Men verneemt dat jl. Maandag de bouwman W. v. V. onder Maasland, zich heeft opgehangen aan het touw van zijn zoldertrap, en zulks uit vrees van een gedeelte van zijn aanzienlijk kapitaal te moeten uitzetten op eene wijze, die hem minder verkieselijk voorkwam. Jl. Vrijdag is op de weekmarkt te Waalwijk wederom een 40voudige zegenwensch, in den vorm van een bank- billet, door een onbekende aan een landbouwer uit Vlijmen, voor 40 gulden in betaling gegeven. De politie doet onderzoek. Te Breskens heeft zich het vreemde verschijnsel voorgedaan, dat men den hoofdonderwijzer een kamer van zijne woning heeft ontnomen en die heeft doen inrigten tot gemeente-secretarie. Het besluit daartoe is natuurlijk door den gemeenteraad genomen, doch die raad bestaat tegenwoordig eigenlijk slechts uit één lid, want sedert maanden komt slechts één lid ter vergadering op, die alzoo na de derde oproeping der leden, volgens de laatste alinea van art. 49 der gemeentewet, bevoegd is te besluiten over de in de oproepingsbriefjes vermelde onderwerpen De Mei-Diesendag, is in den mond der Zuid-Beve landers de eerste Dingsdag der maand Mei. Het is een feestdag voor de dorpelingen, die zich dan in grooten getale, hoewel reeds veel minder dan vroeger naar de stad begeven, daar de markt bijwonen en zich al spoedig verspreiden in de huizen en plaatsen, waar gelegenheid is om voor den speelman te gaan. Hier wordt gespropgon, gedronken, gedanst en getotelokt, dat wil zeggengekust. Hier wordt menig hartje van de Zuid-Bevelandsche schoonen door Cupido's pijlen getroffen en de grondslag gelegd voor een huwelijk. Mei-Diesendag is een soort van voorjaars- kermis; een soort zeg ik, want behalve de wekelijksche marktkramen wordt alles gemist, wat aan kermis kan doen denken en alleen de koffij huishouders of de eigenaren van uitspanningsplaatsen varen er het beste bij. Voor iemand, die nooit op Zuid-Beveland geweest is, verschaft deze dag eigenaardige tooneelen. Boeren en boerinnen in hunne pittoresque kleederdragten ziet men hand aan hand door de straten van Goes wandelen, joelende en schertsende, soms ook wat meer luidruchtig, al naardat ze op het altaar van Schiedam hunne gaven geofferd en den Mei-Diesenbeker geledigd hebben. Men ziet ze, op het commando van den geïmproviseerden balletmeester: .nou de jongens! nou de meisjes!" naar de maat van een paar violen en een fluit of waldhoorn huppelen en den dans besluiten met een eigenaardig kussen, zooals we reeds vermeldden, totelokken genaamd, waarbij de danser zich wel wachten zal, zijn hand om den hals zijner schoons te slaan, uit vrees van door het kreuken harer muts haar verbolgenheid op te wekken. Want te midden van al de feestvreugde blijft de zorg voor haar hoofdtooisel de boerin eigen en laat zij niet toe, dat iemand daarnaar de schendige hand uitslaat. Na zich moe gesprongen en menigmaal zat gedronken te hebben, keeren de dorpelingen naar het land terug en gelukkig, wanneer het geen wee! is, wat dan nog komen moet; want, het spijt mij, dat ik het moet verklaren, maar slechts weinig huwelijken worden er onder den landbouwenden stand op Zuid-Beveland gesloten, die niet om de eer der aanstaande echtgenooten noodzakelijk zijn. (N.v.d. D.) Te Helpen en Haren is een vrouw, die beweert breuken te genezen door spijkers in een boom te slaan, waaraan in de buurt geloof geslagen wordt. Een ingezeten te Zevenbergen vierde dezer dagen zijn vijf-en-zestigjarige echtverbindtenis. De oude lieden tellen beiden 86 jaren. Zij hebben 10 kinderen in leven, waarvan 9 gehuwd. Het ziet er thans met de landerijen en hoornen te Wijhe treurig uit. Het voor eenige dagen geheerscht hebbende warme weder heeft plaats gemaakt voor zeer onstuimig winterweder; het heeft daar gesneeuwd als ware het in het midden der maand Januarij. Hagel en regen- buijen wisselden elkander af. De in volle bloei staande vruchtboomen hebben hierdoor zeer geleden; ook het vee, dat reeds in menigte in de weide is, heeft zeer veel te verduren en het laat veel melk af. De rogge staat echter uitmuntend; voor dit product was het weder der laatste dagen zeer gewenscht. Thans verlangt echter alles naar warmte en het is te hopen, dat de temperatuur zeer spoedig