1870. N°. 58. Zondag 15 Mei. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. r™ HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14» regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 18 dezer over Triest en Honderdag den 19 dezer over Marseille de mail naar Oost- Indië, China, Japan en Australië. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het Bureau voor Buitenlandsche Paspoorten, hetwelk tot hiertoe gevestigd was in het" zoogenaamde Huis onder het Zeil te Amsterdam, op den 3 dezer is verplaatst naar het perceel op den Oudezijds-Achterburgwal, B. No. 8, en dat ook aldaar op de hiertoe bepaalde dagen degenen zullen afgewacht worden, die Z. E. den heer Commissaris des Konings in de pro vincie Noordholland verlangen te spreken. Helder, den 14 Mei 1870. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Mei. Een der jongste berigten uit Parijs luidt aldus: //Men gelooft, dat de onlusten alhier voor goed geëindigd zijn." Den. avond vóór de afzending van dit berigt, hadden echter nog zamenscholingen plaats gevonden. Het waren evenwel geene heel ernstige pogingen tot omverwerping van den tegenwoordigen stand van zaken althans de policie, gesteund door eenige manschappen der cavallerie, heeft de oproer lingen kunnen uiteendrijven. Er waren maatregelen genomen om het opwerpen van barricades te voorkomen. De Keizer van Frankrijk heeft zijne tevredenheid betuigd aan het leger van Parijs, over zijne flinke houding ter gelegenheid der jongste tumulten. Hij wenscht de troepen, die zoo gelukkig zijn geweest om de onlusten te bedwingen, geluk met de vastberadenheid en koelbloedigheid, die zij aan den dag hebben gelegd. Toch wordt op de overwinning, door de keizerl. regering behaald, veel, zeer veel, afgedongen. Reeds wezen we in ons vorig nommer op de ongunstige stemming te Parijs. In andere groote steden is de uitslag eveneens bepaald ongunstig geweest voor de regering. Alleen de bevolking van het platteland, gemakkelijker te bewerken dan die der steden, is geneigd bevonden om vrijwel eenstemmig ja te zeggen op de keizerlijke vraag. Algiers levert almede geen streelend schouwspel op, wat betreft de gehoudene stemming. Er waren 41,213 ja's tegen 19,484 neen's, en het leger aldaar telde 30,165 ja's en 6089 neen's. Dit is ook verre van eenparig. Thiers, de oud-minister van Louis Philippe, verloochent zich niet als volbloed Orleannist. Hij blijft, te midden van al den glans, dien het keizerrijk zoekt te verspreiden, zich zelf volkomen gelijk en houdt vast aan de staatkunde van den (/burgerkoning." Dezer dagen had hij een gesprek met Rouher, den aanbidder des Keizers. In den loop der discussiën gaf Thiers als zijne meening te kennen, dat, hoe het ook zij, het tegenwoordige keizerrijk toch een paar groote ministers had gevormd. Rouher was belang stellend nieuwsgierig, wie dat mogten zijn" en of hij soms ook tot die twee uitverkorenen mogt behooren. Twee groote ministers, herhaalde Thiers en dat zijn Cavour en von Bismarck. Rouher vroeg vooral niet naar de reden, waarom Thiers die beiden als door het keizerlijk gouver nement tot groote mannen gevormd beschouwde. Hij zuchtte slechts over de boosaardige scherts van den kleinen man, wiens scherpe teekening zoo duidelijk de buitenl. staatkunde van het keizerrijk deed uitkomen in hare magte- loosheid tegenover anderen, die van hare zwakheid wisten gebruik te maken. In Spanje is de toestand steeds verre van bekoorlijk. Heeren landverhuizers zullen wèl doen daar niet heen te trekken om er hunne tenten op te slaan. De roovers maken er, als in Griekenland, 't land hoogst onveilig. De zoon van een grondeigenaar is opgeligt; de losprijs is bepaald op 15,000 piasters. Zelfs in Madrid heeft men kans beroofd, zoo niet vermoord te worden, als men zich op reis begeeft met kostbaarheden bij zich. 't Is als of wij naar de middeleeuwen teruggaan. Er mankeren nog maar spook geschiedenissen aanl Eergisteren tegen den avond kwam Zr. Ms. stoomschip Amstel, kommandant luitenant ter zee 1ste klasse K. C. Bunnik, alhier binnen. De binnenkomst van dit oorlogs vaartuig verwekte eene groote belangstelling; immers had de bemanning van dezen bodem, in vereeniging met die van Zr. Ms. stoomschip Yice-Admiraal Koopman, ter Kuste van Guinea met heldenmoed gestreden ter bevesti ging van ous gezag in die streken. Spoedig verzamelde zich eene groote menigte belangstellenden op het Haven hoofd, waar bij het binnenvaren van het stoomschip het muziekkorps der Marine zich herhaaldelijk