1870. N°. 66. Vrijdag 3 Junij. A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERS!HE EN 1VIE1) WEDIEPER Wij huldigen het goede.9S Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bireai: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan ii regels 60 cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters ui vignetten worden naar plaatsruimte berekend. '-ti-'j- a... i»!ui1u jpmii juumm Maandag den 6 Junij vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de Wést-Indiselie mail over St. Kfaataire. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 8 Junij over Marseille de mail naar Oost-Indië, China en Japan. HELDER en NIEHWEDIEP, 2 Junij. Met het oog op de staatkundige gebeurtenissen der laatste dagen, behoeft men geenszins te klagen over gebrek aan Verscheidenheid en over gemis van belangrijke feiten. Eene gestadige afwisseling van meerendeels gewigtige tijdingen biedt ons de staatkundige geschiedenis van den dag als op iedere bladzijde aan. De woelingen der Fenians in Canada, de rooverijen in Griekenland, de strijd der partijen in Frankrijk, ook na het veelstemmig ja op de keizerlijke vraag, de tweespalt tusschen de ver schillende nationaliteiten in de Oostenrijksche erflanden, de op militaire wijze volbragte omwenteling in Portugal, de optreding van een nieuw ministerie in Denemarken, de plegtige sluiting van den Noord-Duitschen Rijksdag door den Koning van Prüissen, de gedurig voorkomende werkstakingen vergezeld van min of meer hooge eischen ten opzigte der leden van den zoogenaamden vierden stand, en eindelijk de in het werk gestelde pogingen om aan Spanje een door alle partijen gewenschten Koning te ver schaffen, ziedaar eene aanmerkelijke verscheidenheid van onderwerpen, gegrepen uit dé feiten, in de jongste dagen op staatkundig gebied voorgevallen. Omtrent het laatstgenoemde onderwerp, de keuze van een Spaanschen Koning, komen schier dagelijks de meest tegenstrijdige berigten tot ons. Nu eens is het alsof Serrano, dan weer alsof Espartero, en een andere keer alsof de Hertog de Montpensier de man der keuze zijn zal. Diogenes zocht met een lantaarn in de hand naar menschen op 't midden van den dag in de drukke straten van Athene. Generaal Prim kon in deze dagen het voor beeld van den Griekschen wijsgeer wel volgen in het zoeken naar een Koning. Zooveel Prinsen, Aartshertogen en Grootvorsten zijn er non-actief, en toch schijnt er onder die allen nog maar niet een gevonden te kunnen worden, die, ter aanvulling van den openstaanden zetel, ambitie aan geschiktheid paart. Op eene vraag, dezer dagen gedaanwie zullen de keuze moeten doen, waardoor aan Spanje een Koning zal ten deel vallen? werd het antwoord: «de Spaansche Cortes", verbeterd, door de verzekering: //neen, Keizer Napoleon belast zich met dat werk." Inderdaad, het is wel aan te nemen, dat de Keizer de hand in 't spel heeft. De Spaansche gezant te Parijs gaat gedurig van daar naar Madrid op reis. De ministers geven telkens te kennen, dat deze of gene familie-omstandigheid hem naar zijn land terug doet gaan; maar dat gelooven de Spanjaarden toch niet. Keizer Napoleon vreest met groote vreeze, dat men in Spanje Montpensier ten troon zal verheffen. Gebeurt dit, dan is de Napoleontische dynastie geen uur verzekerd van haar bestaan. Een Orleans op den Spaanschen troon één opstand in Frankrijk, en, wordt de republiek er niet uitgeroepen, de graaf van Parijs is Koning van Frankrijk. Een vreeselijk berigt, dat getuigt van het voortbestaan van het helsche monster, godsdienstige onverdraagzaamheid, wordt uit Séreth, in Gallicië, gemeld: Den 28 Mei jl. zijn te Bottoschan, in Rumanië, een aantal Israëlieten vermoord en den volgenden dag zijn die geweldenarijen weder voortgezet. Mogt dit berigt een valsch gerucht zijnWij vreezen dat het waarheid bevat en drukken dan den wensch uit, dat de regering des lands, of als die verzuimd, de mogendheden van Europa, de schuldigen voor beeldig straffen en herhaling van zulke ontzettende, gruwe lijke misdrijven voorkomen zal. De uitslag der op jl. Dingsdag gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad is geweest als volgt: Üitgëbragte stemmen 239, van onwaarde 5, geldige stemmen 234. Hiervan bekwam de heer P. Groen 136 en de heer P. J. Heijning 98 stemmen. Alzoo is gekozen de Heer P. GROEN. fReeds bij afzonderlijlce billetten aan de geabonneerden binnen de*gemeente medegedeeld.) De dag van vertrek van hier voor het fregatschip