STATEN-GENERAAL. koning van Egypte genoodzaakt werd, om ten believe van den Sultan, zijne opperheer, zijn uitgaven voor leger en vloot zoo veel mogelijk in te krimpen. Besteld materieel werd afgezegd. Nu echter de noodige verstandhouding weêr is, gevestigd, zal de Onderkoning zich, naar het schijnt, behoor lijk in den zadel zetten om den een of anderen tijd zich voor goed onafhankelijk te maken, ten einde zich voor de lastige positie voor goed te vrijwaren, om zoo nu en dan door heer Sultan tot de orde te worde geroepen. Scheeps ladingen achterladers werden in de laatste dagen per scheeps gelegenheid naar de oevers van den Nijl gezonden. Tal van oud-officieren, die sedert den Noord-Amerikaanschen oorlog non-actief waren, treden bij den Onderkoning in dienst, en het zou ons niet verwonderen als zijne Egyp- tischen Hoogheid een onafhankelijkheids-coup op het oog had. Het raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, gisteren morgen van Portsmouth vertrokken, is heden middag alhier aangekomen. Het ijzeren stoomvaartuig Argus wordt eerstdaags weder in dienst gesteld, om in het laatst van Julij door het Suez- kanaal naar Oost-Indië te vertrekken. Men verzekert ons, dat tegen 1 Julij Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapt. ter zee F. L. Geerling van hier zal vertrekken. Genoemde bodem zal op zijn kruistogt in de Noord- Atlantische Oceaan Suriname aandoen. Zr. Ms. stoomschip Yice-Admiraal Koopman, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee B. D. van Trojen, wordt gereed gemaakt voor een togt naar Curaijao om tegen 1 Augustus te vertrekken. Eergisteren avond heeft alhier eene verwonding plaats gehad van een persoon, door zijnen makker, die beiden in eene herberg zich met kaartspelen hadden onledig gehouden daar twist gekregen, en zich naar buiten spoedende daar handgemeen geraakten. De heer Bitter heeft den verwonde de noodige heelkundige hulp toegediend. Aan de vele eerbewijzen, die reeds ten deel gevallen zijn aan de teruggekeerde strijders van de Kust van Guinea, zal door onzen geëerbiedigden Koning weldra de kroon worden opgezet. Het Vaderland verneemt namelijk, dat het Z. M. behaagd heeft om per telegraaf het état-major van de beide schepen de Amstel en de Vice-Admiraal Koopman op a. s. Maandag aan 's Vorsten disch op het Loo te noodigen. Ook zal aan gemelde officieren te Amsterdam door de sociëteit //Onder Ons'/ in de volgende week een feestelijk diner worden aangeboden. Bij de dd. schutterij te Vlissingen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. J. Schouten, als 2de luit. Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd jl. Woensdag herbesteed: het leveren en inhangen van houten deuren voor de schutsluizen aan de monden van het kanaal door Walcheren te Vlissingen, benevens het leveren en stellen van twee duc-d'alven nabij de schutsluis te Veere. Daarvoor waren 7 billetten ingekomen. Minste inschrijvers de heeren J. Galman en T. de Jong, te Amsterdam, voor 146,860. Aan het Departement van Marine is jl. Woensdag aanbesteed: de levering van 3,300,000 kilogram grove maatkolen voor de directie der Marine te Amsterdam. Minste inschrijver was de heer C. Berghuijs, te Nieuwe- diep, voor 10.09 de 1000 kilogram. Men schrijft ons van Texel, dd. 27 dezer: //Een zeldzaam feest werd hier in de vorige week gevierd, dat wel verdient vermeld te worden. De heer P. J. de Waard, stuurman der Texelsche boot, vierde met zijne echtgenoot het zilveren bruiloftsfeest en werd te dier gelegenheid niet weinig verrast, toen hem namens de directie zijner stoomboot, voor ijverige en trouwe pligts- vervulling, een prachtige kristallen sigarenbeker, op zilveren voet, met toepasselijke inscriptie versierd, werd ter hand gesteld. Evenwel was dit niet het eenige bewijs van belangstelling dat de jubilaris ontving. Door eenige onzer geachtste ingezetenen waren eenige geschenken in zilver, waaronder prachtige waren, ontboden, en met toepasselijke aanspraken der feestvierenden als een bewijs van achting en genegenheid aangeboden. Aan brieven van deelneming en gelukwenschen