BUITENLAND. MARINEHAVEN NIEUWE DIEP. stad, dat door de algemeenheid van wasscherijen en restau rants, de huiselijke arbeid der vrouw voor een zoo groot gedeelte uit de handen genomen is, dat zij hare energie en aandacht op gewigtiger aangelegenheden behoort te vestigen. Thans echter genoeg over dit onderwerp, waarvan de alles ontsluijerende tijd het zijne zal aan den dag brengen. Onder de zoogenaamde sensaties, die sedert geruimen tijd het publiek allerwege in spanning hebben gehouden, behoort wel in de eerste plaats het Mc. Farland's regtsgeding te New-York, dat 24 dagen geduurd heeft. Genoemde persoon heeft namelijk zekere Mr. Richardson, geattacheerd aan de New-York Tribune, in een der bureaux van dat blad door een pistoolschot doodelijk gewond, zoodat hij na eenige dagen bezweken is. Deze daad dankte haar oorsprong aan eene naar Mc. F.'s meening ongeoorloofde verhouding zijner vrouw met Richardson. Daar beiden zeer bekend waren en de laatste in contact stond met de aanzienlijkste personen des lands, heeft deze zaak groot opzien en schandaal verwekt, vooral door de bijkomende omstandigheid, daar Mc. F.'s vrouw zich na die daad van hem heeft doen scheiden en zich met Richardson op zijn sterfbed in den echt heeft verbonden, welke verbindtenis voltrokken werd door den met roem bekenden predikant Henry Ward Beecker, en in bijzijn van den vice-president Colfax, Horace Greeley, de bekende politicus en hoofdredacteur der Tribune, benevens verscheidene andere min of meer bekende of aanzienlijke personen. Genoemde heeren hebben door die handelwijze overvloedig stof tot beschouwing opgeleverd aan de verschillende nieuwsbladen. Het regts geding, dat tot in 't oneindige uitgezift is, voor zooverre getuigenverhoor als anderzins aangaat en schoone pleit redenen zoo voor als tegen, alsmede bijna een vuistgevecht heeft opgeleverd tusschen den voorzittenden regter en een der advocaten voor den beschuldigde, is geëindigd met de vrijspraak van Mc. F. door de jury, op grond, dat geen man /business» heeft met een anders vrouw. Dames zijn flaauw gevallen, de geregtszaal heeft van toejuichingen gedaverd en over 't algemeen is het volk, dat hier zoo gaarne zijn eigen regter is, zeer met de uitspraak ingenomen, die van meer dan gewone beteekenis is, daar zij eene opinie vestigt ten opzigte van een feit, dat in de Amerikaansche maatschappij tot, de veel voorkomende behoort. Bijkans gelijktijdig met den afloop van genoemd regtsgeding, had te New-Orleans iets van geheel anderen aard plaats, waarvan de aankondiging sedert geruimen tijd de aandacht van het groote publiek had bezig gehouden, namelijk het prijsgevecht tusschen een paar der meest befaamde boksers, John Allen en James Mace, beiden Engelschen van geboorte. Hoewel deze soort van uitspan ning over het algemeen niet tot die van het respectabelste publiek behoort, zoo zijn er toch nog altijd vele personen van stand, die voorstanders zijn van //de edele kunst van zelfverdediging.» Het gevecht is door een groot aantal belangstellenden uit alle voorname steden bijgewoond, tegen entreeprijs van twaalf dollarshet heeft 40 minuten geduurd en Mace is als overwinnaar uit den strijd getreden, met zich voerende de prijs van 2500 dollars en de helft der entreegelden, die zeker nog al een aardig sommetje bedragen zullen hebben. Spoorwegongelukken, verbranden van rivierbooten en accidenten van allerlei aard, behooren hier natuurlijk tot de dagelijksc.he menu. Een allertreurigst ongeval heeft echter in 't begin dezer maand te Richmond plaats gehad, bestaande in het instorten van het capitool, bij gelegenheid der stemming voor een mayor (burgemeester), tengevolge waarvan het benedengedeelte en de gaanderijen met volk gevuld waren. Het getal dooden bedraagt ruim 70, dat der gewonden is veel aanzienlijker. De deelneming in deze ramp is (voor zooverre men hier daarvoor vatbaar