met stoomvermogen Wassenaer is thans bepaald op 12 Junij e. k. Door de liedertafel //Helder's Mannenkoor" werd jl. Dingsdag een vokaal en instrumentaal concert gegeven. Het flinke programma beloofde een genotrijken avond en de goede verwachting werd niet teleurgesteld. De beide schoone ouvertures, door het orchest ten gehoore gebragt, de fraaije bas-solo, het duo concertant van 2 cornets h. pistons door de componisten zeiven voorgedragen, de flinke mannenkoren, met begeleiding van piano of orchest, in één woord, alles liep uitmuntend van stapel en voldeed bij uitstek. Aan dit concert komt eene eervolle plaats toe onder de aange name avonden op muziekaal terrein. Tot machinist-leerlingen bij de Kon. Ned. Marine zijn o. a. benoemd: Kippersluis, Lutz en Sevenhuijsen, alhier. Het dezer dagen op noii-activiteit gestelde état-major van de Argus zal met particuliere gelegenheid naar Oost- Indië vertrekken. Men noemt als kommandant van genoemden bodem den luit. ter zee 1ste kl. P. J. Rosenwald. De miliciens der ligting van 1869, die nog bij de regementen vesting-artillerie in activiteit zijn, zullen den 1 Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Gedurende het jaar 1869 zijn in 's Rijks munt ver vaardigd en afgeleverd de navolgende muntspeciën, als voor rekening van het Rijk: 1,000,000 lOcentsstukken 500,000 5centsstukkenen 2,014,000 halve centen; voor rekening van particulieren: 5,046,192 2|guldens; te zamen uitmakende eene nominale waarde van 12,750,550. Beroepen te Oostzaan, de heer A. D. Adama van Scheltema, pred. te Sleeuwijk. Benoemd tot pastoor te Assendelft de heer H. Peeper- korn, te Scheveningen. Met ingang van 1 Sept. is de Rijks hoogere burger school met driejarige cursus te Alkmaar uitgebreid tot eene van vijfjarige cursus, en zijn bij die school benoemd tot leeraren: dr. J. D. Boeke te Kampen, H. de Vries Wz. te Alkmaar en J. G. Sennett, te 's Gravenhage. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de inrigting voor middelbaar onderwijs te Enkhuizen is benoemd de heer R. Sinia, van Haarlem. Jl. Maandag vergaderde op nieuw de afdeeling Enk huizen van het Nederl. Schoolverbond, dat thans 138 leden telt. Behalve andere behandelde punten, werd het huis houdelijk reglement vastgesteld en o. a. als beginsel aan genomen dat eene actieve commissie, in overleg met het bestuur, streven zal om door huisbezoek en zedelijken invloed het geregelde schoolgaan te bevorderen. Het vergelijkend examen, ter vervulling der vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan" eene der openbare scholen in den Anna-Paulowna-Polder, zal plaats hebben op Vrijdag den 3 Junij te Schagerbrug, in de Zijpe. Van Texel zijn alleen de vorige week ongeveer 7000 lammeren verzonden, welke in deze week door een even groot getal zullen worden gevolgd. Omtrent het zevende algemeen Nederlandsch 7endings- feest, dat den 22 Junij van dit jaar op het landgoed van jhr. mf. C. van Foreest, onder Heilo, gehouden zal worden, verneemt men: in navolging van het in 1869 gehouden feest zal de toen ingevoerde dienstregeling gevolgd worden en zijn vijf spreekplaatsen aangewezen. Voor den middag worden als sprekers genoemd de heeren: dr. N. Beets, dr. A. H. W. Brandt, dr. W. G. Smitt en T. M. Looman. Ongeveer op den middag zal eene algemeene wandeling naar den Willebrordus put worden gedaan, waar, onder begeleiding van muziek, No. 2 der liederen zal worden gezongen. Na den middag zullen nog 12 sprekers optreden, waaronder dr. A. Capadose, die meer bepaald de zending onder Israël zal bespreken. (Amst. Crt.) Onder gewoonte zal de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen hare jaarlijksche Algemeene Vergadering op den tweeden Dingsdag van Augustus te Amsterdam houden. Onder de voorstellen ter behandeling trekt o. a. de aandacht een voorstel van het hoofdbestuur, waarbij dit magtiging vraagt tot het uituoodigen van een commissie van desbevoegden om een onderzoek te beproeven naar de ervaringen van de spaarbanken, help- en beleenbanken enz. door de maatschappij opgerigt, en tevens naar de meest gewenschte regelen voor de toekomst. Krachtens een ander voorstel (van het departement Bolsward) zal de Maatschappij zich verklaren voor het oprigten van overheidswege van middelbare scholen voor meisjes, zich te dien einde tot de regering wenden en een handleiding doen vervaardigen voor de inrigting van be doelde instellingen. Het departement Koog en Zaandijk stelt