BUITENLA NDT~ SCHAGER MARKT van HEDEN. opgerigt. In iedere stad, in ieder dorp kan zulks geschieden. Twee, drie kleine aanliggende gemeenten kunnen desnoods zich met elkander ter vorming van een onder-comité ver eenigen. Iedere hulp, iedere bijdrage wordt met dankbare hand aangenomen. Vooral kan zich de liefderijkheid der vrouw van hare schoonste zijde vertoonen. Zij, die zelve geen zonen of broeders in het krijgsveld hebben staan, zullen toch beseffen, welke gevoelens het hart van moeders, van betrek kingen moeten doorvlijmen, die hunne betrekkingen naar het leger zien vertrekken. Het bewustzijn dat er gezorgd wordt, wat gezorgd kan worden, moet hun het offer althans eenigermate verzachten. En hiertoe kunnen, vooral vrouwen, medewerken. Bezorging van artikelen, als: linnen, kleederen, pluksel, enz., het inzamelen van gelden, zoowel van het goudstuk van den rijke, als het penningske van den arme, is een werk bij uitnemendheid aan haar toevertrouwd. Laat alle partijzucht uitgebluscht zijn; laat geen andere herinnering leven dan die, dat wij kinderen van denzelfden grond, broeders van hetzelfde vaderland zijnLaten wij niet vragen naar onderscheid van opiniën, in overtuiging, maar naar het gevoelen van ééne groote, gemeenschappelijke verpligting. Laat het werk der liefde althans eene zachte, liefelijke toon zijn, te midden van het ravengekrijsch van den afgrijselijken oorlog. Moge al voor een oogenblik het gebulder van het kanon den liefelijken toon des medelijdens onhoorbaar maken, één is er, welke dien toon hoort en welligt verhoort, en die één is de Eeuwige, die den tijd van beproeving kan verkortenGod. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De minister van Marine, de heer Broex, is door den Koning- Groothertog benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. De kapt. van het gedeelte Mariniers, alhier in garnizoen, G. A. F. Chomel, is verplaatst naar Amsterdam. Bij Zr. Ms. besluit van 27 dezer zijn, met ingang van 1 Aug., benoemd tot adelborsten 1ste kl. de volgende adelborsten 2de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, als A. G. J. Kroef, O. N. A. de Groot Stiffrij, J. M. Steers, G. de Fremery, H. Velthuyzen, J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, J. C. Jeekel, A. W. F. C. van Woerden, J. G. Snethlage, G. M. Titsingh, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, A. Voor molen, W. Bomer, A. C. van der Sande Lacoste, jhr. H. M. Speelman, S. K. Sybrandi, J. G. Roosenburg, J. Cardinaal, J. B. Dukkers, C. Pels Rijcken en C. Meyboom. België. Hier te lande worden remplaqanten voor de militie- pligtigen zeer duur betaald; voor 3000 frs. kan men geen meer krijgen. Een jufvrouw te Lith bestelde dezer dagen een pas- gekochte japon af, omdat zij een neef had, die schutterpligtig was en zij dus meende kans te hebben van eerstdaags, door het sneuvelen van dien neef, in rouw gedompeld te worden. Les Nouvelles, een Brusselsch blaadje, vindt het kluchtig dat met één pennestreek van een enkel man de oorlog verklaard wordt, die een half milioen ter dood veroordeelt, terwijl een gewoon misdadiger niet ter dood veroordeeld kan worden zonder dat vele maanden moeten worden besteed aan instructie, getuigen en verhoor zittingen van het Hof van Assises en wat dies meer zij. Het leven van den onschuldige is op die wijs met veel minder waarborgen omringd dan dat van den grootsten misdadiger. Het hof van assises van Brabant heeft den Brussel- schen pasteibakker Anthonissen, beschuldigd van, verschei dene jaren geleden, zijnen kantoorbediende Geerts en ten vorigen jare de weduwe van de Poel en hare dochter (in de rue de Brabant aldaar woonachtig) vermoord te hebben, schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. F r a n k r ij k. Heden zou de Keizer naar het leger vertrekken. De