BUITENLAND. INGEZONDEN. Correspondentie. Effecten-Beurs te Amsterdam. z 5 46ft 6 6 Weerkundige Waarnemingen te Helder, België. Voor eenige dagen had in een estaminet te Antwerpen een droevig ongeval plaats. Een visschersmaatschappij had een avondmaaltijd in orde gebragt ter eere van haar voorzitter, den heer van den Bergh, en men was te dien einde in „de Draak" bijeengekomen. Na de aankomst van den heer van den Bergh, die bij zijn intrede het voorwerp eencr warme ovatie was, ging men aan tafel. Maar in het midden van den maaltijd begon de voorzitter eensklaps stuiptrekkende te hoesten, zijn aangezigt werd purper, daarna violet; hij strekte de handen uit en gaf den geest zonder één enkel woord te hebben gesproken. Er was hem een stuk vleesch in den keel blijven steken, en dit had de verstikking te weeg gebragt. Men beelde zich de verslagenheid der omstanders in, waarvan de droef heid des te grievender was, omdat zij zich hadden voor gesteld hem bij het nageregt, in naam der maatschappij, een eere-medailJe aan te bieden. De overledene was 64 jaar oud en ongehuwd. Te Luik heeft jl. Vrijdag aan het spoorweg-station eene gebeurtenis plaats gehad die eenig in haar soort is. Het spoorweg-station is er toegankelijk voor iedereen. Van die omstandigheid heeft een persoon gebruik gemaakt om zich op het plankier te begeven. Na aldaar een oogenblik rondgewandeld te hebben, sprong hij plotseling op een locomotief, die reeds onder stoom gebragt was, stelde haar in beweging en was in een oogwenk verdwenen. Toen men van de eerste verbazing bekomen was, bragt men den telegraaf in beweging, in de rigting van Verviers. De telegram werd daar eerst ontvangen toen de locomotief reeds voorbij was. Het antwoord uit Verviers luidde, dat de locomotief in helsche vaart den weg naar Duitsehland had genomen. De politie liet een tweede locomotief gereed maken en snelde den onbekende achterna, maar daar hij te veel voor is, zal zij hem wel niet inhalen. Heeft hij de locomotief, die eene waarde van 40 a 50,000 fr. heeft, willen stelen Is het een misdadiger, die op deze wijze aan alle vervolging wil trachten te ontsnappen Heeft men met een waanzinnige te doen? Men verdiept zich te Luik in gissingen. F r a n k r ij k. De volkstemming is geschied. Hoe veel briefjes met ja, hoeveel briefjes met neen in al de stembussen door geheel het keizerrijk zijn ingekomen, weet men nog niet met juistheid, maar de telegraaf meldt, dat op 8 arrondissementen na de uitslag bekend is en blijkens de opgave hebben 6,763,000 burgers ja en 1,412,000 burgers neen gestemd. Gelijk te verwachten was, heeft te Parijs het neen het ja ver overtroffen. Door de Parijzenaars zijn ingeleverd 156,377 neen-briefjes tegen 111,363 ja-briefjes. Volgens de laatste berigten uit Parijs was het aldaar rustig. Aan den gewonen optogt om de Kolom op het Plein- Vendöme te Parijs, op den sterfdag van Napoleon I (5 Mei), hebben ditmaal een honderdtal veteranen van de Napoleon tische legers deelgenomen. De jongste hunner was 71, de oudste 104 jaren (geb. in Febr. 1766). Deze laatste, die zich te voet van en naar het Plein begeven heeft, is in 1782 bij de Fransche marine in dienst getreden; de eerstgenoemde woonde op 16jarigen leeftijd, als regiments kind, den slag van Waterloo bij. Het getal der aan het hek van de Kolom opgehangen kransen bedroeg 476. Onder het opschrift: //Waarom verbrandt men de weduwen in Britsch-Indië?» leest men in een Parijsch Protestantsch Weekblad het volgende: //Zeker gaan slechts zeer weinige vrouwen uit wanhoop over het verlies harer mannen er toe over om zich na hunnen dood levend te doen verbranden. Eenige jaren geleden werden zij nog, door vrees voor de algemeene verachting en voor de bedreigingen en kwellingen harer bloedverwanten, gedwongen om zich aan die gruwelijke pijniging te onderwerpen. De ijverige bemoeijingen der Britsche overheden hebben echter tengevolge gehad, dat de z/suttees" tegenwoordig eene zeldzaamheid zijn geworden. Niet lang geleden heeft