1870. N°. 59. 28 Jaargang. Woensdag 18 Mei. BEKENDMAKING. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. S,W ij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementaprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Cz. Prijs der AdvertentiënVan 1—-4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grooto letter8 of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 18 dezer over Triest en Honderdag den 19 dezer over Marseille de mail naar Oost- Indië* China, Japan en Australië. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei; gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot tegeuscbatters voor de belasting op bet personeel, voor bet dienstjaar 1870/1871 zijn be noemd de heeren L. J. KASSIES en G. KOOTER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 17 Mei 1870. L. VERHEY, Secretaris. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Mei. De berigten uit Parijs behelzen thans, nu men over den uitslag der volksstemming niets meer behoeft mede te deelen, geruchten en verzekeringen betreffende de aanvaarding en nederlegging van ministeriëele portefeuilles. Met meer of minder zekerheid worden onderscheidene namen genoemd, en dit duurt stellig, met afwisseling van verschillende namen, tot dat 's Keizers keuze is bekend gemaakt. In het laatst der vorige week had te Londen eene meeting plaats, uitsluitend bijgewoond door republikeinen en demo craten. Hoofdzakelijk waren het Fransche ballingen, doch er bevonden zich onder hen ook vele Engelschen. De bekende Gustave Flourens was voor zaken afwezig. Hij was elders werkzaam voor de groote en algemeene zaak en van zijne pogingen hoopte de vergadering de beste gevolgen. Bij een andèr besluit heeft de vergadering bare hooge sympathie betuigd voor die Franschen, welke de republiek in hun land wenschen te vestigen. Men heeft een driewerf herhaald vivat aangeheven ter eere van de Fransche sol daten en zeelieden, die //neen» hebben gestemd en bij het uiteengaan een drietal vivats voor Flourens. Niet minder dan 1400 personen woonden deze meeting bij. Op het eiland Madeira hebben ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen; drie personen zijn daardoor om het leven gekomen én een groot aantal gekwetst. De Portugesche regering heeft troepen derwaarts gezonden. Toen eenige afgevaardigden deze aangelegenheid dezer dagen in de ver gadering der Cortès te Lissabon wilden hespreken, werd hun daartoe het woord geweigerd. Zij hebben de vergadering daarop terstond verlaten. De studenten te Florence hebben getracht oproer te ver wekken. Zij trokken onder het aanheffen van oproerkreten langs de straten, doch zijn spoedig door de politie tot zwijgen gebragt. Men bespeurt, bij het gadeslaan der gebeurtenissen op het wereldtooneel, onderscheidene blijken van onrust en woeling. Op staatkundig gebied wordt een vaak heftigen strijd gevoerd. In veler hoofden zijn ideeën gerijpt, lijnregt in strijd met de beginselen eener constitutionele monarchie. Revolutionaire gevoelens nemen hand over hand toe, niet het minst in die rijken, waar men al te lang den ijzeren scepter van het éénhoofdig gezag heeft gezwaaid. Welken invloed zal zulks hebben op den gang van zaken in onze naaste toekomst. Zal, als eenmaal Napoleon ter ruste is gegaan, het Fransche keizerrijk in stand blijven, of plaats maken voor eene nieuwe proefneming met de republiek? Zal de constitutionele monarchie, thans nog gevierd als den meest geschikten regeringsvorm voor dezen tijd, het nog eene eeuw uithouden tegen den aandrang om haar op de lijst der antiquiteiten te plaatsen. Zalmaar waar zouden ■wij eindigen met het doen van vragen naar de toekomst, die wel Ih het heden haar grondslag heeft, maar die eerst voor meh'schelijke waarneming vatbaar is, als zij op hare beurt het verledene vervangen heeft. Hevig wordt in de bijeenkomsten en in de bladen der republikeinsche partij in Frankrijk tegen de bestaande orde van zaken geschreven en geleeraard. Gelukkig zijn de leerstellingen der gematigde democraten zóó heftig niet. Een Fransch geleerde, die tot de republikeinsche partij behoort, drukte dezer dagen zijn spijt uit, dat de mannen zijner rigting niet genoeg in het openhaar verkondigden, dat door de gewone woordvoerders der democratie eene leer gepredikt wordt, die de democratie zelve verwerpt. Gisteren heeft aan boord van Zr. Ms. stoomschip de Amstel de plegtige uitreiking plaats gehad van de ridder kruizen, benevens de eereteekenen voor de gehouden expe ditie aan de Kust van Guinea. Heden morgen is de Amstel naar Amsterdam gestoomd om aldaar aan de machine eenige reparatie te ondergaan. Genoemde bodem wordt, naar wij vernemen, gereed gemaakt voor eene reis naar West-Indië. