SCHAGER MAR KT van HEDEN. STATEN-GENERAAL. Temple. De vragen, die men tot elkander rigt, komen allen op hetzelfde neêr: //Het is dus van nacht?" «Ja, zij vertrekken." //Leve de linie-troepen!" Men zingt de Marseillaise. De soldaten, die men ontmoet, worden terstond door de menigte omringdmen drukt hun de handen en veegt hen het zweet van het aangezigt. Ten zes ure 's avonds zijn 6000 personen op het plein van het Chateau d'Eau vereenigd. De politie-agenten loopen rustig heen en weêr. In den Faubourg en in de naburige straten zijn wel 10,000 personen bijeen. De stem ming is bijzonder geanimeerd. Aan alle vensters der kazerne vertoonen zich soldaten zij werpen de menigte kushanden toe, en deze antwoordt daarop met luide hoera's. Over de Boulevards trekken talrijke volkstroepen, jui chende en zingende: «Leve de Keizer! leve het legerweg met de Pruissen!" De circulatie is geheel gestremd; men dringt en stoot op elkander, maar allen zijn eendragtig; men verdraagt een duw. Geïmproviseerde redenaars, op de banken der Boulevards en de stoelen der kofiïjhuizen staande, spreken de menigte toe. Een ouvrier o. a. behaalt een schitterend succes met deze phrase: z/Er zijn geen partijen meer in Frankrijk, als Frankrijk oorlog heeft. Zich le Rappel te noemen en den terugtogt te slaan, dat is niet Fransch, dat Optogten van duizenden volks, sommige met reusachtige vaandels aan het hoofd, trekken de stad door. De Mar seillaise wordt druk gezongen. Oorlogszuchtige kreten, kreten van vijandschap tegen Pruissen, werden allerwege gehoord. Herhaaldelijk verschijnen zulke troepen voor het departement van justitie, om naar den heer Ollivier te vragen. Voor de Tuileriën en voor het gebouw van den Senaat hadden manifestatiën plaats. Op den Boulevard de Strasbourg is de opeengepakte menigte ontzettend groot. Men verwacht het vertrek der troepen. Maar er is bevel gegeven, dat het vertrek eerst zeer laat in den nacht zal plaats hebben. Hier en daar worden ook kleine vredelievende manifes tatiën beproefd. Zoo vertoont zich in de Rue de Puebla een lötal personen met een bultenaar aan het hoofd, die een klein vaandel draagt. Deze lieden zingen het thans zoo impopulaire refrein: uLes hommes sont toujours des frères en nu en dan roepen zij: //leve de vrede!' Maar met een ontzettend gefluit worden zij door de menigte ontvangen. //Leve Frankrijk! weg met Bismarcknaar Berlijn!" dit zijn de kreten die opgang maken. Op den Boulevard de la Villette verschijnt een hoop straatjongens, die een pop van stroo hebben gemaakt, von Bismarck voorstellende. Een groot vuur wordt aangelegd en de pop daarop geworpen, terwijl de jongens eromheen dansen. (Luide toejuichingen van de menigte.) Vele leden van de Sporting-Club en andere elegante cercles van Parijs toeren in open rijtuigen langs de Bou levards, met vlaggetjes aan de punten hunner wandel stokken. Ook verscheidene dames van de schouwburgen rijden langs de Boulevards en mengen hunne kreten door het gezang en de jubelkreten der menigte. In het Quartier-Latin gelijke opgewondenheid. Deze wijk wordt doorkruist door troepen met Venetiaansche lantaarns. Het gezang het meest in de gunst, luidt: uLes peuples sont pour nous des frères Et les Pruissiens des ennemis." Onder de volksmenigte worden vele personen opgemerkt van laauwerkranzen voorzien, die bestemd zij om aan de vertrekkende soldaten van de kazerne Prince Eugène te worden uitgereikt. Een soldaat van het 7de regiment, die aan het hoofd van een troep volk door de straten trekt, onder den kreet: ./Naar Berlijn! naar Berlijn!" wordt met bouquetten begroet. Vóór de zooeven genoemde kazerne staan talrijke werk lieden met takken accacia's in de hand, bestemd voor de militairen. Om middernacht is de menigte op de straten veel gedund, maar nog vindt men op verschillende punten der stad tal rijke groepen." De kantouregter in het kanton Aubin heeft zich tot den minister van justitie gewend met aanbod om, zoolang de oorlog