ontbrak het evenmin, zoodat de jubilaris erkende nimmer zulk een gewigtigen dag te hebben beleefd. Het spreekt van zelf, dat men des avonds nog lang feest vierde en er menige hartelijke toast werd uitgebragt." Het brikschip Sif, den 20 Nov. jl. alhier gestrand, is dezer dagen afgebragt. Het getal kiezers voor leden van den raad te Alkmaar bedraagt, nu de census 20 is, 762; wordt die census 15, dan wordt dat getal vermeerderd met 126, wordt zij 16, dan is het aantal kiezers 93 meer, wordt zij 17, dan is het aantal kiezers 64 meer, wordt zij 18, dan is het aantal kiezers 46 meer, wordt zij 19, dan is het aantal kiezers 26 meer. Gisteren werd bij enkele inschrijving aan 's Rijks werf te Amsterdam in het openbaar aanbesteed: het maken van een kaaimuur en het verrigten van diverse kleinere onderhoudswerken op 's Rijks werf aldaar, waarvan aan nemers geworden zijn de heeren Gebr. Schoonenburg, voor de som van 37,900. De Zaanl. Courant vestigt de aandacht op de geld verspilling, waaraan we ons schuldig maken, wanneer wij nieuwe monitors bouwen, daar de ingenieur Ericson, door zijne torpedo's; de beste monitors op den grootsten afstand met zekerheid vernielt. Door deze werktuigen zijn de kusten ongenaakbaar en wordt de zee-oorlog zeer beperkt. Het blad verwondert zich, dat de torpedo's niet meer de aandacht trekken, en dat vooral de regering hare neiging voor //gepantserde zeemonsters" niet onderdrukt, tot de zaak door een ernstig onderzoek zal zijn uitgemaakt. Het badsaizoen te Scheveniiigen zal den 7 Junij geopend worden. Met het fregatschip Kortenaer, kapt. F. Pot, is jl. Woensdag van Rotterdam naar Batavia vertrokken een detachement van 90 onderofficieren en mindere manschap pen der marine, onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. E. Simon van der Aa. Een man uit Langerak, wiens geestvermogens volgens gerucht in geen besten staat verkeeren, kwam dezer dagen des morgens, op een stier gezeten, aan het Pinkeveer te Peursum. In plaats echter van in de pont te rijden om daarmede te worden overgezet, dreef hij den stier in het water der Giessen, om zoodoende den overkant te bereiken. In het midden gekomen, geraakte hij, waarschijnlijk door de aamerkelijke diepte, van den stier af en zoude gewis verdronken zijn, had niet een zoon van den veerman hem gered. Na van den schrik wat te zijn bekomen, ging hij met den stier al spoedig zijns weegs. Tot lid der Prov. Staten van Noordbrabant is te Bergen- op-Zoom gekozen mr. S. T. A. van der Heyden, kantonregter aldaar. Tengevolge van een naauwkeuring onderzoek, door den hoofd-ingenieur der kanaal- en spoorweg-werken op het eiland Walcheren ingesteld, is gebleken, dat de ver zakking van de sluis te Veere veroorzaakt wordt door wellen, die na het storten van het beton zijn ontstaan. De commissie voor de internationale tentoonstelling van landbouw-werktuigen, welke van 27 Junij tot en met 14 Augustus a. s. te Arnhem zal gehouden worden, is van plan, bij plaatsing van het bepaalde aantal loten (25,000) van een der meest bekende fabrikanten van landbouw werktuigen in Engeland, als eersten prijs in de verloting, aan te koopen eene verplaatsbare stoom-dorschmachine, met daarbij behoorende horizontale locomobile van 8 p. k., ter waarde van ruim 4500. Men verwacht, dat Z. M. de Koning tijdens het 24ste Nederl. Landh. Congres deze stad zal bezoeken. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap heeft in den beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering, den 20, 21 en 22 Julij e. k. te Kampen te houden, de navolgende punten ter bespreking voor gesteld: 1. Is het juist den leeftijd der kinderen voor de bewaarschool te stellen op 26 jaren 2. Is het goed de leden van het toezigt over het lager onderwijs te belasten met dat over de bewaarscholen? 