is, en de tijd zulks toelaat) groot geweest en van aller wege zijn giften ingekomen tot leniging van de smart der nagelaten betrekkingen. Voorts heeft sedert eenigen tijd een hevige dagbladen polemiek plaats en worden vele publieke meetings gehouden over de al of niet afschaffing der bijbels op de openbare scholen. De Katholieke partij is voornamelijk de drijfveer tot het eerste. Op militair gebied bestaat er kans op een binnen kort uitbrekenden oorlog met een paar voorname Indiaansche stammen, die nog voortdurend het verre westen onveilig maken voor de reizigers en voor hen, die er zich met der woon vestigen. Kunstnieuws is er weinig. In New-York is Offenbach's muziek zeerenvogue; hier doen de Duitscliers veel om den Yankees door het geven van //grand opera» en oratoriums als Handels Messias en Schepping, lust voor 't wezenlijk schoone in te pompen; het begrijpen komt later. Carlotta Patti heeft op hare kunstreis lauweren en niet minder dollars geoogst. In het najaar wordt Nilsson en in het volgende voorjaar Adeline Patti verwacht. Beiden zullen zonder twijfel over ontvangst en recette alle stof tot tevredenheid hebben. Even als in Europa, zullen hier de badplaatsen weder geducht uitpakken. Saratoga, Long Branch, Newport en andere toevlugtsoorden voor den met geld gezegenden stedeling zullen van gasten wemelen. De tweede genoemde plaats zal dit jaar de zomerresidentie zijn van den president, benevens velen derNew-Yorker geld-arristocraten. De weelde daar door sommigen tentoongespreid, voor zooverre toiletten en equipages betreft, grenst aan het ongeloofelijke. Zoo zal onder anderen James Fisli Jr., de bekende gelukkige goudoperator van Wallstreet en ten uwent ook zeker wel bekend, een prachtig zes in hand span rijden, met een rijtuig dat hem het bagatel van 32,000 dollars kost. Of het waarheid behelst betgeen hier gemeld wordt, dat Keizerin Eugenie in September dit land en in het bijzonder Saratoga zal bezoeken, weet ge waarschijnlijk beter dan ik. Ziedaar in korte omtrekken, wat ik niet zoo geheel ongeschikt achtte neder te schrijven. Doet zich weder de gelegenheid eens voor, dan zal het mij aangenaam zijn mijne correspondentie te hervatten. J. W. v. D. H. België. Prinses Charlotte, zuster des Konings, en sedert 3 jaren weduwe van Keizer Maximiliaan van Mexico, heeft Dingsdag haar 30ste levensjaar bereikt. Uit de kavalerie-kazerne te Brussel is nu weder voor een paar dagen op klaarlichten dag een paard gestolen. F r a n k r ij k. De Keizerin heeft op het eerste berigt van den brand te Constantinopel 10,000 fr. gezonden uit hare particuliere kas, om den eersten nood van de slagtoffers te lenigen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft dit schoone voorbeeld van zijne Souvereine gevolgd, door het zenden van de belangrijke som van 5000 fr. Door een kunstvriend is aan het Parijsche conser- vatoire een geschenk vermaakt van 120,000 francs, met bestemming om van de interessen dier som jaarlijks eene prijsvraag uit te schrijven, tot het componeren eener opera, waarbij alleen jeugdige kunstenaars zullen mogen mededingen. - De Société deg agriculteurs de France, de voornaamste landbouwvereeniging in Frankrijk, aan wier hoofd uit stekende mannen staan, o. a. als voorzitter de oud-minister Drouyn de Lhuys, is voornemens het volgende jaar op nader te bepalen tijd, waarschijnlijk in Junij 1871 een Internationaal Congres te houden, waarbij de groote landbouw-vereenigingen van alle Staten van Europa, waar de landbouw een voorname tak van bestaan uitmaakt, door afgevaardigden zullen vertegenwoordigd worden. Mevrouw F., te Parijs, is eene groote musicienne en de oogappel van haren echtgenoot. Wat zij des nachts droomt, krijgt zij den volgenden dag. Zaturdag 11. was het haar geboortedag en het eerst wat manlief haar bij het ontwaken vraagde was, wat zij als verjaarsgeschenk begeerde. Niets