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen van Wassenaer zal, naar men ons mededeelt, een kruistogt doen in den Noord-Atlantischen Oceaan. Dezer dagen is alhier binnengekomen van Probolingo het Engelsche driema3tschip Ben Lomond; zeker het grootste schip dat ooit. in onze haven is gezien. Bij een lengte van 260 Ned. voeten, is dit schip 60 voet breed het meet 1986 Eng. tonnen en gaat 68 decim. diep, en niettegenstaande van dien belangrijken diepgang, kwam het zonder, eenig bezwaar het zeegat binnen. Het raderstoomschip de Valk is den 15 dezer van Vigo te Corunna aangekomen en zou, zooals vroeger is medegedeeld, bij gunstig weder zijne reis naar Plymouth voortzetten. Aan boord was alles wel. De Schorpioen en de Buffel zijn gisteren uit déze haven naar de reede gestoomd, om daar eenigen tijd te verblijven. Een bejaard man is jl. Zondag avond nabij het West plein in het Heldersche kanaal gestort. Hij is door de hulp van eenige toeschietende personen spoedig weder op het drooge gebragt en naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Met genoegen bezigtigden we heden den gedenkpenning ter herinnering aan de krijgsbedrijven der Nederlanders ter Kuste van Guinea, in de jaren 1869 en 1870, verkrijgbaar bij den boekhandelaar L. A. Laurey, alhier. Aan de voor zijde zien we anker, zwaard en strijdbijl, omringd door een lauwerkrans en deze weêr omgeven door de namen der beide stoomschepen: de Amstel en de Vice-Admiraal Koopman. De keerzijde heeft tot randschrift: //Het wettig gezag hersteld,» en bevat voorts de volgende inscriptie: z/Commenda getuchtigd 11 November. Andema-Atjirm verbrand 9 December. Kwassie-krom veroverd 9 Jan. 1869—1870.» Zoowel om het schoone ontwerp, en de sierlijke uitvoering er van, als om de belangrijkheid der heldenfeiten door de onzen verrigt, vertrouwen we dat velen zich dien penning wel zullen aanschaffen. De rekening en verantwoording van het beheer der Hervormde Gemeente alhier, dezer dagen voor de leden dier gemeente ter inzage nedergelegd, sluit met de volgende totalen Totaal der Ontvangsten6047.28| u u Uitgaven- 5844.55 Batig Saldo 202.73^ Onder het cijfer der ontvangsten is begrepen de som van 1484.171, de opbrengst der vrijwillige bijdragen, verkregen na de opheffing van den hoofdelijken omslag. Met het oog op de invoering van Portzegels wordt berigt, dat niet alle ongefrankeerke brieven met die zegels zullen belast worden. Alleen de ongefrankeerde brieven, die bepaald bestemd zijn voor plaatsen, binnen bet arron dissement van het postkantoor van afzending gelegen, worden van Portzegels in plaats van geschreven cijfers voorzien. Portzegels zijn voor het publiek niet verkrijg baar, terwijl de benaming Postzegels vervangen wordt door die van Frankeerzegels. Tot dijkgraaf van den polder de Schermeer is her benoemd de heer jhr. D. C. de Dieu Fontein Yerschuir Van Heiloo. De heer E. A. G. van Hoogenhuyze, pred. te Heino, heeft voor het beroep naar Vlissiugen bedankt. Het Weekblad voor Lager-, Middelbaar- en Gym nasiaal Onderwijs, bevat onder het opschrift //Snippers," de volgende opmerkingen: //Op vele plaatsen van ons land rigt men vereenigingen op tot bestrijding van het schoolverzuim, doch wil men zich niet aan het Schoolverbond aansluiten. Op dezelfde plaatsen zijn hier en daar afdeel ingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Men ziet daar dus niet op tegen het zenden van een gedeelte der contributie naar het hoofdbestuur als men lid van 't Nut, wel als men lid van "t Schoolverbond is. Zij, die zoo geheel op zichzelven willen staan, mogen wel eens denken om zekere fabel van een bundel pijlen, die zaam vereenigd, onbreekbaar waren, doch van elkaêr gescheiden, gemakkelijk gebroken werden.» //Hier en daar ziet men burgerscholen voor meisjes oprigten, algemeen erkent men, dat het onderrigt voor de vrouwen, heter moet worden. Hoe dat in te rigten, wordt meer en meer de vraag, waarbij het verlangen van sommigen, dat de bestaande burgerscholen voor jongens ook voor meisjes zullen worden opengesteld, een ernstig onderzoek waardig is. Met magtspreuken maakt men zich echter van de zaak niet af.» Goede teekenen. De volksraad te Madrid heeft tot een aandenken aan de September-revolutie eene modelschool gesticht voor jongens en meisjes. Men is met den houw bezig. Het Oostenrijksche ministerie van onderwijs heeft verklaard, dat het schooltoezigt de zorg voor het godsdienst-onderwijs in de bijzondere scholen niet kan overnemen; wordt zulk een school bezocht door kinderen van andere gezindten, dan is het de zaak der ouders te zorgen voor het godsdienst-onderwijs.» Buitten het N. O. gat tusschen Vlieland en Ter schelling, is de schoener Chronos, kapt. A. F. Hayer, van Harlingen, in ballast uitgaande en gedestineerd naar Moss, gezonken; de acht opvarenden, benevens de vrouw van den gezagvoerder, zijn door de Vlielander loodsboot n°. 