1870. N°. 70. Zondag 12 Junij. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN NIEUWEDfEPER COURANT. ,,W ij huldigen het goede." Verschijut Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. bonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bar eau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prjj3 der A d vertent iënVan 14 regel. 60 cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaat,rnimte berekend. Woensdag den 15 Junij vertrekt, per laatste» trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 15 dezer over Triest en Donderdag; den 16 dezer over Harseille de mail naar Oost- Indië, China, Japan en Australië. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VEBGADEKEN op Dingsdag den 14 Junij 1870, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, den 11 Junij 1870. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Onderzoek geloofsbrief van bet nieuw gekozen lid. 2. Verkoop van Erven in de Nieuwstad. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Junij. Wij maken onze lezers opmerkzaam op het hierachter medegedeelde, betreffende de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de wetsvoordragt tot wijziging der postwet. De bepaling, door de Kamer aangenomen, dat gefrankeerde brieven, zonder onderscheid van afstand, binnen het geheele rijk voor slechts vijf cents kunnen worden verzonden, terwijl voor ongefrankeerde brieven de bepaling van tien cents voor den afstand, thans bepaald, behouden blijft, is van te veel gewigt, dan dat wij niet met een enkel woord daarop de aandacht zouden vestigen. Het stelsel der begunstiging van frankering, in het buitenland reeds lang in werking, zal, wordt het bedoelde ontwerp tot wet verbeven, eene gewigtige verandering brengen en ongetwijfeld tot eene aanmerkelijke uitbreiding van bet brievenverkeer aanleiding geven. In Engeland bestaat zoodanige bepaling reeds sedert 30 jaren en bet publiek geniet het voordeel van eene veel grootere vlugheid van bestelling. Uit de mede- deelingen des ministers blijkt overigens, dat er van wege de post-administratie al het mogelijke zal worden gedaan om gemak en spoed te bevorderen. LATUDE, de geschiedenis eener 35jarige gevangenschap. (Tweede vervolg.) De deuren der Bastille waren stevig en wel zoo streng bewaakt, dat ontvlugting langs die zijde bepaald onmogelijk was. De gevangene bad dus zijn plan tot ontvlugting gemaakt met den blik naar boven. In de kamer, waar beiden, Latude en d'Alègre, op gesloten waren, was een schoorsteen, wiens pijp op het hoogst van den toren uitkwam; maar deze pijp was vol roosters en spijlen, zoo dat er op vele plaatsen naauwelijks een vrije doortogt voor den rook was. Te ontvlugten langs dien weg was geen gemakkelijk werk, te meer omdat men, boven gekomen, eene diepte vóór zicb had van bij de 200 voeten; beneden eene gracht, omringd door een hoog opgetrokken muur, dien men ter zijner bevrijding moest overklimmen. De uitvoering van zoodanig plan was met schier boveumensehelijke bezwaren verbonden, bovendien waren de beide mannen beroofd van alle hulpmiddelen, die zij daarbij noodig hadden, ieder oogenblik bespied en steeds bewaakt door tal van schildwachten, die de gevangenis als een vesting schenen te belegeren. Latude, in wiens brein bet plan was gerijpt, deelde bet aan zijn vriend mede, die aanvankelijk meende dat zijn makker waanzinnig was; hij hield het voor ten eenenmale onuitvoerbaar. Latude echter begon zijne plannen nader te wikken en te wegen en middelen te beramen om de onderscheidene zwarigheden uit den weg te ruimen. Om boven op den toren te komen, moest men den schoorsteen doorkruipen, van den boogen toren moest men