Brand te Konstantinopel. doekte oogen. Het inschrift „Ecce Populus" zal boven een kleine deur worden geplaatst, die tevens tot ingang dient. Drie Parijsehe bankiers zijn op de vlugt, met een buit van ongeveer 800,000 frs. De oudste is 28 jaar en stond aan het hoofd van het Crédit financier in de rue de la Banque; de twee andere finantiële etablissementen zijn de Caisse des Rentiers en de Caisse des Petits capitalistes. De finantiële operatiën van die naamlooze vennootschappen bestonden hoofdzakelijk in het den anderen dag verkoopen van fondsen of obligatiën, die men op voorschotten bij hen gedeponeerd had; vooral garcons en kellners van koftijhui zen en hotels, bedienden en beambten zijn de dupen van deze opligterij geworden. Engeland. Prins Pierre Bonaparte bevindt zich, naar men ver neemt, te Londen en heeft in den omtrek van Regentspark een huis gehuurd, waar hij zich een poos denkt op te houden. De correspondent, die dit mededeelt, kan voor de waarheid niet instaan, maar wenscht in elk geval iederen dagbladschrijver, die ooit tegen de familie Bonaparte mogt. hebben geschreven, te waarschuwen om zich niet te digt in de nabijheid van genoemd park te wagen, ten einde den schietlustigen Prins geen aanleiding te geven. De hoogste prijs der Turksche loten bij de trekking van 1 Junij, ten bedrage van fr. 300,000 is aan een arme 92iarige weduwe te Brody ten deel gevallen. De Engelsche bladen geven ons thans nadere berigten omtrent het overlijden van den genialen humorist, den vriend van grooten en kleinen. Dickens werd Woensdag avond ten 11 ure, in zijn huis Gad's-hill bij Bochester door eene beroerte getroffen. Met de woorden, „ik geloof ik heb kiespijn, ik zal wel zoo dadelijk weêr beter zijn," zeeg hij in de armen van zijne schoonzuster mis Hogarth, neder, en na verzocht te hebben dat men het venster zoude sluiten, bleef hij bewusteloos tot op het oogenblik van zijn verscheiden. De uit Londen getelegrapheerde en direct overgekomen doctor, verklaarde de zaak dadelijk hopeloos. Donderdag in den vroegen morgen gaf Charles Dickens, omringd van zijn' zoon en twee zijner zusters, zijne schoonzuster en de doctoren, kalm en zacht den geest. Het stoffelijk overschot zal in de Westminster abdy ter aarde besteld worden. Koningin Victoria heeft een brief van rouwbeklag aan de familie Dickens gerigt. De Londensche Times houdt het er voor, dat milli- oenen menschen den dood van Charles Dickens als niets minder dan een persoonlijk verlies zullen beschouwen. Het blad zegt: „Er zijn staatslieden, geleerden, philantropen, erkende weldoeners van hun geslacht ten grave gedaald, zonder zulk een ledig achter te laten als door den dood van den heer Dickens ontstaan zal. Zij mogen de achting der menschheid ingeoogst hebbenhunne dagen mogen hen om ringd hebbendoch, hoe verheven ook hunne stelling, hoe groot hunne ervarenheid of de diensten, door hen aan de maatschappij bewezen, zijn mogen, zij zijn niet, zoo als onze groote en geniale novellist, aller huisvriend geweest. De Daily News drijft den spot met de belagchelijke en ondoelmatige kleeding der kinderen in sommige lief dadigheids-gestichten. Het blad ziet geen enkele reden, waarom de meisjes een hoed moeten dragen, die haar, even als koetspaarden, het ter zijde kijken onmogelijkt maakt; en dat de jongens door hun stijven, begravenisachtigen dos, steeds de straatjeugd vei maken moeten. Moeten weezenen armen noodzakelijk een liverij der genade dragen laat die ten minste aan goedkoopheid ook bruikbaarheid paren. Weeshuizen (meent de News) zijn van natura conservatief; maar dan behooren zij ook consequent te zijn en dan moesten de aangenomen vaders en moeders der kinderen voorgaan, door zich geheel in het costuum onzer gepruikte voorouders te steken. Duitscliland. In de volgende zitting van den Pruissischen Landdag zal de minister van finantiën, de heer Camphausen, een wetsontwerp indienen tot afschaffing der staatsloterij. Een der Amerikaansche bisschoppen heeft, naar een der berigtgevers van de Köln. Zeitung verzekert, zich bij de beraadslagingen over de onfeilbaarheid uitgelaten als volgt: „Ik ben een republikein - riep hij de vaderen van het concilie toe - en verwerp het absolutismus zoowel in den staat als in de kerk. Volgens mijne meening, is de Koning voor het land, en niet het land voor den Koning. En zoo meen ik ook, dat de Paus voor de kerk, en niet de kerk voor den Paus bestaat. Dr. Wilhelm Hamm's uitmuntend in kleurendruk uitgevoerde wijnkaart van Europa, te Jena uitgegeven, geeft een duidelijk overzigt van den wijnbouw in Europa, zoo wel als op de eilanden in den Atlantischen Oceaan. Men kan er op zien waar de wijn in het gebergte, op de heuvelen of in de vlakte verbouwd wordt, waar de voor naamste wijnplaatsen zijn, met de soorten die daar hoofd zakelijk verhandeld worden. Ook de onderscheiding in roode en witte wijn, de jaarlijksche productie der verschil lende streken en nog vele andere belangrijke of wetens waardige zaken zijn op de kaart vermeld. Spanje. De minister PHrn heeft jl. Zaturdag in de Cortès ver klaard, dat hij zich, met betrekking tot de candidatuur voor den troon, achtereenvolgens tot 4 personen te vergeefs gewend heeft. Welligt zou hij thans binnen drie maanden slagen. „Dit laatste," zeide hij, „zeg ik geenszins met het oog op Prins Alphonsus van Bourbon; nimmer zal ik de herstelling zijner dynastie ondersteunen. Met krachtige hand zal ik de vrijheid handhaven. De plannen der regering tegenover Portugal bedoelen eene monarchische federatie, waarbij elk der twee natiën hare autonomie zou behouden. Ik verzeker u, dat ik voor het geval eener verlenging der tusschen-regering geenszins voor storing der orde beducht ben." De afgevaardigde Rios Rosas heeft den wensch geuit, dat aan de tusschen-regering een einde komen zal, doch de zitting is gesloten zonder dat eenig besluit was genomen. A m e. r i iv a. Een Vorst, die liet met bet onderwijs wel meent, is de Keizer van Brazilië. Ter gelegenheid van het einde des oorlogs, die dit rijk zoo lange jaren tegen Paraguay heeft moeten voeren, waren invloedrijke Brazilianen op het denkbeeld gekomen eene nationale inschrijving in te rigten, welker opbrengst zou besteed worden aan'het vervaardigen van een ruiterstandbeeld des Keizers. Maar zoodra deze daarvan kennis kreeg, liet hij weten, dat men hem een veel grooter genoegen zou verschaffen door de bestemming der ingeschrevene sommen aan het bouwen van schoollokalen te besteden. Een Amerikaansch blad, deelt zijne gemengde berigten mede onder het opschrift „Onze Chignon." Australië. Te Melbourne werd voor eenige tijd zéker man, ge naamd Alexander Munro, wegens dronkenschap tot een paar gulden boete veroordeeld, maar hij kon ze niet beta len. Eenige jaren geleden ontdekte deze zelfde man een goudveld, dat naar hem genoemd, hem uit één put de som van 132,000 opbragt. Hij had alles doorgebragt. In de straat Validé-Teesmé barstte op Pinkster-Zondag de ontzettende brand uit, die aan een 300tal personen het leven heeft gekost en een onberekenbare schade