5, schipper B. Sieben, opgenomen en in de haven gebragt. Op Zaturdag den 4 Junij a. s. wordt te Alkmaar, in het Wapen van Amsterdam, onder voorzitting van den heer D. Hekker Jr. de 26ste jaarlijksche vergadering der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gehouden. Door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Haarlem en omstreken, zal den 27 Julij a. s. eene belangrijke verloting van paarden en rijtuigen, enz., ter aanmoediging der Haarlemsche zomer-paardenmarkt, gehouden worden. Het maximum der loten is op 25,000 vastgesteld. De raad der gemeente Beverwijk heeft besloten tot het instellen eener weekmarkt, waarop boter, eijeren, kaas, vee, granen, vruchten, groenten, enz. kunnen worden aan gevoerd. De eerste markt zal worden gehouden op Dingsdag 31 Mei a. s. Sedert eenigen tijd is ook te Beverwijk de namiddag godsdienstoefening bij de Hervormde gemeente afgeschaft, en tot proeve vervangen door een Zondagschool, welke zeer druk bezocht wordt en belooft aan de verwachting te zullen beantwoorden. Jl. Zaturdag avond is door het warmloopen der as de koornmolen, toebehoorende aan den'heer V. Bos, te Beverwijk totaal afgebrand. De brand had een ernstig aanzien, omdat dezelve op korten afstand van het stations gebouw van de Hollandsche Spoorwég-Maatschappij stond. Gepaste en doelmatige maatregelen der brandweer, hebben grootere onheilen voorkomen. De molen is slechts voor 6000 geassureerd. De ochtend-godsdienstoefening van jl. Zondag was voor de Friesche Doopsgezinde gemeente te Zaandam een plegtige feestviering. Haar leeraar, ds. van Geuns, mogt het voorregt ten deel vallen zijne 40jarige ambtsbediening in die gemeente te herdenken. Met een terugzien op het achter hem liggend 40jarig tijdvak vond hij ruimen stof om luide en dankbaar, met de woorden van Ps. 48,: 10, te getuigen van het vele goede, hem overvloedig daarin geschonken. Nadat ds. van Geuns door een der diakenen in gevoelvolle taal was toegesproken en de gemeente, voor haren grijzen leeraar de zege des Allerhoogsten had afge beden, door het zingen van Ps. 134 3, werd hem nog namens de gemeente een zeer fraai album aangeboden, bevattende de namen der schenkers van het daarbijgevoegd belangrijk cadeau en waarop nog in gouden stempel werd gelezen: ,/40jarige ambtsbekleeding, 16 Mei 183015 Mei 1870. Blijk van vriendschap en hoogachting, aangeboden door de leden der Friesche Doopsgezinde gemeente te Zaandam, Westzijde. Jl. Vrijdag voormiddag had in de duinen te Katwijk een treurig ongeval plaats. Bij het schijfschieten op 200 passen, op de éénmansschijf, werd de soldaat Cats getroffen door een kogel, die, op den rand der schijf afstuitende, den ongelukkige tot in het hart drong. Hij deed, naar men verneemt, alleen den uitroep: „o God, ik word geraakt!» en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. Jl. Donderdag liep een extra-trein van Emmerik naar Rotterdam, groot 67 wagens, die voor het grootste gedeélte geladen waren met vette Saksische ossen en de rest met schapen. De overbrugging van het Hollandsche Diep, op 8 millioen gulden begroot, zal slechts 5 millioen kosten. Voorzeker eene groote zeldzaamheid, dat dergelijke begrooting zoo ver heneden het geraamde cijfer blijft. De verbetering van den waterweg naar zee voor Rotterdam is op 5 millioen begroot. Als dat werk geheel gereed is zal die 3 millioen, op de brug hij den Moerdijk bespaard, waarschijnlijk goed te stade komen om het bestaande tekort te helpen dekken. De veldwachter J. J. W., te Ossendrecht, die bij vonnis der Arrond.-Regtbank, dd. 2 dezer, ter zake van het ontvangen en aannemen van een geschenk in geld en het zich dientengevolge onthouden van proces-verbaal op te maken wegens eene overtreding van policie-verordeningen en een wanbedrijf, in zijne tegenwoordigheid binnen die gemeente gepleegd, waartegen hij als veldwachter verpligt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1