voor dat het hoofdbestuur zich in betrekking stelle met de Maatschappij Tot Nut van den Javaan, zich vergewisse, dat het school fonds ten behoeve der Javaansché jeugd, hetwelk door deze instelling wordt bijeengebragt, krachtige medewerking van het Nut verdient, en, zoo, dit het geval blijkt, daartoe een som van ten hoogste f 5000 bij te dragen. Gelijke som vraagt het departement Haarlem als stichtings fonds voor een onderwijzeressen-kweekschool i ie dier stede, gelijk er reeds eene van dien aard door de Maatschappij te Arnhem is in het leven geroepen. De tweede trekking der loterij-leening 1869 van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is gisteren namiddag in genoemd Paleis gehouden, ten overstaan der notarissen J. F. Wertheim en D. van Dijk. Volgens het plan van uitloting zijn getrokken 20 seriën. Uit de bus kwamen de volgende nommers: 3257, 656, 5265, 6710, .2889, 73,24, 2589, 712,9, 6887, 2542, 7629, 4294, 3368, 6857,'7899, 5865, 3788, 5030, 4617 en 2486. Elk der 1000. nommers (iedere serie telt van N°. I tot en met 50) is dus aflosbaar met 3. Jl. Zondag is te Amsterdam de nieuw gemaakte tuin achter het Paleis voor Volksvlijt geopend. Eergisteren middag heeft aan dewerken van het Noordzeekanaal een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Een der Eng. opzigters onder het rijden der locomotief op de machine willende stappen struikelde en werd jammerlijk ovcrrpden zoodat hij op de plaats dood bleef. De broeder van den origelukkigen 27jarigen jongman was als machinist op de locomotief, en zijn vader behoorde onder de toeschouwers. - De eerste weektmarkt, jl. Dingsdag te Beverwijk gehouden, was ruim van al het noodige voorzien en kan over het algemeen als nitmnntend geslaagd beschouwd worden. Voor de meeste artikelen werden goede prijzen besteed. Te Huissen is, naar men zegt, door onvoorzigtigheid tengevolge van dronkenschap, een boerderij afgebrand. Te Leiden heeft men eergisteren uit het Rapenburg het lijk in nachtgewaad opgehaald van een pas onlangs gehuwde vrouw. Jl. Dingsdag namiddag ten 4 ure ontstond er te Bodegraven brand in eene broodbakkerij aan de lage zijde van den Rijn, in de digtbevolkte buurt dier gemeente, die door den hevigen wind zéé toenam, dat niet alleen de belendende huizen maar ook de perceelen in de Bruggen straat, aan de overzijde van den Rijn, werden aangetast, tengevolge waarvan een honderdtal woningen zijn vernield en ook het verlies van mensehenlevens is te betreuren. Het schoone dorp levert het gezigt van een ruïne op. Het is voor verwoest. Het aantal sollicitanten voor de betrekking,van hoofd onderwijzer aan eene der openbare scholen voor lager onderwijs te Delft, bedraagt niet minder dan 105. Te Rotterdam zijn jl. Dingsdag de eerste kersen uit Duitsehland aangebragt. Eene commissie heeft te Dordrecht en omstreken .de melk van eenige melkboeren onderzocht. Op de lijst yan 32 melkverkoopers komen maar 31 voor, die te „veel water leverde. Bij den boekhandelaar Braat, te Dordrecht, kwam dezer dagen in het licht een werkje, getiteld: //Vier pastoors en martelaars, te 's Gravenhage gedood, den 30 Mei 1570, na drie eeuwen in herinnering gebragt," door W. H. Houël, predikant te Numansdorp. De omstandigheid, dat dit werkje onder anderen is opgedragen aan de Hervormde Gemeente te Schagen, doet ons van die uitgave melding maken. Te Hardingxveld is als pachtsom 119 per hectare betaald voor hooiland, dat op dezelfde voorwaarden verleden jaar 56 opbragt. Jl. Maandag werden te Zalt-Bommel de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond ter markt gebragt. Ze golden 1.50 per kop. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men, dd. 29 Mei jl., het volgende: «Gisteren avond zonk een zich badende milicien en kwam niet weder boven. Zijn 'kameraad, dit ziende, sprong hem na om hem te redden, doch verdween eveneens in de diepte. Vele burgers, getuigen van dit ongeval, durfden of konden geen hulp verleenen. Eenige oogenblikken later vernamen een paar offtcieren, toevallig daar langs komende, wat er gaande was. Een hunner, de officier van gezondheid Ripping, ontdeed zich van zijne bovenkleeding, sprong te water en haalde aldra den laatsten drenkeling aan wal. De onmiddelijk met zorg en volharding aangewende pogingen, om hem tot bewustzijn terug te brengen, mogten, helaas! echter niet baten. Het lijk van den ander werd Dingsdagmorgen opgevischt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1