3. In hoever is het wenschelijk op de bewaarschool onderrigt te geven? Deze vragen zijn gesteld met het oog op het ingediende wetsontwerp betreffende de bewaarscholen en zullen alleen dan in behandeling komen, als op dien tijd het ontwerp nog niet in openbare discussie is gekomen in de Tweede Kamer. Ondanks de langdurige koude en den gedurigen noorden wind staan de veldgewassen rondom Deventer uitmuntend. De veldvruchten zijn in den laatsten tijd veel vooruit gekomen. De rogge, de aardappelen en het gras beloven een goeden oogstde vruchtboomen, zoowel appelen en peren, als kersen en fijne vruchten, schijnen meer te beloven dan in jaren het geval is geweest, terwijl reeds nieuwe aardappelen ter markt zijn gebragt door den tuinier Bloemink. Men klaagt evenwel over veel ongedierte, met name rupsen. In de teregtzitting van jl. Dingsdag is bij het kanton- geregt te Bolsward de zaak behandeld der dertien Arumer dames met den societeit-houder Meijer beschuldigd van tijdens de hardrijderij op schaatsen 's nachts na 12 uur te Arum zich te hebben opgehouden in het societeits-lokaal z/Eendragt maakt magt," en de laatste aan dat schoone geslacht ververschingen te hebben toegediend, zonder de hulp van de politie te hebben ingeroepen tot uitzetting, in strijd met de vigerende politie-verordening voor de gemeente Wonseradeel. Tot décharge zijn 3 getuigen gehoord, uit wier beëedigde verklaringen constateert, dat //de verbalisant veldwachter," öf zijn geheugen heeft verloren óf ietwat aan de waarheid heeft te kort gedaan. Al de beklaagden zijn door den heer mr. A. Bloembergen advocaat te Leeuwarden, verdedigd, terwijl het O. M. de strafschuldigheid heeft volgehouden. De eerste concludeerde tot vrijspraak de laatste tot veroordeeling in de boeten, ieder van 4 tot 6 en de kosten. Dingsdag den 8 Junij zal de heer kantonregter in dezen uitspraak doen. Het publiek, hierbij tegenwoordig, was zoo groot, dat de tribune ze in verre na niet kon bevatten, waardoor een groote menigte, teleurgesteld, zich moest verwijderen. (F.C.) Te Giethoorn is een kleine jongen bij het wasschen gebeten door... een snoek. Misschien, zegt de Gron. Crt., was het dezelfde snoek die daar onlang» een eendkuiken medesleepte W. Vellinga, te Harlingen, heeft een water-velocipède vervaardigd, die voor twee personen geschikt is en volgens zeggen zonder vermoeijenis voor de opvarenden een afstand van 1 uur in 20 minuten aflegt. De landerijen in de gemeente Westdongeradeel zien er thans schilderachtig uit. Hier en daar liggen tusschen het groen akkers met koolzaad, dat thans in vollen bloei een goeden oogst belooft. De zomergranen staan voor treffelijk, zoo ook de aardappelen. Het vlas, hetwelk weder overvloedig verbouwd is, staat goed. De weilanden welke voor korten tijd nog dor en kaal waren, zijn thans bedekt met gras en het vee is overal reeds in het veld. Het laat zich aanzien, dat de oogst voortreffelijk zal zijn. Het drooge voorjaar heeft uitstekenden invloed uitgeoefend op den grond. Even als elders ziet men hier thans ver langend uit naar regen. Hier en daar begint gebrek te komen aan regenwater. Eergister middag, onder het slaan van twaalf uur, beroofde zich te Groningen iemand van het leven, door middel van een pistoolschot. De man had zoo wel getroffen, dat het hoofd genoegzaam van een gespleten is. De plaats, die hij gekozen had tot volvoering van zijn opzet, was zonderling genoeg, de groote markt nl., en wel op de pui van het stadhuis. Aangekomen schepen te Batavia vóór 13 MeiMedea en Nicot, benevens een, te onduidelijk geseind.'Ver trokken: .ZEroliet, Electra, Friesland, Hendrik Ido Ambacht en Maria Adriana. Eene verschrikkelijke roovergeschiedenis is uit Chili (een der Zuid-Amerikaansche staten) bekend gemaakt. Don Gomez y Lagoberon, een berucht bandieten-hoofdman, die, in zijne sterkten in de Siërra Profunda, lang de wet van Chili getart heeft, werd kort geleden met zijnejmanschappen vervolgd door eene afdeeling troepen, die er in slaagde hem van zijn volk af te snijden en in een hol te drijven, dat tot een top der hooge bergen, die wij zoo even noemden, behoorde. In dit hol had hij eene gevangen vrouw verborgen, wier echtgenoot hij gedood en beroofd en die hij gedurende eenigen tijd gedwongen had om met hem te leven. De soldaten deden verscheidene pogingen, om den ingang van het hol te bereiken, waartoe slechts één pad