was te waken, werd veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan, in eene boete van 30 en ontzet voor den tijd van 5 jaar van al de regten omschreven bij art. 8 der wet van 29 Junij 1864, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. (D). Jl. Zaturdag avond viel een dronken boer te Utrecht aan den Singel bij den Amsterdamschen Straatweg in het water. Hij had echter het geluk dat men hem er spoedig uithaalde, met verlies echter van 35 aan contant geld, hetwelk hij los in zijn zak had en dat waarschijnlijk in het water is geraakt; een muntbillet van 10, dat hij ook bij zich had, was nog in zijn bezit. Dezer dagen zijn te Yianen bijna alle vroege aard appelen geheel of gedeeltelijk afgevroren, zoo ook heeft het waarde-hout veel geleden. De schrale uiterwaarden en binnenlanden zijn in de laatste 14 dagen overdekt met schartel, zijnde een plant, die het gras doet verdwijnen. Het is te voorzien, dat het hooi dit jaar duur zal zijn, aangezien het vee bij vorige jaren 2 a 3 weken vroeger van stal ging en thans de voorraad hooi bij de meeste landlieden is verbruikt. Het wicterzaad en koren staat over het algemeen gunstig, hoewel men door de strenge vorst van gepasseerden winter daarvoor vreesde. Het eerste groen der boomen, hetwelk anders zulk een ver rukkelijk gezigt oplevert, mist dit voorjaar geheel hare pracht en aantrekkelijkheid, doch de malsche regen en zachtere luchtgesteldheid van thans geeft hoop op groei zaam weder. (U. D.) Te Middelburg overleed dezer dagen in 79jarigen ouderdom jhr. mr. A. P. van Doorn van Koudekerke, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, commandeur der orde van de Eikenkroon, oud-president van het Provinciaal Geregtshof van Zeeland. Heeren kerkvoogden der Herv. gemeente te Doesburg werden dezer dagen verrast met de aanzienlijke gift van 7000 aan effecten, rentende 5 pCt., om te strekken tot verbetering van het tractement der predikanten. Door den tuinman W. Bloemink, te Twello, werden jl. Vrijdag de eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, aan de markt gebragt. Bij den landbouwer en molenaar H. te Riele, in de gemeente Diepenveen, is onder de runderen de anthrax- ziekte uitgebroken, welke van zoo gevaarlijken aard is, dat de empiricus J. Franke te Heeten, tengevolge van een weinig bloed, dat hij bij het aderlaten van zulk een ziek beest op den wang kreeg, door zulk een hevige ontsteking werd aangetast, dat men voor het behoud van zijn leven gevreesd heeft. Tegen het gebruik van vleesch, van zulke dieren afkomstig, is met aandrang gewaarschuwd. Voor het kantongeregt te Bolsward zijn gedagvaard 33 heeren en dames uit Arum, die in Februarij 11., bij gelegenheid van eene hardrijderij der IJ svereeniging aldaar, 's nachts na 12 uur op de zaal van den logementhouder Meijer zyn bijeen gebleven om een glas wijn te drinken. Wegens deze overtreding eener bestaande verordening, werd tegen het gezelschap proces-verbaal opgemaakt. De Arumsche dames (13 in getal) zullen op den 24 dezer teregt staan. (N. R. C.) Men verneemt met leedwezen, dat de rups in de wei en hooilanden te Heerenveen en omstreken, belangrijke schade aanrigt. Vooral in die weilanden, welke in den vorigen herfst niet tot den grond zijn afgeweid, wordt dit verschijnsel opgemerkt. De wortel van het pas ontsproten gras wordt door de rups afgeknaagd en daardoor de weide kaal, zoodat zulke plaatsen langen tijd noodig hebben, voor zij weder met gras bedekt zijn. De heer S. Blaupot ten Cate, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen, heeft een hoogst belangrijk werk verrigt. Op zijne uitnoodiging heeft in den morgenschooltijd op den lsten December 1869 eene naauwkeurige telling plaats gehad van de leerlingen, die op dien dag de scholen in die provincie bezochten en van hen, die niet aanwezig waren, terwijl tevens onderzoek en opgave werd gedaan omtrent de oorzaken van het school verzuim. De heer ten Cate deelt den uitslag van deze zijne poging, om met den kanker, die aan ons schoolwezen knaagt, het schoolverzuim, nader bekend te worden, mede in een artikel in de Schoolbode, tijdschrift voor onderwijs en opvoeding en heeft boven dat hoogst gewigtig artikel het opschrift geplaatst//Het schoolverzuim in de provincie Groningen, in betrekking tot het Schoolverbond.» De mededeeling der tabellen wordt door den schrijver ge opend met een betoog van