anders, was haar antwoord, dan de nieuwe melodie van Richard Wagner, die in de dagbladen wordt geadverteerd. De gelukkige echtgenoot ijlde op de vleugelen der liefde naar den uitgever, om hem bet eerste exemplaar af te koopen. Doch die hardvochtige zeide: //Onmogelijk, mijnheer; de nieuwe melodie komt eerst morgen uit. Zie, daar op den stoel ligt nog eene natte proef, die ik zoo aanstonds moet verbeteren, en die ik u dus niet geven kan.» Welk eene teleurstelling! Diep ontmoedigd staarde de beminnende echtgenoot op den grond, niet wetende wat te doen. Doch ziet, op eenmaal valt zijn oog op zijn hagel witte pantalon, en hij krijgt een inval. Snel als de wind neemt hij de panden van zijn rok onder den arm, zet zich met kracht op de versche drukproef neder, en neemt met de overhaasting van een misdadiger de vlugt. Te huis gekomen, deelt hij zijn heldendaad aan zijn jarige wederhelft mede, die zich aanstonds aan het werk zet om de aldus geroofde melodie over te schrijven. Jl. Zondag heeft een hevige brand in het bosch van Fontainebleau, die van 1 ure namiddag tot 7 ure den vol genden morgen duurde, 200 morgen bosch in de asch gelegd; en om het vuur meester te worden, was men bovendien genoodzaakt 500 boomen te vellen. Een gedeelte van het departement du Yar wordt, volgens van daar ontvangen berigten, geplaagd door ontel bare menigte zwarte sprinkhanen, die al het te veld staande vernietigen. Men schrijft hunne verschijning toe aan de langdurige droogte. Engeland. De telegraaf meldt uit Londen een treurig sterf geval. De onnavolgbare Charles Dickens is plotseling op 58jarigen leeftijd, aan een aanval van beroerte bezweken. Hij was ontwijfelbaar de grootste humoristische novellist van zijn tijd. De zeer treurige tijding wordt uit Londen ontvangen, dat mlle Nilsson, tengevolge eener gevatte koude, hare stem ten eenenmale verloren zou hebben. De Engelsche bladen zijn weder als altijd gevuld met het relaas van ongelukken In de Alhambra, te Londen, dat als het grootste gebouw van dien aard ter wereld bekend staat, in Nederland zou men het een Café Chantant noemen, de Engelschen noemen het een Music-Hall, zijn een paar planken van het beweegbare tooneel naar beneden gezakt, met een aantal dansende balletmeisjes, waarvan verscheidene gevaarlijk zijn gekwetst. Te Hastings, een aangenaam oord voor zeebaders, is een jagt met 14 personen omgeslagen, waarvan er 6 dood zijn opgehaald en de anderen met moeite gered zijn. Digt bij Blackpool, ook een zeeplaats, is een wagen van een pleizier- trein met 500 kinderen en een groot aantal ouders en bloedverwanten, door het losgaan van een wiel, van de rails 20 voet naar beneden geworpen, met het onaangenaam gevolg, dat hoewel, verwonderlijkerwijze, niemand gedood werd, toch allen die in den wagen zaten, meer of min ernstig zijn gekneusd, geschramd, of gebroken. Drie per sonen verdronken bij een pleiziervaart van Londen naar Ramsgate. En dat alles op één dag, en alleen hetgeen in de bladen staat, zonder nog te rekenen de tallooze mindere ongevallen van overrijden, vallen, als anderzins, die alléén in Londen alle dagen bij dozijnen kunnen worden geteld. Een 34tal te Londen woonachtige Grieken hebben onder elkander voor mevr. Lloyd eene som van 2000 p. st. bijeen gebragt. Aan het bureau der Times zijn voor het zelfde doel giften ingekomen tot een bedrag van 570 p. st. Al de berigten uit de graafschappen gewagen van de groote droogte, die ook daar als ten onzent den landbouwer bezorgd doet zijn voor den oogst. In het graafschap Yorkshire zijn in den loop van dit jaar nog slechts 7|, en gedurende de maanden April, Mei en Junij nog geene 2 duimen regen gevallen. Berigtrn uit Schotland omtrent den oogst luiden hoogst gunstig. Duitse li land. Naar de Kreuz-Zeitung mededeelt, woedt de runderpest in hevige mate in Rusland. De meest nabij gelegen besmette plaats ligt ongeveer 10 