Marine-Haven JNieuwediep. PT7RMERENDER MARKT VAN HEDEN. Noch Elzas, noch Lotharingen hebben trek in den heer Bismarek, noch Pruissen, noch Duitschland hebben trek in Lotharingen en Elzas. Laat u dooden Frankrijk vroeg, dat Hohenzollern niet in Spanje zou regeren. Hohenzollern zal niet in Spanje het bewind voeren. Frankrijk moet voldaan worden. Laat u dooden De heer Benedetti is om den tuin geleid. De heer de Lostende ook. De heer de Gramont eveneens. De beer Ollivier, die niets dan vrede wilde, heeft zoo behendig ge manoeuvreerd, dat wij den oorlog hebben. Laat u dooden! En thans is er geen sprake meer van de vrijheid der pers, van de persoonlijke vrijheid, van de hervormingen, van de vermindering der belastingen, van de sociale kwestie, van niets!.... De nederlaag verzekert ons de vreemde overheersching, de overwinning de dictatuur. Laat u dooden De Gaulois heeft het initiatief genomen tot eene inschrijving, met het doel om de soldaten zoo noodig ge durende den oorlog te gemoet gekomen. Emile de Girardin heeft dadelijk voor 10,000 fr. ingeschreven. De Internationale Vereeniging tot verpleging der zieken en gewonden in den oorlog, heeft eene circulaire aan al de comités gezonden, waarin hun verwittigd wordt dat zij zich thans permanent hebben te houden. Deze Ver eeniging, die, gelijk men weet, na den oorlog in Italië van 1859 tot stand kwam, en waartoe bijna alle mogend heden zijn toegetreden, kan thans de grootste diensten op het slagveld bewijzen. Zij staat in Frankrijk onder bescher ming der Keizerin, en in Pruissen onder die van de Koningin. De geneesheeren, welke gezind zijn om diensten in de vrij willige ambulances te leenen, worden uitgenoodigd zich te Parijs bij het comité te laten inschrijven. De Vereeniging stelt zich ook ten doel eene maritieme ambulance in te rigten op een schip, dat de vloot volgt. Dat schip zal een herkenningsvlag voeren en aldus door het internationale tractaat beschermd worden, even als de ambulances te veld. Voorts is van het comité te Parijs de volgende oproeping uitgegaan vDe oorlog is verklaard: Het is dus de pligt van het Fransche comité om de werkeloosheid, waarin het tenge volge van den vrede verkeerde, te laten varen, om do medewerking in te roepen van allen, die, door hunne giften of hunne persoonlijke pogingen, willen deelnemen aan het meest mensehlievende werk, aan de pogingen om de rampen des oorlogs te verzachten. //Het is niet denkbaar, dat de moeders, de zusters der strijdenden niet de opregtste wenschen zullen koesteren voor deze groote instelling, waarvan het lot van een zoon, van een broeder kan afhangen! ,/Dat dus de toewijding van het bekommerde huisgezin blijke door daden! Dat de vrouwen zich bezig houden met handenarbeidin de ambulances is er nooit linnen te veel; dat zij pluksel maken; dat de mannen inschrijvingen organiseeren; dat zij offeranden bijeenbrengen, hoe klein ze ook zijn mogen. Het penningske van den arme weegt in de schaal der nationale dankbaarheid even zwaar als het goud van den rijke! //De vereeniging ontvangt alle giften en belast zich met de taak om ze naar het leger te zenden. //Dat de mannen van hart zich mitsdien aan onze zijde scharen, zonder eenig tijdverlies! De snelle middelen van gemeenschap en de strijdmagt der oorlogvoerende mogend heden, maken onverwijlde ondersteuning noodig. //Zoo gij den vrede wilt, (zegt het spreekwoord) bereid u dan ten oorlog voor) om het lijden te verzachten moeten wij ons voorbereiden om het te keer te gaan.» Hierop volgt de mededeeling, dat het comité permanent vergaderd is in het Nijverheids-paleis. Als een staaltje van verregaande ligtzinnigheid, waar mede in Frankrijk over den oorlog gedacht wordt, wordt medegedeeld, dat de Moniteur dezer dagen sprak van 150 millioen patronen met het noodige aantal Chassepots in de magazijnen aanwezig, die niets liever vragen dan afgevuurd te worden pour célébrer cette petite fête militaire. NB. ./een klein militair feest!» een oorlog die honderdduizenden tegen honderdduizenden in het vuur zou brengen en hoeveel grooter aantal aan jammer en