berok kend aan roerende en onroerende goederen. De geheele wijk tusschen genoemde straat, de Kavasse-Baski en de tuinen van Tatavola en Kassum-pacha, de straat Ammali-Teesmé, de Engelsche ambassade, de straat Hamai- Bashi, de groote straat van Péra en de straat Taksim werden tot den grond vernield. De wijk beslaat ongeveer een vierk. kilometer en bevatte 20,000tal huizen, waarvan een 10de gedeelte van steen, de overigen van hout en pleister waren opgebouwd. Behalve het geheele vreemdelingen-kwartier, is de wijk die door de rijke Armeniërs bewoond werd, geheel verwoest en te minder hulp kon aangebragt worden, daar de meesten hunner de woningen hadden verlaten en een uitstapje buiten de hoofdstad maakten ter gelegenheid van het verjarings feest hunner Constitutie. Nog vele andere bewoners waren dien dag naar buiten vertrokken. Bijna alle Italiaansche werklieden, die zich te Konstantinopel ophouden, bewoonden een der verbrande wijken; dit gedeelte van de vreemdelingen-kolonie heeft bijgevolg veel geleden, maar ook vele Engelsche familiën zijn geheel of gedeeltelijk geruïneerd. Het aantal dooden is nog onmogelijk met juistheid op te geven; ieder oogenblik haalt men nieuwe lijken van onder de puinhoopen te voor schijn; ongeveer 250 slagtoffers zijn zijn reeds opgedolven. Verscheidene personen zijn, sedert den brand volkomen gebluscht is, nog omgekomen door het omvallen van muren. De regering heeft tenten doen oprigten en laat levens middelen uitreiken aan hen, die er om vragen. De Engelsche ambassade had een uur vóór de nadering van het vuur alle mogelijke voorzorgen genomen; de matrozen van het Engelsche wachtschip waren present om hulp te verleenende daken waren met pompiers bemand de luiken waren gesloten, maar alles te vergeefseen vlammen-orkaan overschreed een ruimte van 60 schreden en begon met hare vreeselijke tongen te lekken aan het dak van het gebouw, waarbij verscheidene mannen ernstige brandwonden bekwamen. De Engelsche gezant, in eene gejaagde stemming om zoo mogelijk alles van de ambassade-papieren te redden, dacht niet aan zijne eigene papieren, waarvan niets gered is, terwijl alle archieven en documenten der kanselarij behouden zijn gebleven. De ontzettende ramp, die binnen eenige uren verschei dene duizenden huizen in de hoofdstad van het Ottomanische rijk verwoestte, is geen zeldzaam schouwspel in het Oosten want ieder jaar branden er gewoonlijk eenige dorpen af en vooral te Konstantinopel worden herhaaldelijk geheele wijken in de asch gelegd. Een brand van 40 of 50 huizen gaat daar ongemerkt voorbij, voor de bewoners is het volstrekt geen ongeluk, integendeel, zij beschouwen zulk een verwoesting als een soort van feest, voor de dieven biedt het eene uitmuntende gelegenheid aan om zaken te doen en voor de nieuws gierigen is het een aantrekkelijk schouwspel. Een en ander is wel treurig, maar niettemin de naakte waarheid. Wanneer men bedenkt dat Pera het vereenigingspunt is van alle Europesche winkels; bankhuizen, koffijhuizen en hotels, kan men zich een denkbeeld vormen van de onbe rekenbare schade en den grooten omvang van de ramp. Zoodra een brand duizenden muzelmannen op straat zet, troosten zij zich in hun ongeluk, zeggende: „Het was geschreven. Overigens, gewoon van weinig en sob^r te leven, te vreden met hun schoonen Oosterschen hemel verwachten zij alles van den tijd en van de edelmoedigheid der regering om een ander huis te zien opbouwen, maar de toestand voor de Europeanen, de slagtoffers van de jongste ramp, is geheel anders. Een