mijlen van de Pruissische grenzen verwijderd. Op den Badenschen spoorweg is jl. Zondag een locomotief met tender tegen een bij het station Murg stil- staanden trein geloopen, met het noodlottig gevolg, dat de drie achterste, met een zestigtal passagiers gevulde, wagens verbrijzeld werden. Drie van de dertig zwaar- gekwetste personen stierven nog dien eigen dag; de toestand van verscheidene anderen was hopeloos. Het ongeluk is toe te schrijven aan de dronkenschap van den machinist der locomotief, die slechts met moeite is kunnen beschermd worden tegen de handtastelijke verontwaardiging des volks. De geneesheeren te Lippspringe hebben, naar men verneemt, aan de badgasten voorgesteld om overeen te komen, dat men elkander voortaan zal groeten zonder den hoed af te nemen. Te Weenen heeft het met de Pinksterdagen aanhou dend geregend, en de Weeners hebben zich erg verveeld. Een jager op een landgoed bij Schlawe had in den namiddag van zijn heer last ontvangen een ree te schieten. Hij gaat naar het woud en bemerkt eenig gedruisch in een boschje, wat hem doet vermoeden dat zich daar een wild zwijn ophoudt. Hij legt aan, schiet en hoort meteen een rauwen gil. De jager ijlt naar de plek en ziet dat hij bij vergissing den huisonderwijzer had doodgeschoten. Zwitserland. In het kanton Waadt hebben eenige leden van den raad voorgesteld, niet alleen regten voor den tabak te laten betalen, maar ook de rookers aan een personele belasting te onderwerpen. Alle voorstellers waren niet-rookers. Kerkelijke Staat, De Pauselijke Zouaven worden bij de dringende behoefte van het oogenblik thans ook voor één jaar aan genomen, zoo seint uit Rome generaal Kantzier aan het Pauselijk werfbureel. Italië. Een aantal personen, die door den gewezen Hertog van Modena wegens politieke redenen willekeurig opgesloten en van 1859 tot in 1861 gevangen gehouden waren, hebben onlangs van hem voor de burgerlijke regtbank te Pisa eene geldelijke schadevergoeding van 20,000 francs ieder gevorderd. De Hertog is daartoe thans veroordeeld, maar in appël gekomen. Spanje. In de nabijheid van Sevilla zijn de bandieten, die de 2 Engelsche reizigers hebben in hechtenis genomen, door gensdarmes overvallen en, zonder dat een gevecht heeft plaats gehad, gedood. Een groot gedeelte van den losprijs is bij hen teruggevonden. T n r k ij e. De brand in Pera, het beste gedeelte der stad Konstantinopel, is, volgens berigten van 7 dezer, eerst gestuit nadat meer dan duizend huizen in de asch gelegd en eene schade van zestig millioen gulden aangerigt had. Deze cijfers zijn aan eene opgave van het politiebestuur ontleend. Het getal der daarbij omgekomen menschen is nog niet bekend; reeds zijn 150 lijken gevonden, en voortdurend worden er nog van onder de puinhopen opgedolven. Staat der voor de Groote Taart zeilklaar liggende en vertrokken Koopvaardijschepen. Datum van aankomst. Datum van vertrek. NAAM van het Schip. NAAM van den Gezagvoerder. Bestemming. Namen derPas- sagiers. 8 Junij. 10 10 10 10 Junij. Hollandia. Vier Gebroeders. Gezusters. Nina. t H. Nieuwenhuijs. G. H. Buhaak. T. J. Ridder. J. K. Bakker. Macasser. Java via Newcastle. Cingalia. Bordeaux. Staat der binnengekomen Koopvaardijschepen (Groote Taart). Datum van binnenkomst NAAM van het Schip. NAAM van den Gezagvoerder. NAAM van den Cargadoor. Van waar gekomen. Namen derPas- sagiers. 9 Junij. 10 11 11 Firenze. Zeebloem. Padang Packet. Kaapstad Packet. A. Canivaro. T. D. Gollards. P. Huidekoper. P. Collenteur. Zur Mühlen ii Co. Duinker Goedkoop. H. J. Tweehuijs. Sulina. New-York. Padang. Cura<;ao. 1) 2) 1) Mevrouw de weduwe Arriëns en familie; de heer F. B. In 't Veld en familie; de jongeheer J. Boom. 2) De heeren: C. van den Heuvel, echtgenoot en 3 kinderen; C. J. Hildeman, echtgenoot en 2 kinderen; W. A. B. A. Strengnaerts en 3 militairen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3