in de gracht neder dalen: voor beide ondernemingen was men een ladder benoodigd, liefst twee, eene hoofdzakelijk uit hout bestaande. Om een en ander te vervaardigen moesten de grondstoffen, daartoe te bezigen, voor ieder bespiedend oog heimelijk worden verborgen, en dat wel gedurende verscheidene maanden. De inspanning om dit plan in al zijne bijzonderheden te ontwerpen en den moed die er gevorderd wordt om over de in dit geval zoo zeer mogelijke hinderpalen te zegevieren, zijn onze bewondering waardig. De onderneming is eene reusachtige onderneming te noemen en voorzeker is onze eenigzins uitvoerige beschrijving van de wijze waarop het plan volvoerd werd, de belangstelling onzer lezers in hooge mate waardig. Het eerst peinsden de beide gevangenen over eene plaats, tot berging van werktuigen en bouwstoffen geschikt, zóó geschikt, dat niemand die schuilplaats kon ontdekken. Latude's opmerkzaamheid bragt hem op een gelukkig denkbeeld. Hij had reeds onderscheidene kamers der Bastille bewoond, en telkens als hij boven en beneden zich buren had, had hij onderscheid kunnen maken tussehen het Te Leeuwarden werd jl. Maandag namiddag eene bijeenkomst gehouden van leden der Hervormde ge meente, met het doel om den, door de Synode voorgestelden maatregel, betreffende het verbindend gebruik der doops- formule te bespreken. Er werd besloten om een adres in te dienen en daarin der Synode de aanneming van bedoeld voorstel krachtig te ontraden. Ook te Harlingen wordt de opzending van zoodanig adres voorbereid, ofschoon de bijeenkomst van leden der gemeente, daartoe te houden, niet in eene der kerkgebouwen van de Hervormden mogt plaats grijpen. Het bedehuis der Doopsgezinden is echter welwillend voor dat doel afgestaan. De helft van 't aantal predikanten, de beide liberaalgezinden, hebben zich aan het hoofd gesteld der petitionarissen. Ir, deze gemeente is met gelijk doel eene vergadering uitgeschreven, te houden Dingsdag 14 dezer, des avonds ten half acht ure, in de Nieuwe Kerk. De toestand van de landerijen in het Koegras is tengevolge van het schrale weder niet gunstig. Het vee heeft nog wel geen gebrek aan grifs, maar men vreest dat zeer weinig hooi zal worden gewonnen. Het zomer- en wintergraan staat ook niet voordeelig. De koninklijke bewilliging is verleend op de acte, houdende wijziging in de statuten van de naamlooze ven nootschap ,/Hoornsche Stoomboot-Maatschappij," gevestigd te Hoorn. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de navolgende schepen, alsBestevaêr, Jan Pieterszoon Koen en Noordbrabant. Men verzekert, dat over de lijnen, door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij geëxploiteerd, gedurende de drie dagen 5, 6 (Pinksteren) en 7 (maskerade te Leiden) zijn vervoerd ongeveer honderd duizend reizigers. De gemeenteraad te Callantsoog heeft uit de inge diende voordragt voor de betrekking van hoofdonderwijzer aldaar, bestaande uit de hh. K. fi. Heroma, G. Vet en J. A. Visscher, benoemd den heer K. H. Heroma, hulp onderwijzer te Schagen. Het is thans zeker, dat de wenscli van vele inge zetenen te Oud-Carspel naar eene bewaarschool bevredigd zal worden. Het gemeentebestuur heeft namelijk besloten om, met hulp van toegezegde ondersteuning der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, aan de lagere school in die gemeente eene voorbereidende klasse te verbinden. geraas, dat in de eene en in de andere kamer gemaakt werd. Hij maakte daaruit op, dat er tussehen eene boven- en benedenrij van cellen soms eene dubbele zoldering was, door eene tusschenruimte van elkander gescheiden. Hij overtuigde zich van de aanwezigheid van zoodanige tusschenruimte, bij