1870. N°. 61. Zondag 22 Mei. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. IIELDËR8CHË EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede." Verscliijiit Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. bonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVsn 1l regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letten of vignottcn worden naar plaetsrnimte berekend. Per laatsten trein van den Helder vertrekt, Woensdag den 1 Juiiij over Triest en Donderdag den 2 Juntj over Harseille de Hall naar Oost-Indië, China en Japan. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 24 Mei 1870, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 21 Mei 1870. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Benoeming van een Apotheker. 2. Brief van den Geneeskundigen Adjunct Inspecteur. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Mei. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Helder, gehouden op Dingsdag 17 Mei jl., is geweest als volgt: Uitgebragte stemmen van de gemeente Helder 165, Texel 35, Ter schelling 60, te zamen 260; van onwaarde 7, volstrekte meerderheid 127. Hiervan waren uitgebragt opdeHeeren: Mr Ch. BOSCH REITZ 139, J. C. DE LEEUW 38, A. B. MENTZ 31, P. ALTENA 27 en D. C. LOMAN 7. Verder werden op onderscheidene heeren 2 of 1 stemmen uitgebragt. Alzoo gekozen de Heer mr. Ch. BOSCH REITZ. (Reeds gisteren hij afzonderlijke billetten aan de geabon- neerden binnen de gemeente bekend gemaakt). Gisteren avond heeft ten raadhuize alhier de open bare aanbesteding plaats gehad van: 1. Het jaarlijksch onderhoud der gemeente-gebouwen, enz. Er waren inge komen 5 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: gebr. Moorman 4900, P. Verhey 4578, P. Spruit 4544, P. Dekker 4347 en gebr. Korff 4230. 2. Het verwen van eenige gemeente-gebouwen, enz., in twee per- ceelen. Voor het eerste perceel waren ingekomen 9 inschrij- vings-billetten, als van de heeren: J. Hubbeling ƒ1150, K. de Vries 1100, C. Betlilehem 970, J. C. B. Kalff/970, P. Bierenbroodspot 952, J. Heijdenrijk 948, K. Pronk 870, J. Hoogerduin 845 en J. de Vries 810. Voor het tweede perceel waren ingekomen 8 inschrijvings-billetten, als van de heeren: J. Hubbeling/1390, K. de Vries 1325, P. Bierenbroodspot 1300, C. Bethlehem ƒ1220, j. C. B. Kalff 1190, J. Hoogerduin 1130, K. Pronk 1090 en J. de Vries j 990. Onder het lossen der gebruikelijke salutschoten, die van de batterijen van het fort Erfprins werden beantwoord, kwam jl. Donderdag namiddag alhier binnen Zr. Ms. schroef- stoomschip Vice-Admiraal Koopman, kommandant kapt.-luit. ter zee van Trojen, komende van de Kust van Guinea. Bij het binnenstoomen van onze haven werden de aan komenden verwelkomd met de uitvoering van het Volkslied door het stafmuziekkorps der marine en het hoerah der adelborsten en van de bemanningen van Zr. Ms. schepen de Wassenaer en de Kortenaer. Een onafzienbare menigte verzamelde zich bij de aanlegplaats van het schip, om de binnenkomenden met hartelijkheid te verwelkomen. Aan den avond van den dag, waarop genoemd oorlogs vaartuig alhier was binnengevallen werd het état-major in de Marine-Clnb op feestelijke wijze verwelkomd. Het staf muziekkorps der Marine deed zich ook hier herhaaldelijk hooren en de talrijke aanwezigen voor het gebouw legden mede hunne sympathie aan den dag voor de mannen, die de eer des lands zoo roemrijk hebben gehandhaafd. Aan de dappere bemanning van Zr. Ms. schepen Vice-Admiraal Koopman en Amstel, is bij gelegenheid van hun terugkeer van de Kust van Guinea, in een drietal coupletten, een welkomstgroet toegebragt door den heer B. H. Polak, korporaal bij het Artillerie-Vrijkorps alhier. We ontleenen daaraan deze dichtregelen: „Gij toondet daar, dat Ruiters geest Nog voortleeft op de vloot; Het Vaderland zij onbevreesd Zijn helden zijn nog groot. De Koning schenkt u 't eermetaal, Gij, Ridders van Guinee! En Neerland roept u 't welkom toe, Met galmend luid „Hoezee!" De 40ste verjaardag van H. K. H. Amalia Maria da Gloria Augusta, gemalin van Prins Hendrik der Neder landen, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De heer J. W. G. A. van Nouhuys, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. regten en acc. te Roermond c. a., is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen alhier. Jl. Donderdag namiddag is het raderstoomschip de Valk te Portsmouth aangekomen; Aan boord was alles wel. Het ijzeren stoomvaartuig Argus, liggende te Helle- voetsluis, bestemd voor de dienst der bebakening en kust- verlichting in Neder!. Indië, wordt den 25 dezer buiten dienst gesteld, en de luit. ter zee 1ste kl. G. C. C. Thierens van het bevel over dien bodem eervol ontheven en op ncn- activiteit gesteld. Aan den heer J. G. R. van Haersolte, maj.