28 Jaargang. 1870. N°. 79. Zondag 3 Julij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, ,W ij huldigen hot goed o." Versehijn+.DiNosDAQ-, Donderdag-" en Zaturdag namiddag. Abonaeraentojirijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOL EK PL EIK, Ji°. 163. Pnj9 der A d ver ten t iëa Van 14 regel» 60 cent, elko regel meer 15 cent. Groote lettera of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per laataten trein van den «Selder vertrekt Woensdag den 6 Julij over Marseille de mail naar Oost-Indïë, China en Japan. Woensdag den S Julij vertrekt, 5»er laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over 6t. ay.it.re. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 Julij. Met genoegen vernemen wij, dat de heer R. Boomsma zich zijne benoeming tot wethouder heeft laten welgevallen. De miliciens der ligting 1869, dienende bij de com- pagniën vesting-artillerie alhier, zijn gisteren met groot verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Jl. Donderdag had aan de Plaatselijke Teekenschool alhier, in tegenwoordigheid der Commissie voor het Middel baar Onderwijs, de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats. Aan de navolgende jongelingen werden prijzen toegekendVoor het teekenen naar de natuur aan W. Vries, P. de Winter en D. van Oenenen voor het teekenen naar voorbeelden aan P. Blok, J. C. Leijer, J. Waleson en J. Boon. De president der commissie rigtte een woord van dank tot den onderwijzer, van opwekking tot de leerlingen. Blijkens eene mededeeling van den gezant van het Noordduitsch-Verbond is het consulaat van Oldenburg alhier ingetrokken. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de loterij-commissie te Velscn voor de aldaar op te rigten schietbaan een schilderstuk ten geschenke gezonden, om als prijs te dienen dier verloting. - De machinist der 1ste kl. v. c. M. L. Laurey wordt in die betrekking geplaatst aan boord van het stoom- vaartuig rgus. 'Aan'den heer A. J. van Doorn, burgemeester der gemeente Callantsoog en de Zijpe, is, op zijn verzoek, eervol ontslag nit die betrekkingen verleend. Bij de dd. schutterij te Zaandam is benoemd tot kapt. P. Langebaerd, thans 1ste luit., tot lsten luit. F. H. B" i(_'kans 2de luit., tot 2den luit. F. H. Perk, thans fourier. - "De Hooge raad heeft jl. Woensdag de kwestie beslist, of directeuren van spoorwegmaatschappijen straf- regtelijk verantwoordelijk zijn voor het te laat aankomen van spoortreinen en geoordeeld, dat directeuren, alleen dan strafschuldig zouden zijn, indien zij zeiven een verzuim hadden gepleegd, een bevel gegeven of een nalatigheid begaan hadden, maar niet strafregtelijk verantwoordelijk zijn te stellen voor de handelingen hunner onderhoorigen. Door liet provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. liet voortzetten der versterking van de rijks-zeewering henoorden Pettendaarvoor was de minste inschrijver de lieer J. Oldenburg, te Bergen, voor 14,674; 2. eenige baggerwerken, in het Zuider-Spaarne: daarvoor was de minste inschrijver de heer A. Willemsen, te Haarlem, voor 1770. Ds. J. H. Bouman, pred. te Eenigenburg, heeft het beroep naar Kolhorn aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Sprang door ds. W. J. Geselschap, te Delfshaven. Gedurende de eerste zes maanden dezes jaars heeft het Nederl. Zendelinggenootschap aan giften en legaten ont vangen 19,203.41. De stand der duinen langs de Noordzee, in de prov. Noordholland, was in het afgeloopen jaar als volgt//Het beplanten van de duinen van de Heldersche zeewering, met inbegrip van de Graaflijkheids-duinen en den Zanddijk langs het Koegras, werd in 1869 aanbesteed. Er werden 431,564 vierk. meters met stroo en 507,613 vierk. nieters met helm beplant, terwijl 220 meters rietschutting werden gesteld. Het beplanten van de duinen van het zuideinde der Hondsbossche zeewering tot den grenspaal van Rijnland werd mede in 1869 aanbesteed. 