gelegenheid dat hij met zijn makker terugkwam van het bijwonen der mis in de kapel der Bastille, toen hij den beambte der gevangenis, die de gevangenen begeleidde belastte met het zoeken naar eenig voorwerp, dat als bij toeval langs den trap naar beneden viel. Terwijl de man die taak ten uitvoer bragt, werd door Latude de hoogte der belendende kamers gemeten en de zekerheid opgedaan, dat wel degelijk bedoelde tusschenruimte tussehen hunne kamer en die daar beneden, aanwe zig was. Naauwelijks waren beiden weder in hunne cel opgesloten, of Latude viel zijnen medegevangene om den hals en betuigde hem zijne hoop, dat het beraamde plan nu wel zou slagen. Wij kunnen thans, zeide Latude, onze koorden en verdere benoodigdheden ver bergen, wij zijn dus gered. Hoe, antwoordde üalègre, hebt gij uwe droomerijen nog niet vaarwel gezegden waar zijn uwe koorden en verdere benoodigdheden? Latude toonde hem daarop zijn koffer, waarin eene groote partij linnen goederen aanwezig was. Die zullen wij uitrafelen, zeide hij, en er koorden van maken. Thans kreeg Dalègre een open oor voor de plannen en bereke ningen van zijn vriend; de zucht tot vrijheid, die in den laatsten tijd in hem scheen verdoofd, was eensklaps weder ontwaakt tot vollen gloed. Dalègre kon echter niet begrijpen, hoe het mogelijk zoude zijn, de spijlen in den schoorsteen te verbreken en het hout te vinden voor de noodige ladders. Wij bezitten immers zoo voegde hij zijn moedigen makker toe de kunst niet om iets uit niets voort te brengen. Mijn vriend, hernam Latude, wij bezitten het vernuft hetwelk de wanhoop voortbrengt, en dit zal ons bestieren in de volvoering van onzen arbeid. Ik zeg u nog eenmaalwij zijn gered De beide ijzers, die tot ondersteuning der tafel dienden, werden in breekijzers herschapen; op een vloersteen werden er scherpe kanten aan geslepen. Zij waren bestemd om de ijzeren roosters ui den schoorsteen te breken. In den avond, wanneer de lastige bezoeken geëindigd waren, werd een steen uit den vloer gebroken; in betrekkelijk korten tijd was er een opening in de zoldering gemaakt. Werkelijk was er een tusschenruimte van vier voeten. De steen werd weder in' zijn vorige plaats gelegd, zoodat bij onderzoek niemand de aan wezige bergplaats ontdekken kon. Nu ving men met den voorloopigen arbeid aan; hemden en ander linnengoed werden tot draden gemaakt, deze werden zamen- gevoegd tot een koord van 60 voeten lengte. Het breken van de Daartoe zal een lokaal aan de openbare school -worden gebouwd en, naar men verneemt, zal daarmede spoedig een begin worden gemaakt. Ook te Hoorn en omstreken heerscht groot gebrek aan water. - De zes baringbuizen, die dit jaar van Enkbuizen zullen uitgaan, worden gereed gemaakt om den 13 dezer te vertrekken. De Haarl. Crt. bevat de volgende advertentie: vGeen adellijke titels meer!! In drukwerk en geschriften noemt men mij dikwijls Jonkheer Hartsen. Men wordt verzocht dat //Jonkheer" weg te laten, 't Is geen bewijs noch van braafheid, noch van knapheid, noch van rijkdom. Ik doe er bij deze openlijk afstand van. Dat anderen mij navolgen! Dat wij verlost raken van titels, die tot opgeblazenheid, tot leeglooperij, tot valsche appreciatie van karakters leiden. Geen revolutie, alleen het gezond verstand kan er ons van verlossen. Dat het Nederlandsch gezond verstand voorga. F. A. Hartsen.» -De heer A. van Lith, te Uitgeest, is voor 3345 de laagste inschrijver voor eenige vernieuwingen aan den molen van den polder de Wijkerbroek. In de jl. Woensdag te Velsen gehouden raadsverga dering is afwijzend beschikt op het adres van een groot deel der ingezetenen, tot aanstelling van een besteller voor het