hooren deed. De officieren en verdere bemanning werden door betrek kingen en vrienden met hartelijkheid verwelkomd en geluk gewenscht met den gelukkigen uitslag, waarmede de eer des vaderlands aan Guinea's kust door hen is gehandhaafd. Aan den avond vau den dag, waarop het stoomschip hier binnenviel, werden eenige HH. officieren van gemeld vaar tuig in de Marine-Club feestelijk ontvangen. Er werdeii onderscheidene toasten uitgebragt op de dappere strijders. Het stafmuziekkorps der Marine liet zich ook nu herhaal delijk hooren, Bengaalsch vuur werd er ontstoken en in eene vrolijke steming werd verder de avond doorgebragt. Bij de aankomst van de Amstel vonden de opvarende schepelingen het volgende vers ter hunner verwelkoming: //Bij de zegevierende tehuiskomst van Neêrlands jongste helden aan de Kust van Guinea. Dat was geen worst'len man voor man 't Was cén man minstens tegen honderd, En d' Afrikaansche kust nog rilt en trilt ze er van, Zóó heeft uw stemme losgedonderd. Zij dreunde in vuur en bloed, door 't digtste van het woud; De branding van de zee, de bergen deed ze beven, Heil 't land dat voor zijne eer nog zulk een kroost kan geven, Dat zóó, in 's Konings naam, de Driekleur staande houdt. J. H. B." Door de commissie voor het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland is gisteren de acte van hulponderwijzer toegekend o. a. aan de heeren W. A. P. F. L. Jacobs, C. Altena, F. Baarman en A. Klerk, allen kweekelingen aan 's Rijks Normaal school alhier. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik van Wurtemberg, te weten: vier dagen geheele rouwtwaalf dagen middelbaren rouw en vier weken ligten rouw, met ingang van den 13 dezer maand. H. M. de Koningin is jl. Woensdag middag voor het eerst na Haar ongesteldheid eens uitgereden; op den Bezuidenhoutschen weg ontmoette H. M., naar het Vaderl. meldt, eene familie Italiaansche muziekanten, die daar op het gras gelegen in een schilderachtige groep genoot van het eerste lenteluchtje. Aan den weg stond een klein zwartoogig meisje, blijkbaar opgetogen over de schitterende equipage. Daar liet II. M. het rijtuig stilhouden. Met Haar bekende welwillendheid sprak zij de kleine toe, en toen ook de overigen naderden, gaf H. M. vriendelijk te kennen, dat zij over een uur eens aan het paleis moesten komen. Misschien begrepen zij de vriendelijke signora, in de schoone carrozza, slechts half, of wisten zij het paleis niet te vinden, althans zij lieten H. M. wachten. Op eens weerklonk echter tegenover het paleis de schalmei en H. M. ontwaarde in plaats van een geheele familie, een kleinen Italiaanschen jongen. Een lakei kwam hem beduiden, dat hij over een half uurtje in het paleis eens moest binnen komen. Schoorvoetend trad hij, later geroepen wordende, den ingang door en bleef eerbiedig in het voorportaal staan. Men brengt hem evenwel de breede trappen op in de zaal en daar staat de Koningin tegenover den armen fluitspeler uit verre gewesten, uit het land i/wo die Citronen blühen." Daar hoorde hij uit den mond van Neêrlands Vorstin zijn moedertaal vriendelijk hem toeklinken. Aan een inspraak des harten had II. M, gehoor gegeven; de vreugde op het sprekende zuidelijke jongensgezigtje was het welsprekende antwoord van een ander menschenhart. Door Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, zijn gisteren Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, nieuwe aardappelen aangeboden, door hem van den kouden grond geteeld. (D). In de voorgestelde wet op de defensie wordt het voornemen uitgedrukt om onze zeemagt met een 24tal kanouneerbooten te vermeerderen, en blijkt het, dat men daartoe het type Staunch en Farcv heeft gekozen. Het type Staunch is van Engelschen oorsprong. Het is een dubbel schroefschip van 24 meters lengte en met 1,8 meter diepgang, en met een kanon van 24 centimeters gewapend is, en voortgestuwd wordt door de werking van machines die 25 nominale p. k. sterk zijn. Over het algemeen blijkt dit type een zeer handig scheepje te zijn, dat niet veel van aanbouw kosf, en waarmede men weinig manschappen bij een gevecht in het vuur brengt. Het kan ook zee bouwen, want kiest men hij onstuimig weder het ruime sop, dan strijkt men in een oogenblik het kanon in het ruim en laat het als ballast dienst doen; en wanneer het noodig is kan men het even spoedig weder in batterij brengen. Door middel van de machine wordt het stuk te boord gezet en hijscht men de zware ladingen uit hpt scherpgat. Het stuk staat op den boeg of de voorplegt; het