het nut der statistieke opgaven betreffende het schoolverzuim. Wij ontleenen daaraan deze regelen: //Of ik dan zooveel heil zie in die telling, statis tiek en vergelijking? Dat is betrekkelijk. Niet dat ik zoo overdreven veel gewigt hecht aan de statistiek. Vooreerst is het schier onmogelijk, althans uiterst moeijelijk, om ze geheel zuiver en naauwkeurig te krijgen. Maar daarenboven blijf ik ook bij hetgeen ik ergens heb aan gehaald of men al precies weet, hoeveel kan jenever in ons land wordt verbruikt, daarom wordt geen borrel minder gedronken; of men het juiste aantal diefstallen kent, daarom wordt er niet eenmaal minder gestolen. Het is voldoende als men de overtuiging heeft, dat het kwaad groot en algemeen is. Om echter tot deze overtuiging te geraken, kan een hoog cijfer, mits goed gestaafd, de oogen openen voor de grootte der kwaal, bij dezulken, die er onkundig van zijn of ze betwijfelen. De statistiek is voor de kennis van het schoolverzuim echter wel van groot belang. Maar zij wordt het in zonderheid eerst dan, als men zooveel mogelijk let op de oorzaken van dat verzuimals men tot de ontdekking kan geraken, hoeveel leerlingen er weg bleven om deze of die redenen. Wanneer men middelen wenscht aan te wenden, om eene kwaal te genezen, dan moet men trachten kennis te maken Vnet de oorzaken van die kwaal. Eindigt de oorzaak, dan eindigt ook hier de uitwerking.» De tabellen beslaan in het genoemde tijdschrift meer dan dertig bladzijden en zullen zeker spoedig buiten den kring der lezers van dat geschrift de algemeene opmerkzaamheid wekken bij allen, die in het lager onderwijs belang stellen. De recapitulatie laten we hier volgen: leerlingen 1. Afwezig wegens ziekte 1287 2. U hoogen waterstand 154 3. U u afstand 202 4. u hoogen waterstand en afstand 59 5. n slechte paden, wegen en afstand 627 6. ongunstig weder en afstand 37 7. Afwezige schippers-kinderen 152 8. Die het schoolgeld niet konden betalen 67 9. Wegens gebrek aan goede kleederen 20 10. sluiken en bedelen 22 11. U vlas-arbeid 287 12. u andere veld-arbeid 145 13. fabriek-arbeid 24 14. huis- en andere arbeid 732 15. boodschap-loopen 49 16. bezoek ontvangen of brengen 104 17. naai- of breiwinkel 8 18. 1/ kinderen oppassen 82 19. u godsdienst-bezwaar 2 20. V godsdienstig onderwijs 112 21. tl onverschilligheid en onwil 712 22. '1 onbekende redenen 1415 6299 Bij de bespreking der middelen, door het Schoolverbond aan te wenden om het schoolverzuim uit te roeijen, zegt de heer ten Cate o. a. het volgende: //Behalve aanwending van zedelijke middelen hebben de afdeelingen van het Schoolverbond geld noodig, veelgeld bij die ouders, die daar staan tusschen het dilemma: niet naar school en geld verdienen, of naar school en honger lijden. Daar moeten de kinderen als het ware voor de school worden gekocht, al is dat dan ook niets anders dan het opdringen van een weldaad, door er nog een tweede bij te voegen. De ouders moeten letterlijk worden omge kocht met de gelden, die de afdeelingen van het School verbond bezitten. Wij, die ons dagelijks kunnen zetten aan een welvoorzienen disch, wij hebben schoon praten, dat de behoeften van den geest boven die van 't ligchaam gaan, eene ledige maag heeft daar geen ooren naar, en 't is dan ook eigenlijk eene soort van bespotting. Meer dan bespotting, wreedheid zoude het zijn, tot schoolpligtigheid te dwingen en te gelijk ouders en kinderen het brood uit den mond te nemen. Is de zaak van deze zijde in orde, laat ons dan eens weer over den leerpligt spreken. Langs dezen weg heb ik hoop en moed op welslagen van de zijde van het Schoolverbond en anders niet.» De bijdrage, door den Groninger inspecteur geleverd om over de oorzaak der kwaal beter te kunnen oordeelen en naar wapens te zoeken om het kwaad met goed gevolg te bestrijden, vinde in de overige provinciën navolging en strekke tot bevordering der bemoeijingen van het Neder- landsche Schoolverbond Te Winschoten is de heer T. Bellinga tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich gewelddadig had verzet tegen het gevangen nemen van zijn knecht, die van moord werd verdacht. Het vonnis tegen twee andere personen, die den heer B. hebben bijge staan, luidde één maand gevangenisstraf. De hoofdpersoon W. Noore zal eerstdaags wegens de beschuldiging van moord teregtstaan voor het prov. geregtshof van Groningen. Twee Winschoter