schilder Meissoner, de kunstenaar, die ook de slagen bij Magenta en Solferino op doek heeft gebragt, zal hem vergezellen. De proclamatie des Keizers aan de Fransche vloot luidt aldus: //Officieren en matrozen! Hoewel ik mij niet in uw midden bevindt, volgen mijne gedachten u op de zeeën, waar gij uwe kracht gaat ont wikkelen. De Fransche marine heeft een roemrijk verleden, dat zij zich waardig zal toonen. Wanneer gij u, verre van het Vaderland verwijderd, tegenover den vijand zult bevinden, denkt dan dat Frankrijk met u is, dat het hart der Natie met het uwe klopt, en dat het de bescherming des Hemels voor uwe wapenen afsmeekt. Terwijl gij ter zee zult strijden, zullen uwe wapenbroeders te land met denzelfden ijver voor dezelfde zaak kampen. Spant van weêrszijden uwe krachten in en uwe pogingen zullen met denzelfden gunstigen uitslag worden bekroond. Komt, heft met trots de nationale kleuren omhoog. De vijand, die de driekleur op onze schepen zal zien wapperen, weet dat zij de Fransche eer en het genie handhaaft. St. Cloud, 23 Julij 1870. Napoleon.." Vijfhonderd sappeurs-pompiers (brandspuitgasten) uit Parijs, bij voorkeur uit de ongetrouwden gekozen, zijn naar de verschillende hoofdkwartieren van het Rijnleger gezonden, met volledige bluschtoestellen. Zij zullen in evenveel detachementen verdeeld worden als er legercorpsen zijn. Hun werk zal zijn het bewaren van de kleeder- en amunitie- magazijnen, zoodat zij aan het hoofdkwartier eene zeer belangrijke post bekleeden en vele diensten kunnen bewijzen. Het 9de bataillon der mobile nationale garde bestaat uitsluitend uit gefortuneerde jongeliedende armste soldaat daaronder bezit nog eene rente van 12,000 fr. Men spreekt van een soldaat, die acht millioen bezit. Oordeel nu eens wat de sergeant-majoor wel hebben moet Volgens de Figaro doet zich de moeijelijkheid voor, dat geen der gardes de functie van oppasser wil vervullen, zoodat zelfs de rijkste en voornaamste moet meedoen aan de minst aangename corveeën. De oorlogsbelasting op de koffij in Frankrijk verhoogt den prijs van een kopje met een halve cent. Het Journal des Débats zegt, dat de Oostenrijksche dagbladpers het onderling niet eens is over de wijze, waarop Oostenrijk de onzijdigheid behoort op te vatten. Niet allen zijn te vreden met een ongewapende neutraliteit. De Volks- freund geeft, volgens het zooeven genoemde blad, Kusland den raad, om, zoo Pruissen overwonnen wordt, dadelijk 200,000 man in beweging te brengen. Maar dan moet Oostenrijk ook gereed zijn, en daarom wil de Volksfreund dat Oostenrijk zich wapenen zal, om zijn positie als groote mogendheid te handhaven. Het blad van den heer Rochefort, de Marseillaise, houdt op te bestaan. Twee mijnwerkers van la Gileppe, in den omtrek van Verviers, verhalen, dat zij jl. Maandag morgen een enormen ballon gezien hebben, die zich gedurende ongeveer een kwartier uurs bewoog tusschen Herbesthal (Pruissen) en Dulhain (Belgische grenzen). Nu en dan daalde dit luchtgevaarte tot op kleinen afstand van de aarde en de getuigen verzekeren, dat er zich twee mannen in bevonden, waarvan er een met een telescoop gewapend was. Alge meen hield men dit verschijnsel voor eene verkenning van de zijde der Pruissen. - Azamat Batuk schrijft uit Metz aan de Pall Mali Gazette: nDe troepen worden te Metz en te Thionville niet in de stad gehouden. Zij vormen een reusachtigen gordel rondom die steden. De witte tenten, de roode broeken en de onnoemelijke bajonetten, schitterende in de zon, leveren een verrassenden aanblik op. Het geheele costuum der soldaten bestaat uit een roode broek en een wit hemd en desniettemin lijden zij onverdragelijk door de hitte. Hun gelaat is reeds zoo bruin, als ware het maanden blootgesteld geweest aan de Afrikaansche zon. De geest drift schijnt te hoog gespannen te zijn en