stuur rad is daar vlak achter geplaatst, zoodat de roerganger met eene kleine beweging der hand de 12| ton zware massa op elk punt van den horizon kan rigten. Het vaartuig is ongepantserd, doch daar het in den volsten zin des woords een drijvend affuit is te noemen, is het door zijne kleine afmetingen zeer moeijelijk te treffen. Wordt het door overmagt in het naauw gebragt, dan wijkt het met 7 mijls vaart naar ondiep water, en poeijert van daar den vijand (die door zijne groote afmetingen een goed mikpunt voor hem is) zoo duchtig het maar kan met het zware kanon. Het andere type is het ontwerp van een Fransch officier. Dit is slechts een groote stoombarkas van 15 meters lengte en met ongeveer één meter diepgang. Ook deze boot kan zee bouwen en voert een even zwaar stuk als de Staunch. De machines hebben een vermogen van 5 nominale paardenkrachten en geven dit vaartuig nog eene vaart van 6 mijl. Niettegenstaande de kleine afmetingen van die boot is het tegen de schokken en de dreuning van het vuur goed bestand. Met een achterlaad-kanon behoeft de geheele bemanning van dit vaartuig uit niet meer dan zeven of acht man ta bestaan. (D.) Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement, sterk 125 militairen, het klipperschip Dord recht II, kapt. C. J. Rotgans. Embarquement 28 dezer alhier. Ds. J. C. Pool, pred. te Kolhorn, zal Zondag den 22 dezer, 's namiddags te 2 ure, aldaar zijn afscheidsrede houden. Tot predikant hij de Doopsgezinde gemeente te Emden is beroepen dr. Tjeenk Willink, pred. te Tjalleberd, die met de heeren dr. S. Cramer te Zijldijk en Lodensen te Hindeloopen, op het drietal geplaatst was. Aan het ministerie van Binnenl. Zaken werd gisteren aanbesteed het leveren en inhangen van houten deuren voor de schutsluizen aan de monden van het kanaal door Walcheren, te Vlissingen en te Veere, en voor de keer- en schutsluis te Vlissingen, benevens het leveren en stellen van twee duc d'alven, nabij de schutsluis te Veere. Daar voor waren 3 billetten van inschrijving ingekomenminste inschrijver de heer H. Schram de Jong, te Sliedrecht, voor 161,587. In het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: het maken van eikenhouten deuren in de schutsluis Willem I en verdere werkzaam heden aan het Noordhollandsch kanaalminste inschrijver de heer M. Deutekom, te Amsterdam, ad 15,447. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de navolgende schepen, als: Mr. Jacob van Lennep, Aurora, Kennemerland, Johannes, Cornelia Adolfina en'Baron van Pallandt van Rosendael. Met de kunstmatige oesterteelt achter Oost, te Texel, is men op nieuw en op nog uitgebreider schaal dan te voren begonnen. Te Enkhuizen is op een naai- en breischool voor arme kinderen, hoofdzakelijk door liefdegaven in stand gehouden en door vier dames bestuurd, een eigenaardig leervak in het programma opgenomen, nl. het netten-knoopen of, zooals dit meestal heet, het netten-breijen. Ofschoon hij, die het goed kent, er een aardig stuivertje mede verdienen kan, heeft een zonderling vooroordeel dien tak van irftlustrie vooronfatsoenlijk verklaard en voor een werk, alleen te verrigten door het allerarmste deel der bevolking. Van daar, dat er zelfs ouders gevonden worden, die er zich aanvankelijk tegenkantten, dat hunne dochters netten zouden breijen, //omdat zij geen bedeelde armen waren.» Daar het op lateren leeftijd moeijelijk goed te leeren is, verdient dit voorbeeld wel navolging. Menig meisje toch uit de geringere volksklasse wordt op deze wijze, bijna haars ondanks, een wapen tegen den nood in handen gegeven. Het aantal leden van de te Langedijk opgerigte afdeeling van het schoolverbond bedraagt ruim 60. In eene onlangs gehouden vergadering is besloten, dat men vooral de krachten zou inspannen om het te vroeg verlaten der school te keer te gaan. De vele drukte, aan het verbouwen van groenten verbonden, geven tot genoemden vorm van schoolverzuim veelvuldig aanleiding. Over het eigenlijk gezegde school verzuim valt aldaar, naar het getuigenis der onderwijzers, niet bijzonder te klagen. De koude weêrsgesteldheid in de verloopen dagen is oorzaak, dat het verbouwen van groenten eenige vertraging ondervindt. Sedert het vertrek van den heer van Gils naar Krommenie is het Langedijker Scherpschutterskorps nog altijd zonder kommandant. Zijn opvolger, in de betrekking van stations-chef te Noord-Scharwoude, evenals zijn voor ganger een gewezen militair, is uitgenoodigd om het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1