goederenvervoer aan het station aldaar; de raad durfde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. O temporaO moris Vervolgens werd het nieuwbenoemde raadslid E. C. Platvoet geïnstalleerd. Het oudste lid, vroeger 36 jaren burgemeester, nu ruim 17 jaren gewoon raadslid, verklaarde niet met dien zaakwaarnemer te willen zitten; hij beschouwde diens benoeming ten oneere der gemeente en hare vertegenwoor digers, waarom hij dus vóór de installatie de vergaderzaal verliet. Gelijk graaf Leicester den dag na zijn intogt te Leiden receptie gehouden heeft, zoo heeft de heer Leurs, die in den gemaskerden optogt den graaf voorstelde, den volgenden dag receptie gehouden op de Ruïne, en daartoe letterlijk op den datum na, dezelfde invitatiekaartjes rond gezonden, als voor eeuwen de Engelsche graaf' had gedaan. Die briefjes luiden ijzers uit den schoorsteen was de verdrietigste en langdurigste arbeid; niet minder dan zes maanden was men daarmede bezig. In de pijnlijkste en moeijelijkste houdingen moesten zij dat werk verrigten, en nooit kwamen zij beneden dan met bebloede handen. Het cement, waarmede die ijzers in de muren waren bevestigd, was zóó hard, dat de gevangenen het moesten nat maken met water, hetwelk zij daartoe in den mond hielden en zoo in de gemaakte openingen wierpen. Telkens wanneer, met ongeloofelijke moeite, een ijzer was losgerukt, werd het weder los in zijn vorigen stand geplaatst, opdat het plan niet zou worden ontdekt. Een half jaar ging dus in dien hardnekkigen en moeijelijken arbeid voorbij. Nu werd er een aanvang gemaakt met het vervaardigen van den ladder, die noodig was om in de gracht neêr te dalen. Het brandhout, den gevangenen verstrekt, werd tot de zamenstelling des ladders gebezigd en ieder stukje werd, wanneer het gereed was gemaakt, geborgen tussehen de twee zolderingen. Plet scheen dat het vernuft dier beide mannen, naar Latude's voorspelling, wel bijzonder was gescherpt, want met hunne gebrekkige hulp middelen wisten zij kunstmatige werktuigen zamen te stellen, als: een passer, winkelhaak, liniaal, hasjjel, enz.; toen dit een en ander na de verovering der Bastille openlijk tentoongesteld werd, wekte de bezigtiging er van, bij de gedachte aan de omstandigheden waarin ze vervaardigd waren, ieders bewondering op. Ten einde den beambten der gevangenis de gelegenheid te benemen om zelfs het minste van hun toeleg te ontdekken, werkten beiden alleen des nachts en bedienden zij zich, naar een opgemaakte nieuwe woordenlijst, van andere namen voor de werk tuigen, die zij bij hun arbeid moesten bezigen. De houten ladder b. v. noemden zij Jacob, de breekijzers Tubalkain. Zij waren zoo gelukkig, om al de oplettendheden der bespiedende bewakers onschadelijk te maken voor hun doel. Eindelijk was er nog een ernstig bezwaar te overwinnen, hierin gelegen, dat de kroonlijst rondom de Bastille 8 of 4 voeten uitstak, waardoor de ladder slingeren zou en zij in gevaar zouden komen om den hals te breken. Ter voorkoming van dit gevaar werd nog een nieuw koord gefabriceerd, dat hun in 't afklimmen zon behulpzaam zijn. Achttien maanden werden aan al die werkzaamheden besteed. Eindelijk was alles gereed en zelfs een middel bedacht om de gracht door te gaan, waarin overdwars een muur werd gevonden. De avond van Woensdag 25 Eebruarij 1756 werd bestemd voor het ondernemen van de vlugt. Terstond na het middagmaal zetteden de beide mannen zich aan den arbeid om alle voorbe reidende werkzaamheden zoo stil mogelijk te verrigten. Alle voorzorgen waren genomen en zoo werd het brengen van het avondmaal afgewacht. (Wordt vervolgd.) i

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1