1870. N°. 82. Zondag 10 Julij. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. "BINNENL VNO. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,»W ij huldigen hot goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOI, E1* P JL E I W, K°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grooté letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Per laatsten trein van den Melder vertrekt Woensdag den 13 dezer over Triest en Donderdag den 14 dezer over Marseille de mail naar Oost- lndië, China, Japan en Australië. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Julij. Over de keuze eens Konings in Spanje zijn al vrij wat woorden verspild en nog is het laatste woord in deze zaak niet gesproken. De poging, door den minister Prim aan gewend, om eindelijk met ernst naar een geschikten candidaat uit te zien, mag men haast als volkomen mislukt beschouwen. Bij de Fransche wetgevers heeft de candidatuur van den Prins van Hohenzollern heftige weerspraak gevonden. De omstandigheid, dat de nieuwe candidaat een Pruissisch vorst is, doet de vrees ontstaan voor Frankrijks gevaar, als de Duitsche nabuur, thans reeds zoo magtig, door de aan winst van Spanje overmagtig zoude worden. In het Wetgevend Ligchaam is de regering van Napoleon te dezer zake geïnterpelleerd en met grooten ernst is gewezen op de onmogelijkheid, dat Frankrijk zoodanige bespotting der bestaande tractaten, waardoor het evenwigt der staten van Europa noodwendig zou worden verbroken, ooit zou dulden. De regering gaf te kennen, dat zij me kracht Frankrijks belangen en zijn invloed op den gang van zaken in ons werelddeel zou handhaven, welke verzekering met luidp toejuichingen werd begroet. De Fransche ministers deelden verder nog mede, dat zij slechts van ter zijde met de bedoelde candidatuur waren bekend gewordendat zij op officiële wijze daarmede nog niet waren in kennis gesteld, maar deden ook uitkomen, dat, te oordeelen naar de ver zekeringen der Spaansche regering, de candidaat in het geheel niet kon geacht worden, namens de natie of hare vertegenwoordigers te zijn uitgenoodigd. Te midden van den tijd, gewoonlijk door diplomaten aan het bezoeken der baden toegewijd, geeft thans de nieuwe en zoozeer gevreesde candidatuur stof tot het houden van staatkundige redevoeringen en het wisselen van diplomatieke nota's. Het Italiaansch oorlogschip Plebiscito is gisteren van hier naar Londen vertrokken. De ontvangst der bemanning alhier is zeer aangenaam geweesthh. officieren van dien bodem zijn, inzonderheid door den schout-bij-nacht J. van der Meersch, met de meeste onderscheiding bejegend. Ook de goede zorgen van den havenmeester en van den vicc- consul van Italië droegen er toe bij om het verblijf der schepelingen genoegelijk te maken. Het is ons niet bekend, dat de Maatschappij tot bescherming der dieren ter dezer plaatse een afdeeling heeft, ofwel dat alhier een agent- of correspondentschap gevestigd is. Wij zouden haast geneigd zijn te gelooven, dat de invloed van genoemde Maatschappij zich aan dezen uithoek des lands nog in het geheel niet doet gevoelen. Immers werkte ze hier, door tusschenkoinst van een of meer voorstanders, voorzeker zou het volgende feit zijn tegen gegaan. Een der vertooners van vermakelijkheden met zijne zeer eenvoudige inrigting, aan den Kanaalweg niet verre van het Westplein geplaatst, heeft een salamander, die konijnen verslindt. Voor het oog der toeschouwers wordt een lief konijntje gedurende eenige oogenblikken aan de woedende beten van zijn vijand overgegeven, en daarna, ten blijke van de moorddadige bestrijding en fol tering, het gewonde diertje den volke vertoond. Betaal slechts enkele centen en gij maakt kennis met deze mis handeling, met deze dierenfoltering. Maar neen, gij stemt mij toe, dat deze manier om dieren te kwellen inzonderheid ieders afkeer verdient; gij wilt het, gij kunt het niet zien en de man, die ons dien gruwel wil vertoonen, vindt spoedig geen bijval genoeg om zijn ellendige practijk uit te oefenen. Dat hij aan belangstellenden voor de bagatel van drie centen den Salamander vertoont, daar hebben wij natuurlijk niets tegen. Het medegedeelde feit doet ons intusschen zonneklaar opmerken, dat er voor de Maatschappij, die zich het lot der dieren aantrekt, nog heel wat te doen is, eer hare bedoelingen weêrklank hebben gevonden in de harten der menschen, eer zij in de daden der inenschen zigtbaar zijn. Met genoegen vernemen wij, dat de weeskinderen zoowel door de directie van den Salon Dassie, als dooi den heer Blanus tot het bijwonen van voorstellingen zijn uitgenoodigd. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voorkomende advertentie, waarin de heer Bamberg zich aanbeveelt tot het geven van voorstellingen in de goochel kunst. Reeds heeft genoemde heer alhier eenige voor stellingen gegeven, die, naar men ons verzekert, zeer veel genoegen hebben verschaft. Hierachter komt voor eene aankondiging van het werkje: «Do Historische «Waarheid," enz, van den heer J. P. Quant, thans hoofdonderwijzer te Oost op Texel. Gaarne vestigen wij de aandacht op die uitgave. Na de kennismaking met dit boekje, vereenigen wij ons met de volgende beoordeeling, voorkomende in de Alkmaarsche Courant«Niemand zal zich de aanschaffing van dit werkje beklagen ook het doel der uitgave in aanmerking genomen, zij het een ieder aanbevolen.» In den nacht tusschen a. s. Dingsdag en Woensdag, 12 en 13 dezer, zal eene bij ons zigtbare totale maansver duistering plaats hebben, waarop wij onze lezers opmerk zaam maken, in de hoop dat een heldere hemel ons de eclips duidelijk doe waarnemen. Het begin is den 12 Julij 's avonds ten 9 u. 4 in.; het begin der totale verduistering ten 10 u. 4 m. Het midden der verduistering is ten 10 u. 54 m.het einde der totale verduistering ten llu. 44 m. De verduistering houdt geheel en al op den 13 Julij, 44 minuten na middernacht. In de vergadering der Prov. Staten van Noordholland van jl. Dingsdag zijn de voorstellen tot het verleenen van eene subsidie voor het onderhoud van de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, voor de beharding van wegen in het polderdistrict Oudorp en voor het hard maken van een weg onder Egmond-Binnen, gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de hh. Westerwoudt, Hulst, Maclaine Pont, Conijn, Bruijn, Hartog en van Lennepook is een adres om subsidie voor de oprigting en instandhouding van een kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, gesteld hi handen eener commissie. In de zitting van jl. Donderdag zijn onderscheidene rap porten uitgebragto. a. ook ten aanzien van een verzoek van den pachter der visscherij, langs de Heldersche zeewering, om teruggave van reeds betaalde en kwijtschelding van nog te voldoene pacht over 1869; alsmede betreffende het ont- werp-reglement van bestuur voor den polder het Burger- Nieuwland op Texel en den polder de groote Waal. Bij koninklijk besluit van 24 Junij zijn goedgekeurd de statuten der Vereeuiging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Oosterend. Tot cadet aan de Koninkl. Militaire Academie te Breda is o. a. benoemd P. Kleynhens. Het examen van adspiranten voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda moet, volgens loopendegeruchten, geen gunstigen uitslag gehad hebben. Hoewel het aantal beschikbare plaatsen zeer groot was, zou het grootste gedeelte der adspiranten zijn afgewezen en slechts een 25tal zijn toegelaten. (Yaderl.) Bij beschikking van den minister van Marine is aan den bootsman J. Borghorst, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. Voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in drie perceelen; daarvoor waren de minste inschrijvers: voor het 1ste perceel, de heer H. R. Bennik, te Vreeswijk, voor 2880; voor het 2de perceel, de heer R. Kroon, te Buiksloot voor ƒ4747; voor het 3de perceel, de heer M. Deutekom, te Amsterdam, door 13,747. 2. Het verdiepen van eenige gedeelten vail het Noordhollandsch kanaal, in twee perceelen en in massa daarvoor waren de minste inschrij versvoor het lste perceel, de heeren P. van Essen Broers, te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, voor 14,920; voor het 2de perceel, de heer G. Schalk, te Buiksloot, voor 24,400. Het bouwen van een lokaal aan de openbare lagere school te Oudcarspel, bestemd voor eene voorbereidende klasse en eene handwerksschool, is aangenomen door J. Schuit, aldaar voor 2049. Door de Nederlandsche Handelm. zijn bevracht voor Amsterdam de navolgende schepen: Java, NoordZee-Kanaal, Pauline Constance Eleonore, Kitty, Nicolaas Witsen, Jacob Roggeveen en Maria Adolfina. De lidmaten der Herv. gemeente te Alkmaar hebben, bij meerderheid van stemmen, beslist, dat die gemeente zich zal aansluiten aan de gemeenschappelijke organisatie, en dat die organisatie opgedragen zal worden aan het thans fungerende collegie van kerkvoogden en notabelen. Men meldt dat door de hh. Rijnders en Kraijenbelt, pred. te Alkmaar, bij het Prov. Kerkbestuur van Noord holland eene aanklagt is ingediend tegen den praeses der classis van Alkmaar. Het aantal leden der afdeeling Enkhuizen van het Nederlandsche Schoolverbond is thans tot 140 gestegen. Er is eene commissie ingesteld, belast met het nemen van