men vreest, dat ze te snel zullen vuren. Dit zou groot nadeel opleveren; de Fransche officieren bekennen zeiven, dat op een afstand van niet meer dan 400 passen het naaldgeweer beter werkt dan de Chassepots. Indien de legers elkander zóó digt naderen, zullen de Franschen waarschijnlijk onmiddellijk tot een charge met de bajonet overgaan. Van paarden is het Fransche leger slecht voorzien; 't zijn meerendeels povere dieren. Ze zijn bovendien zoo schaarsch, dat voor een paard van 400 francs waarde gereedelijk 1200 francs wordt betaald." De heer Edmond Texier, van den Siècle, schrijft uit Metz, alwaar hij zich bevond om berigten aan genoemd blad te zenden, o. a. het volgende«Bij mijn vertrek was ik getuige van een roerend tafereel. Verscheidene offi cieren, die op het punt waren naar de eerste liniën te vertrekken, waren in de groote zaal bijeengekomen, waar zich ook hunne vrouwen en kinderen bevonden. Eenige dochters, met overkropt harte en met oogen, rood van 't schreijen, wierpen zich aan den hals huns vaders. Deze deden al wat mogelijk was om hunne ontroering te ver bergen. Een hunner hoorde ik zeggen: „Wees toch ver standig, kindl ik beloof u dat ik terugkom." Op deze woorden vloten de tranen nog in grooter menigte, en de vaders konden zich niet dan met groote moeite aan de omhelzingen hunner vrouwen en dochters onttrekken. De dames volgden de officieren tot aan het spoorwegstation. De beambten hadden den moed niet de vrouwen, gelijk het reglement voorschrijft, te weren. Zij werden door baar snikken ten eenenmale ontwapend." Een Pruis van geboorte, genaturaliseerd Franschman, heeft het volgende schrijven gerigt aan de Presse: Parijs, 23 Julij 1870. Mijnheer, Ik ben geboren op Pruissisch grondgebied, maar als ge naturaliseerd Franschman en bovenal als Franschman met geheel mijn hart, betreur ik het in de hoogste mate, dat mijn hooge ouderdom en zwak gestel mij niet vergunnen mijn aangenomen vaderland de diensten van mijn arm te leenen. Ik zal het ten minste met mijn geld dienen. In het bezit van 60,000 frs. rente, zoowel aan onroerende waarden en inschrijvingen op het Grootboek als aan spoorweg-obligatiën, verbind ik mij gedurende mijn geheele leven er de helft van beschikbaar te stellen ten behoeve van de slagtoffers van den tegenwoordigen oorlog. Mijn testament, dat ik reeds gemaakt heb, verzekert hun jaarlijks na mijn dood eene gelijke som. Wees verzekerd, mijnheer, enz,, Alex. Rodelsturz. In een artikel van de Figaro leest men: //Er zijn geen partijen meer in Frankrijk. Alle harten slaan met een zelfden slag voor het Vaderland. Wij hebben op dit oogenblik 112,000 vrijwilligers, die zich verbonden hebben, en de aanwervingen duren nog voort. De mobile garde, zich losmakende van hare smarten over het afscheid van familiebetrekkingen, trekt zingende naar de grenzen, en een leger van 260,000 man, door de vermoeijenissen van het kampleven en gewoon aan al de manoeuvres van den oorlog, staat in slagorde voor den vijand. Iets der gelijks is nooit aanschouwd sedert 1792, toen de natie in massa opstond bij het overweldigen onzer grenzen." Engeland. De Times behelst de volgende opgaaf van koopvaardij schepen der verschillende handeldrijvende volken eene opgaaf, ontleend aan het bureau Veritas zeilschepen. stoomschepen, getal. tonnen. getal. tonnen. Engeland 23,165 6,993,153 1426 1,651,767 Vereenigde Staten 7,025 2,400,607 597 513,192 Duitschland 4,320 1,046,044 127 105,131 Noorwegen 3,652 983,882 26 7,321 Italië 3,395 907,570 86 30,358 Frankrijk 4,368 891,828 288 212,976 Spanje 3,036 545,607 148 72,845 Nederland 1,690 444,111 82 39,405 Griekenland 1,360 375,080 8 3,627 Rusland 1,306 346,176 62 28,422 Zweden 1,930 340,188 83 18,633 Oostenrijk 852 317,780 74 44,312 Denemarken 1,415 183,510 44 12,088 Portugal 368 87,018 18 13,126 België 72 