ellende ten prooi geven! Wat moet het zedelijk gehalte nog laag, of liever het menschelijk gevoel door boozen hartstogt al zeer verstompt zijn, als men zoo spreken kan. Een ander Fransch blad vertelt, tot opbeuring en aan moediging der Pruissen, dat proeven zijn genomen met een paar mitrailleuses, een soort van draagbare revolver-kanonnen, die in een paar minuten eenige duizende kogels, verroeste spijkers, schroot, enz. afvuren. Driehonderd ongelukkige paarden werden ten offer gebragt aan den god Mars, den bloeddorstigen god der veldslagen; doch terwijl de ouden de beste en schoonste dieren hunner kudden offerden, kocht het Fransche ministerie deze 300 slagtoffers van den vilder. Zij werden in eene weide gejaagd en op 2600 meter afstand (li Engelsche mijl) begonnen de mitrailleuses haar kogelregen af te zenden op de ellendige kudde slagtvee, van welke binnen drie minuten geen paard meer in leven was. En dat noemt zich de beschaafde natie van Europa! Engeland. De tentoonstelling van zuigelingen, sedert langen tijd door den eigenaar van den theetuin Highbury Barn te Londen met zooveel ophef aangekondigd, heeft plaats gehad. In lange rijen waren de kinderen, elk bijgestaan door een moeder, geëxposeerd. Elk kind droeg zijn nummer uit den catalogus, dat bovendien te pas kon komen, indien de tentoongestelde voorwerpen door eenige eventualiteit of fataliteit in de war mogten raken. De zaal was keurig versierd met guirlandes van papier en bloemen, terwijl door het orchest toepasselijke muziek werd uitgevoerd; zoo was het eerste nummer: Het Wiegelied van Arthur Sullivan, waarvan de tekst der Hollaudsche vertaling begint met: suja, suja kindje, enz., de ernstige nummers waren van Offenbach De kinderen gedroegen zich bijzonder rustig, trouwens ze waren nog te jong om eenkennig of verschrikt te zijn, en enkelen namen zeer kalm hun of haar luncheon. Aan een fraai tweeling-exemplaar viel eene bekrooning buiten het programma ten deel. Er was ook een drieling tentoongesteld, echter defect, want twee derde ontbrak aan liet exemplaar, zoodat het niet in aanmerking kon komen, liet internationaal karakter dezer exhibitie werd glorieus gehandhaafd door een aardig nikkertje uit Afrika, met zijdeachtig krulhaar, aan wien de prijs voor den verstkomende, men zegt een valhoedje, ten deel viel. De vaders, voor zoo ver ze die bezaten, schitterden althans door hunne afwezigheid. Kortom, deze onderneming, ter elfder ure op touw gezet en op den 11 dezer ten uitvoer gebragt was, volgens een Engelsch dagblad, zoo aangenaam gemaakt als van iets onaangenaams maar mogelijk was. Evan en Hannah Jacob, de ouders van het aan honger gestorven vastende meisje te Londen, zijn schuldig verklaard aan manslag op hunne dochter gepleegd, en wel, door haar moedwillig het noodige voedsel te onthouden. De vader is tot twaalf, de moeder tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. I) u i t s c li 1 a n d. De Köln. Zeitung bevatte dezer dagen dit opgewonden beroep op de Duitsche volkeren: ,/Sie sollen ilin nich haben den freien Deutsclien Rhexn! Op, gij bewoners der barnsteenkust, gij dappere Oost- Pruissen, die in 1813 vooraan hebt gestaan in de reijen der vrijheidsheldenOp, gij wakkere Zwaben, die weleer de stormvaan voor het rijk ontrold en den eersten strijd aanvaard hebtOp, gij Sileciërs, die den Katzbach met het bloed der Franschen hebt gekleurdOp, gij Hanno- veranen, die op het Iberische schiereiland den vroegeren despoot hebt bestreden en thans den nieuwen kunt toonen, hoe dwaas en erg hij zich heeft misrekend, door te gelooven, dat gij uw vaandel zult verlaten, als er tegen den erfvijand des lands wordt opgerukt! Komt uit uwe bergen te voor schijn, gij Beijersche oorlogsmannenKomt uit uwe wouden, gij Thuringers en Hessen! Toont, dat gij uwe vaderen waardig zijt, gij trouwe Duitsche Saksers, die het smadelijk juk der Fransche dienstbaarheid hebt afgeschud, om jubelend tot de Duitsche vanen over te gaanOp, gij allen die Duitscher heet, naar den Rijn, naar den Rijn, naar den geheiligden Rijn, voort op de vleugelen van den