echter te Jaunepoor nog eene verbranding plaats gehad; maar de overheid heeft bij die gelegenheid zeer strenge maatregelen genomen, waarvan men zich de beste uitkomsten beloven mag. Aan verscheidene der betrekkingen van de ongelukkige weduwe en zelfs aan een groot aantal toeschouwers, zijn langdurige gevangenistraffen opgelegd; en deze handelwijze heeft de goedkeuring van alle verlichte Hindo's weggedragen. De ,/Suttees» zijn, gelijk men weet, het uitvloeisel van de treurige positie, waarin de vrouw in Britsch-Indië zich geplaatst ziet. De mannen, door wie zij verdrukt en veracht worden, zouden, daar hunne ongelukkige zoogenaamde vrouwen met het in gereedheid brengen hunner spijzen en dranken belast zijn, bestendig in gevaar verkeeren om door haar vergiftigd te worden, en daarom hebben zij het middel der „suttees* uitgedacht, opdat eene vrouw voor niets ter wereld grootere beduchtheid zou koesteren dan voor den dood van haren man." Een speelgoedverkooper te Parijs verkoopt houten kanonnetjes van 10 centimes het stuk en prijst ze aan als: de artillerie der toekomst. Engeland, Dezer dagen heeft het Lagerhuis een zeer belangrijke zaak beslist. Met eene meerderheid van 83 stemmen heeft het, terwijl slechts 215 leden tegenwoordig en het meeren- deel der ministers afwezig waren, tot de tweede lezing van de bill besloten, die een gedeelte van het vrouwel. geslacht, de weduwen en ongetrouwden, het kiesregt wil toekennen. De heer Jacob Bright belastte zich met de verdediging van zijn bill. Hij deed uitkomen den grooten invloed, dien gehuwde vrouwen uitoefenden op de stemmen van hare echtgenooten en de onbillijkheid, die er in gelegen is om vrouwen die niet zoo gelukkig zijn de stem van een man te mogen leiden, geheel en al van iedere deelneming aan de politiek uit te sluiten. De bekende argumenten van de voorstanders der emancipatie werden door hem achtereen volgens in het vuur gebragt en op de hem eigene klare en duidelijke wijze toegelicht. Hij werd bijgestaan in zijn verdediging door kolonel Sykes en sir Charles Dilke. Moge nu al het ontwerp niet die uitgebreide 3trekking hebber,, als velen zouden wenschen slechts ongeveer een zevende gedeelte der vrouwen krijgen er het stemregt door men moet niet vergeten dat het de eerste keer is dat zulk een voorstel wordt ter tafel gebragt. Een Engelsch blad weuscht, met het oog op de ver- valsching van levensmiddelen, dat in eiken winkel, waar eet- of drinkwaren verkrijgbaar zijn, een strenge keuring van staatswege plaats hebbe, en dat het resultaat van die keuring, hetzij gunstig of ongunstig, in den winkel zelf ▼oor ieder kooper worde zigtbaar gesteld. Het verduisteren of schenden van een dergelijk plakaat, zou het blad met dwangarbeid willen zien gestraft. Voorzeker zou deze maat regel niet anders dan in het voordeel werken van zulke winkeliers, die het een pligt achten, voor goed geld goede waar te leveren. Voor eenige dagen zijn te Londen drie heeren in hechtenis genomen, waarvan er twee in damestoilet waren gekleed. Zij werden door de politie aangehouden, terwijl zij zich in eene loge in het Strand-theater bevonden, en oogjes en wenkjes gaven aan heeren die in de stalles waren gezeten. De persoon, die het gewaad zijner sekse droeg, beweert volstrekt niet te hebben geweten, dat hij met heeren in gezelschap was; de beide prachtig gekleede personen hield hij voor dames uit de //demi-monde." De politie heeft een onderzoek ingesteldmaar in plaats van licht te vinden, wordt de zaak hoe langer zoo meer duister, en allerlei geruchten zijn nu in omloop. Men verhaalt nu, dat er een 30- of 40tal jongelieden van goeden huize als dames gekleed de schouwburgen bezoeken; dat onlangs een bal in een hotel aan het Strand heeft plaats gehad, bestaande uit 24 heeren, waarvan de helft als dames was gekleed. Dit echter schijnt zeker, dat een der twee, die in hechtenis zijn genomen zijn, tot den aanzienlijken stand behoort. Zijne Kamers in de arristocratische Burtonstreet zijn zeer rijk