BINNENLAND. te Oostereind (gemeente Texel) op 5 Julij van des voorin. 9 tot des nam. 3 ure; te den Burg (gemeente Texel) op 6 Julij van des voorm. 8 tot des nam. 2 en des nam. van 36 ure; en op 7 Julij alleen des morg. van 812 ure; voor de bewoners van den Hoorn mede te den Burg op 7 Jnlij, des nam. van 24 ure; te Oude Schild (gemeente Texel) op 8 Julij des voorm. van 812 ure; te Wieringen op 9 Julij van des voorm. 8 tot des nam. I ure; te Midsland (gemeente Terschelling) op 11 Julij 's morgens van 7|10 ure; te Westerschelling (gemeente Terschelling) op 11 Julij des nam. van 36 ure en op 12 Julij des morgens van 710 ure; te Vlieland, op een der dagen van de week, volgende op Zondag 10 Julij; te Urk, op een der dagen van de week, volgende op Zondag 10 Julij. II. De besturen der biervoren genoemde gemeenten uit te noodigen, hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeente betreft, bekend te maken en om voorts te zorgen dat de belanghebbenden aan het tijd stip van den herijk tijdig worden herinnerd en alzoo aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 25sten Mei 1870. Gedeputeerde Staten voornoemd, RöELL, Voorzitter. van vl.aderacken, Griffier. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Junij. Het wordt bij de Spaansche wetgevers nu eindelijk ernst, het doen eener Koningskeuze. De te houdene stemming zal zich nu zoo heel lang niet meer laten wachten. Een der leden van de Cortès stelde voor om hoogstens drie stemmingen te houden én, indien er dannog geen meerderheid verkregen was, de republiek te proclameren. Het rapport der commissie ter zake van het kiezen eens Konings be vat o. a. de navolgende bepalingen//Acht dagen vooraf wordt de beraadslaging over de keuze aangekondigd. De zitting duurt tot dat de keuze gedaan zal zijn. De stembriefjes worden door de leden onderteekend. Ook de meerderheid van slechts ééne stem is geldig. De Koning bezweert de de grondwet." Op deze bepalingen is door een der leden dit amendement voorgesteld: «De keuze geschiedt met volstrekte meerderheid van stemmen." Het is te voorzien dat over de wijze, waarop de keuze geschieden zal, eerst nog langdurige beraadslagingen gevoerd zullen worden, voor en aleer de gewigtige stemming kan plaats hebben. De verwijdering der Bourbons was een zaak die heel spoedig haar beslag kreeg; moeijelijker en langwijliger is de vervanging. Twee oproeren, ongeveer gelijktijdig ontstaan, zijn beiden even spoedig ook weêr onderdrukt, dat der Fenians in Canada en dat der Italiaansche uitgewekenen in Italië. Om de veelzijdige overeenkomst te volmaken, zijn de uiteen gejaagde opstandelingen bij hunnen vlugt op vreemd grondgebied gevangen genomen. Dit is geschied zoo wel in Zwitserland als op het grondgebied der Noord-Ameri- kaansche Unie. Bij keizerlijk besluit is in het bestuur van Algerië, eene merkbare wijziging gebragt. Het is bekend, dat de prefecten in de provinciën aldaar geheel en al ondergeschikt waren aan de kommanderende generaals in de onderscheidene districten. Zoo doende bestond er, ofschoon oogenschijnlijk door burgers uitgevoerd, een militair beheer, waartegen gedurig belangrijke bezwaren werden geopperd. De Keizer heeft, gehoor gevende aan de daaromtrent geuite wenschen, thans goedgevonden bedoelde burgerlijke beambten van hunne ondergeschiktheid aan de militaire autoriteiten te ontslaan en hen te plaatsen onder het regtstreeks gezag van het Fransche gouvernement. Alleen het toezigt over de drukpers blijft voorbehouden aan den gouverneur- generaal. Bij het Fransche Wetgevend Ligchaam is dezer dagen door de regering ingediend een wetsontwerp, dat o. a. deze gewigtige bepaling inhoudt: »De maires en hunne adjuncten worden gekozen uit den gemeenteraad." Er wordt in den laatsten tijd druk gesproken en geschreven over den toestand van Griekenland. Men verzekert, dat de regering volstrekt niet onbekend was met het bestaan dier benden. Zelfs wordt er medegedeeld, dat Koning George, onlangs op reis door zijne staten zijnde, in zijn rijtuig door een bende roovers werd omringd. Het vrouwe lijke opperhoofd der bende noodigde den Koning beleefdelijk uit zich tot haar over te buigen. Ze kuste hem het voor hoofd, wenschte hem