slagers zullen op den 23 dezer, den Heiligerlee-feestdag, een os slagten van 1400 kilo en daarvan Z. M. den Koning een stuk ten geschenke doen aanbieden. Uit Drenthe wordt gemeldt, dat de winterrogge niet gunstig staat en achterlijk is. Het vee wordt van de boeijen ontslagen, ofschoon de weide niet medevalt, waardoor de prijzen van het vee dalende zijn. Naar vaarskalven evenwel is óveral veel vraag; ze worden nuchteren verkocht voor f 6 het stuk; een prijs, die daarvoor nog nimmer is betaald, daar er in den regel niet meer dan 2 voor besteed wordt. Jl. Vrijdag werd te Maastricht een concert van vreemdsoortigen aard gegeven. De sociëteit ,/Monus» nl. had op dien dag alle orgeldraaijers en rondreizende muzie kanten, die zich ter gelegenheid der St. Servatius-feesten (eene soort van kermis) in de stad bevonden, uitgenoodigd zich op een bepaald uur voor het gebouw der sociëteit te bevinden. Aldaar verzameld moesten allen, op een gegeven teeken, tegelijk hun muziek aanheffen, dat een vervaarlijk effect" teweeg bragt. Na afloop van het eigenaardig concert kreeg ieder muziekant 11 cents en een glas bier. Jl. Woensdag avond omtrent 11 uur brak in het gehucht Leijenbroek, gemeente Sittard, een hevige brand uit. In een uur tijds lagen 15 huizen met de stallingen en schuren in de ascli. Twee oude lieden, een man en vrouw, hebben bij den brand zware verwondingen ontvangen, waaraan de man reeds is overleden. Twee koeijen en drie varkens zijn mede verbrand. Het verbrandde was meeren- deels tegen brandschade verzekerd. Men verhaalt tegenwoordig wonderen van de dr. Gan- gees methode, om vleesch te verduurzamen, zonder dat het van zijne voedende bestanddeelen verliest. De hoofd zaak dezer methode bestaat in het invoeren hoofdzakelijk van kooloxyde-gas enz. in de bloedvaten. Aldus toebereid vleesch zou gedurende een jaar verseh blijven in elk klimaat. Blijkt deze methode proefhoudend, dan zou het probleem opgelost zijn, om partij te trekken van de duizenden ossen, welke in Zuid-Amerika alleen om de huiden worden geslacht en waarvan het vleesch thans nog weggeworpen wordt. In de Haarl. Ct. van gisteren leest men de volgende annonce: //Zeldzame aanvraag voor Dames.» Twee studenten wenschen in kennis te komen met twee dames, niet boven de 25 jaren oud, ten einde met haar de aanstaande Maskerade-feesten te Leiden gezellig te vieren. Franco brieven, inhoudende bepaling van plaats en tijd, voorloopige kennismaking en portret te adresseren te Leiden, wijk q, n°. 36, onder het opschrift Maskerade. Een oude dame is als getuige voor een onzer regt- banken gedaagd en laat zich, oneerbiedig genoeg, ten opzichte van de verklaring der tegenpartij, deze woorden ontvallen: ../Het is allemaal humbug.» De advocaat van deze, die scherp wil zijn, stuift op: //En wat verstaat gij onder humbug, mevrouw?» vraagt hij. //Wel», antwoordt de dame, ./wanneer eene vrouw ooit tegen u mogt zeggen, dat zij u aardig vindt, dan kunt ge dat gerust beschouwen als een staaltje van humbug!» Tijdens het bezoek van den Hertog van Edinburgh te Calcutta, woonde eene aanzienlijke maar stokdoove dame de officiëele diners bij. Zij rigtte een vraag aan een der inlandsche bedienden, die juist met een schotel jonge doperwtjes voorbijging, en hield, om zijn antwoord te ver staan, hem haren hoorn toe, welks uiteinde zij in haar oor plaatste. De bediende, die voor het eerst zulk een instru ment zag, hield het voor eene bijzondere, bij de hoven van Europa gebruikelijke wijze om spijs tot zich te nemen en haastte zich eene hoeveelheid doperwten door dien trechter in het oor der dame "uit te storten. Aan eene Schets van Noord-Amerika door een Landverhuizer, voorkomende in de Friesche Court., ontleenen wij het volgende: „Onder de vele feesten, die schrijver te Cincinnati bijwoonden, was er een den 14den September 1869, bij gelegenheid van den lOOjarigen geboortedag van Alexander von Humboldt. Hoewel door Duitschers georganiseerd, werd er door verschillende natiën aan deelgenomen. De openbare scholen waren allen dien dag gesloten, zoodat voor de jeugd evenzeer een feestdag was aangebroken. Door de straten, langs welke de stoet heen trok, waren duizenden van vlaggen en tropheën aangebragt. Begunstigd door het schoonste weder, stelde de trein zich 's morgens ten 9 ure, in 5 afdeelingen, onder de leiding van een grootmaarschalk, in beweging. Vooraan