gemeubeld. In het armoediger vertrek, waar hij van kleederen plagt te veranderen, vond men 40 japonnen naar de nieuwste mode en van de fijnste stof, met kanten en hermelijn, en eene menigte dameshoeden; voorts een ruimen voorraad van al wat tot een damestoilet behoort; ook onderkleederen tot in de minste bijzonderheden. In een album waren een aantal portretten van jongelieden, die tot den aanzienlijken stand behooren en slechts 2 dames-portretten, nl. die van de in hechtenis genomenen. Is het waar, dat men inderdaad hier slechts met eene scherts te doen heeft, gelijk deze beweren, dan is het een zeer dure scherts. Te Liverpool staat een boot van 20 voet lengte op stapel, waarmede twee waaghalzen de reis over den Atlan- tischen Oceaan zullen ondernemen. De boot is zoo com- fortable mogelijk ingerigt, en voor drie maanden geprovian deerd. Nog een levend wezen zal in het reisgenot mogen deelen, namelijk een New-Foundlandsche hond. Duitsehland. Een ontzettend familie-drama is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. te Berlijn in het huis n°. 6 van de Sebas- tiaanstraat voorgevallen. In dat huis woonde op de onderste verdieping aan de linkerhand een man, met name Huth, die vroeger smidsknecht, later een handel in lombardbriefjes, kleederen en voorwerpen van waarde had begonnen, waar mede hij goede zaken deed, zoo dat hij rijkelijk brood had voor zich en zijn gezin, bestaande uit zijne vrouw, twee zonen van 18 en 15 jaren, en twee dochtertjes 8 en 10 jaren. Maar was hij lang ongestraft gebleven, eindelijk haalde Nemesis hem in, en nu zou hij boeten voor zijne overtre ding der wet. Hieraan wilde hij zich tot eiken prijs ont trekken; het middel door hem daartoe gekozen, was zeer zeker het afschuwelijkste dat door een mensch kan worden bedacht Wetende dat zijn strafwaardige handelingen aan de politie waren kenbaar gemaakt, heeft hij aan zijne echt genoot en zijn oudsten zoon het voorstel gedaan om den dood boven den smaad der ontdekking en der straf op de misdaad gesteld te verkiezen. Toen beide toestemden, werd tevens het doodvonnis uitgesproken over de drie andere kinderen. Men sloot des avonds zorgvuldig ramen en deuren van het slaapvertrek, legde een flink vuur aan in de kagchel, en toen dit goed in vlam was, sloot men de pijp af, in de onderstelling dat allen weldra zouden stikken. Het uitstroomende gas bleek echter niet voldoende te zijn. De vader nam nu zijne toevlugt tot een ander middelhij worgde met eigen hand zijne vrouw en 4 kin deren, en toen dit alles had plaats gehad, maakte hij door ophanging een einde aan zijn leven. Toen men de woning laat in den ochtend nog gesloten zag, vreesde men, dat een of ander onheil het gezin mogt hebben getroffen. De politie werd gehaald; men opende met geweld de straatdeur, en weldra ontwaarde men een schouwspel, waarop niemand was voorbereid. Een kolossale koningsarend, van 9 voet in de vlugt, werd door een houtvester te Louisenland, in het hertogdom Sleeswijk geschoten hij had sedert eenigen tijd een geduchte slagting onder de schapen aangerigt. Het dier scheen doodelijk getroffen te zijn, en de man bragt het in den stal. Toen hij 's morgens de staldeur opende, wierp de arend zich, die slechts verdoofd was geweest, woedend op den ontstelden man en greep hem met zijne klaauwen in den rug, ten einde hem de oogen uit te pikken. De houtvester had zoo'n strijd nog nooit bij de hand gehad, doch ondanks de vreeselijke wonden, die het dier hem in het aangezigt toebragt, slaagde hij er in den hals van den vogel te vatten en om te draaijen, zoodat de dood en nu werkelijk er op volgde. De arme man is deerlijk in het gelaat gehavend. Griekenland, De Koning heeft aan mevrouw Lloyd, de echtgenoote van een der door de Grieksche bandieten vermoorde Engel- schen, uit zijn particulier fonds eene som van 1000 p. st. aangeboden. Drie Engelsche oorlogschepen zijn, van Malta komende, reeds den Piraeus binnengeloopen. Twee Italiaansche oorlog- stoombooten worden verwacht. Zes