1870. N°. 80. 28 Jaargang. Woensdag 6 Jnlij. Brand te Bodegraven. KADASTER. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLENPLEIN, Ji°. 163. AANBESTEDING. BINNENLAND. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER (01 HAM. ..Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Priji der AdrerteutiënVen 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden neer pleetsrnünte berekend. Per laatsten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 6 Julij over Harseille de inall naar Oost-Indië, China en Japan. Woensdag den 6 JuliJ vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indisehe mail over St. STazaire. Sedert de laatste opgave is nog, ten behoeve der noodlij denden door den brand te Bodegraven, bij de ondergeteekenden ontvangen, vanB.3.03,I.M. /2.50, W.H.M. l,M.H./7.50, L. V. 2.50 en van de nDames-Zangvereeniging» alhier als netto opbrengst van eene uitvoering op den 27 Junij jl. in Musis Sacrum onder leiding van mej. D. P. P. 72.50. Totaal 96.53. Onder hartelijke dankbetuiging aan de edele gevers, wordt bij voortduring den nood van Bodegraven bij onze plaatsgenooten aanbevolen. Helder, 1 Julij 1870. VAN VEEN en VAN DER MEULEN. Belanghebbenden Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat de Landmeter van het Kadaster zich DONDERDAG den 7den dezer in deze gemeente zal bevinden, ter verrigting van Kadastrale werkzaamheden. Helder, 4 July 1870. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, zijn voornemens op Vrijdag den IS Jullj 1870, des avonds ten zeven ure, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aan het Raadhuis der gemeente, aan te besteden Het BOI1WEK van eene SCHOOI, en W O STI 16 6 voor den Onderwijzer op het Koegras, met hijlevering van alle daartoe noodig zijnde Bouwstoffen en Arbeldsloonen. Het bestek en de voorwaarden ligt op de gewone kantoor uren ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar tegen betaling van 50 Cents verkrijgbaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, aan zijn Bureau op de Kerkgracht, de» voormiddags van 9 tot 10 ure, op welke uren aldaar ook de teekening ter inzage ligt. Aanwijzing in loco zal worden gedaan op Woensdag den 13 Julij a. s. des voormiddags ten 10 ure. Helder, den 4 Julij 1870. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEU WEDIEP, 5 Julij. De 29ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Fre- derika Anna Elisabeth Maria, jongste dochter van Prins Frëderik der Nederlanden, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De generaal-majoor N. Mac Leod, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, is jl. Zondag alhier aangekomen tot het houden eener inspectie over het garnizoen. Gisteren is alhier van Londen aangekomen het Itali- aansche oorlogs-stoomvaartuig Plebiscito, kommandant G. Cafiëro. Genoemde bodem heeft goederen ingenomen voor de tentoonstelling te Napels. De officier van gezondheid 1ste kl. dr. F. J. van Leent, behoort o. a. tot de commissie belast met het afnemen der admissie-examens van studenten voor de militaire genees kundige pharmaceutische dienst, die Maandag a. s. den 11 dezer te Amsterdam zullen aanvangen. De heer Schomerus is van het postkantoor alhier naar dat te Beverwijk overgeplaatst. De volgende vermelding zou alleen daarom een plaatsje verdienen, omdat zij tot een sprekend bewijs kan verstrekken van de waardeering van trouw en ijver, ook van personen in ondergeschikte betrekkingen geplaatst. De oude, trouwe bediende van nagenoeg alle hier- bestaande gezelschappen, J. van Doorn, vierde gisteren zijn 70sten verjaardag. Bestuurderen der verschillende vereenigingen hadden ieder in zijn kring pogingen aange wend om den ijverigen, trouwen bediende op dien feestdag eene verrassing te bereiden. Op den middag begaf zich eene commissie naar de woning van den 70jarigen grijsaard, om hem met de viering van dien dag geluk te wenschen en om hem de verzekering te geven, dat zijne diensten, steeds met zooveel trouw en ijver volbragt, door de bestuurderen en leden op hoogen prijs worden gesteld. Ten blijke daarvan overhandigde men hem, onder gepaste toe spraak, een nette portefeuille met goud slot. Verder