goede reis en beval hare kinderen in de gunst van Z. M. aan. Voorzeker eene aangename kennismaking! Ter gelegenheid van het Pinksterfeest is weder druk geprofiteerd van de versnelde en vermeerderde gemeenschaps middelen; tal van ingezetenen en militairen zagen zich daardoor in staat gesteld een bezoek elders te brengen en ook werd deze gemeente door tal van vreemdelingen bezocht. Niet weinig werkte daartoe bij de verlaging van het tarief door de directie der schroefstoombootdienst en de onlangs door de administratie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij gemaakte bepaling, dat retourbilletten gedurende twee dagen geldig zijn. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de drukte, welke vooral gisteren avond aan het station te Haarlem heerschte. Ten bewijze van de drukke beweging die er aan de verschillende stations heerschte, vermelden wij, dat de trein, welke alhier gewoonlijk ten II uur 15 minuten aankomt, eerst ten 1 uur 45 minuten alhier arriveerde. Jl. Zaturdag werd de zes-en-twintigste jaarlijksche vergadering der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gehouden te Alkmaar, onder de leiding van den heer D. Hekker Jr. De vergadering werd geopend met een hartelijk woord van den heer Luymes, schoolopziener in het 6de district van Noordholland, die haar met zijne tegenwoordigheid vereerde. Te hartelijker klonk dat woord van welkom, omdat het kwam uit den mond van een oud-schoolman, die het bij ervaring wist, dat er ook voor den onderwijzer dagen komen, waarvan men zou kunnen zeggen: ik heb geen lust in dezelve. Gelijk op al zulke vergaderingen, werd hier een verslag geleverd van den staat en de verrigtingen der vereeniging in het afgeloopen jaar, van den staat der kas etc. Uit al die verslagen bleek, dat de vereeniging in goeden staat verkeert. Als antwoorden op de uitgeschreven prijsvraag: welke waren de oorzaken van de Fransche omwenteling in 1789 en de gevolgen daarvan voor ons land? waren zes stukken ingekomen. De groote meerderheid des beoordeelaars kende den uitgeloofden prijs toe aan het antwoord, waarvan bij opening van het naambriefje schrijver bleek te zijn J. P. Hanau, kweekeling te Blaricum. De uitreiking van den prijs 'aan den heer J. Pottebakker, voor zijn voldoende oplossing van al de opgaven uit den zeventienden jaargang van het Tijdschrift voor Reken-, Stel- en Meetkunde, kon tijdens de vergadering niet plaats hebben, daar genoemde heer niet tegenwoordig was. Een wedstrijd in het schoonschrijven voor hoofd- en hulp onderwijzers en onderwijzeressen werd uitgeschreven voor het volgende jaar. Tijdens de vergadering had er eene wedstrijd plaats in het schetsen uit het hoofd van eene kaart van Noordholland. Vijf heeren namen daaraan deel. De heer M. D. Cast, behaalde den prijs, de heer W. van Twisk de premie. Al de geleverde kaarten hadden een flink aanzien. De jaarlijksche vergadering voor 1871' zal gehouden worden te Purmerende. Was het zamenzijn aangenaam door den goeden toon, uit twee zaken vooral bleek het, dat de werkzaamheden van het hoofdbestuur bevorderlijk zijn aan de belangen van het onderwijs en de onderwijzers. Het complete stel instru menten bij het onderwijs in de kennis der natuur op de vergadering ter bezigtigirig gesteld en uitmuntend ver klaard door den heer W. Degenhardt, bewees dat het hoofd bestuur de eischen van den tegenwoordigen tijd begrijpt en de middelen kent om daaraan te voldoen. Mogt de moeite aan de verzameling van de collectie besteed, beloond worden door een algemeen gebruik. De belangstelling van het hoofdbestuur in het lot der onderwijzers en hunne betrekkingen bleek duidelijk uit de moeite aan de loterij voor het hulpfonds der levensver zekering besteed. Aangenaam was het te vernemen, dat die moeite eenigszins beloond was, daar reeds bijna zes duizend loten geplaatst zijn. Bij het scheiden der ver gadering was men zeker algemeen overtuigd, niet doelloos te zijn zamen geweest. Op aanstaanden Donderdag zal in de loge //Willem Frederik Karei" alhier, gewerkt worden in den lsten graad, des avonds ten 7 ure. Receptie van 5 caudidaten, bouwstof en banket. Op Woensdag den 22 dezer zal het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst 3de klasse aanvangen. Acten van bevoegdheid als arts zijn uitgereikt aan de heeren: J. de Clercq Zubli, eervol ontslagen off. van gez. 2de kl.; P. A. D. Couvé. eervol ontslagen off. van gez. 3de kl.J. L. Veendam, med. et art. obst. dr.W. L. Strijbosch, A. G. Degenaar, J. G. Metzger, A. O. R. J. de Bruyn en J. F. Risselada, med. doctoren; J. C. Kuyper, H. W. van Veen, C. M. Voerman en C. H. M. de Fock med. doctorandi; J. P. Anema en P. W. Mari. Beroepen bij de Christ. Geref. gem. te Gasselternieveen de heer W. Visser, pred. te Medemblik. Het Weekblad voor Lager- Middelbaar en Gymna siaal Onderwijs geeft de volgende behartigingswaardige wenk. Bij de jongste acte-examens zijn weder een groot getal candidaat-hoofdonderwijzers afgewezen. Waarom? Sommigen omdat zij in alle opzigten bewezen niet geschikt te zijn om aan het hoofd te staan zelfs der kleinste buurtschaps-school; velen echter omdat de wet dezelfde eischen stelt aan den hoofdonderwijzer, die aan het hoofd eener talrijke stadsschool zal staan, als aan hem die niets anders verlangt dan zijn leven te midden der landelijke bevolking in een afgelegen buurt te slijten. Bij eene eventuele wetsherziening mag het denkbeeld om verschil lende soorten van hoofdonderwijzersacten te verleenen, waarlijk wel ernstig in overweging worden genomen." Door den gemeenteraad te Schagen is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. van den Bos, hulponderwijzer aan de openbare school aldaar. In zijne plaats is tot hulponderwijzer benoemd de heer F. Baarman, terwijl de heer W. A. P. F. L. Jacobs tijdelijk als hulponderwijzer aldaar is aangesteld. Jl. Vrijdag en Zaturdag werden te Schagerbrug, in de Zijpe, de vergelijkende examens gehouden van de sollici tanten voor de vacante hoofdonderwijzers-betrekkingen te Anna Paulowna en te Callantsoog. Voor eerstgenoemde betrekking waren 16, voor laatstgenoemde 4 sollicitanten. Naar aanleiding van die examens zijn deze voordragten opgemaakt 1°. voor de vacature te Anna Paulowna: I. van Houten, hülponderwijzer te Haarlem, 2. G. E. Kloosterhuis en 3. P. Pinxter, de beide laatsten hulp onderwijzers te Helder; 2°. voor de vacature te Callantsoog: 1. K. Heeroma, hulponderwijzer te Schagen, 2. G. Vet, hulponderwijzer te Zaandam, en 3. Visscher, hulponderwijzer te Zuijlen (provincie Utrecht). In de zitting van den raad der gemeente Zijpe, heden gehouden, is benoemd tot hoofd onderwijzer te Anna Paulowna de heer G. E. Kloosterhuis. De benoeming te Callantsoog zal, naar wij vernemen, a. s. Donderdag geschieden. Het nette, ruime kerkgebouw der Doopsgez. Gemeente te Barsingerhorn was gisteren morgen met hoorders meer dan gevuld, het gebouw was nog te klein om het groote aantal belangstellenden, waaronder velen van elders gekomen, te bevatten. Het optreden van dr. Zaalberg, uit 's Hage, had die groote belangstelling gewekt. De welsprekende redenaar wist zijn gehoor gedurende bijna 2 uren bestendig te boeijen. Er heerschte eene aandacht, die getuigde van de groote ingenomenheid, waarmede de prediking van dr. Zaalberg werd begroet. Op hoogst boeijende wijze schetste spreker de groote waarde van het Pinksterfeest en de gewigtige dag des Christens. Alweder een treurig gevolg van het misbruik van sterken drank. Twee boeren uit Hoorn zouden huiswaarts rijden, na zich alvorens nog eens ter dege te goed gedaan te hebben aan het Schiedammer nat. Even buiten de poort op een hoogen dijk gekomen, begonnen zij met elkander te kibbelen over het besturen van het paard, met dat gevolg dat, door aan het verkeerde leidsel te trekken, de wagen kantelde en een van hen den hoogen dijk afviel en op de plaats dood bleef. Zijn reisgenoot echter wandelde heel bedaard weder naar de herberg in de stad, waar zij zooeven gestald hadden, liet nog eens de flesch met jenever vullen, waaruit zij te zamen onder het wegrijden nog gedronken hadden en zeide tot den waard in de herberg, dat hij wel eens naar zijn maat mogt gaan zien, daar hij geloofde dat het niet te best met hem was. Toen deze met nog eenige anderen op de plaats van het onheil kwam, was de ongelukkige, naar men verneemt vader van een talrijk gezin, reeds een lijk. (Vad.) Onder den titel //Op