bestond, namelijk een lama-spoor. Maar Lagoberon, een man van reusachtige gestalte, rolde groote rotsbrokken naar beneden en wist de aanvallen af te slaan, terwijl verscheidene soldaten ernstig gewond werden. De bevel voerende officier, onwillig om zijne mannen noodeloos op te offeren, besloot, den roover te laten doodhongeren en liet zijne manschappen bivouaqueren. Na twee dagen blokkade begon deze langdradige en vernederende expeditie den soldaten te vervelen, zoodat zij besloten weer naar boven te klimmen. Dit gelukte en men nam den roover gevangen. Tot hun schrik bespeurden zij, dat de schelm de vrouw een harer borsten afgesneden en verslonden had. De arme vrouw lag stervende, had veel bloed verloren en gaf weinige oogenblikken, nadat zij uit de klaauwen van den barbaar verlost was, den geest. De hoofdman werd naar Talca gevoerd en veroordeeld, om geworgd te worden. In Zuid-Amerika volgt de uitvoering van een vonnis zeer spoedig op de veroordeeling en Gomez werd dadelijk onder een sterk geleide gensdarmes naar het schavot gebragt. Terwijl de beul zijn toilette de mort maakte, haalde de veroordeelde een fluitje uit een zijner zakken en blies er op. Dadelijk sprongen een zestig zijner volgelingen, die zich onder de menigte om het schavot verscholen hadden, op de soldaten toe en vermoordden hen, vóór ze aan ver dediging konden denken. Zij bevrijdden hun hoofdman en eindigden hun onderneming op eene schrikkelijk humoris tische manier, door den beul te worgen, waarna zij, bijna ongehinderd, naar de bergen terugkeerden. Zij zijn waar schijnlijk nog in vrijheid en strekken verder het land tot verschrikking en onrust. Om hunne vlugt te vergemakke lijken, maakten zij zich meester van de paarden der gensd'armes, terwijl ze vele vrouwen op hunne renners medenamen. Op echt ridderlijke wijze plaatsten zij de dames hunner keuze vóór zich op den zadel en gaven ze de ondersteuning, die haar toestand behoefde. De maatschappelijke toestand van Chili is, zoo als uit dit verhaal blijkt, hopeloos diep gezonken en kan alleen met die van Mexico, Griekenland en de binnenlanden van Afrika vergeleken worden, waar moord, wellust en roof leefregels zijn. De beschaving dringt slechts langzaam in die woeste landen door, wier bestaan men zich slechts herinnert door een of ander schrikkelijk voorval. Een Gasconjer beklaagt zich bij zijn buurman over de duurte van het brood. //Ik weet waarachtig niet," zegt hij, //hoe ik mijn paard moet te eten geven; het dier wil maar geen hooi eten." »Je bent een gek!" antwoord de buurman. //Doe zoo als ik: 'k heb een groene bril voor mijn paard gekocht; nu geef 'k hem stroo en hij eet 't alsof het haver was.» Wij maken hierbij inzonderheid opmerkzaam op de hierachter staande advertentie der heeren S. Steindecker Comp. te Hamburg. Er wordt hier gesproken van originele Loten voor een zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming ver dient des te meer het volle vertrouwen, omdat de beste waarborgen van dien Staat gegeven zijn, en dat voornoemd huis van alle zijden, wegens zijn doorgaans regtschapen handelwijs en prompte voldoening van talrijke prijzen, sedert lang bekend is. In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte Brunswijksche originele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, eenerzijds door de erkende soli diteit van de firma, en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid, bekende staats-effecten-handel van Adolf Haas, te Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 27 Mei. Het wetsontwerp tot wijziging der armenwet is met 32 tegen 4 stemmen, en het aanhangig voorstel tot wijziging van het Regiem, van Orde der Kamer met 29 tegen 9 stemmen aangenomen. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 27 Mei. Aangenomen het wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Anna Paulowna. Verder heeft in deze zitting de inter pellatie plaats gehad van den heer van Sypesteyn over de emigratie naar Suriname, en eindelijk is met de behandeling der suikerwet een aanvang gemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2