werd hem, mede door de medewerking van den huisheer, den heer Janzen Sr., toezegging gedaan om gedurende een geheel jaar kosteloos te wonen. Met dankbaarheid aan vaardde de grijsaard deze blijken van waardeering en weldra zaten de feestvierende en zijne echtgenoot met de leden der commissie rondom den disch, waar gezorgd was, dat er niets ontbrak, om in feestelijke stemming een heildronk te wijden aan den man, die ook bij het klimmen zijner jaren met ijver, trouw en eerlijkheid zijne diensten wijdt aan de onderscheidene vereenigingen, waarvoor hij werk zaam is. De kermis is in haar wording. Reeds klinkt de straatmuziek, meer of min liefelijk, reeds verlustigen zich ouderen en jongen in de fraaije carousselsniet tevreden dat ze reeds op een draaijenden bol wonen, amuseren ze zich in den mallemolen. Heden avond vangen de onder scheidene gelegenheden tot uitspanning aan. De beide tooneelgezelschappen en paardenspellen openen de reeks hunner voorstellingen en de prachtige salon van den heer Ris noodigt tot een bezoek uit. De kleinere tenten waar wat te bezigtigen valt, hebben reeds bezoekers tot zich getrokken. Komende van den Kanaal weg op het Westplein trekt bijzonder de aandacht: »De kunst der Swarte Spiegel door de schoone Dame van Breemen*daarnaast>Het afgehakte sprekende menschenhoofd»verder op "Traup- mann, de moordenaar van de familie Kinck," gepaard aan de voorstelling van onderscheidene bedrijven uit den Itali- aanschen en den Mexicaanschen oorlogen eindelijk »Die schone Francisca.» Gelukkig dat er in de nabijheid van »De Zeeuwsche Landdame" onderscheidene inrigtingen zijn verrezen, die den vermoeiden bewonderaar van zooveel dat «nog nooit alhier vertoond» is, gelegenheid tot rust en verkwikking aanbieden. Overigens schijnt het oordeel over de kermis niet bij zonder gunstig te zijn. Het aantal der kramen is gering, hunne uitstallingen beloven nog niet veel. De Langestraat is karig bedeeld: gisteren avond waren er twee kramen te bespeuren. Doch indien het weder zich gunstig betoont aan de vermakelijkheden, twijfelen wij niet, of van de bestaande gelegenheden zal druk geprofiteerd worden, en zeer waarschijnlijk zullen ook heden en morgen nog wel verscheidene ondernemers zich komen vestigen. Het Museum van den heer Feldermann, waarop wij in een vorig nommer reeds de aandacht gevestigd hebben, zal zeker iets later voor het publiek geopend worden. De overgang van onderofficieren en korporaals van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië, is tot nader order gesloten. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat, onverminderd zijn jaarlijks uitteloven vaandelprijs van 20 Remmington- geweren, op zijne kosten, jaarlijks tweemaal, te beginnen met October a. s.aan het Centraal Comité van den Nederladschen Weerbaarheids-Bond zullen verstrekt worden 20 Remmington-geweren, voorzien van bajonet, cordonriem en schroefdraaijer, benevens twea kogeltangen, ieder voor 6 kogels, 1200 patroonhulzen en 1200 kogels, en wel met bedoeling, dat de aldus geschonken geweren zullen worden uitgereikt aan Weerbaaarheids-vereenigingen, leden van den Bond, ter keuze van het Comité, welke 's Konings vaandelprijs nog niet gewonnen hebben. Z. M. heeft benoemd tot regter in de Arrondissem.- Regtbank te Alkmaar mr. A. C. Lagerwey, thans kantonr. te Beverwijk. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Bezoeki de he»r D. Westhoff, thans 1ste hulp onderwijzer te Soerakarta. De 2de timmerman bij de Koninkl. Nederl. Marine J. C. Olmer is benoemd tot vice-commandeur bij het vak van scheepsbouw aan het marine-établissement te Onrust, in Nederl. Oost-Indië. Volgens berigt uit Curaijao zijn de betrekkingen met de, nieuwe regering van Venezuela weder geregeld. De havens van genoemd land zijn echter voor den invoer van vreemde koopmansgoederen gesloten. De luitenant ter zee Westpalm van Hoorn heeft zich met eenige manschappen aan boord van de schoener Guillermito naar de kust van Venezuela begeven, ten einde zoo noodig ondersteuning te verleenen aan Nederlandsche onderdanen. De heer J. van Loon, pred. hij de Herv. gem. te Lexmond, heeft een beroep ontvangen naar Warder. De neutrale