duurt, de helft van zijn tractement aan de schatkist af te staan. De bladen vermelden dit feit als een nieuw bewijs van de geestdrift, die onder alle klassen der bevolking heerscht. Dezer dagen werden de bewoners van de Barrière du Temple te Parijs des nachts zeer verschrikt, tengevolge van een donderbui van pistoolschoten. Men liep naar het huis, waar ze gelost werden en vroeg wat er gaande was... de politie kwam er bij. X., de schutter, bleef voor zijn geopend venster staan en vervolgde zijn liefhebberij. //Immers», zeide hij, //mijne vrouw is van haar eersten zoon bevallen en die tijding kondig ik mijn buurlui aan. Ik volg het voorbeeld der vorsten, die kanonschoten doen lossen, terwijl ik mij, nederig genoeg, met een pistool te vreden stel." Te Plassac had een gezelschap van twaalf personen, 7 mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen, den dag bij hunne ouders doorgebragt. 's Avonds bij het huiswaarts keeren moesten zij de rivier oversteken, doch het vaartuig, waarin zij allen zich bevonden, sloeg door een hevige windvlaag plotseling om en verdween in den vloed. De ledige schuit is later aangespoeld, doch van de personen was den volgenden dag niet één teruggevonden. Engeland. Daily News vindt bijna geen woorden, sterk genoeg om de ^misdaad te brandmerken», welke Frankrijk, niet minder tegen de beschaving en de menschheid dan tegen den vrede en de orde der wereld, begaat, en zegt o. a. ir Van de kant van Frankrijk is de oorlog niets anders dan eerzucht en aanranding, de afschuwelijke toelichting welke de tijd geeft op de grootsche snoeverij dat bet keizerrijk de vrede is. De Keizer zal misschien met zijnen oom willen wedijveren en mogelijk gelukt het hem zijn rijk tot over den Rijn uit te strekken; maar wij kunnen slechts hopen dat hij de tegenspoeden van zijnen oom moge beleven en dat hij zijn misbruikt gezag in zijne met bloed bezoedelde handen moge zien uiteenspatten. De 15de Julij 1870 zal in de geschiedenis als de dag eener groote misdaad opgeteekend staan.» De Pall Mali Gazelte schrijft, dat de eerste veldslag tusschen de Franschen en de Pruissen te Liverpool geleverd is. Ziehier wat daar gebeurd is Een van de eerste handelaars van Liverpool heeft vier Pruissische en drie Fransche bedienden in zijne dienst. Zaturdag morgen, kort voor de komst van den chef des huizes, ontstond eene heftige woordenwisseling over de continentale crisis en na eenige ophitsingen van weerszijden vielen er weldra duchtige oorvegen en hiermeê niet tevreden, maar hoe langer zoo warmer geworden, greep men ieder wapen dat voor de hand lag; de strijd nam eene ernstige wending en het bloed stroomde door het kantoor. De Franschen, ofschoon minder in getalsterkte, behielden de overhand op de Pruissen, die zich in eene aangrenzende kamer terugtrokken en den toegang door een barricade trachtten te verdedigen. Twee Pruissen waren zoo deerlijk gewond, dat zij geruimen tijd in het hospitaal verpleegd zullen moeten worden. Te Londen is eene onderneming tot stand gebragt, die liefhebbers-toeristen in de gelegenheid zal stellen, pleiziertogten te doen naar de aanstaande veldslagen doch buiten het bereik van het geschut. De internationale tentoonstelling te Londen van arti kelen vervaardigd door werklieden, werd Zaturdag jl. door den Prins van Walles geopend. Duitschland, De Koningin van Pruissen heeft als beschermvrouw der //Vrouwen-Vereeniging//, aan alle Duitsche vrouwen en meisjes eene oproeping gerigt, om mede te werken tot voorziening in de behoefte der gekwetste en zieke militairen. Daar H. M. zich te Coblentz bevond, heeft zij dit per telegraaf gedaan in de volgende bewoordingen //Het vaderland verwacht dat alle vrouwen bereid zijn haar pligt te doenLaat ten spoedigste hulp naar den Rijnkant worden gezonden. De Koningin.» Het bad-saizoen is in Duitschland door den oorlog gestoord. Alleen de wezenlijke baders en waterdrinkers kunnen natuurlijk de kuur voortzetten, doch de