LAATSTE BERIGTEM. STATEX-fiENERAAL. BUITENLAND. Effecten-Beurs te Amsterdam. Pas had een spreker voor de democratische rigting geëindigd, of aan de overzijde trad iemand van de republikeinsche partij op. Een zestal liet zich op elke tribune hooren en zich als Senaatslid aanbevelen. Allen beloofden, het land van een anders wissen onder gang te zullen redden; ieder der heeren prees om het zeerst zijn ijver, gaf hoog op van de diensten, reeds door hem bewezen, en verzocht daarom de stemmen op zijn persoon te vereenigen. Een en ander werd afgewisseld door muziek, het gebulder van het kanon, de goedkeuring en uitjouwing van de menigte. Het verwonderde mij, dat men de sprekers, van zoo verschillende kleur, allen nog al met opmerkzaamheid volgde, en de uitjouwingen meer het gevolg waren van flaters (die de redenaars in het vuur hunner inprovisatie maakten), dan van ondraagzaamheid. In spanning, maar toch in de grootste orde, liep alles af, waarbij ditmaal, volgens de dagbladen, die mij later in handen kwamen, de democraten de overwinning hadden behaald. Toch kan men verzekerd zijn, dat de heraut, die de rol van harlekein vervult, niet weinig tot de overwinning bijdroeg, daar hij, met zijn onuitputtelijk en n humor, onafgebroken de partij van zijn overbuur belagchelijk zocht te maken. ,/Al deze drukte geeft het oog afleiding, den geest bezigheid en vergoedt dubbel het gemis eener Hollandsche kermis. ,/In de zamenleving ziet men geen onderscheiddienstmeid, heer of knecht, allen gelijken tot dezelfde klasse te behooren, en de Amerikaan behandelt allen ook op gelijken voet. Niemand verlangt dat zijn ondergeschikte met den hoed in de hand sta en zijn werkloon als genadegift ontvangen zal. Yoor goed werk wil men algemeen goed betalen, en bijna niemand zoekt den arbeider te bekrimpen. „Wie er eens is gevestigd, kan zich met het vrije, onbezorgde leven zeer goed vereenigen en de zaken door helderder bril bezien dan zij, die nog door bergen van bezwaren zijn omringd. Intusschen laat het gemis aan achtergebleven betrekkingen zich steeds gevoelen, en hierdoor wordt men ligt bewogen, dezen uit te noodigen, insgelijks over te komen. De moedertaal, die men slechts in zijn gezin kan spreken, wenscht ieder zoo gaarne-In geheel zijne omgeving te gebruikenToch zij ieder aangeraden, niet te ondoordacht de reis aan te nemen. Om in Amerika vooruit te komen, moet men zich groote moeite getroosten. Er is gelegenheid geld te verdienen, maar ook om nog veel meer geld te verteren, en dit laatste vrij wat gemakkelijker dan het eerste. Yan de humaniteit der bewoners krijgt men slechts ondervinding als men er eenigen tijd bekend is geworden." Voor de verkiezing van één lid van de Prov. Staten zijn heden alhier ingeleverd 165 billetten. De uitslag dezer stemming zal eerst dan bekend kunnen worden, als de stembussen van Texel en Terschelling alhier zullen zijn aangekomen. Door 224 kiezers is deelgenomen aan de stemming voor één lid van den gemeenteraad. De opening der stembus voor deze verkiezing zal plaats hebben op morgen, des voormiddags ten 9 ure. Tweede Hamer. Zitting van Vrijdag 13 Mei. Het wetsontwerp, strekkende tot vestiging van een Nederlandsch gezantschap in China, wordt, na breedvoerige verdediging van den minister van Buitenlandsche Zaken, verworpen met 35 tegen 34 stemmen. Zitting van Zaturdag 14 Mei. Tot aanstelling van een vasten ingenieur-architect voor de gevangenissen wordt besloten met 46 tegen 22 stemmen, en tot overdragt aan de gemeente Fort Bath van de openbare wegen, enz. aldaar met algemeene stemmen. De heer Viruly heeft daarop zijne interpellatie gedaan, ter zake van het verhoogd invoerregt van gedistilleerd in België. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft de tot hem deswege gerigte vragen beantwoord en aan de medp- deeling, dat de onderhandelingen nog hangende waren, de verzekering toegevoegd, dat in dit ojzigt onze regten zouden gehandhaafd worden. De heer Heemskerk Az. rigtte eene vraag tot den minister van Binnenl. Zaken, ten einde te vernemen of nog vóór de verkiezingen van 1871 een nieuwe kiestabel zou ingevoerd worden. De minister gaf de verzekering, dat nog vódr die verkiezingen de gewijzigde tabel zou ingediend en vastgesteld kunnen worden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-luit. ter zee L. G. Brocx is, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. W. F. van der Burg, laatstelijk behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië, en van daar den 10 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activi teit gesteld. F r a n k r ij k. Te Parijs is eene kaart van Frankrijk uitgegeven, waarop door verschil van kleuren aanschouwelijk is voor gesteld hoe de deelen des rijks jegens het liberale keizer schap gezind zijnde departementen zijn er rooskleurig of blaauw of geel gekleurd, naar gelang in ieder er van een kleiner of een grooter aantal stemmen voor het plebiscitum van 8 Mei is uitgebragt. Op die kaart ziet men, dat slechts in twee departementen, namelijk dat van de Seine en dat der Rhóne-monden, meer stemmen tegen dan voor het plebiscitum zijn uitgebragt. In zeventien departementen waren op ieder honderdtal uitgebragte stemmen zestig a vijf-en-zeventig voor; in zeven-en-twintig zes-en-zeventig a vijf-en-tachtig. In de overige was het aantal voorstem- mendeu zes-en-tachtig a acht-en-negentig pCt. van de uitgebragte stemmen. In het westen en het zuidwesten des rijks heeft de regering meer aanhangers dan in het noorden en oosten en langs de kust van den Oceaan meer dan langs de Middellaudsehe Zee. De beroemde viool-virtuoos Vieuxtemps is aan een ernstig gevaar ontkomen. Toen hij onlangs te Parijs van het Ödéon huiswaarts keerde, viel het rijtuig, waarin hij gezeten was, om. Eenige personen, die dadelijk toesnelden om hulp te bieden, vonden Vieuxtemps in zwijm. Toen hij weder tot zichzelven was gekomen, was, niettegenstaande hij vrij ernstig aan het hoofd was gewond, zijne eerste vraag, wat cr van zijn viool, waaraan hij groote waarde hecht, was geworden. Op dit oogenblik is hij zoo goed als hersteld. Henri Rochefort is gedurende de jongste onrustige bewegingen uit Sainte-Pélagie naar de gevangenis Mazas overgebragt, waarschijnlijk uit vrees voor eene mogelijke overrompeling van de eerstgenoemde gevangenis. Aan het station te Var wilde eene vrouw met een kind aan de hand den spoorweg oversteken, op 't oogen blik, dat de trein, die van Nice kwam, het station binnen reed. De stationschef, die het gevaar zag, wierp zich op de onvoorzigtigen. Maar het was te laat. De trein over reed de drie ongelukkigen. De chef werd geheel verpletterd, aan het kind werd het hoofd van de romp gescheurd en de vrouw verloor beide beenen. Men hoopt, dat de spoorweg-directie, welker zuinigheid aan alle menschen in Frankrijk bekend is, ditmaal met hare overlevering breken, nu aan de nagelaten betrekkingen van den beambte, die zoo edelmoedig zijn leven opofferde, een jaargeld toe kennen zal. Engeland. In het Lagerhuis stelde de heer Bouverie voor, de bill tot verleening van stemregt aan vrouwen te verwerpen. Als zij aangenomen werd, zou het een ramp en een vloek voor de vrouwen zijn. Het zou geheel logisch zijn dan ook vrouwen in het parlement toe te laten en te veroor loven, dat zij ministers en bisschoppen worden. Het zou eene natie van Amazonen vormen. De edele en zedelijke invloed der vrouw zou vernietigd woeden. Verscheidene leden stemden hiermede in. Sir R. Anstruther verdedigde de bill en zeide, dat het in het vervolg bij de verkiezingen veel bedaarder toe zou gaan (door het stemmen met briefjes). Hij noemde het zeer onregtvaardig, dat de bezittingen van vrouwen niet vertegenwoordigd en een belangrijk element van de algemeene opinie onderdrukt werd. Gladstone verzekerde, dat de regering verwonderd en teleurgesteld was geweest, toen de bill voor de tweede maal gelezen werd. Hij hield het er voor, dat zij ver worpen moest worden. Hij zag de noodzakelijkheid niet in om de aloude indeeling der maatschappij omver te werpen. Nadat de heer Jacob Bright nog kort de bill verdedigd had, werd zij verworpen met 220 tegen 90 