245,956 vierk. meters werden inet stroo en 545,508 vierk. meters met helm beplant. Uit de meting van liet strand werd de volgende uitkomst verkregende afstand van den strandpaal tot den duin voet bedroeg 40,94 meters, de afstand van den strandpaal tot de hoegwaterlijn 6,66 meters, do afstand van den strandpaal tot de laagwaterlijn 88,87 meters, de gemiddelde hoogte van den duinvoet boven volzee 2,40 meters. Ver geleken met de gemiddelde uitkomst der strandmeting van 1868 was in 1869 de duinvoet aangenomen 0,03 meters, de hoogwaterlijn landwaarts verplaatst 4,27 meters, de laag waterlijn landwaarts verplaatst 6,06 meters, de duinvoet verhoogd 0,12 meters. De strandmeting van 1869, ver geleken met die van 1843, geeft tot uitkomst, dat de duinvoet is afgenomen 10,32 meters, de hoogwaterlijn zeewaarts verplaatst 7,16 meters, de laagwaterlijn zeewaarts verplaatst 31,31 meters. (Stoompost.) De regen heeft wonderen verrigt. Acht dagen geleden scheen het alsof de geheele oogst verloren was, en thans komen van alle zijden berigten in omtrent don overvloedigen oogst, dien mep tegemoet ziet. Men schrijft ons van Texel, dd. 1 Julij .Onze kermis is weer bijna geëindigd, doch alvorens zij geheel is afgeloopen, wil ik u een en ander over haar meedeelen. Schaars is zij dit jaar bezocht geworden; poffertjes-, zuur- en wafelkramen ontbreken er geheel en zelfs de eigenaardige oliekoekengeur wordt gemist. Eenige banket-, galanterie- en andere kramen, afgewisseld door hakblokken en geopend door een prachtige carousel met minder prachtige nimphen achter het orgel, voltooijen het geheel. Ook nog een electriseermachine lokt vele nieuwsgierigen, waaronder ik er eenigen opmerkte, die in volle overtuiging het verhaal van een spotvogel geloofden, toen hij hen ver telde dat als men in beschonken toestand in aanraking met de draden kwam, men volkomen nuchteren zoude zijn na het volbrengen der operatie. Aan orgeldraaijers, vioolspelers, enz. ontbreekt het evenwel niet, daarvan kunnen ooren en oogen zich op onaangename wijze overtuigen, akelige en disharmonische toonen aan verminkte instrumenten ontwrongen, leveren daarvoor het bewijs. Evenwel wordt aan dit tooneel van miscre een einde gemaakt, niet alleen maar geheel uit de gedachten gebannen, als we ons binnen de wanden van Thespis tempel bevinden, waar het Vlaamsch tooneelgezelschap onder directie van den heer Lemaire op waardige wijze zijn kunstroem handhaaft. Verrukkelijk toch is het spel van mej. Beers- mans, nu eens weet ze door haar spel (eenvoudig en toch zoo natuurlijk) aan het hart een zucht, het oog een traan of den mond een gullen lach te ontlokkenwaardig bijge staan door de overige artisten, zijn de voorstellingen, door dit gezelschap gegeven, ons uitmuntend bevallen. Ook de heer Bakker met bijhebbend tooneelgezelschap weet het publiek zoowel door keuze van stukken als flinke opvoering gestaag te boeijen. En hiermede is ons verslag geëindigd; ontbreekt er vee aan, dat men dan bedenke, dat de hier heerschende kermis- manie aanstekelijk is en ook een verslaggever in abnormalen toestand kan verkeeren." Gisteren werd de heer G. E. Kloosterhuis als hoofd onderwijzer aan de openbare school te Kleine Sluis, in den Anna Paulowna-Polder, geïnstalleerd. De publieke verpachting van nagras of etgroen, den 27 Junij te Limmen gehouden, heeft pachtprijzen opge leverd, die zelfs door den eigenaar zeer hoog genoemd worden. Een stukje dat het vorige jaar ƒ19 kon opbrengen is dit jaar genomen voor 69. Bij herstemming is, met 229 stemmen, tot lid van den Raad te Alkmaar verkozen de heer H. J. Conijn; de heer S. C. Coster bekwam 227 stemmen. De collecte, jl. Dingsdag te Enkhulzen gehouden ten voordeele der slagtoffere bij den brand te Bodegraven, heeft 280.50| opgebragt. De heer A. W. Wijbrands, onlangs beroepen predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Hoorn, hield jl. Zondag zi,jne intreê-rede naar aanleiding van het woord van den Heer: «Gij zijt het zout der aarde", Matt. V 13a. Eene talrijke schare woonde die plegtigheid bij. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw, enz., afd. Breda, wijst er op, dat de longziekte onder het vee met uitmuntend gevolg bestreden wordt door het dagelijks toedienen van een halven liter gewone brandewijn, in twee giften, telkens voor het voederen toegediend, en vermengd voor iedere gift met 7 grammen kamfer. De resultaten, door dit eenvoudig middel verkregen, grenzen aan het ongeloofelijke. Het Amerikaansche eskader, dat te Vlissingen wordt verwacht, zal bestaan uit het oorlogsfregat met stoomver- mogen Franklin en 2 korvetten. Admiraal Farragut zal, zoo als gemeld is, daarover het bevel voeren. Het doel is een ofHciëel bezoek aan Nederland. (U. D.) -- Het postkantoor en het kantoor van den rijkstelegraaf te Doesborgh worden met ingang van den 15 dezer ver- eenigd. Tot directeur van het vereenigd kantoor is benoemd de heer Th. Hoijer, thans directeur van het postkantoor aldaar. Op een landgoed in de omstreken van Deventer hebben de dochters des huizes niet alleen het opzigt over de melkerij, maar bereiden zelf de boter, die zij ter markt zenden of direct aan eenige ingezetenen