badgasten, wier hoofddoel //agrément" is, hebben hunne koffers reeds gepakt en zijn vertrokken. Te Ems wordt het spoorweg station belegerd door verschrikte vlugtelingen. Hamburg en Wiesbaden zijn ontvolkt, in Baden-Baden is de bank i gesloten. Gelukkig voor hen, wier kuur bedaardheid en rust eischt! Italië. Een bekwaam Napelsch advocaat had in het Ufetta-dal, nabij Castel Taverna, zijn zomerverblijf betrokken om in de luwte der met wingerd omslingerde warande de koelte te vinden, die in de brandende hitte der schaduwlooze straten vergeefs te zoeken is. Op een Zondag in de vorige maand merkten de buren op, dat het huis gesloten bleef, i ofschoon de ochtend lang verstreken was. Op den middag kwam de Syndic van Ariano, die gewaarschuwd was, en na op nieuw te vergeefs te hebben aangeklopt, werd de deur opengebroken. Het eerste vertrek was ledig, doch het tweede bood een vreeselijk schouwspel aan. Frederica, een aardig kind van 5 jaar, lag op haar bedje met een breede wonde in de borst; daarnaast haar broertje Michel Angelo, 8 jaar, aan het hoofd door een pistoolschot ge troffen; verder lag nog een kind voor het ledikant uit- gestrekt, het had blijkbaar willen vlugten, want een diepe wonde gaapte in den rug. Vol ontzetting trad de Syndic door een menigte nieuwsgierigen gevolgd, het derde vertrek binnen. Daar leunde in den eenen hoek tegen den muur de vrouw met haar zuigeling tegen de borst gedrukt, die evenals de moeder de keel was afgesneden. In een anderen hoek zag men Grazia, de oudste dochter, 15 jaar oud; zij was door twee pistoolschoten in het gelaat onkenbaar mis vormd. Eindelijk vond men in het ledikant het lijk van den advocaat, met een revolver in de hand en den schedel verbrijzeld. Wat tot deze gruwelijke moorden kan aan leiding gegeven hebben, is niet bekend. China. I Het officiële dagblad van het Russische gouvernement behelst in zijn nommer van 15 dezer het volgende telegram uit Peking van 25 Junij «Den 21sten is te Tientsing het gepeupel tegen de Franschen en de Katholieken in beweging gekomen door het dwaze vermoeden dat er kinderen in de zendeling gestichten geslagt waren. Veertien Franschen, de Fransche consul en drie toevallig op straat zijnde Russen zijn gedood. I Verder zijn het Fransche consulaat en het zendeling gesticht verbrand en verwoest. Gisteren is het te Tientsing weder rustig geworden. De landvoogd der provincie Peking is naar Tientsing gezonden om er de orde te herstellen en onderzoek te doen. Ook in eenige andere havens van China geeft de bevol king blijken van eene vijandige gezindheid tegen de Katholieken. Hier, te Peking, is het volkomen rustig.» Amerika. De Amerikaansche regering heeft geweigerd de acht door Pruissen in Amerika gekochte en betaalde monitors onder bescherming van de Amerikaansche vlag naar de plaats hunner bestemming te doen vervoeren. LAATSTE HKRIGTEX. Door de regering is van Zr. Ms. gezant te Berlijn het berigt ontvangen, dat de graaf von Bismarck in de zitting van den Rijksdag van 19 Julij heeft aangekondigd, dat hem des morgens door den Franschen zaakgelastigde de officiële oorlogsverklaring was overhandigd. (Staatscourant.) De minister van Buitenlandsche Zaken acht zich verpligt, bij den oorlog, die is uitgebroken, de aandacht van scheepsbevelhebbers, reeders en inladers te vestigen op het gevaar en de nadeelen waaraan zij zich zouden blootstellen, door in strijd met de pligten aan onzijdige mogendheden opgelegd eene werkelijke blokkade niet te eerbiedigen of oorlogs-contrebande, militaire en voor eene der oorlogvoerende partijen bestemde dépêches te ver voeren. In deze gevallen toch zouden de belanghebbenden, aan alle daaruitvoortvloeijende gevolgen blijven onderworpen, zonder op eenige bescherming of tusschen komst, welke ook, van Z. M. regering aanspraak te kunnen maken. Ook zal tegen het uitrusten hier te lande van oorlogs- of gewapende schepen, ten behoeve der oorlogvoerende partijen, of de deelneming daaraan door