stormwind Hier zullen wij doen wat wij kunnen. Rijk en arm, oud en jong stroomt naar de gelederen. Laten de hoogere klassen der gymnasiën worden ontbonden, want zelfs de knapen, gloeijende van toorn, willen mede de eer des Konings en den naam van Duitschland verdedigen. O gij, Ernst Moritz Arendt, als uwe oogen dat hadden aanschouwd, zoudt gij het zelf weten dat gij niet te vergeefs geleefd hebt! </Het geldt bier een kruistogt, het is een heilige krijg!» zoo kunnen wij ook thans uitroepen. Geen oorlog is ooit zoo roekeloos met alle list en leugen in het leven geroepen als deze. Napoleons afstammeling wil zijn wankelenden troon door bloed staande houden. Hij heeft gezien, dat de weldenkende Franschen zijn despotiek wanbestuur moede zijn. Hij heeft hun de door hem gehate vrijheid beloofd, die alleen in vrede kan gedijen, maar thans wil hij die verstikken in een oorlog, die in den grond der zaak tegen het beste deel der natie is gerigt. Wij zullen niet antwoorden op al de pralerij van dat Fransche oorlogsgeschreeuw. Sedert de tijden van het keizerrijk weten de Duitschers den weg naar Parijs wel te vinden. Al zijn wij met onze weerbare mannen minder sterk in aantal dan de Franschen, wij zijn toch niet zoo ontaard, dat wij hun in dapperheid en vastberadenheid iets zouden toegeven. Zij strijden alleen voor den glans van een despoot, maar wij voor huis en erf, voor de regtvaar- digste zaak, die door alle mogendheden van Europa wordt gebillijkt, ai durven de Fransche ministers den kolossalen leugen verkondigen, dat alle mogendheden de regtmatig- heid van Frankrijks eischen erkennen! Verootmoedigt u voor God, die den lioovaardige wederstaat, maar den nederige genadig is. Ja, wakkere landslieden, heft op uwe handen, verheft uwe harten en laat ons voor het Duitsche vaderland den eed der Rittli zweren v Wir willen sein ein einig Volk von Brüdern, i/In keiner Noth uns trennen und Gefahr In den omtrek van Coblenz en Neuwied worden groote toebereidselen gemaakt voor het verzamelen en in kwartieren van een zeer groot aantal manschappen; men spreekt van 200,000 man. Te Bingerbrück stonden jl. Zondag morgen 37 locomo tieven onder stoom voor het vervoer van troepen. Alle spoorwegen staan sedert Zondag onder militair beheer. Het Koning-regement. huzaren uit Bonn is Zondag morgen onder groot enthusiasme der Bonner bevolking naar Aken vertrokken. (Het Vaderland.) Een handelaar te Drcsden heeft 50 thaler uitgeloofd aan hem, door wiens vastberadenheid het eerste Fransche kanon zal worden veroverd. Dit voorbeeld heeft navolging gevonden. Een ingezetene te Keulen heeft namelijk een premie van 500 thalers uitgeloofd aan het Duitsche korps, hetwelk het eerste Fransche kanon verovert. Een ander, die zelf mede ten strijde trekt, heeft een som van 200 thaler beschikbaar gesteld voor hem die bij de 8ste legerafdeeling het eerst stormenderhand vooruit snelt, om het eerste stuk geschut des vijands te bemagtigen. Een Rijnlander heeft tot hetzelfde doel een gelijk bedrag uitgeloofd aan de manschappen der Rijnprovinciën. Ook is eene premie van 500 thaler uitgeloold aan de afdeeling cavallerie, die het eerst een Fransche carré uit elkander slaat. Een inwoner te Aken (geen Pruis) geeft aan de eerste dertig vrijwilligers, die zich aldaar aanmelden, 100 thaler per man. Het scherpschutterskorps te Bremen heeft eene prijs uitgeloofd op de. verovering van het eerste Fransche vaandel. In denzelfden geest worden op verschillende andere plaatsen belooningen voor betoonde dapperheid aangeboden. A mcrika. De procedure van lord Mordaunt tegen zijn vrouw, heeft aan een Amerikaan stof geleverd voor een tooneelstuk, waarin hij, lady Mordaunt, de Prins van Wales, lord Coles, sir Frederick Johnstone, lord Pergance en sergeant Bal- lantuie de personen zijn. Te St. Louis maakte het grooten °Pgaü£'«». M Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Julij. Santa Kosa. J. de Waard. Cura^ao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Julij. Britania. W. Bethune. ZurMühlen&Co. Tagaurog. j 17 Dahl Karlsa. A. Nilsson. van Vliet Co. Batavia. 