roovers zijn gevangen genomen. Omtrent het drama van Marathon zijn in Engeland volledige berigten ontvangen. Reeds zijn zij aan den drukker overgegeven. Spoedig zullen zij onder het publiek worden verspreid. Het blijkt helaas uit die tijdingen, dat de mis daad geheel door de onbezonnen handelwijze van het Griek sche gouvernement is veroorzaakt. Het kon niet anders of de uit den aard der zaak wantrouwige roovers moesten het wel als een verraad beschouwen, dat de Grieksche troepen hen den terugtogt afsneden en de afspraak tusschen de roovers en het gouvernement schonden, dat de eersten niet zouden worden gestoord, zoo zij verder naar het binnenland wilden trekken. Daarbij kwam nog de ver schijning van een Grieksch oorlogschip aan de kust van Attica. Alleen die maatregelen hebben de roovers genoopt hunne gevangenen op te offeren. Eerstdaags zullen Zr. Ms. stoomschepen Vice-Admiraal Koopman en Amstel van hunnen krijgstogt naar de Kust van Guinea terug- keeren. De dappere officieren en bemanning hebben zich tegenover eene overmagt niet alleen bij uitstek ter dege van hunne taak gekweten, maar zelfs in een ongezond klimaat onder moeyelijke en gevaarvolle omstandigheden eene beleediging gewroken en het wettelijk gezag hersteld. Allen hebben zich beijverd de eer van ons vaderland te handhaven. Z. M. de Koning heeft met regt de houding in deze expeditie van officieren, onderofficieren en man schappen zeer op prijs gesteld, getuige de verschillende decoratiën en eervolle vermeldingen, ons door de dagbladen medegedeeld. Iedereen gewaagt met lof van deze expeditie. Zullen wij, inwoners eener maritime gemeente, koud blijven, wanneer straks onze land- genooten van hunnen krijgstogt den vaderlandschen bodem betreden? Neen! Laat ons allen, inwoners van Helder en Nieuwediep, de Nederlandsche vlag uit onze woningen doen wapperen, zoodra de Amstel en de Koopman of gezamenlijk of alleen op onze reede komen, als eene welverdiende hulde voor de dappere strijders van beide bodems. X. Het slot van ons hoofd-artikel over de Wieringermeev zal in het volgend nummer geplaatst worden. Bed. dito dito Spanje, Obligatiën Portugal, Obligatiën 1853 Büsland, Obligatiën 1798/1816. dito dito dito dito dito dito dito dito bij Stieglitz 1864 1860 1867 Poti Tiflis Spoorw. aand. Loten 1864 1866 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek dito dito dito dito dito dito dito Nationale rente Amst. 1864. 1865. 1866. Mexico, Obligatiën 1851 dito 1864 dito 1882 dito 1885 Debentures Oliio St. Paul en Pacific, le sectie ii n 2e 7 Mei. 9 Mei. 24% 551 551 3 661 4 861 861 H„ 281 28A 321 3 32rfr 6 921 921 5 761 75tf 6 901 90& 44,/ 811 81& 4 671 671 6 84 831 e 2151 2161 ar li 214 220 li n 215 6 481 481 24» 6 5 6 6 5 3 3 ~5A 84 5 461 5 911 911 94^ 94A 94 94 8 811 7 n 7 671 671 7 661 661 (Landskeet). "<5 s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. VochtighJ procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 ntw. Ik. 769.96 9.78 9.2 - 4.0 0.68 Slecht w. 9 12 n. 1.4„ 766.33 f 6.11 8.4 - 5.0 0.83 10 8 nno. 0.5„ 761.31 f 1.05 7.0 - 4.4 0.77 Vlak. 10 12 nwtn. 0.6,, 760.83 f 0.57 7.5 - 5.9 0.92 n Weersgesteldheid: 8 Mei 12 u. Bewolkt, koel, goedweer. 9 Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, koel, goedweer. 10 Mei 8 u. üigtbewolkt, koel, goedweer. 10 Mei 12 u. Digtbewolkt, koude lucht, goedweer. 1IJST VAST BKIJKVKV", geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de 1ste helft der maand April 1870. Mej. C. J. Maassluis, Kokx, Mari Fransen, M. Schotier, Timmer mans, Neeltje Bakker, H. v. Egen en E. Johnson, allen te Amsterdam K. v. Beek en E. ten Haken, beiden te 's Hage; B. de Vries, te Groningen; C. Oomens, te Moerdijk; wed. P. Korpershoek, te Bot terdam; H. van Dallen, te VeenhuizenJ. v. d. Hellendoch, te Weesp. Van Anna Paulowna-Polder J. Visscher, te Amsterdam. Van Wieringen: J. B. Bateburg, te Amsterdajn. De Directeur van het Postkantoor, H E B W E IJ E B.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3