maatregelen tot wering van het schoolverzuim. Een braaf en flink oppassend onderofficier, de fourier II., van het 3de reg. huzaren te Haarlem, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Teleurgestelde liefde schijnt de oorzaak tot deze daad geweest te zijn. Eergisteren ochtend zijn door de directie der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij te Haarlem proeven genomen met de zoogenaamde mist- of knalsignalen van J. Ratcliff Sons, te Birmingham, welke door den agent dier firma te Rotterdam, den heer M. Kaufmann, waren geleverd. De' bedoelde signalen worden gebezigd, wanneer optische seinen slecht zigtbaar zijn; de wachters bevestigen ze dan op de spoorstaven en naar mate twee of drie stuks, door het overrijden van den spoortrein, ontploffen, wordt de machinist gewaarschuwd om te stoppen of langzaam te rijden. Bij de genomen proeven zijn 42 stuks knal-signalen gebruikt en die zijn allen met goed hoorbaren slag ontploft, zoodat zij, bij invoering, bij mistig of donker weder, goede diensten aan de veiligheid op den spoorweg schijnen te zullen bewijzen. Tot architect der gemeente Beverwijk is benoemd de heer A. de Groot aldaar. De classicale vergadering van Rotterdam heeft zich, met 61 van de 67 uitgebragte stemmen, verklaard voor het verpligtend stellen der doopsformule. Te Rosmalen zijn 3 of 4 ooijevaars-dieven door het schot hagel, dat de brigadier-majoor der veldwacht eigenlijk gelost had op een gevaarlijken hond, dien zij bij zich hadden, zwaar in het onderlijf gewond. De heer IJauff, uitgever der N. Kamper Crt. en klokkenist, is door een man met zwartgemaakt gelaat op den toren opgewacht en afgeranseld. Als eene bijzonderheid, in jaren niet voorgevallen, kan vermeld worden, dat bij den burgerlijken stand te Arnhem, in vier dagen tijds, slechts één sterfgeval is aan gegeven, en nog wel van een jong kind. Men schrijft uit Tietjerksteradeel: «'t Was gisteren geklag en 't is heden geklag. Maar gisteren was 't omdat de zon scheen en heden is 't omdat de zon niet schijnt. Gisteren profeteerde menig vérziende, dat er vanwege de droogte geen oogst zou wezen. Heden profeteert dezelfde, dat er van wege de natheid niets over schieten zal. 't Ieder naar den zin te maken en van elk te zijn bemind, is de lastigste der zaken, die men in de wereld vindt. Met die algemeene waarheid moge ook het uitspansel zich troosten, als het al het gemor der menschon- kinderen hoort. Jl. Zaturdag avond wierp te Maastricht eene jonge dienstmaagd bij ongeluk eene lamp om; de petroleum ontvlamde, stortte zich op haar en verbrandde haar geheel bovenlijf. Daar zij zich op de bovenverdieping van het huis bevond, kon men haar niet dadelijk te hulp snellen. Toen men toeschoot, was zij door de vlammen omgeven en met afgrijselijke wonden bedekt. Het Maandblad voor den Nederlandschen Landbouwer bevat eene hoogst belangrijke mededeeling, overgenomen uit het «Journal d'agriculture practique," opzigtens «do genezing der besmettelijke longziekte door inwendige toe diening van brandewijn» «Den 5den April 11. was in het zuiden van Frankrijk, departement Ariège, de longziekte uitgebroken op eene hoeve, toebehoorende aan den heer Alphonse Loze, maire te Lanoux, wiens veestapel bestond uit 10 ossen, 3 stieren en 7 koeijen. Verschillende geneesmiddelen, door bevoegde veeartsen aangewend, mogten niet baten; reeds den 22 April waren 1 koe en 5 ossen bezweken, en de lijkopening had den aard der ziekte volkomen bewezen. Niettegenstaande de zieke dieren terstond afgezonderd en alle mogelijke voorzorgen genomen waren, waren den 2 Mei weder 2 ossen aangetast, toen de geneesheer Ferrlès, van Artigan, die zich op de hoeve bevond om den zieken meesterknecht te verplegen, den raad gaf de aangetaste diereu met alcohol te .-behandelen. Door dagelijksche toe diening van een hal ven liter gewonen brandewijn voor ieder dier, in 2 giften, telkens vóór het voederen, waren de beide zieke dieren reeds den 10 Mei hersteld. Later werden nog 3 stieren, 4 koeijen en 1 os aangetast op dezelfde wijze behandeld en telkens ongeveer binnen 8 dagen volkomen genezen; terwijl verder uit de gedane mededeeling blijkt, dat in eiken toegedienden liter brande wijn 30 grammen kamfer waren opgevat. Ook in den kring onzer Maatschappij werd dit middel in de maand April 11. met het beste gevolg aangewend. Bij den landbouwer Jan Uithoven, te Spang, waren reeds 5 koeijen aan de besmettelijke longziekte bezweken en 3 kalfdragende koeijen later aangetast. Bij deze laatste werd het opgegeven geneesmiddel door den heer J. J. de Roon,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1