zag men eene afdeeling der stadspolicie, al de bestuurders der loge's, genootschappen, vereenigingen en leden van den stadsraad in volle sterkte te paard. „De tweede afdeeling werd geopend door een groot muziekkorps, leden van een tweetal zangvereenigingen. Een groot effect maakte een feestwagen, die door 8 schimmelpaardeh werd getrokken en rijk met guirlandes en draperiën was versierd. De voorgrond was met tropische gewassen beplant; in het midden bevond zich een hooge koepel, waarin een Europeaan en een Amerikaan elkaêr over een offeraltaar heen de hand reikten. Onderaan zaten 4 reizende geniën, met de zinnebeelden der industrie, philosophie, astronomie en geologie; er om heen acht gratiën in kostbare kleeding. Daarop volgden een vijftal vereenigingen, liedertafels, mannen koren, enz. „De derde afdeeling bestond uit een groot muziekkorps, 5 ver eenigingen (vreemdeling-vereeniging, sehutters-vereeniging, debating club, Duitsch gezelschap, kerkgenootschappen). „De vierde afdeeling was zamengesteld uit muziekkorpsen, pionniers, veteranen, soldaten, arbeiders. „De vijfde afdeeling bestond uit een zeer talrijk muziekkorps, een tiental' loge's van verschillende benaming, alle met de zinne beelden der orde's, een tweede feestwagen met 8 paarden. Tusschen bloemen en planten zag men het beeld der.geschiedenis met gouden pen den naam van von Humboldt in goud graveren. Het borst beeld van den grooten man, omgeven door boeken, een aardglobe, muziek-instrumenten en sierlijke planten, prijkte op een acht voet hoogen marmeren piëdestal. Daar omheen bevonden zich in zittende houding de bekende menschenrassenAmerika vertegenwoordigd do<5r een Indiaan, Afrika door een Ethiopiër, Azië door een Mongool, Australië door een zijner inwoners. Omhoog was geplaatst de „Godin der Vrijheid," in het eostuum der Amerikaansche vlag. Op beide wagens waren toepasselijke opschriften (in de Duitsche taal) aangebragt „De natuur is een der heerlijkste en verstandigste openbaarheid der Godheid „Uit de kracht van haar vereenigd te streven, 't Verhoogt eerst werkelijk des menschen leven." „De waarheid opent zich niet voor ons; wij moeten haar openen." „Ook de aarde, niet alleen de hemel, maakt den mensch groot." „Door een 50tal rijtuigen werd de trein gesloten, welke naar een der sthds-parken trok, waar zich, om de onthulling eener buste bij te wonen, duizenden toeschouwers verzameld hadden. Hier waren van stadswege de vlaggen der Vereenigde Staten aangebragt en al de autoriteiten tegenwoordig. Nadat door den feest-president, generaal Moor, een kort woord tot inleiding was gesproken, speelde de gezamenlijke muziekkorpsen eene ouverture van Rossini, waarna de vereenigde zangkoren een lied: „Das ist der Tag des Herrn!" aanhieven. Naauwelijks was de laatste klank van het lied gehoord, of de sluijer werd van het met1 bloemen omkranste monument afgenomen. De verzamelde menschenmassa barstte in daverende toejuichingen los. Een drietal sprekers traden achtereenvolgens op; allen werden met belangstelling aangehoord. Tot besluit droegen de zangkoren, begeleid door muziek, „Auf offener See" voor, waarna de feestvierenden zich naar hunne vereenigiugs-lokalen begaven en hier met bals en concerten den feestdag eindigden. „Naauwelijks was men uitgerust, of men had in die stad eene beweging van geheel anderen aard, namelijk de verkiezing van een Senaatslid voor den staat Ohio. Ieder, die het burgerregt bezit is kiesgeregtigde, onverschillig of hij millionnair of straatreiniger is. Hoe daar op de stemmen gewerkt wordt, zal men moeijelijk kunnen gelooven. Wie eene verkiezing in. Engeland heeft bijgewoond, kan er eenigzins over oordeelen. „In eenige dagbladen had men aangekondigd, dat de candidaten zich, den avond vooraf, zouden doen hooren. Twee versierde wagens, ieder met 50 muziekkanten, trokken spelend bij fakkellicht door de straten, - ovèral pektonnen ontstekende, naar een groot plein in het midden der stad, waar twee tribunes tegenover elkander waren opgerigt, bont met vlaggen getooid eu sterk met gas verlicht tien stukken geschut waren dwars over het plein geplaatst. Bij het aankomen der muziek werden deze stukken tegelijk afgebrand, hetgeen een paar malen werd herhaald, tot dat een heraut optrad, met een potsierlijke inleiding de sprekers uitnoodigende op te treden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2