Nederlanders, alsmede tegen den verkoop van oorlogs- of gewapende schepen aan de vijandelijke partijen en tegen het bouwen voor- en toevoeren aan de oorlogvoerende partijen van transportschepen, door de regering ten strengste worden gewaakt. (Staatscourant.) De Public meldt, dat reeds troepen uit Algerië te Marseille zijn aangekomen. Onmiddellijk zijn zij naar den Rijnkant op weg gegaan. Frankrijk heeft 250,000 soldaten op de grenzen. De Keizerin heeft 50,000 francs gezonden als gift aan de vereeniging ten behoeve van het ondersteunen van ge kwetste militairen. Naar de verzekering van den Constitutionnel, was het aantal personen, die voor den duur des oorlogs vrijwillig dienst nemen, jl. Zondag te Parijs reeds tot ruim 10,000 geklommen. De telegraphische verbindingen tusschen de Staten van den Noord-Duitschen Bond en Frankrijk zijn verbroken. New-York, 18 Julij. President Grant heeft aan de oorlogvoerende partijen zijn bemiddeling aangeboden, met verwijzing naar het tractaat van 1856. De Fransche regering heeft de bemiddeling echter afgeslagen. Munchen, 20 Julij. De Eerste Kamer heeft met alge- meene stemmen het door de Tweede Kamer goedgekeurde ontwerp betreffende het verleenen van een militair crediet van 18,200,000 gulden aangenomen. De Kamer heeft den minister dank betuigd voor zijne organisatie en spoedige mobilisering des legers. Londen, 20 Julij. De Times maakt gewag van een gerucht, volgens hetwelk de Franschen gisteren bij Forbach de vijandelijkheden hebben begonnen. Parijs, 20 Julij. De minister van Buitenl. Zaken, de hertog de Gramont, heeft; heden in het Wetgevend Lig- chaam eene verklaring voorgelezen, inhoudende dat, over mits de oorlogsverklaring te Berlijn is overgereikt, op bevel des Keizers de oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen en Pruissen's bondgeuooten gerekend zal worden den 19 Julij te zijn aangevangen. (Toejuichingen.) De heer Schnei- der heeft vervolgens het hervatten der discussie over de begrooting aan de orde gesteld. Konstantinopel, 18 Julij. De reserve van het Turksche leger is opgeroepen. Berlijn, 20 Julij. De Rijksdag heeft het adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aan genomen. Toen de president dat stuk voorlas stonden de leden en de aanwezigen op de tribunes van hunne zit plaatsen op. De heer von Bismarck heeft verschillende documenten betreffende den oorlog ter tafel gebragt. De oorlogsverklaring van de Fransche regering was echter het eenige officiële document. De eisch van Keizer Napoleon, dat Koning Wilhelm zich verontschuldigen zou wegens de candidatuur van Prins Leopold, werd onder bijvalsbetuigingen en gelach, door den minister bespottelijk genoemd. Londen, 20 Julij. Te Dublin heeft eene demonstratie ter gunste van Frankrijk plaats gehad. Circa 20,000 per sonen namen er aan deel. AMSTERBAMSCIIE BEURS VAN HEDEN. Spanje Binn. 21|, Spanje 2500 24. Turken 37J. Pap. Met. 38j, rente Jan. 45|. Russ. Sporen 197. Amerika 82 88}. Berlijn willig. 1 Paarden f 55 a Veulens - a Ossen - a - Stieren - 80 a204 26 Gelde-Koeijen - a Melk-Koeijen -120 al40 Vaarsen - a 7 Nueht.Kalveren - 7 all£ 1 VetteBammen - 28 a ,Rf MagereSchapen - ll^a 16 Vette Schapen - 20 a 27 60 Lammeren - 8 al34 Bokk. en Geiten - a 11 Magere Varkens f 12 a 18 Vette ditoa 40 Biggen 30 Konijnen 35 Kippen 30 Eenden 6 Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. - 6 a c. 10 a - 20 a - 25 a - 20 a H 75 60 40 35 - 85al02i 22$a 40 Kip-Êijeren per 100 -260 a280 Eend-Eijeren -280 a300 Eerste Hamer. Zitting van Dingsdag 19 Julij. Met 15 tegen 14 stemmen wordt het voorstel van den heer van Nispen van Pannerden aangenomen, om het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf, hetwelk thans aan de orde zou zijn, niet nu, maar eerst later in behandeling te nemen. De Kamer behandelt daarna het toestaan van credieten ten behoeve van Indië en eindelijk het wetsontwerp regelende de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3