school in ons vaderland heeft een zijner warmste en bekwaamste verdedigers door den dood verloren. De heer A. D. J. Mioulet, vroeger leeraar aan het stedelijk gymnasium te 's Gravenhage, en tot aan zijn dood toe hoofdredacteur van het Weekblad de Wekker, is in 74jarigen ouderdom overleden. Hij stond steeds in de voorste rij van de verdedigers der gemengde school; uit innige over tuiging stond hij die voor, haar beschouwende als een zegen voor Nederland. Aan zijn graf te Eik en Duinen werd door onderscheidene sprekers hulde gebragt aan zijne vele en groote verdiensten. Tot hulponderwijzer te Kolhorn is benoemd de heer Plaatsman, te Texel. Bij de vervulling van vacatures wordt in den regel N°. 1 gekozen. Dat dit lang niet altijd het geval is, hiervan levert o. a. het jongste nommer der Nieuwe Bijdragen voor de Lagere Scholen het bewijs. In de rubriek //Schoolnieuws» worden vermeld elf benoemingen tot hoofdonderwijzer aan openbaro scholen. Bij vijf dezer benoemingen werd N°. 2 van de voordragt gekozenbij vier viel de keuze op N°. 1terwijl bij ééne benoeming N°. 4 en bij ééne (te Venlo) de eenige candidaat gekozen werd. De advertentie betreffende den zedelijken en gods- dienstigen toestand van Alkmaar en omstreken, welke door de beide nog niet lang daar wonende predikanten der orthodoxe rigting, de heeren Rijnders en Krayenbelt, eenigen tijd geleden in de Haarl. Ct. geplaatst werd en zooveel opziens en verontwaardiging verwekt heeft, is dezer dagen in de vergadering der classis Alkmaar behandeld. Een voorstel van den heer R. J. Koning, predikant te Limmen, om door een advertentie in de Kerkelijke Ct. een openlijk bewijs van afkeuring te geven of de tusschenkomst van het classicaal bestuur in de zaak in te roepen, werd, toen bij het aanvangen der discnssiën de heeren Rijnders en Krayenbelt verdwenen, door het aannemen eener motie van den heer van Maanen, predikant te Winkel, terzijde gesteld. Deze motie luidde aldus: De vergadering, getuige van de illoyale handelwijze der heeren Rijnders en Krayenbelt, waardoor dezen zichzelven hebben geoordeeld, gaat over tot de orde van den dag. (Het Vad.) De classis Amsterdam der Ned. Herv. kerk heeft in hare jongste vergadering met 51 tegen 25 stemmen zich verklaard voor het verpligt gebruik der doopsformule. De klasses Arnhem, Utrecht, Harderwijk, IJzendijke en Wijk bij Duurstede hebben zich in gelijken geest verklaard. Die van Assen, Sneek en Tiel in ontkennenden zin. Volgens het A. D. v. N. zouden eenige invloedrijke mannen te Amsterdam, warme voorstanders van het Neder landsch tooneel, het wachten op een nieuwen schouwburg in de hoofdstad moede, het voornemen opgevat hebben, den bestaanden schouwburg op het Leidsche plein in den nieuwsten en sierlijksten trant te restaureren. Een onzer meest talentvolle archtecten zou reeds een uitgewerkt plan daartoe hebben ontworpen. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. zijn twee broeders, oud 28 en 19 jaren, van beroep kantoorbedienden, die met anderen uit visschen waren gegaan, in de Veenen onder de gemeente Nieuwer-Amstel, verdronken. Z. K. H. Grootvorst Wladimir van Rusland wordt omstreeks de helft van deze maand in de residentie verwacht. Te Scheveningen heeft de kerkeraad zijn twintigste beroep gedaande beroepene is ditmaal de heer L. van de Beer te Arnemuiden. Jl. Zaturdag is te Vlaardingen binnengekomen de tweede haringjager met 147 ton haring. Aan den Nationalen Schietwedstrijd, die van wege den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond in de maand Augustus a. s. op de Wiesselsche heide zal gehouden worden, zal, even als in vorige jaren, ook door officieren, onder officieren en verdere militairen van het leger worden deelgenomen. In verband daarmede heeft de minister van Oorlog de chefs der corpsen gemagtigd om aan hen, die aan gemelden wedstrijd wenschen deel te nemen, een verlof met behoud van tractement te verleenen, terwijl aan de officieren de gewone reis- en verblijfkosten vergoed en aan de onderofficieren en manschappen reisgeld voor heen en terug, en bovendien gedurende hun verblijf in het Scherp-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1