stemmen. De berigten, die af en toe door de regering worden ontvangen in zake het drama van Marathon, maken den stand der zaken voor Griekenland eer slechter dan beter. Wat vroeger slechts een onbestemd vermoeden was, is thans overgegaan in zekerheid. De gelieele geschiedenis is het gevolg van een te Athene gehouden afspraakzoowel voor als na de gevangenneming der reizigers stonden de bandieten in verband met mannen van aanzien te Athene. De gevangen genomen roover heeft den sleutel van het geheim in handen, tot nogtoe leidt hij echter de regters op een dwaalspoor, zijne eene opgave spreekt zijne andere tegen. Wordt hij echter tot eene bekentenis gebragt, dan moet de zaak niet blaauw blaauw worden gelaten. Niet alleen moeten de roovers worden gestraft, nog eerder dan zij moeten hunne medepligtigen te Athene, van welken rang of stand zij ook zijn, aan het geregt worden over geleverd. Voor de vreemde natiën is dit een genoegdoening, voor Griekenland zou het een weldaad zijn, want het heeft thans beter dan ooit gelegenheid de roovers kwijt te raken. De Levant Times meldt, dat de redacteur van de Teraki, welk blad in Stamboul het licht ziet, door den Sultan is benoemd tot Caïmacam, dat. is luitenant-kolonel, terwijl hij hem tevens een geschenk van 500 vereerde. Deze blijken van ingenomenheid had de schrijver te danken aan een artikel, dat hij in zijn blad opnam, ter beoordee ling van de jongste troonrede van den Sultan. Het Engelsche Zendelinggenootschap hield dezer dagen te Londen zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Daarop werd geconstateerd dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar 104,670 pd. st. hadden beloopen én de uitgaven 102,992 pd. st. In sommige winkels te Londen hangen voor de vensters photographiën van de hoofden der 7 roovers, die onlangs den beruehten moord op eenige Engelsche toeristen pleegden. Deze hoofden waren in Athene „tot algemeenen afschrik" tentoongesteld. Volgens deze conterfeitsels behoorden die lieden tot de gemeenste Slavonische typen. Het publiek vindt die photographiën intusschen hoogst interessant. Dnitschland. De raad der gemeente Weenen heeft den burgemeester opgedragen om, in overleg met de regtskundige commissie, een adres aan het ministerie op te stellen, waarin uit naam van den gemeenteraad wordt aangedrongen op de opheffing der vergunning aan officieren en aan soldaten tot dusver verleend, om buiten dienst wapenen te dragen, overwegende „dat het dragen van wapenen buiten dienst, zoo wel door officieren als door soldaten, reeds ontelbare ongelnkken en bloedige twisten veroorzaakt en het leven en de veiligheid van rustige burgers in gevaar gebragt heeft." Uit Athene wordt aan de Triester Ztg. geschreven, dat de gevolgen van het bij Marathon voorgevallene voor Griekenland zeer ernstig dreigen te worden. Men hoort op het oogenblik weinig van de roovers; zij houden zich stil. Overal vertoonen zich soldaten. Maar wanneer weldra de verkiezingen voor de Kamer plaats hebben, zal de regering de soldaten noodig hebben om hare vrienden te ondersteunen, en de bandieten zullen weder kunnen zingen: „ein freies Leben führen wir, enz." De jonge Koning is diep getroffen door het gebeurde. Hij gaat niet uit, wil niemand ontvangen en is ongesteld geworden. Zijne geneesheeren hebben hem te vergeefs aangeraden een reis te ondernemen. De naam dag des Konings is op zijn uitdrukkelijk bevel volstrekt niet gevierd. Kerkelijke Staat, Onlangs ontvingen drie Engelsche dames te Rome aanzegging van de politie om het Pauselijk grondgebied te verlatentwee voldeden aarl dit zonder opgave van redenen ontvangen bevel, de derde heeft volhardend geweigerd en is in de stad gebleven. Gelijk thans door de Londensche Daily News wordt berigt, heeft de Engelsche zaakgelastigde te Rome op last van zijn gouvernement opheldering dien aangaande gevraagd en van don Paus zeiven in eene audiëntie ten antwoord gekregen, „dat ondergeschikte ambte naren de bevelen van Z. H. te buiten gegaan waren." Het tijdstip voor de discussiën over het primaat en de