verandere. Sommige landbouwers voorspellen, dat wij gedurende de geheele maand Mei zeer ruw weder zullen hebben. Aan de jl. Woensdag van wege het gemeentebestuur van Leeuwarden gehouden harddraverij werd deelgenomen door 10 paarden. De prijs, een paar zilveren trommeltjes, werd behaald door het paard van den heer mr. P. Heringa Cats, hereden door den pikeur W. de Boer. De 400 schoolkinderen van Zuidwolde zijn Dingsdag in 44 rijtuigen naar Echten gereden, waar zij voor het eerst den spoortrein hebben zien voorbijrijden en ook getrakteerd zijn. Jl. Dingsdag en Woensdag was het anders zoo rustige Kollum het tooneel van een standje, gelijk men daar zelden heeft. Zekere kuiper en winkelier, A. genaamd, had blijkbaar het voornemen om naar het land der vrijheid, Noord-Amerika, te vertrekken en verkocht, met het oog op dien belangrijken stap, zijne roerende bezittingen. Daar tegen kwamen sommigen op, die de eer hebben 's mans naam in hun boek van debiteurs te lezen. Naar den deur waarder v. d. S. gegaan, kregen ze tot bescheid, dat gijzeling, verbonden met eenige kosten, natuurlijk het middel was om den man in zijn .auswanderungs-plannen" te belem meren. Dit beviel niet. Men zette dus een wacht voor de deur van A., en toen deze den volgenden morgen ten 6 ure rapporteerde, dat hij zich gereed maakte naar het station Buitenpost te vertrekken, gingen eenige crediteuren, in gezelschap van drie veldwachters naar den burgemeester en vroegen om hulp. Deze gewerd hun; de burgemeester, gesterkt door de veldwachters, arresteerde den reiziger te Buitenpost en liet hem naar Kollum terug brengen. Na een verhoor, dat wel woorden opleverde, maar geen geld te voorschijn bragt, werd de gearresteerde vrijgelaten, en daarop ging deze voort met den verkoop van zijn roerend goed. Nu zijn er pruttelaars in de gemeente (en die zijn er immers altijd) welke beweren dat de winkelier A., hoezeer ook schuldig voor het burgert, wetb., door den burgemeester onwettig is gearresteerd. Men schrijft in de Veend. Crt. o. a. ,/Algemeene dienstpligtigheid, zonder vrijstellingen of vervanging, maar geene soldaterij, dat is voor ons land eene behoefte en een waarborg tegen vreemde overheersching. Als die ingevoerd wordt, zal aan de vernederende </Prnisenvrees» spoedig een einde komen en zullen wij niet bang meer kunnen gemaakt worden, als waren wij zwakke, half wezen- looze oude vrouwtjes, die het kippenvel krijgen, wanneer zij van oorlog hooren spreken. ,/Pruissen-vrees!» Alsof wij Nederlanders de lafhartigsten onder de lafhartigen en de weerloosten onder de weerloozen waren. „Pruissen- vrees!» Schande over hem, die het eerst aanleiding gaf, dat het woord over de lippen is gekomen!» Vertrokken schepen van Batavia, vóór 19 April Baron van Heemstra, Francine Willemine, Jacoba Helena, Maria Catharina, Maria Louisa Antoinette en Zeenymph. Er zijn verloren twee uren in goud, van welke ieder zestig minuten in diamanten bevatmén biedt geen belooning aan voor wie ze terug brengt, want eens verloren, worden zij niet teruggevonden. Een landman zond zijn zoon naar Parijs, om daar in de regten te studeren. De vader wilde zich overtuigen, of zijn zoon vlijtig was en gelijktijdig de hoofdstad bezien. Een groot gebouw trok zijne opmerkzaamheid; hij bleef staan en vroeg zijn zoon, hoe dit fraaije gebouw heette. Deze verklaarde het niet te weten. De vader informeerde er zich naar bij een voorbijganger en kreeg ten antwoord... dat het de academie was. Eene vergelijking tusschen bloemen f,n vrouwen. Gewone vrouwen, zijn liet meest overeen te brengen met papieren bloemen zij blijven het langst goed. Geestelooze of domme vrouwen zijn analoog met georgines: zij verspreiden geen geur. Sentimenteele of dweepende vrouwen kan men het best vergelijken met nagel takken: de lucht wordt spoedig onverdragelijk. Kwaadsprekende vrouwen zijn conform met rozen zij zijn dikwijls lief op het oog, maar als men ze goed beschouwt, ontwaart men de doornen. De beminnelijke en tevens gefortuneerde vrouw is gelijk aan de aloë: Zij bloeit slechts ééns om de honderd jaar. De verkwistende en ijdele vrouwen zijn evenals de paardenbloemen Zij groeijen by

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1