der stad leveren. Zij drijven op die wijze handel voor ziehzelven. Deze jonge dames zijn zeer beschaafd, kweeken hare talenten aan, vinden smaak in lectuur en verkeeren in goede familiën. Het hooi van het Kampereiland, dat verleden jaar tegen 14 per 1000 halve kilogrammen verkocht werd, moet thans reeds tegen 28, op het najaar te leveren, verkocht zijn. Uit Groningerland meldt men, dat de bijen op de uitgestrekte akkers met mosterdzaad, tijdens den bloei in de laatste weken, zooveel honig hebben verzameld, als in geen tijden het geval is geweest. De toestand dezer dieren is daar bij uitstek gunstig, zoodat men algemeen een gewenscht was- en honigjaar te gemoet ziet. Uit Muntendam (prov. Groningen), wordt berigt, dat aldaar binnen kort een fabriek van lucifers zal worden opgerigt. Wanneer er van bezuiniging sprake is, meent het Dbl. v. Ned., dat in de eerste plaats ook in aanmerking kan komen het opheffen van het afzonderlijk departement van Buitenl. Zaken en het vervangen onzer diplomatie door een flink georganiseerd korps consulaire agenten, mannen, uit handel, nijverheid en wetenschap gerecruteerd, ijverige, intelligente'vertegenwoordigers, zonder veel offi- eiëleri omhaal, van duidelijke, afdoende iristructiën voorzien, en geneigd, de belangen van hun volk trouw en eerlijk, zonder lint- of kruisjes-jagt te behartigen. Dit zou der schatkist niet alleen eenige tonnen gouds besparen, maar ons ook te eer uit moeijelijkheden houden met het buitenland. De tijden van vroeger zijn voorbij; en onze diplomatie is een ijdel speeltuig geworden. «Niet eene diplomatie, die de vreemde hofbals bezoekt, prachtige uniformen draagt, weidsche titels voert en alleen ons geëerbiedigd Vorstenhuis vertegenwoordigt, hebben wij noodig," zegt het D. v. N., «maar een groep ernstige eenvoudige mannenmannen van zaken en van beginselen, van kennis en van overtuiging, zonder liverij en titulatuur, op elk punt der beschaafde wereld het Nederlandscbe volk, in zijn bonte mengeling van behoeften on belangen, waardig, maar zonder aan matiging, vertegenwoordigend. Dat zal minder kosten en ons minder moeijelijkheden met onze naburen berokkenen. Doch wij zullen er zeker oneindig beter bij varen." De N. Kamper Crt. ontleent aan het Spaansche blad El Hombre de volgende, treffende beschouwing: «De verschroeijende hitte der onverdraagzaamheid is ver dwenen. De koelte der omwenteling heeft de aarde verfrischt, haar voorbereidende om het lang gewenschte graan der godsdienstige vrijheid te ontvangen. De ploeg der gedachten- wisseling heeft de voren geopend, waarin de zaadkorrel wordt nedergelegd; de voren, waarin een in de jaarboeken der omwenteling beroemd man den zaadkorrel der vrijheid van geweten heeft geplant. Maar ook de winter is na den herfst gekomen. Op het spruitje, dat bij de warmte der denkbeelden is ontkiemd, is de laster en verwensching aan gevallen eerlooze ijzel, die alles doet verstijven wat hij aanraaktijzige koude, die alles doodt, waarop zij neervalt. Wij glimlagchen. Na den verstijvenden winter, komt de herstellende lente, en na de snijdende vorst komen de koeste rende zonnestralen. Laat ons hopen. De wereld is van den mensch. De menseh is voor den mensch geboren, laat ons dit nooit vergeten. De redelijke schepselen zijn geboren, om elkander wederzijdsche hulp te betoonen. Hij, die dit niet doet, komt zijne pligten niet na, die de natuur hem oplegt." De Pala-Lorir deelt als eene bijzonderheid mede, dat in de nalatenschap van eene te Kanizza overleden vrouw een appel gevonden werd, die reeds 43 jaren oud was. De appel was nog afkomstig van de moeder der overledene, die in 1827 stierf en op haar sterfbed die vrucht verlangd had, welke zij tot haar jongsten snik in de hand hield en waarin nog de indrukken van drie vingers te zien zijn. De appel is uitgedroogd, doch geheel gaaf. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 30 Junij. De aanbevelingslijst voor de Algemeene Rekenkamer wordt voltallig gemaakt. Daarna zou aan de orde zijn de behandeling van het wets ontwerp tot uitoefening der veeartsenijkundige praktijk; de heer Gratama stelde evenwel voor om de behandeling van dat ontwerp uit te stellen, tot dat de wetsvoordragt, rege- dende het onderwijs in de veeartsenijkunde, zou zijn inge komen. Dit voorstel werd aangenomen met 33 tegen 31 stemmen en de behandeling alzoo verdaagd. Daarna heeft de Kamer behandeld de wetsontwerpen tot bekrach tiging der met de gemeenten Maastricht en Bergen-op-Zoom

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1