18 JavaPacket. C. A. Trappen.Duinker&Goedk. i 19 PrineessofWales. A. Taylor. Galatz. 19 Doge. F. Mayiolo. ZurMühlen&Co. 19 Dovercourt. J. Heigho. Bangoon. Aangekomen passagiers per Java Packet: de heeren Mohnicke, gepens. chirurg.-maj., eclitgenoot, 3 kinderen en baboe; Wijt en Schlundt Boudin, 2de luits. der artillerie; Waage en echtgenoot; mevr. de wed. L. L. M. C. Einthoven, 7 kinderen en baboe; jongeheer II. de Vogel en zuster; 2 jongeheeren Descelles. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. F. Hood. Middlesbro. IJzer. Duinker&Goedk. T. Olsen. Lovisa. Hout. P. Haagsma. E. Ward. Snnderland. Steenk. Duinker&Goedk. F.H.J.Neale. Seaham. ZurMühlen&Co. Schip. Middlesbro. Enigheden. Elizabeth. Melona. MATSTE BEBIOTEIV. Men deelt ons mede, dat het opperbevel over deze sterkte zal worden opgedragen aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, terwijl de zeeinagt onder het beheer van den schout-bij-nacht van der Meersch en de landmagt onder dat van den kolonel Eugelvaert zal gesteld zijn. 's Gravenhage, 18 Julij. 's Konings regering heeft van het gouvernement van het Noordduitsch-Verbond de mededeeling ontvangen, dat door hetzelve bevelen zijn uit gevaardigd om langs de Duitsche Noordzee-kusten de tonnen en baken weg te nemen, de vuurschepen binnen te halen en de kustlichten uit te blusschen. (Staatset.) Heeren officieren en onderofficieren van het corps Koninklijke Haagsche Scherpschutters hebben bij vernieuwing aan Z M. den Koning hunne diensten bij mobielverklaring aangeboden; welk aanbod Z. M. heden ochtend per telegram verklaard heelt aan te nemen. 1 Stockholm, 17 Julij. Naar men zegt zal Zweden Noorwegen de onzijdigheid in acht nemen. Alle bladen uiten zich in dezen geest. Luxemburg, 18 Julij. Graaf von Bismarek heeft gis teren namens den Noord-Duitschen Bond per telegraaf aan de regering alhier kennis gegeven, dat de Bond de onzijdig heid van Luxemburg zal eerbiedigen, zoolang zij door Frankrijk zal geëerbiedigd worden. Londen, 18 Julij. Volgens gerucht is de Fransche vloot zoo even voorbij Dover gestevend. Men denkt dat deze bodems naar Duinkerken koers zetten om troepen in te nemen. Duitsche scheepskapiteins keeren naar Duitschland terug, en laten hunne schepen in de Engelsche havens achter. Londen, 17 Julij. Gisteren heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, lord Granville, per telegraaf aan de groote mogendheden het voorstel gedaan, om eene Euro- peschen conferentie op den grondslag der Londensche protocollen bijeen te roepen. Parijs, 18 Julij. Het berigt, dat de Pruissische troepen bij Thionville op het Fransche grondgebied waren gekomen, is officieel tegengesproken. Amsterdam, 18 Julij. Op de algemeene vergadering der Nederlandsche Weerbaarheids-Bond, is bij acclamatie het volgende besluit genomen en onmiddellijk aan Z. M. den Koning overgeseind: Dat de Weerbaarheid zich onmiddelijk stelt ter beschik king van het Vaderland, door op den eersten roepstem des Konings zich of individueel óf korpsgewijze aan te sluiten bij het leger of de Schutterij. De Wedstrijd gaat dit jaar niet. door. Amsterdam, 19 Julij. Keulen is in staat van beleg gesteld. De secretaris der Fransche legatie is gisteren van Parijs vertrokken met de oorlogsverklaring. Dresden, 18 Julij. Het Dresdener Journal maakt bekend, dat het Saksische leger onder bevel van den Kroonprins zal worden mobiel verklaard en op voet van oorlog zal worden gebragt. Heden is de eerste dag der mobielmaking. Kaas. 198 stap. Kleine f 22a 27,50 stap. Middelb. fper50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,50 per K.G. 183 Runderen. 14 Baarden, Veulens. 122 Vette Kalveren, 60 a 85 Cts. per K. G., handel vlug. 40 Nuchtere dito, f 6 a 14 per stuk, 48 Vette Varkens 44 a 53 Cts. per K.G. 7 Magere Varkens f 12 a 16, handel stug. 163 Biggen f 4,50 a 7,handel stug. 560 Schapen en Lammeren. Ganzen f -,a -,Zwanen f -,a -,per stuk. H.L. Appelenf-,a-,:en H L. Peren f-,a p.II. L. i Kip-Eijeren f2,70, Eend-Eijeren f3,--, Kievits-Ejjeren f-,perlOO.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3