-comm. van het 6de bat. rust, schutterij in de prov. Noordholland, is tevens en tot daarin nader door Z. M. zal zijn voor zien de waarneming opgedragen van de betrekking van maj.-comm. der dienstdoende schutterij te Hoorn. Van het 1ste reg. vesting-artillerie is bij het 2de reg. overgeplaatst de kaptitein J. Carp en van het 2de bij het lste reg de kapitein L. J. Risseuw. Door den kanselier der beide orden is aan den lsten luit. T. W. J. Buijs, van het algemeen depót van discipline, vergunning verleend tot het dragen der Engelsche medaille voor het bijwonen der expeditie naar Abyssinië. Z. M. de Koning heeft nog 24 riflemen-messen beschikbaar gesteld als prijzen bij het a. s. weerbaarheids concours. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden hebben dezer dagen het tot gasthuis ingerigte lokaal te Dommel- dange (Luxemburg) bezocht, waarin de bij de spoorweg ramp gekwetste personen verpleegd worden. De heeren P. H. Kortlandt, scheepsbouwmeester, F. W. E. Schuchart, oud-scheepsgezagvoerder, thans kapitein expert van de Nederl. Vereeniging van Assuradeuren, en H. Sweijs, mede oud-scheepsgezagvoerder, thans kapitein expert van het Bureau Veritas, welke een verzoek hebben ontvangen om eene inspectie te houden over het gouver- nements-stoomschip Argus, thans ingerigt als zeilschip, in hoeverre het geschikt is om naar Java te vertrekken, aarzelen niet om als hun gevoelen uit te spreken, dat de Argus ten opzigte van den vorm onder water, de afmetin gen en het zeilvermogen, door hen ten volle in staat wordt gerekend om met een geschikte en naar den eiscli gestuwde toelading, zonder eenig gevaar van buitengewonen aard, zeilende rond de Kaap de Goede Hoop, Java te bereiken, Met wijziging van het voor het leger in Ned. Indië voor 1870 vastgesteld getal suppltie-troepen, ten bedrage vpn 2000 man, moeten in het loopend jaar slechts 1000 militairen beneden den rang van officier naar Java uit gezonden worden. Tot betaalmeester zijn benoemdte 's Hertogenbosch de heer C. Hattinga Raven, thans te Alkmaar; te Alkmaar de heer J. F. Mansfeit, thans te Sneek. De kantoren der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn gedurende de zomermaanden open als volgt: Amsterdam, Alkmaar, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 7 ure voor tot 10j ure namiddags. De overige kantoren van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Aangaande de landverhuizing uit ons vaderland gedu- riende 1869, bevat de Staatscourant eenige opgaven, waaruit blijkt, dat het aantal der landverhuizers in dat jaar geweest is 3442, waaronder 1705 kinderen, 519 gehuwde vrouwen en 9 dienstboden. Het aantal hoofden van huisgezinnen of op zichzelf staande personen, mannen of vrouwen, bedroeg te zamen 1210. De provincie Gelderland heeft de meesten geleverd, 799 personen, Zeeland en Friesland ieder ongeveer 550 personen, Drenthe slechts 75, Utrecht 20. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed, bij enkele inschrijving: 1. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen; daarvoor waren de minste inschrijversvoor het lste perceel de heer J. de Graaf, te Alkmaar, voor 3935; voor het 2de perceel de heer A. Kaptein, te Zijpe, voor 8797,89; voor het 3de perceel de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 6674. 2. Het leveren van brik, zet- en stort- steen en het bestorten der Heldersche zeewering, in twee perceelendaarvoor waren de minste inschrijversvoor het lste perceel de heer D. Goedkoop, te Amsterdam, voor 2737; voor het 2de perceel de heeren Kloos en Limburgh, te Rotterdam, voor 7967. Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd jl. Donderdag aanbesteed: het maken van een gemetselden viaduct langs de Houttuinen, benevens drie pijlers voor de brug tegenover de Eenhoornsluis met bijkomende werken te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep naar Amsterdam. Minste inschrijvers waren de heeren C. Boef, te Rotterdam, en J. J. van Tienhoven van den Bogaard, te Werkendara, voor 793,000. Door het Prov. Kerkbestuur van Noordholland is aan den heer W. D. van Leeuwen Boomkamp, predikant te Zuidwoude, op daartoe door hem ingediende aanvraag, eervol ontslag verleend uit zijne Evangeliebediening met den 15 dezer, en aan den heer M. G. Polman, predikant te Midsland (op Terschelling), op zijn verzoek, wegens meer dan 40jarige ambtsvervulling, eervol emeritaat, in te gaan met 1 Oct. a. s. Door het Kiescollegie der Herv. Gemeente te Kolhorn is het volgende twaalftal opgemaakt, als: de hh. Bouwman te Eenigenburg, van Dam te Makkinga, Groenman, cand., Jentink te Terwispel, Jungius te Hekelingen, Kloos te Hippolitushoef c. a., Mulder te Etershem c. a., Pareau te Anna Paulowna-Polder, dr. Paris te Kwadijk, Schuurman te Petten, dr. Vos te Heen vliet en Wijs te Oude Niedorp c. a. Naar aanleiding van klagten over onveiligheid van den middenweg in de gemeente Heer-Hugowaard, gedu rende de schietoefeningen van verschillende scherpschutters korpsen in de schietbaan op het terrein van den kastelein Bleeker, is die baan, op verzoek van het bestuur der Langedijksche Scherpschutters-Vereeniging, onderzocht door een officier uit Leiden. Tengevolge van dit onderzoek zullen er doelmatige verbeteringen in deze schietbaan worden aangebragt. Hoewel de gegrondheid van de klagten niet volkomen bewezen is, heeft het genoemde bestuur, naar men verneemt, besloten, dat de schietoefeningen voorloopig zullen worden gestaakt. De eerstvolgende weekmarkt te Schagen zal, uithoofde van den Hemelvaartsdag, op Woëilsdag 25 dezer plaats hebben. Men meldt dat door de regtbank te Alkmaar is opgemaakt de volgende lijst van aanbeveling, om te voorzien in de vacature ontstaah, door het vertrek van den heer mr. P. van Bemmelende heeren mr. A. C. Lagerweij, kantonregter te Beverwijk; mr. W. F. van Deinse, kantön- regter te Ylaardingen en jhr. mr. J. C. J. ridder van Rappard, advocaat en regter-plaatsvervanger te Zutphen. Aan den heer G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, is vergund de stoombootdienst, bestémd tot veevervoer, 'van het stoomgemaal de Lynden langs de ringvaart van de Haarlemmermeer naar Leiden, waarvoor hem vroeger tijdelijk concessie is verleend, voorloopig des Vrijdags van iédere week te blijven voortzetten. TeWognum, bij Opmeer, heeft een 16jarige jongeling, de hoop en steun van zijne moeder, zich door ophanging van het leven beroofd. Omtrent de aanleiding verdiept men zich in gissingen. Naar de Amst. Crt. verneemt, is de heer D. Ketwich benoemd tot directeur van het Zeemanshuis te Amsterdam, in plaats van den heer Huidekoper. Eergisteren middag had te Amsterdam een droevig ongeval plaats. Aan de fabriek de Atlas, op de Zoutkeets gracht, stond een ijzeren gietkast tegen den muur geleund. Drie kinderen, twee van vijf en een van zeven jaar, klommen spelende op die kast, toen deze plotseling omviel en de drie kinderen verpletterde. De dood volgde onmiddellijk. De eerst toegesnelde geneeskundige vond slechts drie lijkjes, waarvan twee uit een gezin. Aan den Maasbode wordt medegedeeld, dat tot rector der kapel van het H. Sacrament, in de Eendragtsbaan te Rotterdam benoemd is pater J. A. Verkerk, kapellaan te Alkmaar. De Schied. Crt. deelt de onderstaande missive mede van den beul van - Haarlem uit het laatst der vorige eeuw, aan den baljuw J. Goudriaan, te Schoonhoven: Aan den Burger Joh. Goudriaan, Baljuw van Schoonhoven en den Landen v. Belois te Schoonhoven. Meedeburger In UE Missieve gezien hebbende, dat UE eenige delin- quante bij UE hebt zitten, die UE door mij ter executie gebragt wilde hebben, maar UE legt mij een ordonnantie voor, daar ik in 't minst niet mee noodig en ook mij daar in geheel niet na behoef te reguleeren, maar hier onder staande, heb UE de Lijst waarna UE kan informeeren, alzo ik wel meerder krijg maar niet minder. Voor ieder persoon hangen6 24, v u de strop3 - 12, u i/ binde. 3 - 12, voor het afnemen ieder3 - 12, u f in de kist leggen ieder - 3, ti u geselen ieder- 3, a a brantmerk ieder- 1,10 u de roede ieder- 1,10 koort en binde ieder12, daggeit - 18,— mijlegeld- 14, dit is voor vier personen met de koorden en gegeselt en gebrantmerkt125.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1