den grindweg," bevat het N. v. d. D. een welgeschreven stuk, waaraan wij de volgende regelen ontleenen //Vroeg of laat zal ook in ons land aan den vierden of tweeden stand zijn aandeel in het beheer van alle belangen moeten gegeven worden. Alle teekenen der tijden wijzen daarop. Zwitserland, Engeland, België, landen, met welke wij gaarne in één gelid staan, gaan ons voor op den weg van de uitbreiding der kiezersregten. Het algemeene stem- regt in Frankrijk en den Noord-Duitschen Bond is zeer verdacht van ter wille van het persoonlijk gezag uitgevonden te zijn en in zijn dienst te staan, maar de dag kon wel eens niet verre zijn, dat het zich vrij maakt, tot verbazing van de magtigen, die het thans gebruiken, hun de dienst opzegt en zijn eigen hoofd volgt. Nu komen wij in den regel wel wat laat, maar wij komen toch. De tweede of vierde stand bovendien begint zich te doen gelden op eene wijze, waarvan men, ondanks vele over drijvingen en afdwalingen, noch den ernst, noch de kracht mag voorbijzien. En niet alleen, dat hij, als elke stand, regt heeft op zijn aandeel in vrijheid en zelfbestuur, het regt dat ieder mensch met zich ter wereld brengt niet alleen dat alle ongelijke bevoorregting hoe langer hoe meer verdwijnen moet, overal waar het zuurdeesem des Evangelie's niet maar een sprookje, maar een gistingskracht, en de Staat wel geen Kerkstaat, maar het volk toch een Christenvolk is maar ook wij zeiven spannen al onze krachten in om het zoover te brengen. De regering en de besturen vermenigvuldigen de scholen en leermiddelen en ontnemen der onkunde ook de laatste verontschuldiging. Vereenigingen en particulieren wed ijveren om door tentoonstellingen, volksvoordragten, lees- inrigtingen en bibliotheken, wie er in onverschilligheid mogt sluimeren, wakker te roepen en op te heffen, en al deze pogingen, die ónzen tijd kenmerken, zijn zoovele wegen tot het ééne koel, gelijkheid van alle menschen in die dingen, die allen behooren." Tot lid van den gemeenteraad te Haarlemmermeer is benoemd de heer P. de Breuk. In het Vaderland spreekt de heer J. P. de Keyser ten gunste van de middelbare meisjesschool. In Haarlem neemt die in krachten toe; in Arnhem zal die weldra ge opend worden; Groningen en Rotterdam zitten niet stil - in de Delftsche doodsbeenderen is nog wel geen leven, maar algemeen ontwaakt het volksgevoel. De particuliere industrie heeft hier veel bedorven; particuliere krachten kunnen veel goed doen; maar op de overheid rust de pligt de handen uit te steken, om hetgeen verwaarloosd werd te verbeteren. Men heeft op de Duitsche //höhere Töchterschulen» gewezen. //Aesthetisch, litterair, worden de vrouwen op die scholen gevormdze worden daar geen geleerden, maar belletristen, beaux esprits, wier ge voel voor het schoone ontwikkeld, wier smaak gevormd is. Zoo worden ze zelve voor edeler levensgenot vatbaar, en de klove tusschen haar en den wetenschappelijken man is dan minder groot. Maar nu klaagt men in Duitschland, dat er zoo salondames van de meisjes groeijen, salondames, die een interessant discours weten te voeren, maar wier practische levenswijsheid wel eens te wenschen overlaat. Men wil daar nu de vrouw meer voor het huisgezin, meer voor de practijk des levens vormen. Op dit verschijnsel wenschen wij te letten. In ons practisch vaderland zal de middelbare school minder tegenstand ontmoeten en meer nut stichten, wanneer men ook op deze stem uit Duitsch land acht geeft. Met de ervaring van den vreemdeling kunnen wij ons voordeel doen." De schrijver ijvert voor 't onderwijs door vrouwen, want de vrouw is geboren op voedster, onderwijzeres van nature. Stel haar in de gele genheid, en welhaast zal voor de meeste vakken de bekwame onderwijzeres beschikbaar zijn. //Wanneer 't u ernst is om de vrouw op te heffen, begin dan niet met haar on vatbaarheid als een axioma op den voorgrond te stellen en de wet te scherpen, die haar tot onmondigheid veroor deelt. Erken volmondig, dat we nog niet weten, wat krachten er schuilen en sluimeren in de vrouw. Waag het, haar onderwijs ernstig op te nemen. Het vertrouwen, dat men in de vrouw stelt, zal zij niet beschamen, en de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2