26,138 14 10,442 Verschill. landen 464 147,197 49 23,550 Volgens den Morning Advertiser heeft de predikant de heer Spurgeon jl. Zondag het volgende over den oorlog gezegd: //Ik zou wenschen dat deze vorsten der aarde zelve gingen vechten, in plaats dat zij de soldaten voor zich laten strijden. Het zou geen slecht plan zijn, als de Koning van Pruissen en Napoleon III naar Engeland kwamen om de quaestie uit te vechten. Ik houd mij stellig overtuigd, dat de politie het door de vingers zou zien en wat mij aangaat, ik zou gaarne bereid zijn hunne jassen vast te houden en ik zou beurtelings elk der strijdende partijen toeroepen: //Raak hem goed, ik ben overtuigd dat hij het verdient." Duitschland. Pluksel en linnen, zeggen de Duitsche officieren van gezondheid, is er genoeg, maar in de lazareth's heerscht gewoonlijk geen overvloed van levensmiddelen. Ham, wijn en vruchtensap zou men daar zeer goed kunnen gebruiken. Vooral heeft men in 't veld gebrek aan ijs, en de kleine machines, die men tegenwoordig heeft om het kunstmatig te maken, zouden dus zeer gewenscht zijn. Dit voor hen die moedeloos bij hunne plukselbergen neêrzitten, op dat we den schijn niet zullen hebben, af te breken zonder op te bouwen. Te midden van al het oorlogsgedruisch besloot de gemeenteraad van Keulen dezer dagen een hoogere stads meisjesschool op te rigten. Uit Saarbrüken schrijft men van 23 dezer aan de Köln. Ztg. «Heden middag heeft er weder, en wel bij Gerzweiler, (een half uur van hier, aan den linker Saaroever), eene botsing van troepen plaats gehad. Een sterke Fransche afdeeling, aldaar uit het woud komende, zond eenige tirail leurs vooruit. Deze ontmoetten eene Duitsche patrouille, 8 man sterk, van het 40ste regement fuseliers. Oogen- blikkelijk werden er schoten gewisseld, met het gevolg, dat er van de Franschen 9 man vielen, terwijl geene der onzen eenig letsel bekwam. Van de zijde des vijands werd later vuur gegeven op een spoortrein, waarmede militairen naar Saarbrüken werden vervoerd. De kogels bereikten de trein niet; althans de eenige schade bestond in het verbrijzelen eener ruit van een portier. Daarentegen werden drie arbeiders en een meisje, die bij de rivier werkten, getroffen." De sommen aan den soldaat beloofd, die het eerste Fransche vaandel bemagtigt, beloopen te zamen reeds meer dan 20,000 thaler. Amerika. Op den 20 Julij jl. zijn te New-York zestig menschen overleden tengevolge van een zonnesteek. LAATSTE BERIOTËA. Parijs, 26 Julij. Men verzekert uit officiële bron, dat het FraDsch-Pruissische ontwerp-traktaat, door den Times openbaar gemaakt, een resumé is van de onderhandelingen die na den vrede van Praag tusschen Bismarck en Benedetti zijn gevoerdhet is echter officiëel dat de Keizer dit ontwerp nooit heeft goedgekeurd. Parijs, 27 Julij. Het Journal Officiel maakt een decreet van 23 dezer openbaar, waarbij de Keizerin tot regentes wordt benoemd. Trier, 27 Julij. De schending van Luxemburgs neu traliteit door de Franschen duurt voort en neemt toe. Heden namiddag waren ruim 100 Franschen van het kamp bij Sierck in het Luxemburgsche dorp Schengen en zongen er de Marseillaise. AMSTERDAMSCHE BEURS VAN HEDEN. Pap. Met. 38, Zilver Met. 45J, Amerika 82 85g, Binn. Spanje 214, Madrid 19, Portugal 264, Sporen 189, Turken 37T'6, Spanje 23|. Magere Varkens f 11 Vette dito 1 Paard Veulen f 150a Veulens a Ossen a Stieren - 90 al 60 Gelde-Koeijen - 180a250 Kalf-Koeijen -180 a240 Vaarsen - a Nucht.Kalveren - 7 a 10 VetteRammen - a MagereScbapen - 10a 15-J- Vette Schapen - 20 a 27 Lammeren - 6 a 11 Bokk. en Geiten - a - 5 Konijnen e. 10 Kippen - 10 Eenden Duiven - Ganzen Zwanen Boter per kop -100 Kaas perK.G. - 25 Kip-Eijeren per 100 -270 Eend-Eijeren -250 a 17 a a 7 a 50 a 40 a a a a 40 a280 a300

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3