onfeilbaarheid des Pausen was op jl. Zaturdag vastgesteld. De zittingen zullen voortaan bijna dagelijks plaats vinden. In de ultra-Romeinsche partij heerscht eene groote opge wondenheid. Men gelooft dat altes binnen den tijd van eene maand zal afgeloopen zijn. Vele leden van het centrum hebben verlof gevraagd. Ongeveer 100 leden der oppositie hebben zich doen inschrijven om het voorgestelde schema in meer of minder radicalen geest te bestrijden. Rusland. Te St. Petersburg is dezer dagen een moord gepleegd, (zoo als reeds per telegraaf gemeld is), die aldaar algemeen, maar vooral in de aanzienlijke kringen, groot leedwezen en diepe verontwaardiging heeft opgewekt. Prins Louis d'Arenberg, militair attaché bij het Oostenrijksche gezant schap aan het Russische hof, is in den ochtend van den 7 dezer door zijnen kamerdienaar levenloos in zijn bed gevonden, met gebonden handen en voeten, terwijl mond en neus van den vermoorde met een toegeknoopte doek naar het schijnt de,das van een der daders van het wan bedrijf bedekt waren. Van deze misdaad wordt verdacht gehouden zekere Chichskow, een voormalig koerier der ambassade, die bijgestaan schijnt te zijn door een pas ont slagen veroordeelde, met wien hij kennis heeft gemaakt in de gevangenis, waarin hij laatstelijk zijne straf wegens een gepleegden diefstal had ondergaan. Uit den toestand, waarin men het lijk en het slaapvertrek van den Prins heeft aan getroffen, schijnt te moeten worden opgemaakt, dat hij des nachts, kort na zijne tehuiskomst uit de Yacht-club, over vallen en, na eene heftige worsteling, gesmoord en verwurgd is. Chichskcuv, die zich in de handen der justitie bevindt, ontkent elke medepligtigheid aan den moord, die blijkbaar begaan is met het doel om den Prins van geld en goed te berooven. De vermoorde was 33 jaren oud en majoor bij een der Oostenrijksche huzaren-regimenten. Zijn lijk. zal naar België worden overgebragt, om in het familie-graf van het geslacht Arenberg, te Enghien, te worden bijgezet. Amerika. Te Richmond, de hoofdstad van den staat Virginia, is den 27 April (zoo als reeds per telegraaf gemeld is) eene verschrikkelijke ramp voorgevallen, waarbij 58 personen omgekomen, en van 100 tot 150 meer of minder zwaar gekwetst zijn. Sedert verscheidene weken twistten de heeren Cohoon en Ellison over het mayorschap der stad, waarop elk hunner meent aanspraak te hebben, en het hof van appèl, de hoogste regtbank in Virginia, zou den 27 April uitspraak doen. In afwachting dezer beslissing, waarin een zeer groot belang gesteld werd, hadden zich te elf ure eene groot aantal personen, vereenigd in de geregts- zaal, zijnde een bovenvertrek van het staats-kapitool, en wel onmiddelijk boven de vergaderzaal van de Wetgevende Vergadering, welker leden reeds begonnen bijeen te komen, daar te 12 ure zitting zou gehouden worden. Op dat oogenblik is de vloer der geregtszaal met een vreeselijk gedruisch ingestort. Onder de dooden en gekwetsten be vinden zich 20 leden van de Wetgevende Vergadering en een groot aantal hooggeplaatste en aanzienlijke personen te Richmond. Er heerschte aldaar een groote verslagenheid en de staatkundige partijschappen waren geheel vergeten. Nederland, Werkel. Schuld21 dito 3 i, dito 4 Spanje, Obligatiën2f„ Portugal, Obligatiën 185?3 "Rusland, Obligatiën 1798/1816. 5 dito bij Stieglitz 5 dito 1864 5 dito 1860 41„ dito 1867 4 dito Poti Tiflis 5 dito Spoorw. aand. dito Loten 1864 dito 1866 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 dito dito 21 dito Nationale 5 dito rente Amst. 5 dito 1864. 5 dito 1865. 5 dito 1866, 5 Mexico, Obligatiën 18513„ dito 1864 3 Griekenland, Obligatiën5 Turkije, Obligatiën5 Amerika, Obligatiën5 dito 1882 6 dito 1885 6 Debentures Obio8 Gecons. Atlantics7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 ii u ii n 2e 7 L4 Mei. 16 Mei. 55A 55f 67i 67 iV 86J 86f 291 29J- 33A 33i 92f 92f 76* 76i 91 91 811 81f 671 67f 85 85 216 216J 219J 2181 215 214 48 471 141 141 51 51 H 81 471 47& 92 92A 94| 941 941 94A 321 681 671 671

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3