groot aantal huisgezinnen, rijk of in mindere mate van aardsche goederen voorzien, zijn nu geruïneerd, der wanhoop nabij en van alle hulpbronnen verstoken. Nog een week geleden was Péra het fraaije en rijkste kwartier van Konstantinopel; het vertoont nu slechts naakte ellende, bittere armoede en rookende muren. Van de Turksche regering worden krachtdadige maat regelen verwacht om zoo veel ellende en nood te lenigen. De Levant-Herald raamt de schade op 5,000,000 p. st. Correspondentie. Het ingezonden stukje, getiteld: „Waarschuwing aan Dienstboden," en bevattende eene klagt van „eene dienstbode, die door onder vinding heeft geleerd, niet te kunnen vertrouwen op de beloften van den heer en mejufvr. C.," kan door ons niet worden geplaatst, omdat de inhoud van uitsluitend persoonlijk belang is. Etfecten-Beurs te Amsterdam. 11 Junij. Nederland, Werkel. H 55R 55* dito 3 67* 67* 86j3j dito 4 86* Spanje, Obligatiën 2 in 30 30* Portugal, Obligatiën 1853 3 i' 33* 331 IIosland, Obligatiën 1798/1816. 5 u 94* 94* dito bij Stieglitz 5 u 7.7 f 771 dito 1864 e ii 93 92* dito 41 83 82* dito 1867 4 H 68A 68A 86 dito Poti Tiflis 5 1/ 86J dito Spoonv. aand. 1/ 221* 2221 dito Loten 1864 1/ 225 225 dito 1866 II 220 219* Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 II 48* 49 dito dito n 1/ dito Nationale 5 II dito rente Amst. 5 II dito 1864. 5 II dito 1865. 5 II dito 1866. 5 1/ Mexico, Obligatiën 1851 3 1/ 15| 3 H 5H 5f Griekenland, Obligatiën 5 II H 81 Turkije, Obligatiën 5 II B1A 511 Amerika, Obligatiën 5 II 92* 921 dito 6 1/ 95* 95* dito 1885 6 II 94 Debentures Ohio 8 II 34* 341 Gecons. Atlantics 7 II 27 271 St. Paul en Pacific, le sectie 7 II ii 2e 7 II 671 67| Weerkundige Waarnemingen te Helder, (Landskeet). a s t— Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wtz. 1,4k. 765.49 f 4.11 13.0 - 4.8 0.77 Slecht. 13 12 zwtw. 3„ 766 12 f 4.72 15.6 - 2.2 0.84 14 8 wzw. 0.6 764.33 f 2.96 14.9 - 1.0 0.85 Vlak. 14 12 nwtw. 0.5„ 765.61 f 4.24 15.0 - 2.9 0.78 II y. *ö"vv' 13 Junij 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 14 Junij 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 14 Junij 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. MARINEHAVEN NIETJWEDIEP. Staat der voor de Sroote Vaart zeilklaar liggende en vertrokken Koopvaardijschepen. Datum van aankomst Datum van vertrek. NAAM van het Schip. N A A M van den Gezagvoerder. Bestemming. Namen derPas - sagiers. 8 Junij. 10 10 12 12 Junij. Hollandla. Vier Gebroeders. Gezusters. Elisabeth en Jacoba. H. Nieuwenhuijs. G. H. Ituhaak. T. J. Bidder. A. J. Bakker. Macasser. Java via Newcastle. Cingalia. Macasser. Staat der binnengekomen Koopvaardijschepen (Ciroote Vaart) Datum van binnenkomst NAAM van het Sehip. NAAM van den Gezagvoerder. NAAM van den Cargadoor. Van waar gekomen. Namen derPas- sagiers. 11 Junij. 11 13 13 14 i Sindbad. Hellevoetsluis. Amalthea. Vier Gebroeders. India Packet. J. Kooij. J. Bems. W. Binney. C. van der Zee. G. Diepering. Duinker Goedkoop. H. J. Tweehuijs. Zur Mühlen Co. H. J. Tweehuijs. ii Passaroeang. Macasser. Odessa. Banjoewangie. Batavia. 1) 2) 1) Mevrouw de weduwe Goudszwaard geb. Wijnmalen en 2 kinderen. 2) 11e heeren: C. Pabst en familie; M. C. Hazenberg en P. C. Herman. Staat der Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. NAAM van het Schip. NAAM van den Gezagvoerder. Van waar gekomen. Geladen met NAAM van den Cargadoor. Thirteen. J. Cruikshank. Sunderland. Steenkolen. Duinker 8c Goedkoop.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3